ΑποστολέαςΘέμα: Απορία για ballast  (Αναγνώστηκε 542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakona

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Χανιά
Απορία για ballast
« στις: Αύγουστος 12, 2014, 10:50:44 μμ »
Καλησπέρα, έχω στα χέρια μου ένα ballast t5 dimmamble 2χ36βατ και θέλω να του βάλω 2 24άρες λάμπες λέτε να τις αντέξει ή θα καεί >:(

Αποσυνδεδεμένος bouboulas

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Περαμα
Απορία για ballast
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:02:13 μμ »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας !  welcome
Αν τροφοδοτήσεις λάμπες Τ5 λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα
Παντα φιλικα και με καλη διαθεση
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Απορία για ballast
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:58:44 μμ »
Θα δουλέψει, αλλά εχω την εντύπωση πως θα μικρύνει τη διάρκεια ζωής των λαμπών. Με επιφύλαξη αυτό....
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200, 125,125,125,120,90
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
Απορία για ballast
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 13, 2014, 07:00:42 πμ »
Θα δουλέψει, αλλά εχω την εντύπωση πως θα μικρύνει τη διάρκεια ζωής των λαμπών.....

Αυτο που λεει ο Γρηγορης + το οτι υπαρχει περιπτωση να μην τις αναψει και καθολου ή και να τις καψει με την μια. ;)

Ολα τα εχω δει να συμβαινουν....
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
Απορία για ballast
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 13, 2014, 07:10:46 πμ »
Έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα με ένα φωτιστικό της Odysea που εδώ και 1-2 μήνες δουλεύει μια χαρά, αλλά πιστεύω ότι η διάρκεια ζωής από τις λάμπες θα μειωθεί.

Αποσυνδεδεμένος drakona

• New member
  • *
Απορία για ballast
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:30:15 μμ »
Ναι ε;...παρόλο τώρα που πρόσεξα ότι λέει πως είναι dimmable, παίζει κάπιο ρόλο γιατί από ότι ξέρω το dimmer ελέγχει την τάση αν δεν κάνω λάθος...
Α! και καλώς σας βρήκα!! ^-^

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
Απορία για ballast
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 13, 2014, 04:09:26 μμ »
καλώς σε βρήκαμε! Συμφωνώ με τα παιδιά,θα αναψεί άλλα οι λάμπες θα ζήσουν λιγότερο. Είναι μόνο για 2*36; δε σου δίνει άλλη επιλογή; είναι με κουμπί- χειροκίνητα ή έχει αυτοματισμό; τι αναγράφει πάνω;

Εγκυκλοπαιδικά ,τα dimmer λειτουργούν συνήθως με thyristor-triac και "ψαλιδίζουν" στο πεδίο του χρόνου τις ημιπεριόδους του ημιτόνου. Όσο πιο μεγάλο κομμάτι του ημιτόνου "κόβεται" τόσο πιο λίγο φωτίζει η λάμπα. Υπάρχει ένα κύκλωμα συγχρονισμού με τα σημεία μηδενισμού της τάσης δικτύου το οποίο δίνει παλμούς έναυσης στα θυρίστορ σε μεταβλητό χρόνο από το σημείο μηδενισμού. Αν ο παλμός δημιουργηθεί ακριβώς στο σημείο μηδενισμού έχουμε πλήρη ημιπερίοδο και δυνατό φωτισμό. Αν ο παλμός έναυσης δημιουργηθεί μετά από 9-10ms, δηλαδή κοντά στο τέλος της ημιπεριόδου (ή δεν δημιουργηθεί καθόλου) τότε όλη η ημιπερίοδος κόβεται και έχουμε μηδενικό φωτισμό. Σε κάθε περίπτωση τα θυρίστορ θα σταματίσουν να άγουν όταν ολοκληρωθεί η ημιπερίοδος (ρεύμα=0) γιατί αυτή είναι η αρχή λειτουργίας τους.

Η πλειοψηφία των dimmers ρυθμίζει την RMS τάση στο φορτίο κόβοντας τμήμα από την περίοδο του εναλλασσομένου (Phase Cut Dimmers). Εφόσον ρυθμίζει την RMS τάση έχουμε και την αντίστοιχη χαμηλότερη κατανάλωση. Για να μειωθεί ο θόρυβος αυτό το "κόψιμο" συγχρονίζεται στη μία πλευρά του με το πέρασμα της τάσης από το σημείο 0V (zero cross).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 04:10:00 μμ από pashaloua »

Αποσυνδεδεμένος drakona

• New member
  • *
Απορία για ballast
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 13, 2014, 05:02:00 μμ »
Το μπάλαστ μου είναι ακριβώς αυτό εδώ: http://www.osram.com/osram_com/products/electronics/electronic-control-gears/ecg-for-fluorescent-and-compact-fluorescent-lamps/ecg-for-fl-and-cfl%2c-dimmable-1...10ampnbspv/quicktronic-de-luxe-hf-dim-t8/index.jsp?productId=ZMP_56741 και γράφει πάνω του: lamp 2χL36 & 2xDL36. Πάντως δοκιμαστικά σύνδεσα δύο λάμπες μία 24άρα και μία 31άρα και άναψαν κανονικά. Οπότε βλέπω απλά να παίρνω και  την άλλη λάμπα (Juwel High-Lite Nature 24w ) και όσο κρατήσουν...

Αποσυνδεδεμένος pashaloua

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 120lt φυτολατρείας με 30lt sump, 60lt γαριδούπολη
  • Τόπος Διαμονής: new krini city
Απορία για ballast
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 14, 2014, 10:11:50 πμ »
θα ήταν το καλύτερο πείραμα αν το κρατούσες οπως το έχεις τώρα. θα περναμε και αποτελέσματα.φαντάζομαι όμως δε θα χωράει στο ενυδρείο έτσι.
Οπότε βάλε τις 2 που θέλεις και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε στη πορεία