ΑποστολέαςΘέμα: Βοήθεια με λάμπες Juwel Record 60.  (Αναγνώστηκε 317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Rafina, Attica, Greece
Βοήθεια με λάμπες Juwel Record 60.
« στις: Οκτώβριος 21, 2014, 09:44:26 μμ »
Καταρχάς καλησπέρα σας,

Είμαι νέος στο Forum σας και ο σκοπός μου είναι να μπορέσω και εγώ να πάρω μερικές πληροφορίες, γνώμες, απόψεις σχετικά με την μεγάλη αγάπη που έχω στα ενυδρεία.

Πρίν από 4 χρόνια είχα δώσει ένα σκασμό λευτά για να πάρω ένα Juwel Record 60 Monolux μαζί με την βάση του και όλα τα καλούδια του. Είμουν πολύ χαρούμενος και δεν ήξερα τι έκανα !  :-[   banghead
Για να μην λέω πολλά λόγια γιατί είναι φτώχεια το ενυδρείο μου το δούλεψα 1,5 χρόνο και λόγο αλλαγής κατοικίας δεν μπόρεσα να το κρατήσω και το έβαλα στην κούτα του!

Εδώ και έναν μήνα θέλω να το βάλω ΞΑΝΑ και να το κάνω όμορφο και καλοστημένο με φυτά. Μετά από αρκετό ψάξιμο (έστειλα mail και στην Juwel ) θέλω να βάλω Τ5 λάμπες γιατί το δικό μου έχει Τ8 των 15W και οι διαστάσεις του είναι 60 Χ 30 Χ 30 = 54 Λίτρα και η λάμπα μου δίνει 0,27w/Λίτρο. "Το κακό στο όλο θέμα είναι ότι η λάμπα μου είναι 45cm και δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερη". ( Έφαγα άκυρο από την Juwel γιατί το ballast είναι για τ8 15w  :-[ )

Έφαγα τον κόσμο να βρώ LED λάμπα 45cm αλλά στα καταστήματα στην ελλάδα βλέπω από 60 cm +.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω κάτι για να μπορέσω να χαρώ και εγώ ένα planted aquarium ?

Υ.Γ = Το ενυδρείο μου είχε φυτά μέσα με μία λάμπα 15W Sera Daylight 45cm και δεν έιχα κανένα πρόβλημα αλλά τότε είχα μέσα ανούμπιες και μία μος για την πλάκα...

Σας παρακαλώ πολύ τα φώτα σας.  quest?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 11:31:46 μμ »
καλησπερα και καλως ορισες.

το καπακι αν θυμαμαι καλα μπορει να ανοιει και να βγει το μπαλαστ των Τ8 και να μπει στην θεση του Τ5.

απο εκει και περα θα χρειαστει να βγουν και τα ακροφυσια που εχει και να μπουν Τ5, αλλα θα πρεπει να μπουν σε διαφορετικη θεση αμ δεν κανω λαθος καθως οι διαστασεις των Τ5 ειναι λιγο διαφορετικες .

Την περιπτωση να βαλεις ενα κρεμαστο φωτιστικο και να βγαλεις το καπακι την σκεφτηκες? εχει φωτιστικα με 2 ή με 4 Χ Τ5 που καθονται πανω στην γυαλα και ειναι αρκετα οικονομικα.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Rafina, Attica, Greece
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 12:33:34 πμ »
Καλησπέρα και πάλι !

Η αλήθεια είναι ότι το καπάκι έχει ένα σημείο που είναι στεγανό και καλά κλεισμένο και εκεί μέσα έχει όλα τα πράγματα για τις λάμπες. Το άνοιξα πριν από λίγο για να δω τι έχει μέσα . Τώρα όσο για το κρεμαστό κιτ δεν έχω κοιτάξει κάτι αλλά δεν θέλω να είναι και πολύ μεγάλο ... Εάν υπάρχει κάτι σε τόσο καλή τιμή μακάρι να το βρω και να το αγοράσω, αλλιώς έχω έναν φίλο που μπορεί να μου δώσει ένα Aquarius 80 L full kit με 120 ευρώ.. Τώρα θα μου πεις άλλο γερμανικό άλλο ελληνικό αλλά οκ από το να δώσω πάλι τόσα πολλά χρήματα για να μαζέψω το άλλο νομίζω ότι είναι καλύτερα να πάρω καινούργιο..