ΑποστολέαςΘέμα: All In One nano reef 50l  (Αναγνώστηκε 12623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 23, 2015, 07:45:12 μμ »
Τελικα για την ιστορια να πω οτι οντως εφταιγαν τα προσθετα που εχουν οι σκονες! Με το που εφτιαξε ο καιρος και αρχισα να κανω τις αλλαγες με την ρουτινα που τις συνηθιζα, σταματησαν οι αποχρωματισμοι και οι νεκρωσεις  σε 4 τελικα κοραλια ( τουρμπιναρια μετα παβονα μετα στυπφορα και μετα απο ενα μηνα και ενω τα αλλα στρωσανε τα επαιξε κατα 90% ενα φραγκ ακροπορα που οσο τα αλλα υποφερανε αυτη αναπτυσονταν και ξαφνικα και ενω ολα ειχαν στρωσει σε 2 μερες ασπρισε εκτως απο την βαση και ενα κλαδακι!!!) που ειχαν προχωρησει πολυ και σημερα εχουν επανελθει σχεδον 100%.

Το συμπερασμα μου ειναι οτι την γνωση και τα παθηματα των αλλων δεν χρειαζετε να τα επαληθευουμαι αλλα να τα παιρνουμε σαν δεδομενα! Ηξερα οτι η bailing θελει εβδομαδιαιες αλλαγες , αλλα λιγο επειδη στις 15 μερες δεν εβλεπα διαφορα, λιγο οτι τα θρεπτικα τα εχω ελεγχομενα χωρις αλλαγες, πολυ οτι εβλεπα ενυδρυαρες με bailing με μηνιαιες αλλαγες, λιγο ο χαλια καιρος και οτι δεν ηθελα να δοκιμασω συνθετικο αλατι,το δοκιμασα και την επαθα. Μπορει να εφταιγε το φουλ στοκαρισμα και η ποσοτητα απο δυαλυματα που ριχνω σε σχεση μετα λιτρα του ενυδρειου, μπορει να φταιει η ποιοτητα απο τις σκονες που αγορασα, μπορει και τα 2, αλλα ξανα, θα κανω αλλαγες στις 2 εβδομαδες το πολυ , ο κοσμος να χαλασει! Το παθημα-> μαθημα.

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #126 στις: Μάρτιος 25, 2015, 10:08:18 πμ »
Και πάλι φίλε μου θεωρώ ότι θέλει περισσότερα στοιχεία για να κρίνεις ότι έφταιξε αυτό. Πάντα φιλικά. Όμως αξίζει που το τονίζεις γιατί είναι και αυτός ένας σημαντικός παράγοντας που πρέπει να τον έχουμε στο μυαλό μας. Το σημαντικό όπως είπες είναι να βρεις τις ρουτίνες που σου δουλεύουν.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #127 στις: Μάρτιος 25, 2015, 10:31:27 πμ »
Και πάλι φίλε μου θεωρώ ότι θέλει περισσότερα στοιχεία για να κρίνεις ότι έφταιξε αυτό. Πάντα φιλικά. Όμως αξίζει που το τονίζεις γιατί είναι και αυτός ένας σημαντικός παράγοντας που πρέπει να τον έχουμε στο μυαλό μας. Το σημαντικό όπως είπες είναι να βρεις τις ρουτίνες που σου δουλεύουν.
Γιατι θεωρεις οτι χρειαζοντε περισσοτερα στοιχεια; ειχα την υπονοια οτι καθυστερωντας πολυ τις αλλαγες θα μπορουσε να συμβει, σενεβει και με το που ξαναγυρισα στη ρουτινα των αλλαγων διορθωθηκε. Οπως ειδες καθυστερησα να γραψω το συμπερασμα μου μεχρι να ειμαι σχεδον απολυτα σιγουρος οτι αυτη ηταν η αιτια τελικα. Θα ηθελα να το γραψω και στο θεμα σου να προσεχεις γιατι αραιωσες και εσυ τις αλλαγες και εισαι αρκετα στκαρισμενος.....δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο και οι σκονες που χρησιμοπουμαι. Εγω χυμα ενω εσυ αν θυμαμι καλα το γυρισες σε φαουνα. Παντως εχε το νου σου.

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #128 στις: Μάρτιος 25, 2015, 10:40:33 πμ »
Γιατί μπορεί να είναι και οτιδήποτε άλλο που μπορεί να σου πρόσφερε η ρουτίνα των αλλαγών. Ακριβώς επειδή αραιωσα και γω ΣΕ ΑΚΟΎΩ και το κρατάω γιατί έχει μεγάλη βάση. Δεν είναι τυχαίο που το προτείνει και η ίδια η εταιρεία. Και εγώ με χύμα είμαι +τα ιχνοστοιχεια της φαουνα στα υγρά. Ακόμα περισσότερο μπορεί να είναι και η αναλογία των υγρών που ρίχνουμε με την επιβάρυνση τους ανάλογα με τα λίτρα μας και τις αλλαγές νερού όταν τις κάνουμε. Γι αυτό και διαφέρει σε κάθε ενυδρείο αλλά καλά κάνεις και το είπες για να κρίνει ο καθένας γνωρίζοντας και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #129 στις: Μάρτιος 25, 2015, 11:23:39 πμ »
Η ρουτινα των αλλαγων σκεφτομουν πολυ καιρο τι μου προσφερει. Απομακρυνση θρεπτικων, αλλα δεν εχω τετοιο προβλημα. Απομακρυνση των προσθετων απο τις σκονες σιγουρα. Ισως να μου προσθετει και ιχνοστοιχεια απο το θαλλασινο νερο , που εγω δεν προσθετω εξτρα, αλλα δεν νομιζω στο μηνα που δεν εκανα αλλαγη τα ιχνοστοιχεια να προκαλεσανε τις νεκρωσεις-ασπρισματα. Γι αυτο κατεληξα στα προσθετα απο τις σκονες αλλα οπως λες σιγουρα μπορει να μου ξεφευγει κατι. Παντως προσωπικα το μαθημα το πηρα, και απο ρουτινα που αποδιδει δυσκολα θα φυγω παλι.
Και το καλοκαιρι "ξεχασα" να αλλαξω   αντιφοσφωρο και τελικα διαπιστωσα με τον ασχημο τροπο , οτι τελικα ειναι απαραιτητος οσες αλγες και να μεγαλωνουμε! Πειραματα λοιπον δυσκολα να ξανακανω....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2015, 11:26:07 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #130 στις: Μάρτιος 25, 2015, 12:01:21 μμ »
Η ρουτινα των αλλαγων σκεφτομουν πολυ καιρο τι μου προσφερει. Απομακρυνση θρεπτικων, αλλα δεν εχω τετοιο προβλημα. Απομακρυνση των προσθετων απο τις σκονες σιγουρα. Ισως να μου προσθετει και ιχνοστοιχεια απο το θαλλασινο νερο , που εγω δεν προσθετω εξτρα, αλλα δεν νομιζω στο μηνα που δεν εκανα αλλαγη τα ιχνοστοιχεια να προκαλεσανε τις νεκρωσεις-ασπρισματα. Γι αυτο κατεληξα στα προσθετα απο τις σκονες αλλα οπως λες σιγουρα μπορει να μου ξεφευγει κατι. Παντως προσωπικα το μαθημα το πηρα, και απο ρουτινα που αποδιδει δυσκολα θα φυγω παλι.
Και το καλοκαιρι "ξεχασα" να αλλαξω   αντιφοσφωρο και τελικα διαπιστωσα με τον ασχημο τροπο , οτι τελικα ειναι απαραιτητος οσες αλγες και να μεγαλωνουμε! Πειραματα λοιπον δυσκολα να ξανακανω....
+1

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 19, 2015, 10:24:49 μμ »
Τελευταια εχω προβλημα με τα φοσφωρικα και ως επακολουθο αυξηθηκαν και οι αλγες. Η απορια ειναι σε skimerless ενυδρειο αν ελατωσω την ποσοτητα ανθρακα, υπαρχει περιπτωση αυτο να ωθησει σε περισσοτερα φοσφωρικα αλλα οχι νιτρικα?

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 19, 2015, 11:13:20 μμ »
Ίσως να χαμηλωσουν πολύ λίγο τα φωσφορικά, που ίσως να έχει ο άνθρακας.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 19, 2015, 11:40:25 μμ »
Ίσως να χαμηλωσουν πολύ λίγο τα φωσφορικά, που ίσως να έχει ο άνθρακας.

Eλατωσα στο μισο την ποσοτητα το ανθρακα στο φιλτρακι για να εχει καλυτερη ροη το νερο μεσα στον καδο στο φιλτρο, αλλα αντι να μειωθουν τα φοσφωρικα, αυξηθηκαν κατα πολυ και σκεφτομαι μηπως φταιει που ελατωσα τον ανθρακα?

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 20, 2015, 12:28:08 πμ »
Δεν είναι από αυτό
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 20, 2015, 11:22:37 πμ »
Δεν είναι από αυτό
Τοτε ξεμεινα απο ιδεες.....θα ηθελα τo Hanna να μην μετραει σωστα, αλλα δυστυχως η αυξηση της τριχοειδης , συνηγορει οτι περνω σωστες μετρησεις , με αγνωστ α τα αιτια της αυξησης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 20, 2015, 02:22:20 μμ »
Μηπως πρέπει να κοιτάξεις για κάνα σκιμμερ; Αν ο βράχος έχει τραβήξει φωσφορικά, με το που καθαρίζει το νερό από αυτά λόγω αντιφωσφορου, θα τα ξερναει πίσω. Παίξε με αντιφωσφορο αλλά μην το παρακανεις. Το ATS πως πάει;
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 20, 2015, 05:06:54 μμ »
Μηπως πρέπει να κοιτάξεις για κάνα σκιμμερ; Αν ο βράχος έχει τραβήξει φωσφορικά, με το που καθαρίζει το νερό από αυτά λόγω αντιφωσφορου, θα τα ξερναει πίσω. Παίξε με αντιφωσφορο αλλά μην το παρακανεις. Το ATS πως πάει;
Σκιμερ τι να το κανω; Νιτρικα απο 0,5 που ειχα το τελευταιο μηνα που ελατωσα το ταισμα μηδενισα. Αντιφοσφωρο στο φιλτρο δεν χωραει αλλος, παιζω με αλουμινιου σε δυχτακι στο σαμπ αλλα δεν ξερω αν κανει δουλεια. Μαλλον θα βαλω ακομη ενα φιλτρο στο DT μονο με αντιφοσφωρο σιδηρου και θα αφησω στο φιλτρο επιστροφης μονο ανθρακα αλλα στην ποσοτητα που επαιζα παλια. Δοκιμασα να βαλω σε δυχτακι αντιφ σιδ αλλα δεν εκανε απολυτως τιποτα....ολα ξεκινησαν οταν χαλασε το παλιο φιλτρο  τελος φθινοπωρου, με τον μεγαλυτερο καδο και αυτο που πηρα ειχε μικροτερο και στριμωξα τα υλικα....τον τελευταιο καιρο ομως ειχα αυξηση αποτομη σε 0.13 χωρις να αλλαξω ρουτινα.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 20, 2015, 09:12:57 μμ »
Σε κάποιο ριακτορακι καλύτερα.
Από οταν έβαλα τα υλικά χύμα στο mediabox του mce600, είδα διαφορά. Προσοχή όμως μην βάλει κανεις τίποτα ψιλοκοκκα υλικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2015, 09:13:34 μμ από gregog7 »
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 21, 2015, 12:07:04 πμ »
Υπαρχει περιπτωση η ελατωση της κυκλοφοριας να προκαλεσει αυξηση φοσφωρικων και οχι νιτρικων?

Εχω πανω απο χρονο να καθαρισω τον κυκλοφορητη (τουνζε 6015) γιατι εχει γινει ενα με το περιβαλλον χωρο και δεν ξεχωριζει καθολου ουτε το καλωδιο πλεον! Λογικα απο χ50-55 που ημουν θα εχει πεσει αρκετα-πολυ τωρα, αλλα λογικα πανω απο χ30 θα εχω ακομη.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 21, 2015, 12:14:11 πμ »
Κοιτα αν εφυγαν αλγες που υπηρχαν υπαρχει η πιθανοτητα να αυξηθηκαν τα φωσφορικα στην μετρηση σου.

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 21, 2015, 12:16:49 πμ »
Κοιτα αν εφυγαν αλγες που υπηρχαν υπαρχει η πιθανοτητα να αυξηθηκαν τα φωσφορικα στην μετρηση σου.

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει Γιαννη, δικιο εχεις....αλλα γινετε συνεχεια κυκλος, φευγουν, βγαινουν αλλες, ξαναγευγουν κτλ Τον τελευταιο μηνα παντως οι τασεις ειναι σχετικα αυξητικες.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 21, 2015, 12:19:12 πμ »
Αρα ή οι τροφες που δινεις ειναι πλουσιες σε φωσφορικα ή εχεις ελειπη φιλτρανη ή απλα ξερναει ο βραχος..
Παντως καπου στο πρωτο και το δευτερο παιζω... Εισαι κατα του σκιμερ αλλα να σου πω πως ενα χρονο τωρα το δικο μου τρεχει ΜΟΝΟ με αυτο. Ουτε ανθρακα βαζω ουτε αντιφως...
Μια στο τοσο και αυτο για κανα 2-3 μερες..

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:16:12 πμ »
Χωρις ανθρακα το καταλαβαινω αλλα χωρις αντιφοσφωρο πως τρεχουν ενυδρεια χωρις προβληματα-οχι μονο το δικο σου- δεν μπορω να καταλαβω. Πως απομακρυνετε τα φοσφωρικα; το σκιμερ δεν τα βγαζει. Σε εμενα ατς και χαετο βγαζουν πολυ αποτελεσματικα νιτρικα με τα οποια δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα δεν απομακρυνουν εξισου αποτελεσματικα φοσφωρικα. Εσεις μονο με σκιμερ και χωρις αντιφως που πανε τα φοσφωρικα;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ελλαδα
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 21, 2015, 07:09:09 μμ »
Τα φωσφωρικα υπαρχουν σε δυο βασικες μορφές στα ενυδρεια μας. Τα οργανικα και τα ανόργανα. Τα ανόργανα ειναι που μετριούνται, τα οργανικα ειναι που υπαρχουν πρωτα πριν διασπαστούν σε ανόργανα φωσφωρικα. Το σκιμμερ σωστα στημένο απομακρύνει τα οργανικα, οποτε δεινει μεγάλη βοηθεια σε αυτο το τομέα και βοηθαει γενικότερα.

Τα παραπανω ισχύουν σε πολυ μικρότερο ομως ποσοστο στο ενεργό ανθρακα, ο οποίος ενα μερος απο τα οργανικα που τραβαει ειναι και τα οργανικα φωσφωρικα.

Για τις ακαθαρσίες που αναφέρεις οτι υπαρχουν στις σκόνες, δεν νομιζώ οτι αυτες ευθύνονται για τα ασπρισματα. Οι αλλαγες αραιώνουν αλλα δεν εξαφανίζουν τις ακαθαρσίες που λογικα ετσι συσσορευονται οσο περνάει ο καιρος. Το ποιο πιθανό ειναι το ενυδρειο να ειναι "υπερφορτωμένο", μένοντας καιρο χωρις αλλαγη νερου και του έλειψαν καποια αναγκαία ιχνοστοιχεια.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 21, 2015, 07:24:41 μμ »
Τα φωσφωρικα υπαρχουν σε δυο βασικες μορφές στα ενυδρεια μας. Τα οργανικα και τα ανόργανα. Τα ανόργανα ειναι που μετριούνται, τα οργανικα ειναι που υπαρχουν πρωτα πριν διασπαστούν σε ανόργανα φωσφωρικα. Το σκιμμερ σωστα στημένο απομακρύνει τα οργανικα, οποτε δεινει μεγάλη βοηθεια σε αυτο το τομέα και βοηθαει γενικότερα.

Τα παραπανω ισχύουν σε πολυ μικρότερο ομως ποσοστο στο ενεργό ανθρακα, ο οποίος ενα μερος απο τα οργανικα που τραβαει ειναι και τα οργανικα φωσφωρικα.

Για τις ακαθαρσίες που αναφέρεις οτι υπαρχουν στις σκόνες, δεν νομιζώ οτι αυτες ευθύνονται για τα ασπρισματα. Οι αλλαγες αραιώνουν αλλα δεν εξαφανίζουν τις ακαθαρσίες που λογικα ετσι συσσορευονται οσο περνάει ο καιρος. Το ποιο πιθανό ειναι το ενυδρειο να ειναι "υπερφορτωμένο", μένοντας καιρο χωρις αλλαγη νερου και του έλειψαν καποια αναγκαία ιχνοστοιχεια.

Πολυ σωστη η τοποθετηση σου φιλε.Το πρωτο σου ποστ ειναι πολυ καυτό :-*

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 21, 2015, 07:50:22 μμ »
...Εσεις μονο με σκιμερ και χωρις αντιφως που πανε τα φοσφωρικα;
Στον Θεό βέβαια, πού να πάνε? :) Στο δικό μου τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 21, 2015, 09:24:02 μμ »
Ρε παίδες το Hanna 736 μετράει καθαρά φώσφορο οπότε μην πέφτετε στην παγίδα μεταξύ οργανικών ή μη που μετράνε τα συμβατικά τεστάκια.
Είναι νομίζω απαραίτητο εργαλείο για κάθε σοβαρό ριφά που σέβεται τα sps  του καθώς η  μέτρηση φωσφόρου εξηγεί πολλά στα κοράλλια και ας μην υπάρχουν άλγες καθώς άλλη συμπεριφορά έχουν αυτά στο 0,2 και άλλη στο 0,4 ή 0,6.
Η χρήση GFO απο την άλλη είναι δίκοπο μαχαίρι έχει πολλά καλά και μερικά αρνητικά και η μόνιμη χρήση μεγάλης ποσότητας GFO οδηγεί στο απόλυτο 0 και ξαφνικές νεκρώσεις.
Τα Νάνο ενυδρεία έχουν μικρές αντοχές και πολύ ευαίσθητες ισορροπίες που πολύ εύκολα διαταράσσονται και είναι αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο να επανέλθουν στην κατάσταση που ήταν πριν το crash. 
H καλύτερη επιλογή είναι οι συχνές αλλαγές νερού με σιφονάρισμα detritus(κανένα νόημα να αλλάζεις μόνο καθαρό νερό) και κυκλοφορία στον βράχο ίσως και γυάλισμα ή και αλλαγή του υποστρώματος,μέρα παρά μέρα 10-30% μέχρι να γυαλίσεις κυριολεκτικά το νερό και να βρούνε όλα μια ισορροπία ξανά η οποία θα έρθει σε 3-6 μήνες το αργότερο αν όλα πάνε καλά.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 21, 2015, 10:35:21 μμ »
Αλεξη για το HANNA 736 εισαι σιγουρος οτι μετραει και οργανικα? μακαρι..... και συμφωνω οτι ειναι ο μονος τροπος να ξερουμε  τι γινετε με τα φοσφωρικα. Αλλα πρπει να βρισκουμε και τροπους να τα ελεγχουμε, εγω στο τελευταιο απετυχα στο νανο μου, γι αυτο και στο μεγαλο επενδυσα σε ριακτορα της aquamedic τελικα, για να μπορω να εχω καλυτεη χρηση αντιφοσφωρου και ελπιζω και ελεγχο φοσφωρικων.

Φιλε Νεμεσις αν χρησιμοποιεις το ιδιο username με αλλα φορουμ, χαιρομαι που ενα τοσο παλιος χομπιστας παραμενει ακομη δραστηριος. Η γνωμη σου για τις σκονες εχει μεγαλη βαση και πολυ πιθανον να ηταν αυτη η αιτια, γιατι ριχνω μονο τα 3 βασικα στοιχεια....ισως τωρα που ξεκιναω μεγαλυτερο να πρεπει να σκεφτω και την προσθηκη ιωδιου αλλα και ιχνοστοιχειων με την δοσομετρικη. Για πειτε αν ριχνετε πια χρησιμοποιητε και αν ππιστευετε οτι κανουν δουλεια? Τη γνωμη μου για το σκιμερ την εχω γραψει πολυ αναλυτικα εδω http://aqua4fun.gr/index.php/topic,12386.0.html. Θα με ενδειεφερε πολυ να διαβασω και την αποψη σου.

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 22, 2015, 12:05:29 πμ »
Εαν επιλεξεις την προσθηκη ιωδιου σιγουρα να το κανεις αφου μετρησης γιατι υπαρχει κινδυνος στο να χασεις το ενυδρειο .