ΑποστολέαςΘέμα: skimer or skimerless με φυσικες μεθοδους φιλτρανσης?  (Αναγνώστηκε 3896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
skimer or skimerless με φυσικες μεθοδους φιλτρανσης?
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 12:39:07 πμ »
Η απαντηση ειναι γνωστη εκ των προτερων για την συντρηπτικη πλειοψηφια....skimer. Αλλα γιατι?

Ειναι γνωστο οτι τα κοραλια, ειδικα τα σκληρα, θελουν σχεδον μηδαμινες τιμες θρεπτικων, οποτε ενα υπερμεγεθες σκιμερ 3χ τα λιτρα του ενυδρειου , ειναι ο ευκολοτερος τροπος να κραταμε τις τιμες των θρεπτικων χαμηλα. Ετσι οι εταιριες πουλανε τα μηχανηματα αυτα, που ειναι απο τα ακριβοτερα του εξοπλισμου που χρειαζεται ενα ριφ, και στη συνεχεια πουλανε αμινοξεα και λοιπα ζουμια, τα οποια εχουμε στερησει απο την στηλη νερου, αφου το σκιμερ που μας εχουν πουλησει απομακρυνει  τις περισσοτερες οργανικες ενωσεις (υπολειματα τροφων, προιοντα μεταβολισμου ψαριων αλλα και κοραλιων κτλ) πριν μεταβολισθουν-διασπασθουν σε ωφελιμες για τα ζωντανα μας  ουσιες, και οτι απομεινει τελικα αχρησιμοποιητο, σε αμωνια-νιτρωδη-νιτρικα-φοσφωρικα, τα οποια θα μπορουσαμε να απομακρυνουμε αν δεν ειχαμε σκιμερ, πολυ πιο φθηνα με αλλαγες νερου ή-και ατσ ή-και μακροαλγες ή-και bucket dsb!

Aααα μας πουλανε και το παραμυθι οτι το σκιμερ μιμειται ενα φυσικο τροπο απομακρυνσης θρεπτικων, τον αφρισμο της θαλασσας :-\ Εχω κουρασθει να κολυμπαω αναμεσα σε αφρους οταν παω να παρω νερο για το ριφακι μου, γιατι δεν θελω να μου πουλανε συνθετικο αλατι, οταν ζω σε μια χωρα που η πλειοψηφια ειμαστε πολυ κοντα στο απεραντο γαλαζιο.....Η τελευται παραγραφος μαλλον χρειαζεται αλλο θεμα....

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 01:51:15 πμ »
Το σκίμμερ Γρηγόρη το έχεις παρεξηγήσει.
Καταρχήν ήταν το πρώτο μέσο πραγματικής φίλτρανσης και αναπόσπαστο κομμάτι όλων των θαλασσινών έκτοτε που στηρίχτηκαν στην μέθοδο Berlin.
Πέρα από το να απομακρύνει μεγάλες ενώσεις πριν να διασπαστούν όπως λες οξυγονώνει το νερό και κρατάει το pH και τα διττανθρακικά κατ επέκταση σε καλά επίπεδα.
Νομίζω είναι ακόμα ένα πολύ καλό μέσο φίλτρανσης για ενυδρεία με μεγάλα ψάρια όπου το οξυγόνο απλά δεν αρκεί.
Τα κοράλλια είναι μικρές μηχανές.Ακόμα και τα προϊόντα μεταβολισμού τους τα ανακυκλώνουν και τα επαναχρησιμοποιούν αλλά χρειάζονται αυτή την ισορροπία στο νερό,προκειμένου να χρησιμοποιήσουν περισσότερο ανθρακικό ασβέστιο.Οπότε βοηθάει και αυτά.
Στην ερώτηση θα προτιμούσα σκίμμερ γιατί έχω μάθει να ζω με αυτό και πιστεύω ότι κάνει και τη ζωή μου πιο εύκολη.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 04:36:06 μμ »
Kι εγώ το θεωρώ απαραίτητο κι έχω μάθει να ζω μαζί του, χωρίς να το πολυ-ψάξω.
Ομολογώ όμως ότι έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν είδα ένα υπέροχο reef σε σπίτι
φίλου, να αναπτύσσεται τρελά χωρίς καθόλου σκίμμερ. Οπότε δεν αποκλείω τίποτε.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:02:59 μμ »
Εαν δεν ειχα το ATI PowerCone και ειχα ενα οποιοδηποτε αλλο σκιμερ μπορει κ να το συζητουσα να το ακυρωσω..
Αλλα βλεποντας τι αποβαλει καθημερινα απο το νερο νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να το σταματησω ...

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:20:31 μμ »
Έχω ακούσει και από άλλους ότι δουλεύουν τα ενυδρεία τους χωρίς skimmer και δεν μπορώ να καταλάβω όλη αυτή η λάσπη που βγάζουν τα skimmer πως αποβάλλεται από ένα ενυδρείο.. με τι σύστημα φίλτρανσης που θα μπορούσε να κατακρατήσει η να απομακρύνει όλη αυτή την μπίχλα !!!

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:30:34 μμ »
Το πρωτο ποστ ηταν λιγο γλαφυρο....αυτο που ηθελα να τονισω, ειναι οτι θεωρω λιγο οξυμωρο, απο την μια με το σκιμερ-αδρα πληρωμενο- να αφαιρουμε ουσιαστικα τροφες για τα κοραλια και να ερχομαστε στη συνεχεια απο πισω να τις προσθετουμε σαν αμινοξεα ή τις πασης φυσεως τροφες για κοραλια που κυκλοφορουν! επισης αδρα πληρωμενες....Δεν θα ηταν πολυ πιο οικονομικος αλλα κια πολυ πιο φυσικος τροπος λειτουργιας ενος ριφ, χωρις σκιμερ, να διασπουνται -μεταβολιζονται οι οργανικες ενωσεις σε τροφη για τα κοραλια και στη συνεχεια οτι περισευει και μπαινει στο κυκλο του αζωτου να απομακρυνεται με λιγο πιο συχνες αλλαγες νερου (νομιζω οτι απο θαλασσα ειναι και πολυ καλυτερα και τζαμπα και απορω γιατι πολυ που το δοκιμασατε, σταματησατε, χωρις να εχω διαβασει να σας εχει τυχει καποια στραβη, οπως ο Γιαννης και ο Βαγγελης) και την χρηση ενος ατς ή μακροαλγης ή απομακρυσμενου dsb?

Κωστα η εμπειρια απο το δικο μου νανο αλλα και καποια ενυδρεια με πολλα λιτρα, και πολυ ομορφα , χωρις σκιμερ, οπως του gemanolo & stathis,ηταν το εναυσμα για να ανοιξω αυτο το θεμα.

ΥΓ Θα ηθελα και τη γνωμη σας για τις αλλες μεθοδους που αναφερω , ατς, μακροαλγης, bucket dsb, ειδικα για το τελευταιο που εχει ολα τα πλεονεκτηματα του dsb χωρις τα μειονεκτημα του....

ΥΓ2 Αλεξη εγραψες και αλλου για την εξτρα οξυγωνοση που προσφερει το σκιμερ, με την οποια δεν διαφωνω καθολου, αλλα η απορια μου ειναι, σε ενα ριφ ενυδρειο, με τοση εντονη κυκλοφορια και ισχυρη ανταραξη της επιφανειας, με νερα να αναιβοκατεβαινουν απο το DT->SUMP και αναποδα, και ισως με ενα καταραχτη ατς, ειναι δυνατον το οξυγονο να ειναι περιοριστικος παραγοντας?

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:31:48 μμ »
Έχω ακούσει και από άλλους ότι δουλεύουν τα ενυδρεία τους χωρίς skimmer και δεν μπορώ να καταλάβω όλη αυτή η λάσπη που βγάζουν τα skimmer πως αποβάλλεται από ένα ενυδρείο.. με τι σύστημα φίλτρανσης που θα μπορούσε να κατακρατήσει η να απομακρύνει όλη αυτή την μπίχλα !!!

Αρα? Απλα δεν απομακρυνεται.. μενει μεσα στο νερο-υποστρωμα..

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:34:09 μμ »

Βαγγελη και Γιαννη εγραφα οταν ποσταρατε....νομιζω δεν ειναι μπιχλα.....ειναι οργανικες ενωσεις που μαινοντας εξω απο το νερο παιρνουν αυτην την μορφη λασπης. Μεσα στο νερο θα ειχαν μεταβολισθει σε φαγακι για τα κοραλια μας το μεγαλυτερο % και οι υπολοιπες θα εμπαινας στο κυκλο του αζωτου, απο οπου θα μπορουσαν να απομακρυνθουν με εναν απο τους 4 τροπους αναφερω παραπανω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:34:43 μμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 11:42:53 μμ »
Φαντάζομαι θα έχεις δει τι πράγμα απ αυτό το "φαγάκι" βγάζει ένα καλό skimmer, που αν έμενε μέσα έστω και με την όποια διαδικασία μεταβολισμού, δεν νομίζω ότι θα έκανε καλό.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:15:08 πμ »
Φαντάζομαι θα έχεις δει τι πράγμα απ αυτό το "φαγάκι" βγάζει ένα καλό skimmer, που αν έμενε μέσα έστω και με την όποια διαδικασία μεταβολισμού, δεν νομίζω ότι θα έκανε καλό.

Βαγγελη εχω δει και αλλα ενυδρεια εκτως απο το δικο μου, οποτε ναι το εχω δει. εγω εξηγησα γιατι δεν ειναι τοσο κακο -για την ακριβεια καλο νομιζω πως ειναι και κακως σκιμαρεται- και πως απομακρυνεται χωρις σκιμερ. εσυ μπορεις να μου εξηγησεις γιατι το θεωρεις τοσο κακο? Εξαιτιας της μορφης που παιρνει, μαινοντας εξω αποτο νερο?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:17:59 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 12:21:29 πμ »
Δεν αναφέρομαι στην μορφή του αλλά στη σύστασή του... αν και η μορφή που έχει έξω από το νερό δεν αλλάζει σε τίποτα τη σύστασή του όταν είναι μέσα στο νερό.... απλά έξω απ αυτό είναι πιο συμπυκνωμένο, αλλά δεν παύει να υπάρχει η ίδια ποσότητα με αυτή τη σύσταση και μέσα στο νερό.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 03:52:26 μμ »
Εγώ το εξηγω πολύ πιο απλά..
Όλα τα ενυδρεία γλυκά ή μη απαιτούν κάποιο συστημα φιλτρανσης. Για να υπαρχουν τα σκιμερ κάποιος λογος υπάρχει που υπαρχουν. Αλλιως θα βαζαμε όλοι νερό σε μια γυαλα και θα κάναμε παπάδες.
Το μόνο σιγουρο είναι οτι δεν κάνει κακο... Θεωρώ πως είναι ο πνεύμονας του ενυδρείου και η καρδιά μαζί.
Σίγουρα ίσως σε παλιά ενυδρεία 4-5+ ετων μπορεί να έχουν πάρει τόσο καλά τον δρόμο τους που είναι σχεδόν αδύνατο απο μόνα τους να πάθουν κάτι .. Βασικά πιο πιθανό είναι να τα χαλάσουν τα διάφορα μηχανήματα απο δική μας βλακεία παρα μόνα τους.
Τα λέω χωρίς εμπειρία σε πολυετές reef αλλά σαν θεωρια μου στέκει πιο καλά.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

• Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 08:48:28 μμ »
ΥΓ2 Αλεξη εγραψες και αλλου για την εξτρα οξυγωνοση που προσφερει το σκιμερ, με την οποια δεν διαφωνω καθολου, αλλα η απορια μου ειναι, σε ενα ριφ ενυδρειο, με τοση εντονη κυκλοφορια και ισχυρη ανταραξη της επιφανειας, με νερα να αναιβοκατεβαινουν απο το DT->SUMP και αναποδα, και ισως με ενα καταραχτη ατς, ειναι δυνατον το οξυγονο να ειναι περιοριστικος παραγοντας?

Γρηγόρη σε βάζω μέσα σε παρένθεση φίλε μου για να βγαίνει νόημα.
Θεωρώ και υποστηρίζω φανατικά ότι,το οξυγόνο και τα διττανθρακικά αποτελούν κατεξοχήν ένα ταβάνι για κάθε ενυδρείο.Τώρα αυτό δεν τυποποιείται δλδ για κάθε τόσα λίτρα χωράνε τόσα ψάρια,κοράλλια,ασπόνδυλα και φυσικά δεν το ακολουθούν και πολλοί παρά μόνο οι γνώστες.

Θα εισάγω λίγο Ιατρική ορολογία στο θέμα με όρους όπως μεταβολική οξέωση και μεταβολική αλκάλωση όπως συναντάμε στον άνθρωπο (μετρώντας αέρια αίματος αλλά και διττανθρακικά που έχουν άμεση επίδραση στην αναπνευστική λειτουργία,στους νεφρούς και στην καρδιά),λέγοντας ότι παρόμοια επίδραση παρατηρείται σε ένα ενυδρείο πάνω στους μηχανισμούς αποτιτάνωσης,την οξεοβασική ισορροπία και το χάσμα ιόντων.
Η λεγόμενη λεύκανση των ωκεανών παρατηρείτε λόγω ύπαρξης αέρα πλούσιο σε CO2 στην επιφάνεια και ξεκινάει όλο το πρόβλημα λόγω μη καλής ποιοτικά ανταλλαγής αερίων,πτώση του pH και κατ επέκταση των διττανθρακικών για να γίνει πιο εύκολα κατανοητό.
Το σκίμερ βοηθάει πολύ στην αναπνοή του ενυδρείου φτάνει ο και αέρας να είναι καλός ποιοτικά.
αυτά εξακριβώνονται χαλαρά με την μέτρηση του pH.
Ένα παράδειγμα πχ που μου έρχεται είναι το ενυδρείο του Bababril που αλλάζοντας σκίμμερ ανέβασε το pH απο 7,9 σε 8,5. 
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 10:24:28 μμ »
...στους μηχανισμούς αποτιτάνωσης,την οξεοβασική ισορροπία και το χάσμα ιόντων.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=FQZFTlsHwFo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=FQZFTlsHwFo</a> :)

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 10:32:48 μμ »
Δεν υπάρχει καμια αμφιβολία περί αυτου... Χαχαχαχαχαχχαχαχαχαααα

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 10:53:05 μμ »
Μολις ξυπνησα τον μικρο και ακουσα τρομερη κατσαδα αλλα το γελιο φεν μπορω να το πνιξω με τιποτα

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 19, 2014, 11:47:51 μμ »
...στους μηχανισμούς αποτιτάνωσης,την οξεοβασική ισορροπία και το χάσμα ιόντων.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=FQZFTlsHwFo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=FQZFTlsHwFo</a> :)
Μια καλή εξήγηση των εννοιών αυτών μπορεί κανείς να δει εδώ  http://anaesthesiology.gr/media/File/ppt/oxeovasiki_isorropia_Fassaris-10-12-2012.pdf αποτελεί ίσως το πιο δυσνόητο κεφάλαιο(μαζί με τους νεφρούς θα έλεγα) της παθολογίας.
όπου απλά στην περίπτωση μας δλδ το ενυδρείο αλλάζει το pH και τα διττανθρακικά όπως και ο μηχανισμός αντιρρόπησης.
Η εξήγηση των φαινομένων και ο καταρράχτης είναι ίδιος στα κοράλλια.Το ενυδρείο με βοήθησε να κατανοήσω καλύτερα και το κεφάλαιο.
Γενικά το ενυδρείο το βλέπω σαν μια μικρή μονάδα εντατικής θεραπείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2014, 11:58:57 μμ από Τρελογιατρός »

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 12:00:12 πμ »
Grey's anatomy
Θα αρχίσουμε σε λίγο να δίνουμε εξετάσεις για να μπορούμε να έχουμε ενυδρείο !!!

• Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 12:10:46 πμ »
Πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολα αλλά κατανοητά Βαγγέλη.
Παρόμοια πράγματα είναι μόνο οι τιμές αλλάζουν.
Αν βρούμε χρόνο και έχεις όρεξη ίσως κάνουμε κανένα αρθράκι με αυτά τα πολύ βασικά πράγματα που κανένας δεν έχει ασχοληθεί τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 12:15:07 πμ »
Και το ρωτάς... μέσα είμαι για τέτοια πράγματα

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 05:02:56 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:53:54 πμ »
Φίλε μου, εγώ δεν θα σου κάνω ανάλυση όπως την έκανε ο γιατρός... δεν τα γνωρίζω άλλωστε σε τόσο βάθος, αλλά θα μιλήσω πρακτικά και με εικόνες.
Το ενυδρείο μου είναι κατά 20% γεμάτο από οργανισμούς από ότι πραγματικα θα μπορούσε να είναι.
Η διατροφή των κοραλλιών εδώ και δυο μήνες κόπηκε μαχαίρι λόγω προβλημάτων άλγης που είχα και η μόνη τροφή που πέφτει στο ενυδρείο είναι για τα ψάρια δυο φορές την ημέρα.
Αλλαγές νερού κάνω κάθε μια βδομάδα 40 λίτρα στα 430, και η τελευταία πριν 10 μέρες ήταν πολύ μεγάλη.... 200 λίτρα !!!
Υπάρχει Chaeto στο sump αλλά και ένα εξωτερικό φίλτρο (προσωρινα) με σφουγγάρια, και ενυδρειακό βαμβάκι.
Άρα το τελευταίο διάστημα θα μπορούσε να πει κανείς ότι στο ενυδρείο δεν υπάρχει πλεόνασμα τροφής που θα μπορούσε να επιβαρύνει το σύστημα.

Να λοιπόν τι έβγαλε το skimmer τις τελευταίες 15 μέρες παρόλο που οι συνθήκες "μπουκώματος" ήταν πολύ καλές.
Στη φώτο 1, μέρος αποβλήτων από τον λαιμό του skimmer και στην 2 το τι έχει μαζέψει στο δοχείο αυτές τις 15 μέρες.
Όλα αυτά τα απόβλητα δεν μπορώ με καμιά να τα χαρακτηρίσω σαν "φαγάκι"
Μπορεί εδώ να είναι συμπυκνωμένα, αλλά δεν παύει να υπάρχουν μέσα στη στήλη του νερού.

Φανταστείτε τι θα έβγαζε αν ήταν στοκαρισμένο 100% και τάιζα όπως έπρεπε !!!

Ερχόμαστε τώρα στη δικιά σου άποψη ότι ένα ενυδρείο μπορεί να δουλέψει και χωρίς skimmer.
Αυτή είναι από δικιά σου εμπειρία?, έχεις βρει κάποια έρευνα (σε βάθος χρόνου) από κάποιον χομπίστα? και αν ναι θα μπορούσαμε να έχουμε τα λινκ του θέματος για να κρίνουμε την ορθότητα αυτών που λέει και γενικά όλη τη συζήτηση που ακολουθήθηκε?
Μη ξεχνάμε άλλωστε ότι το φόρουμ το διαβάζουν και άτομα που σκέφτονται να ξεκινήσουν ένα θαλασσινό ενυδρείο και ένας σημαντικός παράγοντας που τους αποτρέπει είναι και ο οικονομικός. Αν λοιπόν καταλάβουν κάποια πράγματα λάθος και αποφασίσουν να κάνουν ένα ενυδρείο χωρίς τα απαραίτητα μηχανήματα υποστήριξης, πέρα απ ότι θα απογοητευτούν, πιθανότατα θα έχει και επιπτώσεις στα ίδια στα ζωντανά στο προσδόκιμο της ζωής τους.
Από την στιγμή που αποφασίζουμε να κάνουμε ένα ενυδρείο, κύριο μέλημα μας είναι η ποιότητα ζωής των ζωντανών που φιλοξενούμε με ότι αυτό συνεπάγεται.... χρόνος ενασχόλησης, σωστός εξοπλισμός κλπ κλπ κλπ

Δεν θέλω να το παίξω ούτε ξερόλας (και ούτε φυσικά να θεωρηθεί προσωπική επίθεση), αλλά στα τόσα χρόνια ενασχόλησης με το χόμπυ, κατέληξα ότι ένα καλό και δυνατό skimmer είναι το Α και Ω ενός σωστού και πάνω απ όλα ΥΓΕΙΟΥΣ ενυδρείου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:02:31 πμ από Aiolos »

• Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:37:45 πμ »
Εχω την εντύπωση ότι ένα ενυδρείο μέχρι 100λίτρα και ελαφρύ στόκ μπορεί να παίζει χωρίς σκίμμερ αλλά με τακτικές αλλαγές νερού.Το κακό που βρίσκω στην μη ταχεία απομάκρυνση των ρύπων είναι η σταδιακή πτώση της ικανότητας του ζωντανού υποστρώματος/βράχου να διασπούν οργανικές ενώσεις και να πέφτει έτσι η όλη απόδοση του ενυδρείου.
Καλό και το ΑΤS και μάλιστα έχω κάνει το πείραμα και το τρέχω ακόμα συμπληρωματικά με σκίμμερ με καταπληκτικά αποτελέσματα χωρίς να χρειάζομαι GFO και GAC.
Θα έλεγα ότι στη δημιουργία ενός ενυδρείου θα πρέπει ο χομπίστας να συνδυάσει κάποια μέσα διατήρησης,που να του προσφέρουν τις συνθήκες που επιθυμεί κατά παραγγελία ανάλογα με τις ανάγκες του.Φυσικά με την ανάλογη μελέτη και το διάβασμα πρώτα.
Πλέων έχουμε ξεφύγει από στερεότυπα και το χόμπι δεν έχει όρια,και έχουμε πάρα πολλούς τρόπους αλλά και συνδυασμό αυτών,σαν μέσο διατήρησης τεχνητού υφάλου στο σαλόνι.Θα μπορούσε να είναι αντικείμενο μελέτης για μια ζωή.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:54:23 μμ »

Τώρα αυτό δεν τυποποιείται δλδ για κάθε τόσα λίτρα χωράνε τόσα ψάρια,κοράλλια,ασπόνδυλα και φυσικά δεν το ακολουθούν και πολλοί παρά μόνο οι γνώστες.
[/quote]
Κρίμα γιατί θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο,με απασχολεί ιδιαίτερα κ ειναι κ ο βασικός λόγος που δεν εχω καταλήξει 100%  στις διαστάσεις του ενυδρειου μου αφού δεν γνώριζω τα μεγέθη του φόρτου,πως αυτα οριζονται κ ποτέ αυτός αρχίζει να γίνεται επικίνδυνος για τα ζωντανά αφού φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια έλλειψη σε βασικα στοιχεια πχ οξυγονο κτλ.Παντως έστω κ ένας εμπειρικος πίνακας θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμος.

• Platinum member
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 07:40:51 μμ »

Τώρα αυτό δεν τυποποιείται δλδ για κάθε τόσα λίτρα χωράνε τόσα ψάρια,κοράλλια,ασπόνδυλα και φυσικά δεν το ακολουθούν και πολλοί παρά μόνο οι γνώστες.
Κρίμα γιατί θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο,με απασχολεί ιδιαίτερα κ ειναι κ ο βασικός λόγος που δεν εχω καταλήξει 100%  στις διαστάσεις του ενυδρειου μου αφού δεν γνώριζω τα μεγέθη του φόρτου,πως αυτα οριζονται κ ποτέ αυτός αρχίζει να γίνεται επικίνδυνος για τα ζωντανά αφού φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια έλλειψη σε βασικα στοιχεια πχ οξυγονο κτλ.Παντως έστω κ ένας εμπειρικος πίνακας θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμος.
[/quote]

το έχεις πιάσει το νόημα.
φυσικά δεν τυποποιείται γιατί διαφέρει κάθε ενυδρείο.Μπορώ να σου βγάλω πχ ένα φορτίο και με τα κατάλληλα χημικά μπάφερ να στο κάνω πύραυλο.
Αλλά πάλι θα είναι πλασματικό γιατί θα ξεμείνεις απο όγκο.
Καλό πράγμα σε ένα θαλασσινό είναι το άντερστοκ για να είμαστε σίγουροι και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.Λίγα και καλά.