ΑποστολέαςΘέμα: Βοηθεια για νεο reef  (Αναγνώστηκε 1519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
Βοηθεια για νεο reef
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:10:46 πμ »
Τελικα το πηρα αποφαση και θα προχωρησω σε μεγαλυτερο ενυδρειο, αλλα θα ηθελα τη βοηθεια σε καποια θεματα στο στησιμο του.

Θα το κανω 132*72*60=500λιτρα καθαρα, με sump 100*50*40 (αλλα στηλη νερου 25)=125 λιτρα καθαρα νερο και 75λιτρα αερα για την στραβη, αναπληρωση 125*13(καθαρο φαρδος)*55υψος=88λιτρα.

1. Η γυαλα της ααναπληρωσης με 2 μεγαλες κοντρες στην μεση, να κρατανε τις 2 μακρυες πλευρες ,καπως ετσι με τι τζαμι μπορει να γινει? 5 ή 6μμ θα ειναι καλα?

2. Θα εχει εξωτερικο μπαλκονι για υπερχειληση ολη η μια πλευρα με 70εκ καθαρο φαρδος, με το χτενακι που θα μπει θα μεινουν 35εκ καθαρα για να υπερχειλιζει το νερο, και για κυκλοφορια θα εχω 2*jebao rw15 και για επιστροφη jebao dc6000. Που πρeπει να βρισκεται η σταθμη ωστε να μπορω να εχω κυματακι με τις jebao? 55 ή 56 εκ ειναι καλα, ή υπαρχει κινδυνος να βγαινει το νερο απο εξω? Επισης αν εστω θελω σταθμη στους 55 ποντους, ποσο πρεπει να κοπει το τζαμι της πλευρα της υπερχειλησης? Στα 53εκ θα ειναι καλα πχ? Ποσα εκ πανω απο την υπερχειληση θα ανεβαινει το νερο με την dc600?

3α.Επειδη το ενυδρειο θα τοποθετηθει εξω απο το υπνωδωματιο, θα ηθελα οσο γινεται να ειναι τελειως αθορυβο. Διαβαζοντας για υπερχειλησεις νομιζω, απο οτι καταλαβα, η πιο αθορυβη αλλα και ευκολη στην υλοποιηση (αλλα δυσκολη στην τελικη ρυθμιση) ειναι η herbie. δηλαδη θα εχω 2*3.5 εκ να λειτουργουν φουλ σηφουνι και να μην παιρνουν καθολου αερα ωστε να μην ακουγεται τιποτα, και μια τριτη λιγο πιο ψηλα , που αυτη θα ρυθμιζει και την σταθμη στο μπαλκονι, σαν back up, οπου το νερο ισα που θα γλειφει και δεν θα ακουγεται επισης τιποτα....Αυτα θεωρητικα, την εχει δοκιμασει κανεις για να μου πει πραγματικες εντυπωσεις? Ή αν οχι πως σας ακουγεται?

3β. Στις σωληνες που θακατεβαζουν το νερο, να βαλω γωνιες 90 μοιρων ή διαδοχικα 2*45 μοιρες? Παιζει κανεναν ρολο στη ροη και στον θορυβο?

4. Το ενυδρειο θα γινοταν με 10μμ τζαμι και κοντρες κατω και πανω(εκτως απο την μεση επανω), αλλα τελευταια στιγμη βρεθηκε  12μμ τζαμι στην ιδια τιμη με το 10μμ. Σε αυτες τις διαστασεις, με 12μμ μπορω να το κανω rimless με κοντρες μονο κατω?

5. Δεν μπορω να σκεφτω κατι τωρα, αλλα αργοτερα σιγουρα κατι θα βρω :)

Θα το λειτουργησω με τις ρουτινες που τρεχω το νανο μου, χωρις σκιμερ, ατς + χαετο, αλλα και bucket dsb, ή σε 20λιτρο κουβα, ή σε 20λιτρο μικρο ενυδρειο, και εννοηται με αλλαγες απο θαλασσα. Για φως το πειραμα με το 20βατο custom hybrid multichip παει πολυ καλα στο νανο μου, οποτε και σε αυτο θα φτιαξω 8*20βατ με λιγο διαφορετικη αναλογια λεντ απο αυτην που εχω τωρα, αλλα θα βαλω και 4*5βατ hybrid 420nm-450nm να αναβουν πριν και να σβηνουν μετα τα 20βατα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:27:27 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 800 λίτρα reef - 80 λιτρα φυτεμένο - 45 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 09:39:54 πμ »
Λοιπόν.  :)
1 με 6μμ θα είσαι μια χαρά!
2 νομίζω ότι στους 52 πόντους θα είναι καλά αν έχεις 3 φ32
3α φ32 θα θέλεις να πεις μάλλον.Με 3 φ32  θα είσαι οκ κατα την γνωμη μου γιατί οι 2 αν γεμίζουν πολύ θα κάνουν θόρυβο έτσι έχω καταλάβει. 
3β 90  μοιρών
4 γνώμη μου είναι να βάλεις έστω 2 παράλληλες πάνω και τελάρο κάτω.
Ελπίζω να βοήθησα φίλε θα περιμένουμε και από τους πιο έμπειρους.Μακαρι να σου πάνε όλα όπως τα υπολογίζεις θα είναι πολύ ωραίο το αποτέλεσμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 09:54:33 πμ από Γαβριλος »

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 01:32:39 μμ »
Αν πας σε διπλό πάτο δεν χρειάζεσαι κόντρες επάνω
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 03:33:21 μμ »

+1926... 6.. Ωραιος αριθμός.. :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 08:33:59 μμ »

+1926... 6.. Ωραιος αριθμός.. :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

O διπλος πατος προσφερει περισσοτερη σταθεροτητα, απο οτι αν βαλω στον πατο περιμετρικα κοντρες και μια στην μεση?

Γιαννη ξαναδιαβασα την αρχη απο το θεμα σου και ειδα οτι εχεις μεν περισσοτερα λιτρα αλλα σε 60εκ υψος και με διπλο πατο, εχεις 15μμ τζαμι.....και με βαζεις σε σκεψεις ξανα, αν τελικα 12μμ εστω με διπλο πατο ειναι καλα τελικα?

Για την αναπληρωση αν και ειναι πολυ λιγα τα λιτρα, αλλα το υψος ειναι 55εκ , τα 6μμ που μου προτεινει και ο Γαβριλος, πιστευετε οτι θα ειναι καλα τελικα? με αγχωενι λιγακι το υψος αν και τα λιτρα ειναι λιγα....

Και μια γενικη ερωτηση για τζαμια,....εστω προχωραω σε οπιοδηποτε κατασκευη αποφασισω και κανω ενα τεστ με γλυκο νερο για 2-3 μερες περα της στεγανοτητας να δω αν  θα κανει κοιλια καποιο τζαμι. αν σε αυτες τις 2-3 μερες δεν κανει κοιλια, σημαινει οτι θα ειμαι καλα και σε βαθος χρονου? ή απλα σε 2-3 μερες μονο στεγανοτητα μπορουμε να δουμε και η σταθεροτητα χρειαζεται βαθος χρονου για να την καταλαβουμε?

Θυμηθηκα το 5> που αφησα κενο στο ξεκινημα :) Για μηχανικη φιλτρανση τι θεωρηται καλυτερο, καλτσα σε μια υπερχειληση? ή  ενυδρειακο βαμβακι σε μια μπαφλα στο sump?

και κατι που δεν μου απαντησατε και ειναι σχετικα ευκολο....για να χαρω κυματακι απο τις jebao, ποσα εκ χρειαζονται περιθωριο? στο τωρινο νανο με ισχυρη αναταραξη με μονο 2εκ περιθωριο ειμαι μια χαρα, αλλα αν ειχα wavemaker πιστευω θα ειχα ξεχειλησει χαλαρα, γι αυτο λιγακι θα ηθελα την εμπειρια οσων δουlευετε wavemaker, τι περιθωριο εχετε, μεταξυ επιφανειας νερου και χειλος τζαμιων?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 08:39:14 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 800 λίτρα reef - 80 λιτρα φυτεμένο - 45 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 09:22:29 μμ »
Εγώ πάλι θα επιμείνω για κόντρες είναι πολύ μεγάλο το ενυδρείο ρε παιδιά.Αν εκανα αυτο το ενυδρείο με αυτά τα τζάμια  θα έβαζα ένα τελάρο κάτω και ένα πάνω για να γινει αλεξίσφαιρο αλλά είπα τουλάχιστον 2 παράλληλες.Το ύψος θα παίζει ανάλογα με την αντλία που έχεις πόσο πάνω από τις γωνίες θα κρατάει στάθμη εγώ έχω 4.5 εκατοστά στο 400 λίτρο και περίπου 2.5 είχα στο 200 λίτρο.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 09:23:39 μμ »
Αν θα κάνει κοιλιά, θα φανεί μόλις γεμίσεις και αυτό θα είναι και το τελικό. Αλλά δεν νομίζω να σου κάνει κοιλιά, εκτός από λίγα φυσιολογικά χιλιοστά
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 09:31:28 μμ »
Αν θα κάνει κοιλιά, θα φανεί μόλις γεμίσεις και αυτό θα είναι και το τελικό. Αλλά δεν νομίζω να σου κάνει κοιλιά, εκτός από λίγα φυσιολογικά χιλιοστά
Οποτε Γρηγορη μπορω να το κανω χωρις κοντρες, να το τεσταρω , και αν δω οτι καμπυλωνει προσθετω κοντρες, αν οχι συνεχιζω αφοβα;
Γιατι ακουω και διαβαζω για ενυδρεια που ανοιγουν μετα απο καιρο.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 09:32:42 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος japetus

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ελλάδα
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 10:38:58 μμ »
Ωχ καημένη Γιώτα....  ;D
Τα φραγκάκια σου Γκρεγκ (ή φραγκμεντάκια κατα το ορθότερο) πάνε σφαίρα, ξαναευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 11:14:14 μμ »
Ωχ καημένη Γιώτα....  ;D
Τα φραγκάκια σου Γκρεγκ (ή φραγκμεντάκια κατα το ορθότερο) πάνε σφαίρα, ξαναευχαριστώ!

1 Μπερδεψες τα φορουμ, δεν ειναι φιλολογικο φορουμ αυτο ;)
2. Γιατι καημενη η Γιωτα? Δεν θα με βοηθησει αυτη στα κουβαληματα, αλλα εσυ >:D
3. Δεν πιστευω τιποτα αν δε δω φωτο, σε δικο σου θεμα, γιατι εδω χαλας το δικο μου :P

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 11:57:15 μμ »
Γνωριζω οτι ο καλυτερος τροπος για να περναει το νερο απο ανθρακα και αντιφωσφορο ειναι ενεργητικα σε ριακτορες ή σε φιλτρο. επειδη θελω οσο λιγοτερα μηχανηματα για οσο το δυνατο λιγοτερο θορυβο αλλα και οικονομια, σκεφτομαι πως θα γινοταν καλυτερα με παθητικο τροπο. αν παρω ενα σωληνα pvc και τον κολησω 5 εκ πανω απο τον πατο του sump και μεσα του καταληγει η μια υπερχειληση, οποτε θα μπορω να στοιβαζω σε καλτσες διαδοχικα ανθρακα και αντιφοσφωρο και ισως και ενυδρειακο βαμβακι για μηχανικη φιλτρανση, πως σας φαινεται σαν ιδεα? θα περναει το νερο μεσα απο τα υλικα στο μεγαλυτερο %?

ΥΓ Κατι που δεν βρισκω απαντηση....ανθρακα και αντιφοσφωρο προσωπικα αλλαζω μαζι καθε μηνα και τωρα τα εχω σε καλτσα ,σε ενα φιλτρακι. Σε περιπτωση που δεν κανω την παραπανω ιδεα παθητικης φιλτρανσης, μπορω να τα βαλω τα υλικα, μαζι, χυμα σε εναν ριακτορα, αντι σε 2, αφου θα τα αλλαζω ταυτοχρονα?

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 12:58:11 πμ »
Η πρώτη ιδέα μου αρέσει και νομίζω θα δουλέψει με καλή απόδοση. Για την 2η δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 07:41:23 πμ »
Από την υπερχείλιση κατεβαίνουν και υπολείμματα τροφών, και γενικά πολύ βρώμα πράγμα που σημαίνει ότι τα υλικά θα στομώσουν πολύ γρήγορα... μη σου πω και σε δυο μέρες που σημάνει ότι το νερό που κατεβαινει θα βρει άλλο τρόπο διαφυγής.
Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να "ξεχειλίζουν" οι σωλήνες του παθητικού ριάκτορα και ανάλογα με τον τρόπο που σκέφτεσαι να τους βάλεις, μπορεί να ανέβει πολύ η στάθμη του ενυδρείου αφού η αντλία επιστροφής θα ανεβάζει περισσότερο νερό απ ότι μπορούν να κατεβάσουν οι "μπουκωμένες" υπερχειλίσεις.
Άρα και στις δυο περιπτώσεις δεν θα δουλέψει.

Για σωστή χημική φίλτρανση τα υλικά που είναι μέσα στους ριάκτορες πρέπει να αναδεύονται συνεχώς με διαφορετική δύναμη ροής το καθένα.
Δηλαδή άλλη ροή (πιο δυνατή) θέλει ο ενεργός άνθρακας και πιο χαμηλή ο αντιφόσφωρος.

Αν τα τοποθετήσεις μαζί σ έναν ριάκτορα, παρόλο που σαν υλικά δεν θα σου παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα, δεν θα δουλέψει σωστά λόγω της διαφορετική ροής που θέλει το καθένα για να αποδώσει σωστά.

Παλιότερα βάζαμε τα υλικά αυτά σε κάποιο από τα χωρίσματα του sump, αλλά μόλις μπούκωναν το νερό περνούσε δίπλα από αυτά και όχι από μέσα τους ή αν δεν έβρισκε άνοιγμα το νερό, μεταβαλλόταν οι στάθμη του sump.

Στο ξαναλέω και πάλι. Το θαλασσινό δεν θέλει μεσοβέζικες λύσεις.
Αν πιάνει το χέρι σου μπορείς να κτασκευάσεις μόνος σου πράγματα (πχ ριάκτορες), αλλά όπως και να έχει θα πρέπει να τους δουλέψεις σωστά για να αποδώσουν, ειδάλλως θα έχεις προβλήματα.
Όλο κάτι δεν θα πηγαίνει καλά και δεν θα ξέρεις που οφείλεται αν όλο το σύστημα είναι στηριγμένο σε εναλλακτικές λύσεις.
Καλύτερα να καθυστερήσεις να το κάνεις, αλλά να το κάνεις σωστά.  Μόνο τότε θα το χαρείς απροβλημάτιστα και εσύ και όλοι οι οργανισμοί που θα φιλοξενούνται.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 08:06:22 πμ »
Βαγγελη τι ροη λιτρα/ωρα θελουν ιδανικα ανθρακας και αντιφοσφωρος ;

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 08:22:33 πμ »
Δεν είναι κάτι που είναι στάνταρ και εξαρτάται από την ποσότητα, κοκκομετρία και τον τύπο κάθε ριάκτορα.
Σε γενικές γραμμές ο άνθρακας θέλει 1000L/h και ο αντιφώσφορος τα μισά ίσως και πιο λίγο.
Αλλά.... και αυτά τα υλικά κάποια στιγμή ενδέχεται να μπουκώσουν (ακόμη και στον ενεργητικό ριάκτορα),οπότε θέλουν την προσοχή σου.
Την πάτησα και εγώ και ο Gio, ειδικά με το αντιφώς που έχει χαμηλή ροή.

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 11:35:19 πμ »
Η ροή που θέλει το κάθε υλικό σε ριάκτορα προκειμένου  για να πάρεις το 100% από αυτό (και να κάνεις και οικονομία) είναι ανάλογη της ποσότητας που θα χρειαστείς,και του βάρους του κάθε υλικού όπως λέει ο Βαγγέλης.
Για υπερχείλιση θα έκανα πατενταρισμένη την ghost με 3 durso.Aθόρυβη και απροβλημάτιστη.

Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 11:44:29 μμ »
Ψαχνοντας για το πως δουλευει ακριβως η herbie υπερχειληση που θελω να κανω, για να προχωησω και το σχεδιο του sump, επεσα πανω σε αυτο http://gmacreef.com/ που μου αλλαξε πολυ τα δεδομενα.....1)απαγορευεται να διακλαδωσεις υπερχειληση που δουλευει φουλ σιφωνι, 2)ο σωληνας που κατεβαζει νερο απο υπερχειληση φουλ σιφωνι πρεπει να τελειωνει αυστηρα 2 ποντους κατω απο το νερο, σε τμημα του σαμπ με σταθερη επιφανεια νερου, 3) απαγορευει να διακλαδωσεις την σωληνα της αντλιας επιστροφης , οταν δουλευεις υπερχειληση με φουλ σιφωνι. Γενικα και σε μαιλ που αντααλλαξαμε , μου προτεινει απλες λυσεις ωστε να δουλευει η υπερχειλησ φουλ σιφωνι ησυχα και να ξαναπαιρνει μπρος μονη της μετα απο σταματημα της αντλιας επιστροφης....αυτα που εγραψα παραπανω τα θεωρει απαραιτητα.

Μου προτεινε αν θελω να τροφοδοτησω σκιμερ ή ατς ή ριακτορα να χρησιμοποιησω μια μικροτερη αντλια μεσα στο σαμπ γι αυτα και η γνωμη του για την αντλια επιστροφης, οπως γραφει και στο παραπανω σιτε, ειναι οτι πρεπει να γυρναει εως και χ5 τα λιτρα το DT και οχι χ10 και παραπανω που προτεινουν και χρησιμοποιουν πολλοι, δηλαδη στην δικη μου περιπτωση με 500λιτρα DT καθαρα , μου ειπε και με εως 2500λιτρα/ωρα πραγματικα ομως, θα ειμαι παραπανω απο καλα!

Παρακαλω την γνωμη σας, να τα λαβω σοβαρα υποψιν ολα αυτα στο σχεδιασμο του σαμπ και στην αγορα της αντλιας επιστροφης ή ειναι υπερβολικος?

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 07:58:48 πμ »
Ναι τα υλικά στους ριακτορες και η ροή που θέλουν είναι ολόκληρη ιστορία...
Όσο για αυτά που λες για την υπερχείλιση.. Ιδέα δεν έχω.. Ποτε δεν εμπιστευτηκα τέτοιου ειδους πατέντες.

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 09:53:23 πμ »
Αυτο που λεει ειναι οτι για να δουλεψει η υπερχειληση θα πρεπει να μην μπαινει αερας στους σωληνες της. Για αυτο λεει να ειναι ο σωληνας της κατω απο το νερο παντα. ΑΥτο παντως δεν ειναι δυσκολο και συγκεκριμενα εγω το εχω ετσι και με τις απλες υπερχειλησεις.

Τωρα οσο αφορα την ροη του νερου στο sump οι γνωμες ειναι 2.
η μια ειναι να εχει μεγαλη ροη και η αλλη οτι δεν χρειαζεται να υπαρχει μεγαλη ροη.

Εγω ακολουθησα την 2η :) . Οσο ειχα το sump κατεβαζα περιπου 800-1000 λιτρα σε ενυδρειο 350 λιτρων. Ειχα την chaeto που μεγαλωνε μια χαρα και γενικα το sump ειχε αρκετη ζωη. τωρα που εχω sump πλατης , παλι η ροη ειναι χαμηλη και μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα.

Για την ροη στους ριακτορες πιστευω πως αυτοι που τους βγαζουν, δοκιμαζουν ενα συγκεκριμενο προιον και σου λενε οτι θα πρεπει να εχεις Χ ροη με αντιφως ταδε. οποτε ειτε ακολουθεις αυτα που λενε , ειτε πειραματιζεσαι με αλλης μαρκας υλικο.
Στο περιπου παντως θα πας αρκει να βλεπεις να γινεται μια αναταραξη στο υλικο.
Κια βεβαια εξαρταται και απο την ποσοτητα του υλικου που θα βαλεις μεσα.

Κοινως ειναι λιγο μπερδεμα και καλεισαι να βρεις την ακρη δια της μεθοδου της δοκιμης.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 03:01:55 μμ »
Αυτο που λεει ειναι οτι για να δουλεψει η υπερχειληση θα πρεπει να μην μπαινει αερας στους σωληνες της. Για αυτο λεει να ειναι ο σωληνας της κατω απο το νερο παντα. ΑΥτο παντως δεν ειναι δυσκολο και συγκεκριμενα εγω το εχω ετσι και με τις απλες υπερχειλησεις.

Τωρα οσο αφορα την ροη του νερου στο sump οι γνωμες ειναι 2.
η μια ειναι να εχει μεγαλη ροη και η αλλη οτι δεν χρειαζεται να υπαρχει μεγαλη ροη.

Εγω ακολουθησα την 2η :) . Οσο ειχα το sump κατεβαζα περιπου 800-1000 λιτρα σε ενυδρειο 350 λιτρων. Ειχα την chaeto που μεγαλωνε μια χαρα και γενικα το sump ειχε αρκετη ζωη. τωρα που εχω sump πλατης , παλι η ροη ειναι χαμηλη και μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα.

Για την ροη στους ριακτορες πιστευω πως αυτοι που τους βγαζουν, δοκιμαζουν ενα συγκεκριμενο προιον και σου λενε οτι θα πρεπει να εχεις Χ ροη με αντιφως ταδε. οποτε ειτε ακολουθεις αυτα που λενε , ειτε πειραματιζεσαι με αλλης μαρκας υλικο.
Στο περιπου παντως θα πας αρκει να βλεπεις να γινεται μια αναταραξη στο υλικο.
Κια βεβαια εξαρταται και απο την ποσοτητα του υλικου που θα βαλεις μεσα.

Κοινως ειναι λιγο μπερδεμα και καλεισαι να βρεις την ακρη δια της μεθοδου της δοκιμης.

Γιωργιο οπως ακριβως το γραφεις για τον αερα μου το εξηγησε και αυτος, αλλα ειναι τοσο σημαντικο; επειδη θελω να τροφοδοτησω καθετοα ατς, τοσος κοσμος πως το κανει; κανεις δεν δουλευει υπερχειληση φουλ σηφωνι; αλλιως μου μενει η επιλογη για uas , που για διαφορους λογους δεν θα ηθελα.

Πολυ μου αρεσε η απαντηση σου για την αντλια επιστροφης. Ετσι μπορω να παω σε καποια επωνυμη πχ eheim, και οχι την jebao, που για κυκλοφορια στο dt τις θεωρω αριστη επιλογη και τετοιες θα παρω, αλλα για επιστροφη θα ηθελα καποια πιο αξιοπιστη....

Κατι ασχετο πως γινεται να καιει η eheim αλλα και πολλες αλλες γνωστες μαρκες πολλα βατ, ενω η jebao 6000, μολις 40watt για 6000λιτρα; παλι τον τροχο ανακαλυψανε οι κινεζοι 'η αυτα που γραφουν στα καρτελακια στις αντλιες ειναι αναξιοπιστα τελειως;

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 07:18:24 μμ »
Γιατι η εξ. υπερχείλιση χρειαζεται να ειναι μεσα στο νερο συνεχεια για να μπορει να ξεκινησει σε περιπτωση διακοπης ρευματος. Εαν δεν υπαρχει αερας μεσα τοτε θα δημιουργιεται παντα υποπιεση με συνεπεια να προκαλει το τραβηγμα του νερου ψηλα και να το αφηνει να κατεβαινει στους σωληνες.
Το θεμα ειναι πως δεν ξερω τι γινεται απο θορυβο, καθως στις κανονικες για την αποφυγη του σιφωναρισματος βαζουμε ενα σωληνακι για να υπαρχει αερας κατα την καθοδο.

Τωρα οσο αφορα τις αντλιες ΕΗΕΙΜ σε σχεση με τις κινεζικες.
Οταν μια αντλια εχει περισσοτερα watt σε σχεση με μια αλλη αυτο σημαινει πως μπορει να βγαζει περισσοτερα λιτρα σε μεγαλυτερο υψος καθως παραγει περισσοτερο εργο ( watt) .  Μπορει δλδ να λενε και οι 2 π.χ. 6000 λιτρα, αλλα η μια να ανεβαζει στα 2 μετρα 1000 λιτρα ενω η αλλη 600λιτρα.
Οι κινεζοι το εχουν αυτο. Στην δουλεια μου το εχουμε ζησει πολυ καλα αυτο το προβλημα με τετοιες αντλιες.

Για να κανεις ΑΤΣ εαν χρειαστει μπορεις να βαλεις μια μικρη αντλια π.χ. 3 watt και να φτιαξεις καταρακτη με αυτη, εαν δεν μπορεις με την επιστροφη.
πιστευω πως  με μια αντλια με 200λιτρα.ωρα θα εισαι μια χαρα και δεν θα εχεις στο μυαλο σου μηπως δεν  δουλευει σωστα η υπερχείλιση.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 07:39:45 μμ »
Γιωργο το κακο ειναι ογι το το ατς στις διαστασεις που θα θελω να το κανω 20φαρδοςχ15υψος θελει κατα τον σαντα μονικα 1200λιτρα/ωρα ροη....οποτε θα χρειαστω και δευτερη αντλια αρκετα μεγαλη.....

Τωρα για τις αντλιες προσεχω και το διαγραμμα που τις συνοδευει και δειχνει ποσα λιτρα σε ποσο υψος ανεβαζουν. Οι κινεζικες με τα λιγα βατ δεν εχουν παντως ιδιαιτερη πτωση σε λιτρα ανα υψος!

Οι υπερχειλησεις με φουλ σιφωνι κανονικα δεν εχουν καθολου θορυβο, επειδη κατεβαζουν μονο νερο και δεν εχουν καθολου αερα μεσα στη σωληνα την κυριως, ενω στη δευτερη που ρυθμιζει το υψος στην υπερχειληση, τη ρυθμιζεις ετσι την πρωτη που εχει και βανα, ωστε ισα-ισα να γλειφει νερο=>0 θορυβος.....θεωρητικα.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 08:01:47 μμ »
Γιατι θελει τοσα λιτρα? με τοσα λιτρα και με τον τροπο που εχω δει να τα φτιαχνουν ( σωληνα με τρυπες, ψεκαστηρα) τοτε θα τα κανει ολα μουσκεμα εκει μεσα. Η αρχη λειτουργιας του ΑΤΣ απο οσο εχω καταλαβει εχει να κανει με το νερο σε επιφανεια που την βλεπει το φως και δημιουργει αυτη την αλγη.
κατι σαν τους βραχους στην θαλασσα , εκει που σκαει το κυμα που εχουν αυτη την γλυτσα-αλγη.

Δεν εχω βαλει ποτε ΑΤΣ, παντως Γρηγορη, οποτε υποθετικα και απο οσα εχω διαβασει ισως να κανεις δουλεια και με λιγοτερα λιτρα.
Γιατι δεν πας στον παραδοσιακο τροπο με chaeto για να βγαζεις και κοπιποδα για ταισμα? Λιγοτερη φασαρια και εχεις και μια καραντινα για οτιδηποτε οργανισμο θελεις να βαλεις εκει.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:47:55 μμ »
Θα εχω και χαετο και remote DSB, το ατς θελει και φως και ροη, οπως εγραψες η αλγη εκει που σκαει το κυμα εχει και φως και κυκλοφορια μεγαλη, ο σαντα μονικα συνιστα για καθε  1εκ φαρδος *60 λιτρα/ωρα κυμλοφορια =>1200 στα 20*15, το σαμπ αν δεις παραπανω εχει 40εκ υψος , με στηλη νερου 25 , τα υπολοιπα 15 ειναι οσο το υψος απο το ατς, ωστε αν πιτσιλαει, να μην φευγει εξω σταγονα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2014, 10:50:08 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
Βοηθεια για νεο reef
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 10:02:26 μμ »
Η άποψη μου είναι όχι ATS στην κάθοδο.
Καλύτερα να παίζεις με απλό filter sock εκεί και χαλάλι την αντλία.Επίσης καραντίνα είναι καλό να υπάρχει σαν ξεχωριστό σύστημα όπου απομονώνεις στην κυριολεξία τα ζωντανά.Αλλιώς ότι έχουν μεταφέρετε στο DT μέσω της κυκλοφορίας.
Το ATS με  λεντάκια θα το τροφοδοτήσεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2014, 10:09:21 μμ από Τρελογιατρός »
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.