ΑποστολέαςΘέμα: skimer or skimerless με φυσικες μεθοδους φιλτρανσης?  (Αναγνώστηκε 3894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
skimer or skimerless με φυσικες μεθοδους φιλτρανσης?
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 11:47:27 μμ »
Φοβερό ενυδρείο όντως.
Εμένα τα μυαλά μου είναι κολλημένα σε ΖΕΟ και εντατικές βακτηριακές ULNS,αλλά είναι άλλες οι συνθήκες που θέλουν αυτά τα άτιμα.

Bλέπω τώρα με τον εργαστηριακό αυτό εξοπλισμό ότι τα ΝPS δεν είναι κάτι απλό δλδ ούτε απαιτήσεις στον φωτισμό,λιγότερη κυκλοφορία,βάζεις μια περισταλτική σε ψυγείο,να ρίχνει ζουμιά αυτόματα και καθάρισες,,αλλά για να εγκαταστήσεις όλο αυτό σίγουρα θα βγαίνει πολύ ακριβότερα απο ένα ενυδρείο φούλ sps με ZEOVIT.

Το μοναδικό πρόβλημα που βλέπω τώρα ειναι πού θα βρεις αυτά τα πανέμορφα κοράλλια.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 11:52:30 μμ »
Αυτή ειναι η μια αποψη.

Η αλλη ειναι πως για για να κρατησεις μη φωτοσυνθετικα κοραλια χρειαζεσαι πολυ καλο ταισμα και πολυ καλο σκιμμαρισμα.

Αυτο το αποδεικνυει και το παρακατω ενυδρειο:

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/67-tank-of-the-month

• Display tank: 60x50x45 cm ~ 135 liters  (24’x20’x18’ 35 US gallons)
• Sump: 45x45x40 cm  18’x18’x16’, (water amount is approx. 12 US gallons)
• Skimmer: Deltec APF600; AquaEl 650 l/h   
• Lighting: 1x24w ATI AquaBlue Special, DIY lamp
• Circulation: Koralia 2 and Koralia nano
• Return Pump: New Jet 3000
• Heater: AquaEl 200 W

το σκιμμερ του ειναι http://www.theaquariumsolution.com/apf600-skimmer φια μεχρι 1000λιτρα και το εχει σε ενυδρειο 135λιτρων...

Οπως φαινεται κραταει με επιτυχια κοραλια που θελουν ταισμα και σε αυτο βοηθαει το μεγαλο σκιμμερ του.

επισης υπαρχουν και παραδειγματα Ελληνων που κρατησαν ενυδρεια με κοραλια, sps,lps κ.α. εωντας δυνατο σκιμμαρισμα.
( σε ενυδρειο 300 λιτρων με 2 mce 600 ) .

Προσωπικα επειδη εχω "βαρυ χερι" στο ταισμα ειδα την διαφορα με σκιμμερ και χωρις, καθως αναγαστικα να δουλεψω το ενυδρειο 10 μερες χωρις σκιμμερ λογο προβληματος του. Οταν ξανα μπηκε σε λειτουργια το σκιμμερ τα κοραλια εδιξαν αλλο προσωπο. Στο ενυδρειο ετρεχε τοτε και chaeto. Πλεον εχει βγει και υπαρχει αντιφως και ανθρακας μονο και το σκιμμερ.

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:13:24 πμ »
Ρε παιδια.. τι πιο επιτυχημενη συνταγη.. δυνατο σκιμερ για οξυγονωση, ανθρακας για διαυγεια και απολυμασνη τοξινων και αντιφως για απομακρυνση φωσφορικων.. το τριπτυχο της επιτυχιας.-

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 08:29:07 μμ »
Bλέπω τώρα με τον εργαστηριακό αυτό εξοπλισμό ότι τα ΝPS δεν είναι κάτι απλό δλδ ούτε απαιτήσεις στον φωτισμό,λιγότερη κυκλοφορία,βάζεις μια περισταλτική σε ψυγείο,να ρίχνει ζουμιά αυτόματα και καθάρισες,,αλλά για να εγκαταστήσεις όλο αυτό σίγουρα θα βγαίνει πολύ ακριβότερα απο ένα ενυδρείο φούλ sps με ZEOVIT.

Το μοναδικό πρόβλημα που βλέπω τώρα ειναι πού θα βρεις αυτά τα πανέμορφα κοράλλια.

τα περισσοτερα θελουν απο οτι γραφουν κυκλοφορια περισσοτερη και απο τις ακρο, γιατι αυτη τους φερνει την τροφη. Αυτη που τα διατηρουν, τις ακρο τις θεωρουν παιχνιδακι παντως αλεξη.... Και σε ιντερνετικα μαγαζια της αθηνας εχει παρει το ματι μου εκτως απο τubastraea kai dendronephya kai chili coral κατα καιρους, αν τους παρες τηλ ειμαι σιγουρος οτι μπορουν να σου φερουν αν οχι ολα σιγουρα πολλα απο αυτα.
Αυτή ειναι η μια αποψη.

Η αλλη ειναι πως για για να κρατησεις μη φωτοσυνθετικα κοραλια χρειαζεσαι πολυ καλο ταισμα και πολυ καλο σκιμμαρισμα.

Αυτο το αποδεικνυει και το παρακατω ενυδρειο:

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/67-tank-of-the-month

• Display tank: 60x50x45 cm ~ 135 liters  (24’x20’x18’ 35 US gallons)
• Sump: 45x45x40 cm  18’x18’x16’, (water amount is approx. 12 US gallons)
• Skimmer: Deltec APF600; AquaEl 650 l/h   
• Lighting: 1x24w ATI AquaBlue Special, DIY lamp
• Circulation: Koralia 2 and Koralia nano
• Return Pump: New Jet 3000
• Heater: AquaEl 200 W

το σκιμμερ του ειναι http://www.theaquariumsolution.com/apf600-skimmer φια μεχρι 1000λιτρα και το εχει σε ενυδρειο 135λιτρων...

Οπως φαινεται κραταει με επιτυχια κοραλια που θελουν ταισμα και σε αυτο βοηθαει το μεγαλο σκιμμερ του.

επισης υπαρχουν και παραδειγματα Ελληνων που κρατησαν ενυδρεια με κοραλια, sps,lps κ.α. εωντας δυνατο σκιμμαρισμα.
( σε ενυδρειο 300 λιτρων με 2 mce 600 ) .

Προσωπικα επειδη εχω "βαρυ χερι" στο ταισμα ειδα την διαφορα με σκιμμερ και χωρις, καθως αναγαστικα να δουλεψω το ενυδρειο 10 μερες χωρις σκιμμερ λογο προβληματος του. Οταν ξανα μπηκε σε λειτουργια το σκιμμερ τα κοραλια εδιξαν αλλο προσωπο. Στο ενυδρειο ετρεχε τοτε και chaeto. Πλεον εχει βγει και υπαρχει αντιφως και ανθρακας μονο και το σκιμμερ.

Γιωργο και αυτος

αλλα και αυτος

τα λινκ απο την περιγραφη των ενυδρειων τους τα εβαλα εδω http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12611.msg207145.html#new

εχουν πολυ πιο δυσκολα κοραλια, τις δενδρονεφειες, απο αυτο που εβαλες λινκ. ο δευτερος ηταν ο πρωτος που καταφερε να τις διατηρησει για σχεδον ενα χρονο, επειδη εκανε χρηση περισταλτικη  για συνεχες ταισμα , αλλα το ειχε και συνδεδεμενο σε μεγαλυτερο συστημα, ενω ο πρωτος το πηγε ενα βημα παραπανω με πατεντα kalk reactor να τροφοδοτει πολυ μεγαλυτερη ποικιλιας ζουμια, για να εχει συνεχη αναδευση, εριχνε τοσο πολυ τροφη που εκανε αυτοματοποιημενες καθημερινες αλλαγες.

Και οι 2 ειχαν σκιμερ, αλλα ειχαν απωλειες σε δενδρονεφειες, ενω αυτες που κρατησαν για χρονο δεν ειχαν αναπτυξη....
ΕΝΩ ο ολλανδος χωρις σκιμερ αλλα  με το DyMiCo, ειχε μεγαλη αναπτυξη σε δενδρονεφειες , κρατησε βλεποντας επισης και αναπτυξη
Spider Sponge (Trikentrion flabelliforme), που οσοι το δοκιμασαν με σκιμερ απλως το σκωτωνανε αργα, κρατησε με επιτυχια crinoids, που κανενας δεν τα ειχε καταφερει μεχρι τωρα και ολα αυτα χωρις καθολου αλλαγες για ενα χρονο!!! Οποτε επετρεψε μου να πω οτι δεν ειναι μια αποψη για το πως μπορεις να κρατησεις ενα συστημα με NPS, αλλα η μοναδικη επιτυχημενη, και μαλιστα χωρις αλλαγες, δειχνοντας και την πολυ μεγαλη ανωτερωτητα σαν μεθοδος φιλτραρισματος απο οτι το σκιμερ.

Ρε παιδια.. τι πιο επιτυχημενη συνταγη.. δυνατο σκιμερ για οξυγονωση, ανθρακας για διαυγεια και απολυμασνη τοξινων και αντιφως για απομακρυνση φωσφορικων.. το τριπτυχο της επιτυχιας.-

Γιαννη οσο και να σε συμπαθω απο τα γραφομενα σου , εδω θα διαφωνησω καθετα. Αν ολοι ακολουθουσαν την πεπατημενη και συνταγη της επιτυχιας ,σε ενα χομπι που το προχωρανε μπροστα οι χομπιστες με τους πειραματισμους τους, σημερα ακομη τα αλμυρα ενυδρεια θα ειχαν πλαστικα κοραλια και νερο φουλ με χαλκο για να μην ψοφανε τα λιγοστα ψαρακια που θα ειχαμε μεσα! αντιθετα εξαιτιας καποιων γερμανων στηριζεται πλεον το μεγαλυτερο %βιολογιας και φιλτρανσης στον ζωντανο βραχο, δεν ξερω πιος ανακαλυψε το σκιμερ, και με τον συνδυασμο αυτων διατηρουμε τις πολυχρωμες ακροπορες, μα τα λπς και softies.
επισης απο καποιον χομπιστα καπου το 2008 που εριξε βοτκα στο ενυδρειο του, ξεκινησε η φιλτρανση με τις προβιοτικες, ο σαντα μονικα εκανε προσιτο το ατς στο ευρη κοινο καπου το 2009, και γι αυτο πιστευω αν οχι να πειραματιζομαστε εμεις οι ιδιοι, τουλαχιστον να εχουμε ανοιχτα τα ματια μας αλλα και το μυαλο μας κυριως, σε οτι καινουργιο δοκιμαζει καποιος αλλος....

πχ χρηση βακρητιων χωρις σκιμερ, οχι για να μειωσει τα θρεπτικα αλλα για να ταιζει τα κοραλια http://166.78.194.236/forums/showthread.php?t=2438547
με τις ευχες του randy οτι προκειτε για ενα πολυ ενδειαφερον πειραμα....εδω αν το εγραφε κανεις προσπαθω να σκεφτω αντιδρασεις :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2014, 08:29:47 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 08:39:32 μμ »
Καλα ο καθενας λεει αυτο που πιστευει, αυτο που εχει δοκιμασει, και μεχρι ποιο βαθμο θελει να φτασει το χομπι.
Για ολα υπαρχουν υπερ και κατα..
Υπαρχουν καποιοι που απλα θελουν να στησουν ενα ενυδρειο να το χαιρονται και μη τους κουραζει, υπαρχουν και καποιοι που στηνουν ενυδρειο για να πειραματιστουν και να διαδιδουν γνωση..
Και οι δυο κατηγοριες αυτες χομπιστων ειναι σωστες.. δεν μπορει καποιος να κατηγορησει καποιον αλλο γιατι δεν γινεται γκουρου της χημειας και τις βιολογιας και ουτε το αντιθετο.
Την γνωμη μου σου ανεφερα και αυτην ακολουθω και βλεπω τα οποια αποτελεσματα.
Οταν μου την βαρεσει μπορει να τα δοκιμασω κ εγω ολα..  thubsup

• Platinum member
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 09:22:26 μμ »
 :( Μιλάς για τον χρήστη που μου έμαθε τον Haslinga.
To πόσο εύκολα δύσκολα κοράλλια υπάρχουν είναι θέμα ξεχωριστό για τον καθένα.
Πχ όλοι θεωρούν τα ζοάνθους εύκολα και softies.εγώ τα θεωρώ δύσκολα και πρέπει να υπολογίζονται πολλά πράγματα που οι περισσότεροι δεν τα ξέρουν.
Δεν πιστεύω να υπάρχει χομπίστας που να θεωρεί ότι οι ακρόπορες είναι παιχνιδάκι.Υπάρχουν τόσα είδη που δεν έχουν μπει ποτέ σε ενυδρείο.Κρύα νερά,βαθιά νερά.Ακόμα και κάτω από τους πάγους έχει ακρόπορες αλλά δεν υπάρχουν στο χόμπι.
Συμφωνώ ότι είναι challenging τα NPS αλλά μέχρι εκεί.

Πολλά θεωρούνται πρόκληση για έναν χομπίστα,ψάρια κοράλλια αλλά,μέχρι στιγμής τα περισσότερα καταλήγουν στον κουβά όπως λες και εσύ.Πρόκειται για ένα άλλο παιχνίδι πάθους που παίζουν οι εισαγωγείς με τον καημό του χομπίστα.

Εσύ Γρηγόρη έχεις μεγαλώσει ακρόπορα?
Το βακτιριοπλανκτόν αποτελεί την βασική τροφή στα ULNS μέσω ζεόλιθου ή και αργότερα biopellets γιαυτό το περιγράφω εδώ και χρόνια σαν βακτηριακή εντατική.
Αποκλείεται να ξεκίνησε η βότκα στα ρίφ το 2008 γιατί τότε έριχνα βότκα.
Το Berlin κάνεις λάθος μαζί με ζωντανό βράχο/υπόστρωμα πάει χεράκι χεράκι με το σκίμμερ και ήταν η πρώτη φορά που είχαμε ανάπτυξη SPS στο πανεπιστήμιο Wuakiki/Hawai.
Τα ATS ήταν απο το 1988 στο προσκήνιο με πατέντα ευρεσιτεχνίας που χρησιμοποιήθηκε μάλιστα απο δημόσια ενυδρεία αλλά και σαν προϊόν καθαρισμού υδάτων(http://www.google.com/patents/US5097795#v=onepage&q&f=false)σε μικρές πόλεις.
Το DSB/Plenum Jaubert που θέλεις να κάνεις είναι καθαρά το μοντέλο Monaco και όπως καταλαβαίνω το dymico είναι η εξέλιξη του.
Το ίδιο υπόσχεται και η μέθοδος Triton.
Η άλλη εκδοχή είναι η Dutch Synthetic Reef method.Την οποία δουλεύω σε ένα βαθμό.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι τα έχεις πολύ μπερδεμένα όλα μέσα σου.Για συνέχισε και θα βρούμε την άκρη. :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2014, 09:26:49 μμ από Τρελογιατρός »
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 09:39:12 μμ »
το οτι καποιος δεν μπορει να κρατησει ενα ενυδρειο πολυ καιρο , ειδικα με μη φωτοσυνθετικα δεν νομιζω οτι οφειλεται στο σκιμμερ.

Ειδικα ο ενας απο τα παραπανω λινκ που χρησιμοποιουσε και biopellets και που πιθανων  στεγνωνε το ενυδρειο του.

Αυτο που θελω να πω , ειναι πως το σκιμμερ δεν ειναι ενα απλο εξαρτημα. Ναι εχω δει ενυδρειο να κρατιεται χωρις σκιμμερ με αλλαγες καθε εβδομαδα..
και χωρις ομως τις παραπανω μεθοδους. Εχω δει και επιτυχημενα ενυδρεια να κρατανε σκληρα μονο με σκιμμερ και ζουμια, χωρις παλι να εχουν dsb και ολες αυτες τις μεθοδους.

Επισης άλλο παραδειγμα ειναι τα ενυδρεια ολων των παιδιων π.χ. σε αυτο το φορουμ , κρατανε ενυδρεια πολυ περισσοτερο απο 1 και 2 χρονια , έχοντας δυνατα σκιμμερ.

Ολα αυτα αποδεικνυουν οτι τα σκιμμερ ειναι απο τα βασικα εξαρτηματα για να κανουν την ζωη μας ευκολη.

Τωρα οσο αφορα το RCentral ειναι σιγουρα το μεγαλυτερο φορουμ, αλλα μην ξεχναμε οτι η κατηγορια με τους επαγγελματιες και τα προιοντα που πουλανε ειναι μεγαλυτερη απο ολα τα φορουμ της Ελλαδος μαζι....

Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 09:44:10 μμ »
Το να ψάχνεσαι για εναλλακτικές μεθόδους από άποψη, ή για έρευνα το καταλαβαίνω και το επικροτώ κιόλας, αλλά έχω την εντύπωση ότι το ψάχνεις για να μειώσεις τα έξοδα για αγορά εξοπλισμού... (skimmer πχ), και απ ότι παρατηρώ στο θέμα σου δεν έχεις μια συνοχή.
Πετάγεσαι από ένα τύπο ενυδρείου σε άλλο, από μια μέθοδο σε άλλη, που στην τελική μπερδεύεσαι (και μπερδεύεις και  όλους εμάς), στο που τελικά θα καταλήξεις.

Άλλο είναι ένα mix ενυδρείο υφάλου, άλλο είναι ένα με μη φωτοσυνθετικά κοράλλια που το καθένα θέλει τον δικό του τρόπο.
Αν ο Χ ακολουθεί την συγκεκριμένη (και πετυχημένη όπως λέει) μέθοδο, και σε "βολεύει" λόγω του εξοπλισμού, μη σταματάς σ αυτόν τον Χ... ψάξε και για τον Ψ, που μπορεί να έχει και αυτός τον ίδιο τύπο ενυδρείου αλλά με άλλον τρόπο συντήρησης πιο συμβατικό αλλά εξίσου πετυχημένο.

• Platinum member
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 09:56:53 μμ »
Και σε αυτό το φόρα απο αυτά που ξέρω δλδ δεν κατακρίνουμε κανέναν.
Ούτε πετάμε πέτρες,μπορεί ο καθένας να γράψει ότι θέλει,ελεύθερα και ωραία,οπότε δεν υπάρχει περίπτωση αυστηρά και απόλυτα να κόψουμε την συζήτηση παιδιά.
(ειλικρινά προσωπικά μόνο αυτοί που βάζουν ακανθούρους σε μικρά ενυδρεία μου την δίνουν. banghead)
Όλα τα άλλα τα συζητάμε και φυσικές μεθόδους φίλτρανσης φυσικά βεβαίως βεβαίως.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 10:26:02 μμ »
Σε καμμια περιπτωση Αλεξ !!!! Αυτες οι συζητησεις ειναι που μας ανοιγουν τους οριζοντες και μας κανουν να κοιταμε πιο μακρυα.!!!

Μακαρι να μπορουσα και εγω να κανω αλλαγη καθε εβδομαδα και αντι να εχω τεχνητό φωτισμο να το φωτιζω με τον ηλιο της Ελλαδας!!!

Και ας μην ειχα τα χρωματα αυτα στα sps.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:01:34 μμ »

Κι εγώ μαζί σου 100%! Άντε στην στραβή ats μέχρι να ισιώσει....

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:22:07 μμ »
Καλα ο καθενας λεει αυτο που πιστευει, αυτο που εχει δοκιμασει, και μεχρι ποιο βαθμο θελει να φτασει το χομπι.
Για ολα υπαρχουν υπερ και κατα..
Υπαρχουν καποιοι που απλα θελουν να στησουν ενα ενυδρειο να το χαιρονται και μη τους κουραζει, υπαρχουν και καποιοι που στηνουν ενυδρειο για να πειραματιστουν και να διαδιδουν γνωση..
Και οι δυο κατηγοριες αυτες χομπιστων ειναι σωστες.. δεν μπορει καποιος να κατηγορησει καποιον αλλο γιατι δεν γινεται γκουρου της χημειας και τις βιολογιας και ουτε το αντιθετο.
Την γνωμη μου σου ανεφερα και αυτην ακολουθω και βλεπω τα οποια αποτελεσματα.
Οταν μου την βαρεσει μπορει να τα δοκιμασω κ εγω ολα..  thubsup

+10000
το οτι καποιος δεν μπορει να κρατησει ενα ενυδρειο πολυ καιρο , ειδικα με μη φωτοσυνθετικα δεν νομιζω οτι οφειλεται στο σκιμμερ.

Ειδικα ο ενας απο τα παραπανω λινκ που χρησιμοποιουσε και biopellets και που πιθανων  στεγνωνε το ενυδρειο του.

Αυτο που θελω να πω , ειναι πως το σκιμμερ δεν ειναι ενα απλο εξαρτημα. Ναι εχω δει ενυδρειο να κρατιεται χωρις σκιμμερ με αλλαγες καθε εβδομαδα..
και χωρις ομως τις παραπανω μεθοδους. Εχω δει και επιτυχημενα ενυδρεια να κρατανε σκληρα μονο με σκιμμερ και ζουμια, χωρις παλι να εχουν dsb και ολες αυτες τις μεθοδους.

Επισης άλλο παραδειγμα ειναι τα ενυδρεια ολων των παιδιων π.χ. σε αυτο το φορουμ , κρατανε ενυδρεια πολυ περισσοτερο απο 1 και 2 χρονια , έχοντας δυνατα σκιμμερ.

Ολα αυτα αποδεικνυουν οτι τα σκιμμερ ειναι απο τα βασικα εξαρτηματα για να κανουν την ζωη μας ευκολη.

Τωρα οσο αφορα το RCentral ειναι σιγουρα το μεγαλυτερο φορουμ, αλλα μην ξεχναμε οτι η κατηγορια με τους επαγγελματιες και τα προιοντα που πουλανε ειναι μεγαλυτερη απο ολα τα φορουμ της Ελλαδος μαζι....

Γιωργο πουθενα σε ολο το τοπικ δεν αμφισβητω την αποτελεσματικοτητα του σκιμερ, τον τροπο λειτουργιας του αμφισβητω, αφαιρει ΙΜΟ τροφες για τα κοραλια, τις οποιες μετα προσθετουμε και τις αφαιρει παλι πολυ γρηγορα=φαυλος κυκλος μη ορθολογικος τροπος λειτουργιας ενυδρειου, που κανει κακο στην τσεπη μας, αυτο εγραψα στην αρχη, αλλα και ολα τα αρθρα πυ διαβασα και κοινοποιησα μεταγενεστερα, το επιβεβαιωνουν. Το θεμα το ανοιξα οχι για να αμφισβητησω ξαναλεω το σκιμερ, αλλα τον τροπο λειτουργιας του και να δουμε αλλες μεθοδους φιλτρανσης αν οχι εξισου αποτελεσματικες, λιγο χειροτερες, που δεν αφαιρουν τροφη=TOC+DOC απο το ενυδρειο αλλα ανοργανα θρεπτικα, με αποτελεσμα να μην χρειαζεται να προσθετουμε τοσες πολλες τροφες=ορθολογικος τροπος λειτουργιας ενυδρειου αλλα καλο και στην τσεπη μας.
:( Μιλάς για τον χρήστη που μου έμαθε τον Haslinga.
To πόσο εύκολα δύσκολα κοράλλια υπάρχουν είναι θέμα ξεχωριστό για τον καθένα.
Πχ όλοι θεωρούν τα ζοάνθους εύκολα και softies.εγώ τα θεωρώ δύσκολα και πρέπει να υπολογίζονται πολλά πράγματα που οι περισσότεροι δεν τα ξέρουν.
Δεν πιστεύω να υπάρχει χομπίστας που να θεωρεί ότι οι ακρόπορες είναι παιχνιδάκι.Υπάρχουν τόσα είδη που δεν έχουν μπει ποτέ σε ενυδρείο.Κρύα νερά,βαθιά νερά.Ακόμα και κάτω από τους πάγους έχει ακρόπορες αλλά δεν υπάρχουν στο χόμπι.
Συμφωνώ ότι είναι challenging τα NPS αλλά μέχρι εκεί.

Πολλά θεωρούνται πρόκληση για έναν χομπίστα,ψάρια κοράλλια αλλά,μέχρι στιγμής τα περισσότερα καταλήγουν στον κουβά όπως λες και εσύ.Πρόκειται για ένα άλλο παιχνίδι πάθους που παίζουν οι εισαγωγείς με τον καημό του χομπίστα.

Εσύ Γρηγόρη έχεις μεγαλώσει ακρόπορα?
Το βακτιριοπλανκτόν αποτελεί την βασική τροφή στα ULNS μέσω ζεόλιθου ή και αργότερα biopellets γιαυτό το περιγράφω εδώ και χρόνια σαν βακτηριακή εντατική.
Αποκλείεται να ξεκίνησε η βότκα στα ρίφ το 2008 γιατί τότε έριχνα βότκα.
Το Berlin κάνεις λάθος μαζί με ζωντανό βράχο/υπόστρωμα πάει χεράκι χεράκι με το σκίμμερ και ήταν η πρώτη φορά που είχαμε ανάπτυξη SPS στο πανεπιστήμιο Wuakiki/Hawai.
Τα ATS ήταν απο το 1988 στο προσκήνιο με πατέντα ευρεσιτεχνίας που χρησιμοποιήθηκε μάλιστα απο δημόσια ενυδρεία αλλά και σαν προϊόν καθαρισμού υδάτων(http://www.google.com/patents/US5097795#v=onepage&q&f=false)σε μικρές πόλεις.
Το DSB/Plenum Jaubert που θέλεις να κάνεις είναι καθαρά το μοντέλο Monaco και όπως καταλαβαίνω το dymico είναι η εξέλιξη του.
Το ίδιο υπόσχεται και η μέθοδος Triton.
Η άλλη εκδοχή είναι η Dutch Synthetic Reef method.Την οποία δουλεύω σε ένα βαθμό.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι τα έχεις πολύ μπερδεμένα όλα μέσα σου.Για συνέχισε και θα βρούμε την άκρη. :-*

Αλεξη τις ακροπορες οτι ειναι ευκολες, το εγραψες χομπιστας που δοκιμασε NPS, και δεν τα καταφερε, τωρα δυστυχως δεν μπορω να στο παραθεσω γιατι δεν θυμαμαι που το διαβασα, δεν το πιστευω εγω παντως. Ακροπορες αρχικα νομιζα οτι δεν θα μπορω να μεγαλωσω στο νανο μου, οποτε δεν εβαλα, οταν καταλεβα οτι μποτω , ημουν προ πολλου γεματος, εχει ενα μηνα που εδωσα καποια βραχοκοραλια, και εβαλα 2 φραγκ, που πανε προς το παρον μια χαρα, ευχομαι να συνεχισουν ετσι.
Βοτκα 2008 ανφερομαι σε αυτο το αρθρο του reefkeeping, http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/ toy 2008, η κουβεντα στο reffcentral ειχε ξεκινησει απο το 2003, και ειμαι σιγουρος οτι θα ησουν απο τους πρωτους που θα δοκιμαζε. Το ατς το ξερω οτι ειχε πατενατρισθει απο το 1988, αλλα ο τοτε τροπος εκανε μονο γθα δημοσια ενυδρεια, τον απλοικο τροπο που εφαρμοζουμε τωρα, τον διεδωσε ο σαντα το 2009 αν δεν κανω λαθος. Οο για το μπερδεμα δες παρακατω.....
Το να ψάχνεσαι για εναλλακτικές μεθόδους από άποψη, ή για έρευνα το καταλαβαίνω και το επικροτώ κιόλας, αλλά έχω την εντύπωση ότι το ψάχνεις για να μειώσεις τα έξοδα για αγορά εξοπλισμού... (skimmer πχ), και απ ότι παρατηρώ στο θέμα σου δεν έχεις μια συνοχή.
Πετάγεσαι από ένα τύπο ενυδρείου σε άλλο, από μια μέθοδο σε άλλη, που στην τελική μπερδεύεσαι (και μπερδεύεις και  όλους εμάς), στο που τελικά θα καταλήξεις.

Άλλο είναι ένα mix ενυδρείο υφάλου, άλλο είναι ένα με μη φωτοσυνθετικά κοράλλια που το καθένα θέλει τον δικό του τρόπο.
Αν ο Χ ακολουθεί την συγκεκριμένη (και πετυχημένη όπως λέει) μέθοδο, και σε "βολεύει" λόγω του εξοπλισμού, μη σταματάς σ αυτόν τον Χ... ψάξε και για τον Ψ, που μπορεί να έχει και αυτός τον ίδιο τύπο ενυδρείου αλλά με άλλον τρόπο συντήρησης πιο συμβατικό αλλά εξίσου πετυχημένο.

Βαγγελη απο τον τοπο που μου απαντας μου δημηιουργητε η υπονοια, οτι κατι σε ενοχλεισε σε αυτα που γραφω, αλλα οσο και αν ξαναδιαβασα τι εγραψα δν μπορω να καταλαβω τι........το οτι θελω να στησω φθηνα ενα μεγαλουτσικο ριφ το εγραψα απο την αρχη, το οτι αν ακολουθουσω την πεπατημενη και αγοραζα εξοπλισμο σαν τον δικοσου, που θα μου κοστιζε ενα μικρομεσαι αμαξι, επισης εγραψα απο την αρχη οτι δεν θα το εκανα........το θεμα αυτο ομως το ανοιξα οχι για το πως θα στησω φθηνα εγω το ενυδρειο μου, γι αυτο ρωταω τις γνωμες εδω http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12394.0.html και ευχομαι να μου γραψεις και την δικια σου, το ανοιξα γιατι θεωρω παραλογο-μη ορθολογικο-φαυλο κυκλο κτλ τον τροπο φιλτρανσης που προσφερει ενα σκιμερ και ριχνω ιδεες για ενναλακτικους, ΙΜΟ εξισου αποτελεσματικους και πιο ορθολογικους στον τροπο φιλτρανσης τροπους.
Το ποσο διαφεροει το μιξ ριφ και NPS to ξερω πλεον πολυ καλα, αλλα και τα 2 χρειαζονται φιλτρανση, και ειδικα το τελευταιο παρα πολυ δυνατη, γι αυτο το αναφερω, δεν εχει σχεση με το ενυδρειο που θελω να στησω εγω. Θα ηθελα να μου πειτε εσυ και ο Αλεξης που νομιζετε οτι ειμαι μπερδεμενος και γιατι. Και αν με πεισετε οτι ειμαι, πολυ ευχαριστως να δεχθω καθε βοηθεια να ξεμπερδευτω ;)

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:23:17 μμ »
Μπορείς Γιώργο, όπως έκανα και εγώ! Βάλε το ενυδρείο σου μπροστά στο μπαλκόνι και άσε τον ήλιο να το φωτίνζει, απλά ξέχνα τους έντονους χρωματισμούς!ο

Βασικά μπερδεύτηκα λίγο, στην αρχή διάβαζα για το αν η χρήση του σκίμμερ είναι απαραίτητη ή όχι και μετά μπήκαν τα μη φωτοσυνθετικά στη μέση, που είναι μια άλλη κατηγορία, η οποία, δεν μοιάζει με τις άλλες, αφού ούτε φώς χρειάζονται για να φωτοσυνθέσουν, αλλά ούτε και συνεργάζονται με τ η συμβιωτική ζωοξανθέλα που καθιστά το συνεχές τάισμα απαραίτητη διαδικασία. Πάντως το να πειραματίζεσαι είναι ότι το καλύτερο!

• Platinum member
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:49:57 μμ »
Καλά εσύ Κωνσταντίνε το πάς και στραβοτημονιά...τι χρώματα είναι αυτά? παρήγγειλα το ακροπάουερ εξαιτίας σου.
Και που είσαι στείλε μου διεύθυνση να κανονίσω το ντελίβερι.

Γενικά φίλε Γρηγόρη πρέπει να καταλήξεις τι ακριβώς θέλεις απο το ενυδρείο σου και μετά να δεις πως θα το πετύχεις αυτό όσο πιο ανώδυνα και οικονομικά.
Απο το πρώτο πόστ σου γράφω ότι στο θαλασσινό ειδικά στον τομέα φίλτρανση μπορείς να κάνεις πολλούς συνδυασμούς προκειμένου να κρατάς το ενυδρείο σου στείρο στον βαθμό που επιθυμείς εσύ.
Άλλα επίπεδα οργανικών θέλουν  τα SPS άλλα τα NPS.Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.
Άλλα θέλουν τα fish only που είναι πολύ πιο οικονομικά(μόνο γιαυτό δεν συζητήσαμε).
Κυρίως πρέπει να κατασταλάξεις στους κατοίκους του ενυδρείου.
Ακρόπορα εννοώ ακρόπορα γιατί είναι πολύ πιο ευαίσθητα απο μοντίπορα/σεριατοπόρα και σκληρά γενικά.
Αυτά δεν μπορείς να τα φιλοξενήσεις αν δεν έχεις κάποιας μορφής καθημερινής παροχέτευσης ιόντων να αναπληρώνεις αυτά που χάνονται και να τους δίνεις μια ασφάλεια για να μεγαλώσουν.Είναι τελείως διαφορετικά κοράλλια.
Μόνο αυτοί που μεγάλωσαν ακροπορα για χρόνια καταλαβαίνουν την στοργή και την αγάπη που χρειάζονται.
Δυστυχώς το έμαθα από την άσχημη πλευρά όπως και οι περισσότεροι.
Ένα ενυδρείο με Acro θέλει αφοσίωση και χρόνο ειδικά αν μπλέξεις με μεθόδους για να πάρεις αυτό το 5-10% παραπάνω χρώμα.

Είμαι σίγουρος ότι χομπίστες σαν τον Στάθη200 πχ ξέραν τι ήθελαν απο το ενυδρείο τους και ότι έκαναν το έκαναν μετά απο πολύ σκέψη,πολλά χρόνια εμπειρία και διάβασμα και είχαν έτοιμη την εναλλακτική.
Το DSB/LR filtration θα σε πάει μέχρι ένα σημείο αλλά μέχρι εκεί.Γιαυτό το 5-10% και ULNS θα χρειαστεί βακτήρια άνθρακα/ζεόλιθο και καθημερινά ζουμάκια οργανικά κυρίως εκτός απο τα ανόργανα ιόντα(balling-CaCO2).
ok μέχρι εδώ?
Tα NPS απο την άλλη είναι στην άλλη άκρη.Ζητάνε οργανικά στην στήλη νερού.Θέλουν παροχέτευση και τροφής δλδ και μας παρουσιάζεις μέθοδο DSB με μετρήσεις PH στο υπόστρωμα και μηχανισμούς παρακολούθησης που δεν έχει ούτε ο Αίολος.
Δεν βγάζω νόημα δλδ δεν ξέρω τι πας να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:57:52 μμ »
Γρηγόρη τίποτε δεν με ενόχλησε και σκοπός μου δεν είναι σε καμιά περίπτωση να προσβάλω κανέναν. Θεωρώ όμως ότι καταπιάνεσαι με διάφορα πράγματα, ανόμοια μεταξύ τους με αποτέλεσμα στην τελική να μη καταλήξεις εμπεριστατωμένα κάπου.
Να στο πω χαριτολογώντας και χωρίς καμιά δόση ειρωνείας, τα έβαλες όλα σε ένα μπλέντερ και προσπαθείς να βγάλεις ζουμί από ανόμοια πράγματα.
Πολύ φοβάμαι ότι όλο αυτό θα σε κουράσει, θα σε απογοητεύσει και στο τέλος από εκεί που έχεις στο μυαλό σου στο να κάνεις "το ιδανικό σου" μπορεί να απογοητευτείς από το αποτέλεσμα.

Εγώ νομίζω ότι όλοι αυτοί που έφτασαν εδώ που έφτασαν, έχουν από πίσω κάποια χρόνια εμπειρίας, πέρασαν από πολλά στάδια και μεθόδους και κατέληξαν (στην παρούσα φάση) σ αυτό..... και λέω στην παρούσα φάση γιατί το χόμπυ μας δεν έχει τέλος.
Αύριο, μεθαύριο αυτά που θεωρούμε σήμερα ως δεδομένα, θα αναθεωρηθούν με νέες ιδέες και μεθόδους ή και θα ανανεωθούν/αναθεωρηθούν και οι παλιότερες ακόμη.
Όπως σου είπα, το να το κάνει κάποιος από έρευνα ή πείραμα του βγάζω και το καπέλο, αλλά όσοι το κάνουν έχουν και μια προϊστορία χρόνων στο χόμπυ.

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:58:08 μμ »
Βασικά μπερδεύτηκα λίγο, στην αρχή διάβαζα για το αν η χρήση του σκίμμερ είναι απαραίτητη ή όχι και μετά μπήκαν τα μη φωτοσυνθετικά στη μέση, που είναι μια άλλη κατηγορία, η οποία, δεν μοιάζει με τις άλλες, αφού ούτε φώς χρειάζονται για να φωτοσυνθέσουν, αλλά ούτε και συνεργάζονται με τ η συμβιωτική ζωοξανθέλα που καθιστά το συνεχές τάισμα απαραίτητη διαδικασία.

γιατι μπερδευτηκες? το εγραψες μονος σου, τα NPS απαιτουν πολυ ταισμα, και εκει τα πηγε καλυτερα απο to skimer, στα παραδειγματα, που ανεφερα το hi tech DSB=DyMiCo.

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 12:11:40 πμ »
Γρηγόρη τίποτε δεν με ενόχλησε και σκοπός μου δεν είναι σε καμιά περίπτωση να προσβάλω κανέναν. Θεωρώ όμως ότι καταπιάνεσαι με διάφορα πράγματα, ανόμοια μεταξύ τους με αποτέλεσμα στην τελική να μη καταλήξεις εμπεριστατωμένα κάπου.
Να στο πω χαριτολογώντας και χωρίς καμιά δόση ειρωνείας, τα έβαλες όλα σε ένα μπλέντερ και προσπαθείς να βγάλεις ζουμί από ανόμοια πράγματα.
Πολύ φοβάμαι ότι όλο αυτό θα σε κουράσει, θα σε απογοητεύσει και στο τέλος από εκεί που έχεις στο μυαλό σου στο να κάνεις "το ιδανικό σου" μπορεί να απογοητευτείς από το αποτέλεσμα.

Εγώ νομίζω ότι όλοι αυτοί που έφτασαν εδώ που έφτασαν, έχουν από πίσω κάποια χρόνια εμπειρίας, πέρασαν από πολλά στάδια και μεθόδους και κατέληξαν (στην παρούσα φάση) σ αυτό..... και λέω στην παρούσα φάση γιατί το χόμπυ μας δεν έχει τέλος.
Αύριο, μεθαύριο αυτά που θεωρούμε σήμερα ως δεδομένα, θα αναθεωρηθούν με νέες ιδέες και μεθόδους ή και θα ανανεωθούν/αναθεωρηθούν και οι παλιότερες ακόμη.
Όπως σου είπα, το να το κάνει κάποιος από έρευνα ή πείραμα του βγάζω και το καπέλο, αλλά όσοι το κάνουν έχουν και μια προϊστορία χρόνων στο χόμπυ.
Καλά εσύ Κωνσταντίνε το πάς και στραβοτημονιά...τι χρώματα είναι αυτά? παρήγγειλα το ακροπάουερ εξαιτίας σου.
Και που είσαι στείλε μου διεύθυνση να κανονίσω το ντελίβερι.

Γενικά φίλε Γρηγόρη πρέπει να καταλήξεις τι ακριβώς θέλεις απο το ενυδρείο σου και μετά να δεις πως θα το πετύχεις αυτό όσο πιο ανώδυνα και οικονομικά.
Απο το πρώτο πόστ σου γράφω ότι στο θαλασσινό ειδικά στον τομέα φίλτρανση μπορείς να κάνεις πολλούς συνδυασμούς προκειμένου να κρατάς το ενυδρείο σου στείρο στον βαθμό που επιθυμείς εσύ.
Άλλα επίπεδα οργανικών θέλουν  τα SPS άλλα τα NPS.Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.
Άλλα θέλουν τα fish only που είναι πολύ πιο οικονομικά(μόνο γιαυτό δεν συζητήσαμε).
Κυρίως πρέπει να κατασταλάξεις στους κατοίκους του ενυδρείου.
Ακρόπορα εννοώ ακρόπορα γιατί είναι πολύ πιο ευαίσθητα απο μοντίπορα/σεριατοπόρα και σκληρά γενικά.
Αυτά δεν μπορείς να τα φιλοξενήσεις αν δεν έχεις κάποιας μορφής καθημερινής παροχέτευσης ιόντων να αναπληρώνεις αυτά που χάνονται και να τους δίνεις μια ασφάλεια για να μεγαλώσουν.Είναι τελείως διαφορετικά κοράλλια.
Μόνο αυτοί που μεγάλωσαν ακροπορα για χρόνια καταλαβαίνουν την στοργή και την αγάπη που χρειάζονται.
Δυστυχώς το έμαθα από την άσχημη πλευρά όπως και οι περισσότεροι.
Ένα ενυδρείο με Acro θέλει αφοσίωση και χρόνο ειδικά αν μπλέξεις με μεθόδους για να πάρεις αυτό το 5-10% παραπάνω χρώμα.

Είμαι σίγουρος ότι χομπίστες σαν τον Στάθη200 πχ ξέραν τι ήθελαν απο το ενυδρείο τους και ότι έκαναν το έκαναν μετά απο πολύ σκέψη,πολλά χρόνια εμπειρία και διάβασμα και είχαν έτοιμη την εναλλακτική.
Το DSB/LR filtration θα σε πάει μέχρι ένα σημείο αλλά μέχρι εκεί.Γιαυτό το 5-10% και ULNS θα χρειαστεί βακτήρια άνθρακα/ζεόλιθο και καθημερινά ζουμάκια οργανικά κυρίως εκτός απο τα ανόργανα ιόντα(balling-CaCO2).
ok μέχρι εδώ?
Tα NPS απο την άλλη είναι στην άλλη άκρη.Ζητάνε οργανικά στην στήλη νερού.Θέλουν παροχέτευση και τροφής δλδ και μας παρουσιάζεις μέθοδο DSB με μετρήσεις PH στο υπόστρωμα και μηχανισμούς παρακολούθησης που δεν έχει ούτε ο Αίολος.
Δεν βγάζω νόημα δλδ δεν ξέρω τι πας να κάνεις.

Αλεξη και Βαγγελη ξαναγραφω την κουβεντα δεν την ανοιξα για το πως θα στησω το δικο μου ενυδρειο, παρεθεσα λινκ με το θεμα που ανοιξα, οπου γραφω ξεκαθαρα πως σκεφτομαι να το στησω και περιμενα τις γνωμες σας(αφου δεν εγραψε σχεδον κανεις εκει για τη διαταξη του σαμπ, θεωρησα οτι ειναι ολα σωστα :)) Να γραψω και εδω οτι θα ειναι σκιμερλεσσ με RDSB+ATS+chaeto , και οσο αφορα τι ζωντανα θα με παρει να βαλω, θα δειξει η πορεια......
 Ξερω τις αναγκες των σπσ και πλεον των νπσ, τα τελευταια τα εβαλα στην κουβεντα, οπως γραφω στον σαμμυ, επειδη θελουν πολυ φαι+ισχυρο φιλτραρισμα και εκει το συγχρονο DSB τα πηγε περιφημα στα παραδειγματα που προανεφερα.

Αλεξη ακροπορες-ευαισθητουλες εβαλα, ευκολα σκληρα ειχα απο το ξεκινημα  και πανε περιφημα.

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 12:36:36 πμ »
Παιδιά από την εμπειρία που έχω αποκτήσει με τα αλάτια, μπορώ να πω πως τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Καταρχάς να ξεκινήσουμε από το νούμερο ένα.
Σαν το skimmer x3 τα λίτρα του ενυδρείου δεν υπάρχει.- Τρελή οξυγόνωση και -ειδικά- αν υπάρχουν πολλά/μεγάλα ψάρια σωτήριος καθαρισμός.
Από εκεί και πέρα, για τα οργανικά που μένουν στο νερό ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει και το καλύτερο δυνατό συνεργείο καθαρισμού. Είναι ένας τρόπος φίλτρανσης και μάλιστα από τους πιο δυνατούς κα βασικούς κατά την γνώμη μου. Χωρίς συνεργείο καθαρισμού δυνατό, το ενυδρείο έχει ημερομηνία λήξεως.
Τέλος, άνθρακας και αντιφώς σε ριάκτορες (πολύ μεγάλο ρόλο στα εν λόγο υλικά παίζει η κυκλοφορία που τροφοδοτούνται).
Μετά, αν και εφόσον δεν μας καλύψουν αυτά ώστε να κρατάμε τα οργανικά χαμηλά, περνάμε σε πιο βαθιά νερά.....

ΥΓ. Τα περισσότερα κοράλλια δεν χρειάζονται τροφές ειδικές. Μια χαρά τρώνε από το τάισμα που κάνουμε στα ψάρια. Που να δεις όταν παίρνει φόρα ο κερατάς και χέζει όλο το ενυδρείο κάτι πλοκάμια που βγάζουν τα κοράλλια....!

ΥΓ2. Γιατρέ σου στέλνω ΠΜ διεύθυνση με έβαλες στην πρίζα τώρα!

• Platinum member
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 01:16:53 πμ »
Απο την δική μου εμπειρία χωρίς σκίμερ δούλεψα ένα χρόνο με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού(αλάτι Instant Ocean δεν είχε και κάτι άλλο τότε).Νιτρικά μονίμως 10.
Στα 20-25 ΝΟ3 χωρίς όσμωση και συνέχεια διάτομα.
Τότε δεν με πείραζε και πολύ γιατί δεν είχε πολλά κοράλλια στην αγορά, και αν είχε SPS ήταν ελάχιστα κυρίως στην αγορά της Αθήνας χωρίς δυνατότητα αποστολής.
Μέχρι και έναν ερημίτη έπρεπε να έχεις γνωστό για να στον φέρει/στείλει την στιγμή που μας πουλούσαν μεσογειακούς στα μαγαζιά εδώ.
Στην πορεία με ένα απλό σκιμεράκι και DI στην όσμωση+refugium τα έριξα στο 5 και με βότκα στο 1 με αποτέλεσμα να φτιάξω ένα ωραίο σύμφωνα με τα δεδομένα μου νάνο ενυδρειάκι σε ένα χρόνο.
Όλα αυτά την περασμένη δεκαετία.
Τον τελευταίο χρόνο παίζω το ATS παρέα και με πάει στο 1 NO3 με ένα μαγικό τρόπο σε συνδυασμό με το σκίμερ.
Ξέρω ότι υπολειτουργούν και τα 2 αλλά ταΐζω κάθε μέρα ένα κύβο κατεψύχ και το αποτέλεσμα με ικανοποιεί χωρίς να έχω το ζόρι και τους περιορισμούς του οργανικού άνθρακα.

Δεν υπάρχουν στερεότυπα ούτε μαγικές συνταγές(το εχω γράψει 10 φορές μέχρι τώρα).
Αν είχα την δυνατότητα να έχω το GBR δίπλα θα έκανα όλη μέρα αλλαγή νερού και όλα θα ήταν ρολόι.
Υπάρχουν δεκάδες τρόποι πλέων και όλα είναι ανάλογα του στόκ,τι ταΐζεις και σε τι ποσότητα καθώς και στην ικανότητα απομάκρυνσης ρύπων απο το ενυδρείο μέσω φυσικής/βιολογικής ή μηχανικής φίλτρανσης.
Τίποτα δεν αναιρεί το άλλο και όλα έρχονται πάνω στην κρίση και την αντίληψη του χομπίστα.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2014, 07:29:46 πμ από Giovanni »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 01:22:04 πμ »
Αρα δεν τίθεται θέμα με σκιμερ ή χωρίς...
Και έτσι κ αλλιώς παει το γράμμα με τα θετικά και αρνητικά... Τι διαλέγει ο καθένας λοιπόν είναι το θέμα.

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 09, 2015, 12:29:37 πμ »
To dymico για χομπιστες προχωραει! ηδη  το δοκιμαζουν διαφοροι χομπιστες και υπολογιζουν να βγει του χρονου στην αγορα, ελεγχοντας περαν των θρεπτικων και τις τιμες των βασικων παραμετρων, KH, CA, MG!!!! http://166.78.194.236/forums/showthread.php?s=a24516942f0d0cbdbc10ef05c1c9a9cf&t=2087589

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:39:29 μμ »
ενα πολυ ωραιο συγχρονο αρθρο, http://www.advancedaquarist.com/2014/5/chemistry ,   για την σπουδαιοτητα του στρωματος αραγωνιτη, στον κυκλο του αζωτου, αλλα και στην απονιτροποιηση που συντελειται σε αυτο και στη γενικοτερη σταθεροτητα που προσφερει στα ενυδρεια μας , μεσω της πληθωρας βακτηριων και     μικροοργανισμων που το αποικουν! Θα μου πεις γιατι το βαζεις εδω........."One thing I would definitely recommend is the use of plankton substitutes (or live plankton when available), not only to provide the basis for the whole food chain, but also to provide a good source of dissolved organic material that can power all the processes that occur in the sand bed"  Αυτο που υπογραμμισα, στο σχολιο του, μηπως μπορει να επιτευχθει, εκτως απο την προσθηκη φυτοπλαγκτον, που σιγουρα σκεφτομαι να προσθεσω στην ρουτινα μου, με την λειτουργεια χωρις σκιμερ ενος ριφ ενυδρειου?!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2015, 11:41:40 μμ από gregkn73 »

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 12, 2016, 11:11:11 μμ »
Τον steve tyree http://www.reeffarmers.com/  τον ηξερα για τα τρομερα ομορφα αλλα και πανακριβα κοραλια που συλλεγει, μεγαλωνει και πουλαει. Αυτο που δεν ηξερα και διαβασα μολις χθες, ειναι οτι το μεγαλωμα αυτων τον πανεμορφων κοραλιων-κυριως ακρο- το κανει χωρις σκιμερ, με την χρηση cryptic zones και μονο....τιποτα αλλο! Αν και ακομη δεν εχω καταλαβει καλα, πως οι σπογγοι που αναπτυσονται εκει, εκτως απο ενα φιλτραρισμα του νερου,με την  καταναλωση, DOM+POM,  που ουσιστικα και τα κοραλια που διατηρουμαι ομως χρησιμοπουνε, πως γινετε να μειωνουν τα θρεπτικα , για να κραταει τοσα πανεμορφα κοραλια , μονο με αυτο σαν μοναδικο μεσο φιλτρανσης, ωστοσο ισως να μου ξεφευγει κατι. Βρηκα και αυτα σαν εξτρα πληροφοριες, http://www.bbc.com/news/science-environment-24398394 , http://www.internationalreefers.com/index.php?showtopic=3253 αλλ δυστυχως ο tyree, παραπανω πληροφοριες δινει στα βιβλια του που πρπει να αγορασει καποιος!

Εχει χρησιμοποιησει κανεις ποτε cryptic zones? Ειδε καποια σαφη θετικα αποτελεσματα?

Αν και δεν εχω καταλαβει πως γινετε να δουλευει, νομιζω οτι αρνητικες επιπτωσεις δυσκολα να εχει. Εξαλου ο Tyree , ακομη και με χαμηλη ιχθυοφορτωση και λογικα πολυ μεγαλες cryptic zones,  μεγαλωνει απο τις πιο δυσκολες και ομορφες ακρο που υπαρχουν! Αν βρω καλη τραγανα, ειμαι ετοιμος να γεμισω ενα 60λιτρο βαρελι, να το τροφοδοτω με μια μικρη αντλια και να υπερχειλιζει στην συνεχεια στο σαμπ  ;) σχεδον μηδενικο κοστος, στησιματος και λειτουργιας.......
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2016, 11:12:03 μμ από gregkn73 »

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 24, 2016, 09:47:52 πμ »
http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1903449

Ένα ακόμη μεγαλουτσικο ριφ :-) χωρίς σκιμερ! Μήπως τελικά σε ένα ώριμο ενυδρείο, γεματο κοραλια, το σκιμερ όντως δεν χρειάζεται;

Συνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 17, 2016, 09:49:50 πμ »
https://youtu.be/x0R7-xrnpes

1200lt χωρίς σκιμερ! Την δουλειά του την κάνει το κλαμ τέρας , και ένα refugium with xenia!