ΑποστολέαςΘέμα: skimer or skimerless με φυσικες μεθοδους φιλτρανσης?  (Αναγνώστηκε 4260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
skimer or skimerless με φυσικες μεθοδους φιλτρανσης?
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 17, 2016, 09:54:07 μμ »
http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1903449

Ένα ακόμη μεγαλουτσικο ριφ :-) χωρίς σκιμερ! Μήπως τελικά σε ένα ώριμο ενυδρείο, γεματο κοραλια, το σκιμερ όντως δεν χρειάζεται;

Σε αυτο ισως να μην διαφωνησω... μεχρι να φτασεις εκει ειναι το θεμα.

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 23, 2016, 01:28:11 μμ »
https://youtu.be/x0R7-xrnpes

1200lt χωρίς σκιμερ! Την δουλειά του την κάνει το κλαμ τέρας , και ένα refugium with xenia!

But what will happen if the clam dies unexpectedly one day?(sorry  about the English παρασύρθηκα :) )
Πιθανόν με το μέγεθος που έχει θα τα πάρει όλα παραμάζωμα και ο τύπος θα βάλει τα κλάματα που δεν χρησιμοποιούσε σκίμμερ ή που το απεγκατέστησε κάποια στιγμή(μιας και δεν νομίζω να το ξεκίνησε από την αρχή έτσι(δεν διαβασα κάποιο thread μόνο το video είδα))

Τώρα όσον αφορά το άλλο το τέρας, πανέμορφο ενυδρείο δεν μπορώ να πω, αλλά το ότι κάποια στιγμή αποφάσισε να διακόψει τη χρήση του σκίμμερ δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας και ότι θα μπορούσε να το κάνει οποιοσδήποτε. Ο τύπος καταρχήν δεν χρησιμοποιεί περισταλτικές αντλίες για τη διατήρηση των τιμών του ασβεστιού, μαγνησίου και της ανθρακικής σκληρόπτητας(χρησιμοποιεί calcium reactor και από ότι είδα παίζει να έχει και denitrator)οπότε δεν έχει συσσώρευση χλωριούχων στο νερό τα οποία βέβαια δεν τραβάει το σκίμμερ, αλλά σίγουρα βοηθούν οι αλλαγές νερού(εδώ είπα να πάρω μια coca cola που πάει με όλα ;D )στη διατήρηση σε επιτρεπτά επίπεδα των τιμών αυτών, στο νερό του ενυδρείου. Να επισημάνω βέβαια. πως επειδή είναι χλωριούχα και όλοι ξέρουμε πως το χλώριο αντιδρά με το NaCl(χλωριούχο Νατριο, το κοινό αλάτι)και εξουδετερώνεται(κι εγώ είχα αυτή τη λανθασμένη άποψη μέχρι πρόσφατα) θα φύγουν και αυτά. Δυστυχώς δεν είναι έτσι μιας και τα χλωριούχα είναι σε μορφή ιόντων και αυτά δεν αντιδρούν όπως τα μόρια(μην με ρωτήσετε παραπάνω δεν είμαι χημικός)με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται συνεχώς.
Αλλά μιας και μιλάμε για το σκίμμερ ας επανέλθω, το πρόβλημα σε ένα ενυδρείο χωρίς σκίμμερ(δλδ μηχανική υποστήριξη) είναι ότι στηρίζεται καθαρά σε ζωντανούς οργανισμούς για τη δεσμευση αυτών των ουσιών που δεσμεύνται από τα προαναφερθέντα, αν όμως κάτι συμβεί σε αυτούς τους οργανισμούς τί θα γίνει; θα τα πάρουμε όλα στο χέρι; Νομίζω πως η χρήση μηχανικής υποστήριξης επιβάλλεται σε ένα κλειστό κύκλωμα μόνο και μόνο για να προλαβαίνουμε καταστάσεις. Επίσης επιφυλάσσομαι  για τη διάρκεια αυτών των ενυδρείων μακροχρόνια…..

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 23, 2016, 03:47:29 μμ »
Το κοστος τετοιου clam ειναι οσο δυο σκιμμερ της ati. :) εαν παθει κατι που θα ξαναβρει τετοιο μεγεθος; θα βαλει καμμια 10αρια μικροτερα; ασε που ειναι και ασχημο μεσ'τη μεση.. :)
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 23, 2016, 05:25:16 μμ »
Συμφωνω και εγω πως το σκιμερ ειναι απαραίτητο εργαλείο κυριως για ολα αυτα που υποθηκαν παραπανω.Το κλαμ μπορει να σου κανει την μεγαλη ζημια κυριως οταν κλαν :)).Εχω ομως ενσταση στις συχνες αλλαγες που υποτίθεται πως  πρεπει να γινονται εξαιτίας των δοσομετρικων αντλίων και της μεθόδου μπαλινκ .Νομιζω πως πολυ ποιο ωφέλιμο ειναι οι μεγαλες αλλαγες μια φορα στους εξη μηνες πχ γι'αυτο που ειπε παραπανω ο σωτηρης αλλα και σε καποιο παλαιότερο θεμα του ο γρηγορης.Οι πολυ συχνες και μικρες αλλαγες νομιζω πως αφαιρούν ενα πολυ μικρο μερος απο τα χλωριουχα,τα περισσοτερα παραμενουν και συσσωρεύονται στο ενυδρείο μας.Αλλωστε και η μέθοδος μιλαει και για μεγαλες αλλαγες καθε τοσο

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 23, 2016, 05:50:41 μμ »

1200lt χωρίς σκιμερ! Την δουλειά του την κάνει το κλαμ τέρας , και ένα refugium with xenia!

But what will happen if the clam dies unexpectedly one day?(sorry  about the English παρασύρθηκα :) )
Πιθανόν με το μέγεθος που έχει θα τα πάρει όλα παραμάζωμα και ο τύπος θα βάλει τα κλάματα που δεν χρησιμοποιούσε σκίμμερ ή που το απεγκατέστησε κάποια στιγμή(μιας και δεν νομίζω να το ξεκίνησε από την αρχή έτσι(δεν διαβασα κάποιο thread μόνο το video είδα))

Τώρα όσον αφορά το άλλο το τέρας, πανέμορφο ενυδρείο δεν μπορώ να πω, αλλά το ότι κάποια στιγμή αποφάσισε να διακόψει τη χρήση του σκίμμερ δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας και ότι θα μπορούσε να το κάνει οποιοσδήποτε. Ο τύπος καταρχήν δεν χρησιμοποιεί περισταλτικές αντλίες για τη διατήρηση των τιμών του ασβεστιού, μαγνησίου και της ανθρακικής σκληρόπτητας(χρησιμοποιεί calcium reactor και από ότι είδα παίζει να έχει και denitrator)οπότε δεν έχει συσσώρευση χλωριούχων στο νερό τα οποία βέβαια δεν τραβάει το σκίμμερ, αλλά σίγουρα βοηθούν οι αλλαγές νερού(εδώ είπα να πάρω μια coca cola που πάει με όλα ;D )στη διατήρηση σε επιτρεπτά επίπεδα των τιμών αυτών, στο νερό του ενυδρείου. Να επισημάνω βέβαια. πως επειδή είναι χλωριούχα και όλοι ξέρουμε πως το χλώριο αντιδρά με το NaCl(χλωριούχο Νατριο, το κοινό αλάτι)και εξουδετερώνεται(κι εγώ είχα αυτή τη λανθασμένη άποψη μέχρι πρόσφατα) θα φύγουν και αυτά. Δυστυχώς δεν είναι έτσι μιας και τα χλωριούχα είναι σε μορφή ιόντων και αυτά δεν αντιδρούν όπως τα μόρια(μην με ρωτήσετε παραπάνω δεν είμαι χημικός)με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται συνεχώς.
Αλλά μιας και μιλάμε για το σκίμμερ ας επανέλθω, το πρόβλημα σε ένα ενυδρείο χωρίς σκίμμερ(δλδ μηχανική υποστήριξη) είναι ότι στηρίζεται καθαρά σε ζωντανούς οργανισμούς για τη δεσμευση αυτών των ουσιών που δεσμεύνται από τα προαναφερθέντα, αν όμως κάτι συμβεί σε αυτούς τους οργανισμούς τί θα γίνει; θα τα πάρουμε όλα στο χέρι; Νομίζω πως η χρήση μηχανικής υποστήριξης επιβάλλεται σε ένα κλειστό κύκλωμα μόνο και μόνο για να προλαβαίνουμε καταστάσεις. Επίσης επιφυλάσσομαι  για τη διάρκεια αυτών των ενυδρείων μακροχρόνια…..
Αν αν αν χαλάσει ή αντλία από το σκιμερ  Σωτήρη τι θα κάνεις; Αν σου σβήσει το φως; Αν σου χαλάσει ή δοσομετρικης; Αν σου σταματήσει ή αντλια επιστροφής; Αν, αν αν,......... :-))

Επέτρεψε να διαφώνησε μαζί σου , ένα σύστημα που βασίζεται όσο γίνετε λιγοτερο σε μηχανήματα και βασίζεται σε φυσικες μεθόδους φιλτρανσης, φωτισμού κτλ είναι πολύ πιο σταθερό και με λιγότερες πιθανότητες "στραβης" , από ότι ένα "μηχανοποιημενο" ριφ ενυδρείο. Αν το κλαμ πάει να τον αφήσει, θα τον έχει προειδοποιήσει πρώτα με διάφορα σημαδια, σε αντίθεση με την αντλία του σκιμερ ,που θα σε παρατήσει χωρίς καμία προειδοποίηση. Το εξρα βάρος φιλτρανσης θα το αναλάβει το refugium me xenia:-)..... μεγαλώνοντας  ......πιο γρήγορα ξενια, ενώ σε εσένα αν λείπεις όταν χαλάσει ή αντλια του σκιμερ?

Τώρα όσο αφορά τα χλωριούχα, ένας χημικός θα σε ξαναεστελνε στο σχολείο γι αυτό που έγραψες :-))) για πες μου πού το διαβάσεις ή πως στο ειπανε ακριβώς, για να δούμε τι καταλαβες λάθος :-)))  εκεί που έγραψα αρχικά ότι δεν συσσωρεύονται χλωριούχα είχα βαλει λινκ λογικά. Ή ίδια ή φαουνα προτείνει μικρςς τακτικές αλλαγές......για να κρατάς υπό έλεγχο την αλατότητα. μόνο ιοντική ανισορροπία μπορεί να προκληθεί από την light bailing, ειδικά αν δεν προσθέτει κάποιος trace elements,κ αι αυτό σε πολύ βάθους χρόνου, οπότε γι αυτό καλο είναι να κάνουμε σποραδικά μία μεγάλη αλλαγή.

ΥΓ για πιο βάθος χρόνου μιλάς ρε Σωτηρη; Ανώριμα είναι τα 2 τελευταία ενυδρεία;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2016, 05:59:45 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 24, 2016, 12:09:11 πμ »
το μοναδικο συστημα που βασιζεται σε φυσικους μεθοδους φιλτρανσης και ειναι σταθερο με λιγοτερες πιθανοτητες αμεσης καταρρευσης, οχι ομως και αργης, ειναι η ιδια η θαλασσα.
Ολα τα άλλα ειναι ασταθη... :)

Απο εκει και περα δεν χαθηκε ο κοσμος να λειπεις διακοπες και να χαλασει το σκιμμερ για μερικες μερες. Δεν ειναι το τελος του ενυδρειου. ( μου εχει τυχει να γυρισω απο διακοπες και μετα απο διακοπη ρευματος να μην εχει ξεκινησει η αντλια του σκιμμερ..)
Εαν ομως χαλασει ενα τετοιο ζωντανο τοτε ... Εδω π.χ. εχεις μια μεγαλη αποικια με σεριατοπορα και αμα σου χαλασει ( κατι το οποιο μπορει να γινει σε μια μερα, τρεχεις να μειωσεις το ΚΗ το οποιο θα παει στα υψη.

Επισης οσο αφορα το να δωσει σημαδια ενα κλαμ αμα πεθανει, εχω δει στο ενυδρειο μου μεσα σε 1 μερα ενα κλαμ που το ειχα 6 μηνες να μαζευει και να ειναι απο πανω του οι cleaner να το φανε.
την επομενη δεν εμεινε τιποτα..

Το κακο για να γινει , γινεται πολυ γρηγορα, ομως υποβοσκει στο ενυδρειο καιρο και αρκετες φορες δεν δειχνει σημαδια, αναλογως και τα ζωντανα που εχει ο καθενας μεσα.

Ακομα και ο φωτισμος να καει , παλι δεν θα παθουν τιποτα τα ζωντανα για μερικες μερες. Αλλωστε στην φυση δεν εχει παντα ηλιο. Εχει και συννεφια... :)

Παντως και στους ανθρωπους συμβαινει το να εχουν μηχανικη υποστηριξη, ( βλεπε ρομποκοπ... :) ) στο ενυδρειο δεν θα τα εμπιστευτούμε?

Οσο αφορα παντως αυτα τα κτηνη ενυδρεια πολλες φορες εχουν απο κατω τους ολοκληρο εργοαστασιο να τα συντηρει...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 25, 2016, 04:41:46 μμ »

Αν αν αν χαλάσει ή αντλία από το σκιμερ  Σωτήρη τι θα κάνεις; Αν σου σβήσει το φως; Αν σου χαλάσει ή δοσομετρικης; Αν σου σταματήσει ή αντλια επιστροφής; Αν, αν αν,......... :-))

Επέτρεψε να διαφώνησε μαζί σου , ένα σύστημα που βασίζεται όσο γίνετε λιγοτερο σε μηχανήματα και βασίζεται σε φυσικες μεθόδους φιλτρανσης, φωτισμού κτλ είναι πολύ πιο σταθερό και με λιγότερες πιθανότητες "στραβης" , από ότι ένα "μηχανοποιημενο" ριφ ενυδρείο. Αν το κλαμ πάει να τον αφήσει, θα τον έχει προειδοποιήσει πρώτα με διάφορα σημαδια, σε αντίθεση με την αντλία του σκιμερ ,που θα σε παρατήσει χωρίς καμία προειδοποίηση. Το εξρα βάρος φιλτρανσης θα το αναλάβει το refugium me xenia:-)..... μεγαλώνοντας  ......πιο γρήγορα ξενια, ενώ σε εσένα αν λείπεις όταν χαλάσει ή αντλια του σκιμερ?

Τώρα όσο αφορά τα χλωριούχα, ένας χημικός θα σε ξαναεστελνε στο σχολείο γι αυτό που έγραψες :-))) για πες μου πού το διαβάσεις ή πως στο ειπανε ακριβώς, για να δούμε τι καταλαβες λάθος :-)))  εκεί που έγραψα αρχικά ότι δεν συσσωρεύονται χλωριούχα είχα βαλει λινκ λογικά. Ή ίδια ή φαουνα προτείνει μικρςς τακτικές αλλαγές......για να κρατάς υπό έλεγχο την αλατότητα. μόνο ιοντική ανισορροπία μπορεί να προκληθεί από την light bailing, ειδικά αν δεν προσθέτει κάποιος trace elements,κ αι αυτό σε πολύ βάθους χρόνου, οπότε γι αυτό καλο είναι να κάνουμε σποραδικά μία μεγάλη αλλαγή.

ΥΓ για πιο βάθος χρόνου μιλάς ρε Σωτηρη; Ανώριμα είναι τα 2 τελευταία ενυδρεία;

δδδδε δε δε δδδεεενν είχα καμοία πρόθεση να το φέρω εδώ αλλά δδε δε δε δδδεεεννν πιστεύω να με κοροϊδεύεις επειδδδδή κεκεδίζω πότε πότε!!!!!
Τώρα αν χαλάσει η αντλία του σκίμμερ θα την αντικαταστήσω εφόσον η γνώμη μου είναι πως το σκίμμερ είναι απαραίτητο!
Αν μου σβήσει το φως θα το ξαναανάψω! Αν χαλάσει η δοσομετρική θα τη φτιάξω! Αν σταματήσει η αντλία επιστροφής θα είναι μια ευκαιρία να ταΐσω τα κοράλλια και τα ψάρια πριν τη ξαναβάλω μπρος!….. και αν αν αν η γιαγιά μου είχε……………………….ρόδες θα ήταν πατίνι!!!!!!!

Τώρα όσον αφορά τον χημικό, είναι ο άνθρωπος που ανακάλυψε την ποσότητα υδραργύρου στα μύδια που τρώμε όλοι και οδήγησε την παραγωγή και διαθεσή τους σε διαφορετικό δρόμο έτσι ώστε να είναι ασφαλή για τους καταναλωτές. Ο γλυκήτατος σύζηγος της κ. Λιόλιας(καθηγητής πανεπιστημίου) συνταξιούχος πλέον. Τώρα για το ποιος πρέπει να κάνει-παρακολουθήσει μαθήματα τουλάχιστον ως προς το πως να φιλτράρει αυτά που διαβάσει και μετά να αναπαράγει  τις πληροφορίες στους άλλους χομπίστες και ιδιαίτερα στους νέους πραγματικά δεν ξέρω ποιος είναι!!!!!!! Η αυτοψία καμιά φορά είναι η καλύτερη απόδειξη όλων. Η αλήθεια είναι ότι με το λίγο που σε έχω παρακολουθήσει-διαβάσει το θέμα νομίζω πως απλά κλαις για επιβεβαίωση σε αυτό που πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο και χάνεις την πραγματικότητα ως προς το χόμπι και τη σωστή-εύκολη διατήρηση και διαχείριση του ενυδρείου δλδ αυτού του κλειστού οικοσυστήματος που είναι πολύ πιο ευαίσθητο από αυτό της φύσης και που εύκολα μπορούμε να διορθώσουμε-επέμβουμε ακόμα και στις κλιματικές αλλαγές ως ένα βαθμό με μηχανική υποστήριξη.

Δεν αντιλέγω πως καλό είναι να πειραματιζόμαστε με τα πάντα αλλά όταν θα έχουμε αποτελέσματα τότε να στηριζόμαστε σε αυτά και όχι σε κάποιες φωτογραφίες κάποιων ενυδρείων στο διαδύκτιο. Δεν νομίζω να αρνηθείς κανείς, εφόσον χόμπι κάνουμε, ότι είναι απόλυτα κακό, αν και με ζωντανά έχουμε να κάνουμε και δεν φταίνε σε τίποτα να ανέχονται τη παράνοιά μας π.χ. όταν στη φύση οι διακυμάσνεις της θερμοκρασίας είναι 2-3 βαθμούς και μεις παίζουμε με 10 βαθμούς τα ζωντανά το ανέχονται σε πρώτη φάση αλλά μακροχρόνια ποιες είναι οι συνέπεις;

Τεσ πα, το θέμα χωράει συζήτηση και γω με τον γραπτό δεν το πολυ έχω. Εσύ θα ψάχνεις να βρίσκεις ενυδρεία χωρίς σκίμμερ για να τα παρουσιάζεις ενώ θα μπορούσες απλά να το πειραματιστείς μόνος σου και μετά από 5-10 χρόνια να μας παρουσιάσεις τα αποτελέσματα και όλοι εμείς θα σου στηρίζουμε την άποψή μας με αποδείξεις που έχουν διάρκεια και συ θα ψάχνεις να διαφέρεις. Επαναστάτης!!!!!! δεν είναι κακό!!!!! και που ξέρεις μπορείς μετά από 10 χρόνια να γυρίσει και να έχεις δίκιο τελικά!!!!!!!!

Υ.Γ. Ζητάω συγνώμη για το ύφος μου, όμως η απάντησή σου δεν μου άφησε περιθώρια μιας και τη βρήκα τελείως αγενή.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 25, 2016, 11:00:08 μμ »

Υ.Γ. Ζητάω συγνώμη για το ύφος μου, όμως η απάντησή σου δεν μου άφησε περιθώρια μιας και τη βρήκα τελείως αγενή.
[/quote]

Σωτήρη σου απαντησα λίγο δηκτικά , όπως αντίστοιχα θεώρησαν έκανες και εσύ στην αρχή. Αφού την θεωρεις αγενή σου ζητάω συγνώμη. Απλά να σημειωσω , επειδή ειλικρινά χωρίς να σε γνωρίζω σε εκτιμώ από τα γραφόμενα σου, τα όσα εγραψε ότι καταλαβες για εμένα απόντα γραφόμενα μου, με βάζουν σε σκέψεις....μήπως να σταματήσω γενικά να γράφω! Επαναστάτης και να ψάχνω επιβεβαίωση σε φορουμ , είναι το τελευταίο πράγμα που περίμενα να φαίνεται! Μάλλον δεν εκφραζομαι καθόλου καλά γραπτά....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2016, 11:03:09 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 26, 2016, 12:38:39 πμ »
Ωραία! Χαίρομαι τουλάχιστον που μπορούμε να καταλάβουμε το αυτονόητο, ότι ο γραπτός λόγος είναι λίγο ότι να ναι επικοινωνία και μπορεί εύκολα να παρεξηγηθει ακόμα και όταν τοποθετούνται emoticons για να αποδόσουμε τη διάθεσή μας!

Εφόσον μπορούμε να καταλάβουμε αυτό, τότε μπορούμε να συνεχίσουμε τη κουβέντα φέρνοντας παραδείγματα που υπάρχουν και να συζητήσουμε την άποψή μας γύρω από αυτά με τεκμηριωμένες απαντήσεις, οι οποίες έχουν να δώσει κάτι και όχι να μπερδέψουμε τους πάντες και τα πάντα.
Ενυδρεία χωρίς σκίμμερ, έχουν ξεκινήσει πολύ και ενώ μπορεί να έχουν μια καλή πορεία, ξαφνικά κάτι στραβώνει,γυρνάνε τα πάντα ανάποδα και μη μπορώντας να τα συμμαζέψουν, χαλάνε τα ενυδρεία τους και τα ξεκινάνε και πάλι από την αρχή. Το να πειραματιστείς ξέροντας ακριβώς τι κάνεις και για ποιο λόγο το κάνεις δεν είναι ποτέ κακό, το να πειραματιστείς όμως γιατι τα οικονομικά σου ή οτιδήποτε έχει σχέση με οικονομία,πάντα σε σχέση με τον εξοπλισμό σου για μένα είναι λάθος και αρκετά πιο δαπανηρό. Αν έχεις εξοπλισμό ο οποίος μπορεί να στηρίξει το ενυδρείο σου ή ακόμα και μεγαλύτερο, μπορεί στην αρχή να φανεί ότι κοστίζει ακριβά, αλλά σε βάθος χρόνου είναι οικονομικότερο, από το να επενδύεις σε ζωντανά τα οποία κρατούνται δύσκολα χωρίς καλό εξοπλισμό. Επίσης αν ξεκινήσεις ενυδρείο, όπως λες χωρίς σκίμμερ, αλλά με φυσικούς τρόπους φίλτρανσης, θα πρέπει να ξεδέψεις αρκετά σε διάφορες εγκαταστάσεις, όπως άλλα ενυδρεία για refugium, dsb, Ats, cryptic zones, xenia zones, clam zones και όποιους άλλος οργανισμούς θα χρησιμοποιήσεις για απονιτροποίηση ή απορρόφηση των φοσφωρικών από το νερό.
Τώρα όσον αφορά τη συσσώρευση των χλωριούχων νομίζω πως με απλή λογική και χωρίς πολύ ανάλυση, μπορούμε να καταλάβουμε ότι εφόσον από το χλωριούχο μαγνήσιο θα απορροφηθεί το μαγνήσιο από τα κοράλλια ή τη κοραλλίνη, το ιον του χλωρίου θα παραμείνει στο νερό εφόσον δεν μπορεί να διασπαστεί και θα συσσωρευθεί.  Θα αναφέρω το παράδειγμα που μου έδωσε ο χημικός για να το καταλάβω, παλιότερα υπήρχε η άποψη ότι αν πετάξουμε τα λοίματα των βιομηχανιών και των πόλεων στο νερό και αραιώσουν θα σταματήσουν την μόλυνση, πράγμα που ήταν τελείως λάθος και το κατάλαβαν από τις συγκεντρώσεις των ουσιών που βρίσκαν στα ψάρια, οι οποίες αυξάνονταν περισσότερο στους μεγαλύτερους οργανισμούς μιας και τρεφόντουσαν με τους μικρότερους οι οποίοι με τη σειρά τους είχαν τραφει και αυτοί. Αυτό αναφερόταν ως Dilution is the solution to pollution. Αποτέλεσμα της ανατροπής αυτής της θεωρίας ήταν να φτιαχτούν οι σταθμοι Βιολογικού καθαρισμού στού οποίους όμως λειτούργούν τεράστιοι μηχανισμοί όμοιοι σε λειτουργία με τα ενυδρειακά σκίμμερ και δεν βασίζονται στη βιοποικιλότητα των υδάτων για τη δεσμευση των ουσιών. Τώρα βέβαια μπορείς να πεις ότι το σκιμμερ δεν δεσμεύει χημικές ουσίες και για αυτόν τον σκοπό υπάρχει ο ενεργός άνθρακας………(ας μη την πάμε αλλού τη κουβέντα)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 26, 2016, 10:46:34 πμ »
Ωραία! Χαίρομαι τουλάχιστον που μπορούμε να καταλάβουμε το αυτονόητο, ότι ο γραπτός λόγος είναι λίγο ότι να ναι επικοινωνία και μπορεί εύκολα να παρεξηγηθει ακόμα και όταν τοποθετούνται emoticons για να αποδόσουμε τη διάθεσή μας!

Εφόσον μπορούμε να καταλάβουμε αυτό, τότε μπορούμε να συνεχίσουμε τη κουβέντα φέρνοντας παραδείγματα που υπάρχουν και να συζητήσουμε την άποψή μας γύρω από αυτά με τεκμηριωμένες απαντήσεις, οι οποίες έχουν να δώσει κάτι και όχι να μπερδέψουμε τους πάντες και τα πάντα.
Ενυδρεία χωρίς σκίμμερ, έχουν ξεκινήσει πολύ και ενώ μπορεί να έχουν μια καλή πορεία, ξαφνικά κάτι στραβώνει,γυρνάνε τα πάντα ανάποδα και μη μπορώντας να τα συμμαζέψουν, χαλάνε τα ενυδρεία τους και τα ξεκινάνε και πάλι από την αρχή. Το να πειραματιστείς ξέροντας ακριβώς τι κάνεις και για ποιο λόγο το κάνεις δεν είναι ποτέ κακό, το να πειραματιστείς όμως γιατι τα οικονομικά σου ή οτιδήποτε έχει σχέση με οικονομία,πάντα σε σχέση με τον εξοπλισμό σου για μένα είναι λάθος και αρκετά πιο δαπανηρό. Αν έχεις εξοπλισμό ο οποίος μπορεί να στηρίξει το ενυδρείο σου ή ακόμα και μεγαλύτερο, μπορεί στην αρχή να φανεί ότι κοστίζει ακριβά, αλλά σε βάθος χρόνου είναι οικονομικότερο, από το να επενδύεις σε ζωντανά τα οποία κρατούνται δύσκολα χωρίς καλό εξοπλισμό. Επίσης αν ξεκινήσεις ενυδρείο, όπως λες χωρίς σκίμμερ, αλλά με φυσικούς τρόπους φίλτρανσης, θα πρέπει να ξεδέψεις αρκετά σε διάφορες εγκαταστάσεις, όπως άλλα ενυδρεία για refugium, dsb, Ats, cryptic zones, xenia zones, clam zones και όποιους άλλος οργανισμούς θα χρησιμοποιήσεις για απονιτροποίηση ή απορρόφηση των φοσφωρικών από το νερό.
Τώρα όσον αφορά τη συσσώρευση των χλωριούχων νομίζω πως με απλή λογική και χωρίς πολύ ανάλυση, μπορούμε να καταλάβουμε ότι εφόσον από το χλωριούχο μαγνήσιο θα απορροφηθεί το μαγνήσιο από τα κοράλλια ή τη κοραλλίνη, το ιον του χλωρίου θα παραμείνει στο νερό εφόσον δεν μπορεί να διασπαστεί και θα συσσωρευθεί.  Θα αναφέρω το παράδειγμα που μου έδωσε ο χημικός για να το καταλάβω, παλιότερα υπήρχε η άποψη ότι αν πετάξουμε τα λοίματα των βιομηχανιών και των πόλεων στο νερό και αραιώσουν θα σταματήσουν την μόλυνση, πράγμα που ήταν τελείως λάθος και το κατάλαβαν από τις συγκεντρώσεις των ουσιών που βρίσκαν στα ψάρια, οι οποίες αυξάνονταν περισσότερο στους μεγαλύτερους οργανισμούς μιας και τρεφόντουσαν με τους μικρότερους οι οποίοι με τη σειρά τους είχαν τραφει και αυτοί. Αυτό αναφερόταν ως Dilution is the solution to pollution. Αποτέλεσμα της ανατροπής αυτής της θεωρίας ήταν να φτιαχτούν οι σταθμοι Βιολογικού καθαρισμού στού οποίους όμως λειτούργούν τεράστιοι μηχανισμοί όμοιοι σε λειτουργία με τα ενυδρειακά σκίμμερ και δεν βασίζονται στη βιοποικιλότητα των υδάτων για τη δεσμευση των ουσιών. Τώρα βέβαια μπορείς να πεις ότι το σκιμμερ δεν δεσμεύει χημικές ουσίες και για αυτόν τον σκοπό υπάρχει ο ενεργός άνθρακας………(ας μη την πάμε αλλού τη κουβέντα)

Σωτηρη χαιρομε που λυθηκε η παρεξηγηση.

Να ξεκινησω γραφωντας οτι ο πιο ευκολος τροπος να στησει ενα ωραιο ριφακι, ειναι με χρηση σκιμερ και Τ5!

Εξακολουθω ομως να επιμενω οτι ειναι πολυ πιο φυσικος τροπος -> σωστος τροπος, να το δουλευεις χωρις σκιμερ, και φυσικ τα λεντ ειναι πολυ καλυτερα και οικονομικοτερα :) ξεκινησα χωρις σκιμερ στο νανο, γιατι απλα ηταν πολυ μικρο, αλλα πολυ γρηγορα καταλαβα οτι με ατς και χαετο μπορω να κρατω πολυ χαμηλα-μηδαμινα τα θρεπτικα. το ιδιο εξακολουθω να πιστευω και τωρα, οπου με πολυ μεγαλη ιχθυοφορτωση >40 ψαρια κυριως μικρα βεβαια, με πολλα ταισματα , κρατω πολυ χαμηλα τα νιτρικα και στο μεγαλο , κανοντας σχετικα μικρες και αραιες αλλαγες ( στην αρχη του θεματος μου γραψανε οτι λογω αλλαγων κρατω χαμηλα θρεοτικα στο νανο). επισης ελλειψη οξυγονου δεν παρατηρησα ποτε, και ph με οχι καλα πεχαμετρα μετραω παντα στο 8. πριν τα χριστουγεννα που εχασα καποιες ακρο, πηγε το μυαλο μου σε αυξημενα οργανικα ή μαλλον καλυτερα σε οργανικα που ισως να κανουν κακο σε καποιες ακρο. τελικα νομιζω ε οσα διαβασα και ειδα στην συνεχεια στο ενυδρειο μου οτι και τετοιο πιθανοτατα επισης δεν ισχυει. οποτε εξακολουθω να επιμενω  οτι χωρις σκιμερ ειναι πολυ καλυτερα απο οτι με με, γιατι απλα η θαλασσα εχει πολλα περισσοτερα DOC απο οτι με ενυδεια με σκιμερ! πιστευω οτι απλα αφαιρει φαγητο απο τα κοραλια, και εχει πολυ μικρη επιδραση στα ανοργανα θρεπτικα. Γ ι αυτο πολλοι καταφευγουν στην χρηση ανθρακα για να κρατανε χαμηλα θρεπτικα
.

Τωρα οσο αφορα το χλωριο,   NaCl, einai to mageiriko alati=στερεο, οταν το συνειδοτοποιηασα αυτο καταλαβα οτι δεν ειναι δυνατον να επιβαρυνουμε χλωριο το ριφ μας γιατι απλα το χλωριο ειναι ιον με την μεγαλυτερη στγκεντρωση στο θαλασσινο νερο!

http://reefkeeping.com/issues/2005-11/rhf/

Species 
 Concentration milligrams per liter (mg/L) 

Cl- (chloride) 
 19,000

Na+ (sodium) 
 10,500

SO42- (sulfate) 
 2700

Mg2+ (magnesium) 
 1280

Ca2+ (calcium) 
 412

K+ (potassium) 
 399

HCO3- (bicarbonate) 
 110

Br- (bromide) 
 67

CO32- (carbonate) 
 20

Sr2+ (strontium) 
 7.9

B(OH)3 + B(OH)4- (borate)   
 5 (as Boron)

F- (fluoride) 
 1.3

Organics 
 1 to 2

Everything else combined (except dissolved gasses) 
 Less than 1 

τα ιοντα χλωριου και νατριου που περισσευουν απο τα ζουμια που ριχνουμε με την bailing, απλα ανεβαζουν ελαχιστα την αλατοτητα, ειναι σαν να ριχνουμαι μια ελαχιστη ποσοτητα αλατιου την ημερα, σε πολυ βαθους χρονου και χωρις καθολου αλλαγες μπορουν να προκαλεσουν ιοντικη ανισσοροπια, γιατι αυξανοντας την συγκεντρωση τους, μειωνουμαι την συγκεντρωση των ιχνοστοιειων κυριως σε επιπεδα οχι καλα, αλλα αν με τα ζουμια ριχνουμαι και ιχνοστοιχεια, τοτε ουτε αυτη η ιοντικη ανισσοροπια συμβαινει. Απλα καλα ειναι να κανουμαι σποραδικα μεγαλες σχετικα αλλαγες, ωστε οποιες μικροδιαφοροποιησεις στα στοιχεια απο αυτες του θαλασσινου νερου, να διορθονονται! ελπιζω τωρα να εγινε πιο κατανοητο τι εννοω γραφοντας οτι το χλωριο αντιδρα με το νατριο. πιο καλα μονο προφορικα μπορω να το εξηγησω ;)

ΥΓ Οταν εφερνα σαν παραδειγμα τις εμπειρες μου και τα ενυδρεια μου για να υποστηριξω κατι, μου γραφουν ειναι νεα , που ειναι τα δαση ακρο κτλ. πταν υποστηριζω κατι δειχνοντας αλλα ενυδρεια, μου γραφουν, να γραφω μεσα απο δικες μου εμπειριες! ειναι λιγο αντιφατικα αυτα τα 2, και εχω μπερδευτει τι πρεπει να κανω τελικα. ισως να μην γραφω τιποτα και να μην χανω και χρονο, ειναι η καλυτερη λυση.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2016, 10:51:22 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 26, 2016, 02:13:30 μμ »
Αναλυτικος και ωραιος οπως παντα.Επειδη ομως  ξερω τον Σωτήρη πολυ καλα θελω να σου πω πως σιγουρα ηταν απλα μια παρεξήγηση που προέκυψε απο τον γραπτό λογο.Αυτο που εγραψε ας πουμε για την κοκακολα που παει με ολα και σε τσιταρε παρτο σαν πραγματικό γεγονός,απλα πραγματικα θα ανοιξε καμια κοκακολα εκεινη την στιγμη και το εγραψε.Ετσι ειναι ο Σωτηρης παρορμητικός... :)).Εγω εχω καταλαβει πως ακριβως σκέφτεστε πανω στο ενυδρείο σου και συμφωνω πως ολα όσα λες μπορουν να βρουν εφαρμογη σε αυτο με περισσοτερο κοπο ομως μεχρι να βρεις τις ισορροπίες που πρεπει.Με το σκιμερ απλα δεν χρειαζεται να κανεις ολη αυτη την διαδρομη και καποια πραγματα τα εχεις απο την αρχη στο πιατο σου.Αυτο ειναι ενα ζητούμενο για ενα ξενιαστο χομπι νομιζω...Οπως και να εχει ομως μαζι σου σε οτι δοκιμαζεις γιατο ειναι τα φόρουμ αλλωστε για να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και να παμε ποιο κατω... :-*

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 06:30:33 μμ »
https://youtu.be/3_MfOHz_kxw
Και ο Julian sprung χωρίς σκιμερ! Μπααααα τι ξέρει και αυτός :-))
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2016, 06:32:39 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 12:03:21 πμ »
Καλα και λαμπες μεταλλου εχει στο ενυδρειο αυτο και οχι λεντ. :)

Αλλωστε δεν εβαλε σκιμμερ επειδη ειναι κοντη η βαση του, οπως ειπε...

Και με τις μαγκροβιες , το refugium και τα 4-5 τανκακια ελεγχει και τα θρεπτικα και τις αλγες. Βεβαια δεν εχει sps μεσα, αλλα μαλακά, lps και μη φωτοσυνθετικα...

( γιατι μην μου πεις οτι η seriatopora και η μοντιπορες ειναι τα δυσκολα Sps ...)

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2016, 12:05:04 πμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 05:02:17 μμ »
Καλα και λαμπες μεταλλου εχει στο ενυδρειο αυτο και οχι λεντ. :)

Αλλωστε δεν εβαλε σκιμμερ επειδη ειναι κοντη η βαση του, οπως ειπε...

Και με τις μαγκροβιες , το refugium και τα 4-5 τανκακια ελεγχει και τα θρεπτικα και τις αλγες. Βεβαια δεν εχει sps μεσα, αλλα μαλακά, lps και μη φωτοσυνθετικα...

( γιατι μην μου πεις οτι η seriatopora και η μοντιπορες ειναι τα δυσκολα Sps ...)
Εγω είδα και άκρο πάντως......για το σκιμερ είπε ότι κάποια στιγμή ίσως βάλει ένα κρεμαστό λόγω χαμηλής βάσης......αλλά από το 2009 που το έστησε μέχρι 2015 που είδα το τελευταίο βίντεο , δεν θα είχε βάλει? Εξάλλου είναι από της πιο αναγνωρίσιμες ριφ προσωπικότητες, στην άλλη πλευρά και πρέπει να είναι λίγο διπλωμάτης.....δεν μπορεί να πει ανοιχτά σαν εμένα, ποσό άχρηστος εξοπλισμός είναι το σκιμερ :-)))) την άλλη μέρα θα τον ψοφαγαν στις μυνησεις τόσοι κατασκευαστές σκιμερ!!!!! Είναι πολλά τα λεφτά Γιώργο:-)

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 09:22:34 μμ »
Γρηγορη δεν ειναι και πολυ σοβαρο ενυδρειο εδω που τα λεμε...Τα sps του ειναι ολα αποχρωματισμενα και κυριως εχει μαλακα κοραλια .Τις Τ5 γιατι τις ειχε κλειστες;  :)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 11:45:44 μμ »
Γρηγορη δεν ειναι και πολυ σοβαρο ενυδρειο εδω που τα λεμε...Τα sps του ειναι ολα αποχρωματισμενα και κυριως εχει μαλακα κοραλια .Τις Τ5 γιατι τις ειχε κλειστες;  :)
Ρε Σταθη, δεν αρεσουν σε ολους τα σπς; και σε εμενα οι γοργονιες πιονπολυ μου αρεσουν.... Στην τελικη δεν εχει να αποδειξη κατι ο ανθρωπος, και εστησε ενα διαδορετικο ενυδρειο συμφωνα με τα θελω του, χωρις σκιμερ και με λιγα σπς....αχρωμα τα βλεπεις γιατι οι MH ειναι 14000Κ οπως ειπε και του αρεσει αυτο χρωμμα, οχι το φουλ μπλε.....

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 05:00:20 μμ »
Ρε Σταθη, δεν αρεσουν σε ολους τα σπς; και σε εμενα οι γοργονιες πιονπολυ μου αρεσουν.... Στην τελικη δεν εχει να αποδειξη κατι ο ανθρωπος, και εστησε ενα διαδορετικο ενυδρειο συμφωνα με τα θελω του, χωρις σκιμερ και με λιγα σπς....αχρωμα τα βλεπεις γιατι οι MH ειναι 14000Κ οπως ειπε και του αρεσει αυτο χρωμμα, οχι το φουλ μπλε.....
Σεβαστό Γρήγορη ,απλά εγώ κρίνω το ενυδρείο που βλέπω  βάση του αποτελέσματος που θα περίμενα να δω σύμφωνα με τα γούστα μου. Σιγουρα όμως αυτό που βλεπω δεν είναι ένα ενυδρείο μεγάλων  απαιτήσεων... Το γεγονός όμως ότι ο φίλος μας το τρέχει με φυσικές μεθόδους δεν με βρίσκει καθόλου αντίθετο,αντιθέτως μου αρέσουν πολυ οι χομπιστες  που προσπαθούν να βρουν διαφορετικούς τρόπους...

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 06:22:42 μμ »
Σεβαστό Γρήγορη ,απλά εγώ κρίνω το ενυδρείο που βλέπω  βάση του αποτελέσματος που θα περίμενα να δω σύμφωνα με τα γούστα μου. Σιγουρα όμως αυτό που βλεπω δεν είναι ένα ενυδρείο μεγάλων  απαιτήσεων... Το γεγονός όμως ότι ο φίλος μας το τρέχει με φυσικές μεθόδους δεν με βρίσκει καθόλου αντίθετο,αντιθέτως μου αρέσουν πολυ οι χομπιστες  που προσπαθούν να βρουν διαφορετικούς τρόπους...

Τωρα συμφωνω απολυτα 100%.

Γενικα παντως ειναι κακο για το .......χομπι, να συνδεουμαι ενα ριφ ενυδρειο μονο με σπς! Επανειλημενα εχω διαβασει σε ερωτησεις ενδειαφεριμενων, για το τι θα χρειαστουν για να στεισουν ενα ριφακι, απαντησεις για τον απολυτο εξοπλισμο σε φιλτρανση φωτισμο κυκλοφορια κτλ με αποτελεσμα να αποθαρυνονται λογω κοστους αλλα και χρονου που απαιτει ενα απαιτητικο ριφ......το αστειο ειναι οτι η συντρηπτικη πλειοψηφια.....αποχωρει ενω εχει διατηρησει λπς μαλακα ανεμωνες και καμια μοντιππρα στην καλυτερη, τα οποια χρειαζονταν ενα πολυ μικρο κλασμα των χρημματων που ειχαν ριξει ηδη στο ενυδρειο και αν στοχευανε εξαρχης σε κατι απλο , οπως λπς ανεμωνες και γοργονιες θα ξοδευανε πολυ λιγοτερα ευρω+χρονο , ενω θα απολαμβαναν ενα σχεδον εξισου πανεμορφο ριφ ενυδρειο, χωρις αγχος απογοητευσεις και πεταμενα χρημματα!

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 25, 2017, 12:21:03 πμ »
https://youtu.be/JjBYtHHnsXE

Τα λέει παρά πολύ αραια, ποσό αποτελεσματικές είναι οι μακροαλγες +μικροαλγες στην απομάκρυνση βθρεοτικων, τα οργανικά που εκριμούν και άλλα πολλά ενδειαφεροντα.....Επίσης τονίζει ότι το σκιμερ είναι ένα χρήσιμο και πολύ αποτελεσματικός εργαλείο για την διατήρηση ενώς ριφ ενυδρείου, αλλά σίγουρα μπορεί να στηθούν ενυδρεία χωρίς αυτό.....Με λίγο περισσότερο"κόπο" :-))

https://youtu.be/dr1q5BkvO_o

Και ένα πείραμα, που δείχνει πόσο αποτελεσματικά μειώνουν θρεπτικά ή χαετο, ακόμη και με ελάχιστο φωτισμό!!!!! Στο παραπάνω πείραμα , κάλλιστα θα μπορούσαν να βάλουν και ένα ενυδρείο με σκιμερ, για να δούμε πόσο υπερτερεί η χαετο, συγκρητικά , στην μείωση θρεπτικών!!! Αλλά είναι εταιρεία και θέλει να πουλήσει, εκτώς από φώτα για χαετο και πολύ πιο ακριβά σκιμερ, οπότε.......Με την απορία θα μείνουμε :-)

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 25, 2017, 11:12:31 πμ »
Πολύ ωραιος ο Γρηγόρης 😉

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 03:47:36 μμ »
https://www.reef2reef.com/threads/sps-lagoon-without-protein-skimmer.325433/page-2

Πως να ισχυτιστει καππιος οτι το σκιμερ ειναι οτι πθο απαραιτητο για το στησιμο ενως ριφ ενυδρειου, βλεποντας ριφαρες σαν την απο πανω;;;;;

Και ομως η συντρηπτικη πλειοψηφια αυτο  ισχυριζεται ακομη :-((