ΑποστολέαςΘέμα: All In One nano reef 50l  (Αναγνώστηκε 15201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
All In One nano reef 50l
« στις: Ιούλιος 21, 2014, 11:35:52 μμ »
Κατηγορία ενυδρείου
NANOREEF

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ):45*32*35
Συνολικά Λίτρα:50
Βάση

Κάτοικοι του Ενυδρείου
Ψάρια:clown,chromis,mandarin
Κοράλια:ευκολα sps,lps,zoanthus
Άλλα είδη:cleaner shrimp,nasarius

Διακόσμηση Ενυδρείου
Φόντο:oxi
Βράχος(Kg):4kg
Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός):3+1
Υπόστρωμα:2kg

Φωτισμός
Είδη φωτισμού:diy hybrid multichip
Διάρκεια φωτισμού:10

Εξοπλισμός Ενυδρείου
Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο:ats+refugium βαρυτικο+(ανθρακα+αντιφοσφωρος) σε φιλτρο
Skimmer:oxi
Αντλίες/Κυκλοφορητές:nanostream 1600l/h
Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C):25-28

'Εξτρα Παροχές
Calcium Reactor:
Παροχή CO2:
Ψύξη:ανεμηστηρια
Αντίστροφη Όσμωση:ναι

Παράμετροι Νερού
pH:
8Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7-8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-0,2
Ασβέστιο (Ca)380-420
Μαγνήσιο (Mg)1250-1300
Φωσφορικά (Po4)0

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:10-20λ/εβδομαδα θαλασσα

Αναπλήρωση
βαρυτικη 4λ

Διατροφή
Τροφές Ψαριών:πελετ,φλακε,grindal,live artemia hatchlings, freezed artemia
Τροφές Κοραλλιών:grindal,live artemia hatchlings,freezed artemia

Φωτογραφίες:

Στηθηκε τον περασμενο σεπτεμβριο, μετα απο 4 μηνοδιαβασμα, μετα το οποιο κατεληξα στο θαλασσινο νερο (το χειμωνα το αποθηκευω εως 3 εβδομαδες σε κλειστο σκοτεινο δοχειο), και σε λιγο διαφορετικη απο τα συνηθισμενα πλατη, που συνδυαζει καθετο ατς και μικρο βαρυτικο refugium με βραχο και χαετο

για φωτισμο ειχα μεχρι πριν 10 μερες, μια λεντ Ε27, 27βατ θεωρητικα, αλλα πρακτικα ουτε 10-12 δεν εβγαζε, με 6 λευκα + 3 μπλε,

και μετα το σαλτο του πρωτου κλοουν, τοποθετηθηκε καλυμα απο αλουμινενιο πλαισιο σιτας κουνουπιων, αντι για σιτα μπηκε διχτυ αντιχαλαζικο, που μελετες σε φυτα εδειξαν οτι δεν εμποδιζει καθολου την φωτοσυνθεση(κατι που φαινεται και οπτικα οτι δεν προκαλει καθολου σκιαση)

βλεποντας οτι το νανακι με ατς+χαετο+αλλαγες απο θαλασσα παει σφαιρα, μου τριγυρναει στο μυαλο να αχρηστεψω εναν παλιο καναπε διπλα στο γραφειακι μου και να κανω ενα μεγαλο ριφ, με την ιδια λογικη της φυσικης φιλτρανσης+θαλασσα, χωρις, σκιμερ, πελετ,βοτκες, γαλατα, ξυδια ,μελια,βακτηρια και λοιπες μοδατες συγχρονες ριφοτασεις, με φθηνη,ποιοτικη και απο οτι φαινεται μαλλον και αξιοπιστη κυκλοφορια απο jebao με μοναδικη εκκρεμοτητα μιας φθηνης και αξιοπιστης πηγης φωτισμου. Σε συνδυασμο οτι με την λαμπα την δικια μου δεν ημουν ευχαριστημενος , και διαβαζοντας απο αλλους συνχομπιστες στο merineaquarium την λυση των custom hybrid multichip, παρηγγειλα απο http://www.leds-global.com/customized-50w-multichips-led-for-aquarium-p-301.html ενα 20βατο led με

12*18000k
2*410nm
2*430nm
2*450nm
1*595nm
1*630nm

βασιζομενος στη λογικη της orphek = πολλα λευκα σε υψηλα κελβιν και λιγα μπλε=> υψηλο PUR Photosynthetic Usable Radiation, και την αναλογια λεντ που χρησιμοποιουν και αυτοι στο λεντ προβολεατους 100 LED multichip  DIF 100XP
   http://orphek.com/about/about-led-emitter/    με αυτος τους λεντ προβολεις απως και της kessil, μπορεις να πετυχεις ακριβως το φασμα που χρειαζονται τα κοραλια, χωρις να εχεις καθολου λεντ μεταξυ 500-580νμ =πρασινα και κιτρινα, που ειναι αχρηστη ακτινοβολια για τα κοραλια και  χρησιμη για της αλγες. Επισης σε αυτα τα multichip επειδη αποτελουνται απο πολλα λεντ του 1 βατ πολυ κοντα τοποθετημενα το φως ανακατευεται και διαχεεται ομοιομορφα στο ενυδρειο μας σε αντιθεση με τα περισσοτερα φωτιστικα του εμποριου αλλα και πολλων diy που χρησιμοποιουν 3βατ λεντ αραια τοποθετημενα σε μια ψυκτρα απου alloy fvtizoyn ta leyka , alloy ta mple kai kyrivw alloy ta λιγοτερα κοκκινα και ακτινικα που χρησιμοποιουνται , με το γνωστο disko effect κτλ.Γι αυτο πιστευω οτι με τα συγκεκριμεα λεντ, μπορεις να πετυχεις ακριβως το φασμα που θες πολυ καλυτερα απο αλλα λεντ, αλλα και οικονομικοτερα και επισης καλυτερα απο οποιοδηποτε Τ5 φωτιστικο!

αν και ακολουθησα την πεπατημενη της ορφεκ στην αναλογια λεντ και οι ρωσοι εδω http://reefll.com/index.php?route=information/news μετα απο πολυ ερευνα και μελετη http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature   
http://www.advancedaquarist.com/2014/4/lighting  χρησιμοποιουν πολλα ακτινικα στο δικο τους multichip, to apotelesma δεν βγηκε οπως το περιμενα, αρχικα απογοητευτηκα πολυ, αλλα 10 μερες μετα μονο η παβονα μου αρεσε περισσοτερο με το προηγουμενο, ειναι πολυ μωβ για τα γουστα μου, οποτε αν φτιαξω τελικα μεγαλο ριφ, θα βαλω στο επομενο, λιγοτερα ακτινικα και περισσοτερα μπλε. παρολα αυτα εχω πλεον πολυ περισσοτερο φως, τρομερο shimmering effect, καθολου disko effect....την προηγουμενη την ειχα 28,5εκ πανω απο την επιφανεια του νερου και αυτην τωρα την σηκωσα 36εκ, με αποτελεσμα να εχω πολυ καλυτερη καλυψη αλλα ακομη και τοσο ψηλα, φωτιζεται υπερβολικα ο αραγωνιτης αλλα και εξω απο το ενυδρειο αρκετη επιφανεια λογω υψους! πιστευω οτι βαζοντας την στους 30εκ πανω απο την επιφανεια νερου, μπορει ανετα να φωτισει ποσοτικα αλλα και ποιοτικα μια επιφανεια 35*35 σε βαθος 50εκ καθαρο στηλης νερου. Οποτε  σιγουρα θα μπορει να με καλυψει και σε μεγαλυτερο ενυδρειο, ενας μεγαλυτερος αριθμος απο 20Wατα σαν και αυτο λεντ!

φωτο με τον καινουργιο φωτισμο και μια 2μηνων νωριτερα με ιδιες ρυθμισεις φωτογραφικης και το παλιο

Πριν 2 μηνες αναγκαστηκα να βαλω μανδαρινο για να μου ελεγχει το πληθυσμο απο αμφιποδα, που την πεφτανε σε οτι νεο φραγκακι εβαζα, με καλο αποτελεσμα, προφανως τρωει τα μικρα γιατι τα μεγαλα οσο και να προσπαθει δεν χωρανε στο στομα του.ειμαι πολυ χαρουμενος που καταφερνω και κραταω μανδαρινο σε τοσο μικρο ενυδρειο, ο οποιος αν τον καταφερεις να τον ταισεις ειναι ιδανικο ψαρι για τα λιτρα μου, γιατι σε μεγαλο πιστευω οτι χανεται, ενω σ εμενα , τον παρακολουθεις ανετα! Τον ταιζω ζωντανη νεοεκαλφθεισα αρτεμια και grindal , τα οποια ταιζω flakes τελευταια για να ειναι πιο θρεπτικα. Μου κανει εντυπωση που αν και ριχνω πολυ μεγαλη ποσοτητα απο grindal καθημερινα και πολυ περισευει, οτι δεν ανεβαζω νιτρικα και φοσφωρικα, ενω αυτη την εβδομαδα εριξα +2 φορες κατεψυγμενη και τσιμπισα νιτρικα στο 0.2! οι μεγαλες ποσοτητες grindal, τρωγονται απο ολα τα ζωντανα εκτως απο σκληρα και ζωανθους, τα τελευταια λογικα επωφελουνται απο την αρτεμια. To chromis που εχω αδιαφορει πλεον για τα πελετσ και νιφαδες, σε αντιθεση με τον κλοουν που εξακολουθει να τρωει τα παντα που ριχνω.

Μετα απο 7 μερες απουσιας , τελικα ολα δουλεψαν ρολοι, παρολο που χαθηκε η elysia chrispata στην δειαρκεια της απουσιας  μου κατι που περιμενα αφου δεν εφαγε ουτε χαετο, ουτε χαλιμεντα που εχω, οπως ειχα διαβασει, ευτυχως το ενυδρειο ειναι αρκετο ωριμο και με αρκετους σαπροφαγους οργανισμους, οποτε ουτε πτωμα βρηκα αλλα ουτε ανεβασμενα νιτρικα φοσφωρικα ή αμωνια. Η αυτοματη ταιστρα για ακομη μια φορα δεν δουλεψε καλα, γιατι τα πελετακια που εβαλα αρχισαν να κολανε απο την υγρασια, και σημερα που τσεκαρα δεν εριχνε τιποτα....βεβαια τα chromis kai clown ειναι μια χαρα....αλλα προς μεγαλη μου εκπληξη δεν ειναι καλα ο μανδαρινος μου.... που εξαιτιας του εμαθα τοσα πολλα για τις ζωντανες τροφες και αφου στους 2+ μηνες που τον εχω παχυνε παρα πολυ συγκρητικα με οταν τον αγορασα, σημερα τον βρηκα να βαριανασαινει χωρις κανενα προβλημα εξωτερικα ή να εχει αδυνατισει, και απλα να καθεται πανω στον βραχο ή στην αμμο. Δεν κινηται διαρκως και να τσιμπολογαει, απλα μετακηνηται ελαχιστα, και ανασαινει τρομερα βαρια....οπως ειπα τα αλλα 2 ψαρακια ειναι μια χαρα, αλλα επισης και τα κοραλια ειναι πολυ περισσοτερο τουμπανο απο οτι τα αφησα, καλα να ειναι το καινουργιο φωτιστικο. Μετρησεις τελειες....εκανα και μια μεγαλη αλλαγη με φρσκο θαλασσινο νερακι, αλλα τα ιδια......τι μπορει να φταιει?

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2014, 11:55:40 μμ »
θερμοκρασια?αλατοτητα?

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:00:49 πμ »
το νερο που βγαζεις απο την θαλασσα αυτη την εποχη κοιτας να ειναι μακρυα απο λουομενους?

την αλατοτητα του την φιταχνεις οπως πρεπει? γενικα παντως εχω ακουσει αρκετους που το καλοκαιρι δεν βαζουν απο θαλασσα, αλλα φιταχνουν το αλατονερο, ενψ απο φθινοπωρο ξανα βαζουν απο θαλασσα....

πολυ καλη κινηση το diy led. ωραιο οπτικα το αποτελεσμα. Αντε γρηγορα σε μεγαλυτερο, γιατι τα κοραλια σου θελουν χωρο!!!!

ποσο κοστισε τελικα το led? 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 12:01:06 πμ από glazar »
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:17:56 πμ »
Νομιζω ένα μικρό σκίμμερ θα βοηθούσε πολύ το ενυδρείο σου.Έστω και με αερόπετρα.
Πολύ μελετημένο και μερακλίδικο το νάνο σου.Κάπως έτσι άρχισα και εγώ το ταξίδι.
Σπάνια έχουν αναφερθεί pods να τρώνε κοράλλια.
Ο μανδαρίνος είναι για ώριμα ενυδρεία άνω των 200 λίτρων(θα μπορούσε και σε 100 αλλά σε πραγματικά ώριμο περιβάλλον)από την άποψη ότι ο πληθυσμός των pods μπορεί σε αυτά τα κιλά βράχου να ανακυκλώνετε και να έχει σταθερό πληθυσμό.Πιστεύω ότι σε 3-4κιλά βράχο δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό.
Η άλλη λύση είναι να τον εκπαιδεύσεις να τρώει άλλες τροφές όπως flakes κτλ.το καλύτερο θα ήταν κάποιο tank bred (πολύ δύσκολο να βρείς στην Ελλάδα)εκπαιδευμένο στην λήψη τροφής.
Είναι άγριο ψαράκι και έχει αυτά τα κουσούρια.Δεν νομίζω ότι τα grindal τον καλύπτουν θερμιδικά αν θέλεις την άποψη μου.
Το οξυγόνο τώρα ειδικά λόγω ζέστης πέφτει στα ενυδρεία και θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό στο νάνο σου.ΙΜΟ είναι πολλά τα 3 ψάρια στα 50 λίτρα.
Το επόμενο που δεν μου κάθεται καλά είναι ο κυκλοφορητής και η θέση του.Μπορείς να βάλεις μια μεγαλύτερη επιστροφή και να τον βγάλεις.
Θα δείξει πολύ κατά τη γνώμη μου το ενυδρείο έτσι.
εντελώς φιλικά και με καλή διάθεση.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Οσο γερνας μαθαινεις
  • Τα ενυδρεία μου: 400 λιτρα reef
  • Τόπος Διαμονής: Πειραιας
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:18:33 πμ »
Φιλε μου να το χαιρεσαι.Πολυ καλο αποτελεσμα :)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:22:19 πμ »
θερμοκρασια?αλατοτητα?

Νικο θερμοκρασια γραφω, για αλατοτητα δεν εχει η φορμα,1025-1026.5,

το νερο που βγαζεις απο την θαλασσα αυτη την εποχη κοιτας να ειναι μακρυα απο λουομενους?

την αλατοτητα του την φιταχνεις οπως πρεπει? γενικα παντως εχω ακουσει αρκετους που το καλοκαιρι δεν βαζουν απο θαλασσα, αλλα φιταχνουν το αλατονερο, ενψ απο φθινοπωρο ξανα βαζουν απο θαλασσα....

πολυ καλη κινηση το diy led. ωραιο οπτικα το αποτελεσμα. Αντε γρηγορα σε μεγαλυτερο, γιατι τα κοραλια σου θελουν χωρο!!!!

ποσο κοστισε τελικα το led?

"Η παω πρωι ή λιγο παραμερα, αλατοτητα φτιαχνω οταν πεφτει η θερμοκρασια, γιατι εδω και 2 μηνες τωρα και μεχρι τον σεπτεμβρη στα μερη μου ειναι 1026-1026.5, παραδοξως οταν πεφτει η Τ, ανεβαινι η αλατοτητα εως και 1029!

Το λεντ με μεταφορικα και των 60 μοιρων φακο, με λιγο παζαρι στα 25Ε, γιατι πηρα μονο ενα. +15ε ο meanwell driver + 5Ε ψυκτρα και ανεμιστηρακι.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:35:49 πμ »
Φιλε μου να το χαιρεσαι.Πολυ καλο αποτελεσμα :)

Στρατο ευχαριστω
Νομιζω ένα μικρό σκίμμερ θα βοηθούσε πολύ το ενυδρείο σου.Έστω και με αερόπετρα.

Γιατι το λες αυτο Αλεξη, παραμετροι και με τοσο ταισμα κρατουνται ιδανικα, με το ζορι τσιμπαω ελαχιστα νιτρικα, και αλγες περα της διατομικης ουτε για δειγμα
Πολύ μελετημένο και μερακλίδικο το νάνο σου.Κάπως έτσι άρχισα και εγώ το ταξίδι.
Σπάνια έχουν αναφερθεί pods να τρώνε κοράλλια.
Και εγω οταν το ειδα παραξενευτηκα, αλλα αν googlaρεις θα δεις οτι και σε αλλους με ανεξεληγκτο πληθυσμο την παθανε. Νομιζω και ο nervas
Ο μανδαρίνος είναι για ώριμα ενυδρεία άνω των 200 λίτρων(θα μπορούσε και σε 100 αλλά σε πραγματικά ώριμο περιβάλλον)από την άποψη ότι ο πληθυσμός των pods μπορεί σε αυτά τα κιλά βράχου να ανακυκλώνετε και να έχει σταθερό πληθυσμό.Πιστεύω ότι σε 3-4κιλά βράχο δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό.
Η άλλη λύση είναι να τον εκπαιδεύσεις να τρώει άλλες τροφές όπως flakes κτλ.το καλύτερο θα ήταν κάποιο tank bred (πολύ δύσκολο να βρείς στην Ελλάδα)εκπαιδευμένο στην λήψη τροφής.
Είναι άγριο ψαράκι και έχει αυτά τα κουσούρια.Δεν νομίζω ότι τα grindal τον καλύπτουν θερμιδικά αν θέλεις την άποψη μου.
και ομως με grindal kai live artemia, παχυνε πολυ σε σχεση με τοτε που τον πηρα, και ο πληθυσμος απο κοπιποδα κραταει ακομη στο νανο, ισως παιζeι ρολο και το rfugium+ats
Το οξυγόνο τώρα ειδικά λόγω ζέστης πέφτει στα ενυδρεία και θα μπορούσε να συμβαίνει και αυτό στο νάνο σου.ΙΜΟ είναι πολλά τα 3 ψάρια στα 50 λίτρα.το σκεφτηκα αυτο μηπως φταιει αυτο αλλα εχω πολυ ισχυρη αναταραξη+καταραχτης απο ΑΤς+ η θερμοκρασια οσο ελειπα δεν ανεβηκε πανω απο 27, ειχαμε ψυχρα και καταιγιδες εδω την προηγουμενη εβδομαδα....κατι αλλο φταιει και δεν μπορω να καταλαβω τι, ακομη και η cleaner που γενικα τα κυνηγαει, δεν νομιζω να τον εχει στρεσαρει τοσο
Το επόμενο που δεν μου κάθεται καλά είναι ο κυκλοφορητής και η θέση του.Μπορείς να βάλεις μια μεγαλύτερη επιστροφή και να τον βγάλεις.
Θα δείξει πολύ κατά τη γνώμη μου το ενυδρείο έτσι.και εμενa δεν μου αρεσει, αλλα μονο με μια επιστροφη δεν θα ειχα καλη κυκλοφορια, οποτε κατεληξα στον tunze 6015
εντελώς φιλικά και με καλή διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:39:07 πμ »
Τα λεντ ολα τα λεφτα... πολυ αναλυτικη και ωραια παρουσιαση!!
Να χαιρεσαι το ενυδρειο σου και τα κοραλακια σου φιλε μου!!

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:41:00 πμ »
Τα λεντ ολα τα λεφτα... πολυ αναλυτικη και ωραια παρουσιαση!!
Να χαιρεσαι το ενυδρειο σου και τα κοραλακια σου φιλε μου!!

Να εισαι καλα Γιαννη, ελπιζω να γνωρισες τα δικα σου.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:44:41 πμ »
Ω ναι αγορινα μου τα ειδα ! Και χαιρομαι ιδαιτερα που τα εχεις και βλεπω εχουν δωσει κιαλλο..  respkt
Η acan η κοκκινη ειναι ultra? Μοιαζει πολυ με bloody snow..

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 22, 2014, 12:59:27 πμ »
Ω ναι αγορινα μου τα ειδα ! Και χαιρομαι ιδαιτερα που τα εχεις και βλεπω εχουν δωσει κιαλλο..  respkt
Η acan η κοκκινη ειναι ultra? Μοιαζει πολυ με bloody snow..
Den gnvrizv Giannh, ηταν το δευτερο κοραλι που εβαλα τελh νοεμβριου, και ηταν φραγκακι με 3 κεφαλια 21Ε απο aquario, an soy leei kati.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:02:57 πμ »
Μαλλον  ultimate acanthanstrea bloody snow ειναι... :)

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 22, 2014, 09:25:59 μμ »
Για να αποκλεισω το ενδεχομενο ελειψης οξυγονου για το προβλημα με τον μανδαρινο, σημερα απο το πρωι εβαλα αεραντλια στην πλατη....δυστυχως μεχρι που εσβησαν τα φωτα καμια αλλαγη συμπεριφορας, μετακινηται ελαχιστα, δεν τσιμπολογαει, και βαριανασαινει! Δεν μπορω να σκεφτω κανεναν αλλο λογω αυτης της περιεργης συμπεριφορας!

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 22, 2014, 09:41:43 μμ »
Πανεμορφο το ενυδρειο σου φιλε.Πολυ μερακι εδωσες σε αυτο και μπραβο σου γι'αυτο  clapp clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 22, 2014, 11:19:11 μμ »
pH μετράς?
Ένα σκίμμερ βοηθάει πολύ και στον αερισμό αλλά και στην απομάκρυνση ρύπων.
Συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητο σε ενυδρεία κάτω των 100λίτρων όταν γίνονται συχνές αλλαγές νερού αλλά μήπως τελικά είναι αυτό το πρόβλημα?
Να το ψάξουμε λίγο γιατί είναι κρίμα το ψαράκι.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:12:55 πμ »
pH μετράς?
Ένα σκίμμερ βοηθάει πολύ και στον αερισμό αλλά και στην απομάκρυνση ρύπων.
Συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητο σε ενυδρεία κάτω των 100λίτρων όταν γίνονται συχνές αλλαγές νερού αλλά μήπως τελικά είναι αυτό το πρόβλημα?
Να το ψάξουμε λίγο γιατί είναι κρίμα το ψαράκι.

ph πλεον δεν μετρω, γιατι ηταν καρφωμενο στο 8 με τεστ σαλιφερτ, αλλα προχθες μετρησα λοφω του μανδαρινου...παλι 8.

Το προβλημα υπαρχει που δεν εχω σκιμερ? Αφου Αλεξη νιτρικα εχω σχεδον 0, φοσφωρικα 10 μηνες 0, αλγες εκτως απο διατομικη 0, οξυγονο οπως αποδειχτηκε εχω, δεν ηταν αυτο το προβλημα οπως το περιμενα, γιατι να μου χρειαζεται?
Εγω βαπο την εμπειρια που αποκομισα απο το δικο μου, αλλα και βλεποντας μεγαλα ριφ οπως του σταθη τωρα και του gemanolo παλαιοτερα, αν στησω τελικα μεγαλυτερο, παλι χωρις σκιμερ θα το εχω με ατς, χαετο και bucket dsb....

ευχαριστω παντως που ασχολεισε , και οντως ειναι κριμα για το ψαρακι....την γαριδα cleaner πλεον την αποκλειω ως αιτια στρεσαριασματος ,γιατι λογικα θα το ειχε παθει στην αρχη που ηταν κοκαλιαρης και νεος στο ενυδρειο και οχι 2+ μηνες μετα που και συνηθησε το περιβαλον και παχυνε πολυ. Στο μονο που παει το μυαλο μου ειναι οτι ριχνωντας την αρτεμια ξεφευγαν και ελαχιστα αυγα μεσα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ακομη και να τα ετρωγε θα τα εφτυνε , οπως κανει με τα κοματακια αραγωνιτη που καταπινει, οταν τσιμπολογαει απο τον αραγωνιτη....????

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:18:39 πμ »
Ότι είναι περίεργα ψάρια είναι. Εκεί που φαίνεται ότι πάνε καλά, παραδίδουν.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:27:57 πμ »
Ότι είναι περίεργα ψάρια είναι. Εκεί που φαίνεται ότι πάνε καλά, παραδίδουν.

Εγω γρηγορη παλι ειχα διαβασει οτι αν δεν ψοφησουν απο την πεινα, ειναι απο τα πιο ανθεκτικα θαλασσινα ψαρια στα ενυδρεια μας, γι αυτο αφου καταφερα να τον παχυνω δεν περιμενα να εχω αλλα προβληματα.... quest?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2014, 12:28:25 πμ από gregkn73 »

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:32:01 πμ »
Και ο δικός μου έχει κάνα μήνα που τρώει τα πάντα. Κάτι τους λείπει ίσως από την διατροφή τους. Παρόλο που τρώνε και παχαίνουν
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 23, 2014, 12:39:08 πμ »
Παρόλο που τρώνε

Εντυπωση μου εκανε οχι οτι σταματησε να τρωει, αλλα οτι αλλαξε η χαρακτηριστικη συμπεριφορα του, να "βοσκει" συνεχως στον βραχο και τον αραγωνιτη,

Αποσυνδεδεμένος vales_red

• Gold member
    • Vacations!
  • Τα ενυδρεία μου: 280L mixed reef
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 23, 2014, 01:34:01 πμ »
καλησπερα κι απο μενα! Μου αρεσε παρα πολυ η αναλυτικοτατη παρουσιαση σου ειδικα το θεμα για το ποσο εψαξες τα leds... Ξεκινας απο τα δυσκολα να σου πω, οπως κι εγω, με 35λιτρα ενυδρειο πριν 5 χρονια.... Να ξερεις οτι τα μικρα ενυδρεια δυσκολα συγχωρουν λαθη, γιατι μια μικρη αλλαγη στα τοσα λιγα λιτρα, ενα μεγαλο ενυδρειο ουτε που θα την καταλαβαινε! Γιαυτο κι οταν κανεις την υπερβαση (που θα την κανεις συντομα) θα εισαι πολυ δυνατος κι ετοιμος και θα σου φανει και πιο ευκολο!

"Where land ends.... life begins!"

I know where you'll be this summer!
Περισσότερα εδώ: www.villanatassavalentino.gr

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2014, 07:53:02 πμ »
pH μετράς?

ph πλεον δεν μετρω, γιατι ηταν καρφωμενο στο 8 με τεστ σαλιφερτ, αλλα προχθες μετρησα λοφω του μανδαρινου...παλι 8.

pH μετράς?

Και ξαναμετρησα σημερα στις 0645 (αφου εκανα γαλα για τα μικρα, και ακουγοντας παρολα αυτα διαφορα γυνακια σχολια ::)) αντι 2100-2200 που μετρουσα και πρωτη φορα αντι για 8 πηρα μετρησηη 7.7, αναμενομενο θα ελεγα για πρωινη ωρα.....Την αεραντλια την αφαιρεσα εχθες το μεσημερι, αφου την ειχα κρατησει για 36 ωρες χωρις να δω κατι διαφορετικο στην συμπεριφορα του μανδαρινου....

ΥΓ οσο και να μου αρεσει ο μανδαρινος, αυτο που με σπρωχνει να το ψαχνω ειναι ουσιαστικα το γιατι, παρα το ιδο το ψαρακι :(

Αποσυνδεδεμένος japetus

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Ελλάδα
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2014, 01:10:13 μμ »
βλεποντας οτι το νανακι με ατς+χαετο+αλλαγες απο θαλασσα παει σφαιρα, μου τριγυρναει στο μυαλο να αχρηστεψω εναν παλιο καναπε διπλα στο γραφειακι μου και να κανω ενα μεγαλο ριφ....

Και κάπως έτσι ξεκινάμε και μετά τρέχουμε και δεν φτάνουμε...  :)
Στην γυναίκα σου τό 'πες;

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 25, 2014, 11:08:56 πμ »
Να χαιρεσαι το Νανακι σου φιλος...πανεμορφο!!Υ.Γ. Σιγουρα καποια στιγμη κατι θα αχρηστεψεις η θα πρεπει να βγει απο το σπιτι,για να κανεις κατι μεγαλυτερο....οπως π.χ. ΕΝΥΔΡΕΙΟ....... :D :D

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
All In One nano reef 50l
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 26, 2014, 07:42:01 πμ »
βλεποντας οτι το νανακι με ατς+χαετο+αλλαγες απο θαλασσα παει σφαιρα, μου τριγυρναει στο μυαλο να αχρηστεψω εναν παλιο καναπε διπλα στο γραφειακι μου και να κανω ενα μεγαλο ριφ....

Και κάπως έτσι ξεκινάμε και μετά τρέχουμε και δεν φτάνουμε...  :)
Στην γυναίκα σου τό 'πες;

Ομορφαααα πραματα... :)