ΑποστολέαςΘέμα: All In One nano reef 50l  (Αναγνώστηκε 12624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Οσο γερνας μαθαινεις
  • Τα ενυδρεία μου: 400 λιτρα reef
  • Τόπος Διαμονής: Πειραιας
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 08:07:32 μμ »
Δηλαδη,καθε ποσο οριζεις χρονικα τις αποστασεις μεταξυ των αλλαγων νερου;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος giannisv

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 500 ltrs FOWLR
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 08:14:29 μμ »
Το ποιο πιθανό είναι όσο ποιο λίγα λίτρα αλλαγής σε σχέση με το κυριος ενυδρείο  τόσο ποιο συχνά αλλά και αυτό πάλι για μένα βλέποντας και κάνοντας.

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 09:29:29 μμ »
Απο την εμπειρια μου και μονο, χωρις αυτο να ειναι κανονας, εκανα ενα 10% αλλαγη καθε εβδομαδα, για να συντηρω τους πολυποδες τεντα και γενικα την υγεια του ενυδρειου. Αν το πας ανα 15 μερες, ενα 20% ποστευω ειναι κομπλε. Βεβαια παιζουν μεγαλο ρολο και οι σκονες που ριχνεις ε. Οταν αμελουσα τις αλλαγες, το ενυδρειο αρχιζε την καθοδο, με αποκορυφωμα τις ημερες που το γυρισα σε ριακτορα γιατι με κουρασε. Τωρα, το ενυδρειο δειχνει πολυ πιο δυνατο και οι μετρησεις μου ειναι καρφωμενες κυριολεκτικα.

• Platinum member
    • My reef
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 09:33:12 μμ »
Πρεπει να παρουμε και σαν παραγοντα σημαντικο και τα λιτρα του ενυδρειου ομως. Οσο πιο μικρο το ενυδρειο, τοσο πιο λεπτες ειναι και οι ισσοροπιες.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 09:34:49 μμ »
Πρεπει να παρουμε και σαν παραγοντα σημαντικο και τα λιτρα του ενυδρειου ομως. Οσο πιο μικρο το ενυδρειο, τοσο πιο λεπτες ειναι και οι ισσοροπιες.

Ο εξοπλισμος σε ενα τετοιο ενυδρειο σε ογκο ειναι μεγαλυτερος απο οτι το ιδιο το ενυδρειο ..  :P
Και σε αυτο που λες εχει πολυ μεγαλο δικιο..

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 10:50:54 μμ »
Εχεις ηδη αναφερει ενα σωρο σημαντικοτερα πραγματα απο τα χλωρια :D

• Platinum member
    • My reef
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 11:09:23 μμ »
Μα δεν ειπα πουθενα πως το χλωριο δημιουργει τα προβληματα. Ειπα πως οι σκονες δεν ειναι καθαρες και περιεχουν πολλα χημικα (εκτος του χλωριου) που ειναι περα για περα βλαβερα για το ενυδρειο.

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 12:12:19 πμ »
Εκτος της σοδας.Μπορεις να πεις τι χημικα περιεχει το χλωριουχο ασβεστιο,καθως και το χλωριουχο και θειικο μαγνησιο;

• Platinum member
    • My reef
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 12:28:18 πμ »
Ρε στρατο, αν τα ηξερα θα ημουν χημικος. Αυτο που ξερω ειναι πως δεν ειναι καθαρες. Τωρα το τι εχουν μεσα, ουτε το ξερω, ουτε με νοιαζει πλεον. Το ασβεστιο και το μαγνησιο ειναι τα βασικα συστατικα απο τις σκονες. Υπαρχουν ομως ιχνη απο διαφορα αλλα. Παρτιδα με παρτιδα διαφερουν. Μπορει να παρεις πεντακαθαρο κιλο, μπορει να παρεις και για "πεταμα". Και στον καλογεροπουλο να ρωτησεις, αυτο θα σου πουν και οι ιδιοι. Κανεις δεν εγγυάται για την καθαροτητα. Αυτη ειναι η αποψη μου. Τωρα ο καθενας κανει οτι γουσταρει και ριχνει οτι γουσταρει στο ενυδρειο του.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2015, 12:29:06 πμ από KostasKappa »

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 12:59:11 πμ »
Δεν εισαι σαφης Κωστα.Κανεις δεν αντιλεγει πως ο ριακτορας ειδικα σε μεγαλα ενυδρεια ειναι η καλυτερη μεθοδος.Οσον αφορα τις σκονες ομως δεν εισαι σαφης.
Τις κατακρινεις μιλωντας με σιγουρια,αλλα απο την αλλη δεν μπορεις να το τεκμηριωσεις γιατι δεν ξερεις.
Και εκτος αυτου,σε βλεπω οτι με την κουβεντα που κανουμε τσιτωνεις κιολας.Δεν χρειαζεται......

• Platinum member
    • My reef
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 01:45:49 πμ »
Δεν ειμαι σαφης γιατι δεν υπαρχει σαφης αναλυση στις σκονες. Απο μονο του αυτο, δεν μπορει να κανει σαφη την απαντηση μου. Κατακρινω τις χυμα μιλωντας με σιγουρια γιατι τις δοκιμασα αρκετο καιρο τωρα. Δεν ξερω αν υπαρχουν εγγυημενες σκονες απο εταιριες ενυδρειακες, αλλα οι χυμα ειναι οτι ναναι. Την αποψη που εχω σχηματισει την ειπα.

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 11:10:43 πμ »
Απο τη στιγμη που δεν ξερεις,δεν μπορεις να παιρνεις θεση λοιπον boss

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 12:30:50 μμ »
Υπαρχουν και οι σκονες τις fauna marin,επισεις θα ηθελα να προσθεσω οτι υπαρχουν πολλα ενυδρεια που τρεχουν με χυμα σκονες και πανε σφαιρα,και το δικο μου,θεωρω οτι ο ριακτορας για μεγαλα ενυδρεια ισως ειναι μια καλυτερη λυση,επισεις δεν βγαινει συμπερασμα για τι σκονες διοτι παιζουν ρολο το Α και το Ω οι κινησεις ρουτινες του καθε ιδιοκτητη του ενυδρειου .Για να βγει ενα ασφαλες συμπερασμα θα πρεπει να συγκριθουν 2 ιδια σε λιτρα και σε φορτιο μηχνηματα φωτισμος με μονη διαφορα ο ενας ριακτορα και ο αλλος δοσομετρικη,και παλι επιφυλασομαι εαν ειναι η μελετη,το αποτελεσμα που θα βγει ειναι για να ονομαστη κανονας. ;)

• Platinum member
    • My reef
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 05:46:28 μμ »
Ναι δεν θα παιρνω θεση με την αποψη μου γιατι δεν εχω κανει αναλυση στις σκονες σε χημειο. Εγινε. Εσυ λοιπον που ξερεις, για πες τι περιεχουν να μαθαινουμε κι εμεις οι ασχετοι. Γιατι ξεκαθαρα παιρνεις θεση υποστηρίζοντας τες. Εγω πηρα θεση με βαση την εμπειρια μου χρησιμοποιωντας τες, αλλα και βαση ερωτησεων και αρθρων περι μεθοδου ballin και αλλαγων νερου. Δωσε μας τα φωτα σου να μαθαινουμε.

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 09:35:09 μμ »
Χανεις το μετρο

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 09:39:06 μμ »
Ξεκινησαμε μια κουβεντα,και γινεσαι αποτομος και ειρωνας.
Δε θελω να συνεχισει ετσι η κουβεντα.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 10:17:07 μμ »
Βρε παιδες.. τιποτα δεν ειναι δεδομενο στο χομπι και ειδικα στους τροπους διατηρησης των τιμων ενος υφαλου..
Δεν θα μπω σε χημειες και ιστοριες αλλα φυσικο ειναι οτι εχει ο καθενας αυτο να υποστηριζει..
Κωστα μου το οτι πηρες ριακτορα δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο και οτι οι δοσομετρικες με τα ζουμια και την μεθοδο balling ειναι ασχηστα και εχουν επιβλαβη αποτελεσματα στο ενυδρειο.

Μην ξεχνας οτι οι ριακτορες ασβεστιου ηταν για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ο κυριως τροπος διατηρησης παραμετρων ενος υφαλου, αλλα ειχαν πολλα μειονεκτηματα εκτος το κοστους του εξοπλισμου που ηθελαν,ηθελαν και πολυ προσοχη να μην βουλωσουν σωληνακια κτλ καθως και ενα πολυ τεραστιο αρνητικο αυτο της υπαρξης μπουκαλας CO2 μεσα στο σπιτι..που ειναι συνδεδεμενη σε βελονοειδη,μετα σε ηλεκτροβανα,μετα σε bubble counter μετα σε ph controller και παει λεγοντας,πραγματα που την μεθοδο αυτην την καθυστουν επικυνδινη για να υπαρχει μεσα σε ενα σπιτι.
Μπορει να τηρουνται ολα τα μετρα ασφαλειας και να μην εχουν αναφερθει πολλα (οχι οτι δεν υπηρχαν) περιστατικα με ατυχηματα αλλα ακομα κ μια μικρη διαρροη co2 στο σπιτι μπορει να αποβει μοιραια.

Δεν τα λεω για να τρομαξω κανεναν προς Θεου αλλα ειναι υπαρκτες περιπτωσεις που μπορει να συμβουν.. και πιστεψε με ειναι πολυ πιο σοβαρες απο το να παρεις χυμα σκονη που να περιεχει διαφορα χημικα που μπορει να βλαψουν εναν υφαλο σε βαθος χρονου ή μπορει να τα απορροφησει και ο ανθρακας που θα εχεις πανω να τρεχει...ή να απομακρυνονται με τις αλλαγες νερου.

2 χρονια τωρα εφαρμοζω την μεθοδο balling και η αληθεια ειναι οτι δεν κανω συχνες αλλαγες νερου λογο ελλειψης χρονου και χρησιμοποιω σκονες απο το aquaristic και ποτε δεν ειχα προβλημα κανενα.Το αντιθετο μαλιστα.
Σιγουρα μπορει να υπαρχουν "ακαθαρτες" σκονες χυμα στο εμποριο αλλα οταν η τιμη σε σκονες οπως αυτεw του aquaristic  ή της ww ειναι τοσο χαμηλες εεε δεν νομιζω να ψαχτει κανεις να τις παρει μισο ευρω φθηνοτερα και να διακυνδηνευσει εκατονταδες ευρω ενος υφαλου.

Αυτα και παντα φιλικα,να μην ειμαστε ποτε απολυτοι σε οτι μας καθεται εμας, γιατι σε καποιον αλλο μπορει να ειναι καταστροφη.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2015, 10:27:22 μμ από Giovanni »

Αποσυνδεδεμένος kat2

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 08, 2015, 11:03:39 μμ »

Αυτα και παντα φιλικα,να μην ειμαστε ποτε απολυτοι σε οτι μας καθεται εμας, γιατι σε καποιον αλλο μπορει να ειναι καταστροφη.
Συμφωνω απολυτα

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 12:19:48 πμ »
2 χρονια τωρα εφαρμοζω την μεθοδο balling και η αληθεια ειναι οτι δεν κανω συχνες αλλαγες νερου λογο ελλειψης χρονου και χρησιμοποιω σκονες απο το aquaristic και ποτε δεν ειχα προβλημα κανενα.Το αντιθετο μαλιστα.

Γιαννη οι δικες μου ειναι απο aquario, δεν ξερω αν παιζει ρολο. Πιστευεις οτι τα συμπτωματα που εγραψα αποκλειεται να οφειλονται στις σκονες?

Βεβαια συντομα θα ξερω αν ειναι αυτος ο λογος, το γυρισε σε βορια, εκοψαν οι βροχες και τριτη τεταρτη λογικα θα παω για νερο.

• Platinum member
    • My reef
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:21:30 πμ »
Σε καμια περιπτωση γιαννη δεν αμφισβητησα την μεθοδο balling. Αυτο που ειπα ειναι οτι για να λειτουργησει καλα, χρειαζεται συχνες αλλαγες νερου. Μην ξεχνας πως κι εγω οτι εχω κανει, το εχω κανει ετσι . Δεν μπορω να βαλω τον ριακτορα απο πανω γιατι τον δουλευω ενα μηνα και κατι ψηλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:22:29 πμ από KostasKappa »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 10:43:27 πμ »
Τις δοσομετρικες πόσο καιρό τις δουλευες?

2+χρονια που κάνω balling κάνω αλλαγή μια το μήνα ή 2 το μήνα και αυτό ούτε καν το 10%.. Δεν είχα ποτέ θέμα...εγω. Κάποιος άλλος μπορεί να έχει..αλλά ποιος μπορεί να πει ότι είναι σίγουρα από αυτό αφού σε άλλον πάει καλά?

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 12:09:33 μμ »
Γιάννη, πόσο είχες φτάσει να ρίχνεις από τις σκόνες στο προηγούμενο στήσιμο; Και πόσα λίτρα ήταν;
Γιατί εγώ είχα φτάσει να ρίχνω 100 ml σόδα, 60 ml ασβέστιο και 30 ml μαγνήσιο και όλα αυτά στα 220 λίτρα νερό. Τι θέλω να πω, όλα τα περιττά "χημικα" είναι πολύ πιο εύκολο να συσσωρευονται σε αυτά τα λίτρα, παρά σε μεγάλα ενυδρεία. Η απλή λογική λέει πως στα λίγα λίτρα, χρειάζεται πιο συχνά αλλαγές, ειδικά οταν τα κοράλλια μεγαλώνουν και καταναλώνουν πρόσθετα.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 04:02:18 μμ »

Γιάννη, πόσο είχες φτάσει να ρίχνεις από τις σκόνες στο προηγούμενο στήσιμο; Και πόσα λίτρα ήταν;
Γιατί εγώ είχα φτάσει να ρίχνω 100 ml σόδα, 60 ml ασβέστιο και 30 ml μαγνήσιο και όλα αυτά στα 220 λίτρα νερό. Τι θέλω να πω, όλα τα περιττά "χημικα" είναι πολύ πιο εύκολο να συσσωρευονται σε αυτά τα λίτρα, παρά σε μεγάλα ενυδρεία. Η απλή λογική λέει πως στα λίγα λίτρα, χρειάζεται πιο συχνά αλλαγές, ειδικά οταν τα κοράλλια μεγαλώνουν και καταναλώνουν πρόσθετα.

Γρήγορη  είχα φτάσει τα 140 σόδα και 85 ασβέστιο,μαγνήσιο δε θυμάμαι.. Καθαρά 500+ λίτρα ήταν.
Αυτό που λες πάντως  έχει μια λογική...

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 09, 2015, 06:33:03 μμ »
Εγω παω να διαβασω να μαθω

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member