ΑποστολέαςΘέμα: ReeF Toyo  (Αναγνώστηκε 11345 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος toyomania

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 450 λιτρα ReeF
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
ReeF Toyo
« Απάντηση #525 στις: Ιούλιος 11, 2016, 08:47:13 πμ »
Κώστα το ενυδρείο σου δεν παίζεται φίλε ! ΠΑΝΈΜΟΡΦΟ !  sevasmos
Είμαι σίγουρος ότι το επόμενο θα είναι εξίσου τούμπανο !  thubsup
Ευχαριστω πολυ γαβριλο!!Μακαρι να μας παει καλα και το επομενο...τα σεβη μου!!

Συνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
  • Εμπειρία: στην προσπάθεια
  • Τα ενυδρεία μου: 72 λίτρα και 200
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
ReeF Toyo
« Απάντηση #526 στις: Ιούλιος 11, 2016, 03:05:12 μμ »
ευχαριστούμε για το οφθαλμόλουτρο  :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος gregkn73

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: komotini
ReeF Toyo
« Απάντηση #527 στις: Ιούλιος 11, 2016, 03:53:31 μμ »
Κωστα πεταει. Κριμα που αναγκαζεσαι να το χαλασεις πριν πας στο καινουργιο. Βλεποντας και παλιες φωτο σαν μου φανηκε πιο γρηγορη η αναπτυξη τον τελευταιο καιρο;

ΥΓ δες και αυτο για το νεα φωτιστικο σου http://www.philips.co.uk/c-m-li/coralcare/perfect-light-balance
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2016, 03:58:42 μμ από gregkn73 »

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #528 στις: Ιούλιος 12, 2016, 10:25:44 πμ »
ευχαριστούμε για το οφθαλμόλουτρο  :-* :-* :-*
Να εισαι καλα διονυσακο ευχαριστω μαν!

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #529 στις: Ιούλιος 12, 2016, 10:29:05 πμ »
Κωστα πεταει. Κριμα που αναγκαζεσαι να το χαλασεις πριν πας στο καινουργιο. Βλεποντας και παλιες φωτο σαν μου φανηκε πιο γρηγορη η αναπτυξη τον τελευταιο καιρο;

ΥΓ δες και αυτο για το νεα φωτιστικο σου http://www.philips.co.uk/c-m-li/coralcare/perfect-light-balance
Γρηγορη ευχαριστω πολυ φιλε...ευχομαι στον καθενα ξεχωριστα να πετυχει στο ενυδρειο του αυτο που θελει!!
Δυστυχως δεν γινονται και τα 2 παραλληλα να τρεχουν...εχω τοσα πολλα τρεχαματα φιλε που δεν θα εχω στο τελος χρονο ουτε με το ενα που ηδη τρεχει να ασχολουμαι!!
Θα κοιταξω το λινκ που σηκωσες..ευχαριστω bro!

Αποσυνδεδεμένος ttarkin

• Member
  • *
  • Τα ενυδρεία μου: Reef 550L
ReeF Toyo
« Απάντηση #530 στις: Ιούλιος 12, 2016, 11:26:25 πμ »
Καλη επιτυχια φιλος στο νεο project. Ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχει και θα μας βγαλεις τα ματια ....
Όλα τα ζώα είναι ίσα, αλλά μερικά ζώα είναι πιο ίσα από τα υπόλοιπα.
                                                                                        ´George Orwell´

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
ReeF Toyo
« Απάντηση #531 στις: Ιούλιος 12, 2016, 11:41:06 πμ »
Αφου εκανες και τον Θωμα να γραψει.... Δεν περιγραφω αλλο.. !!!! 

Που χαθηκες; τωρα που σε πετυχαμε...
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος basili76

• Gold member
  • Εμπειρία: Ανεπιδεκτος μαθησεως
  • Τα ενυδρεία μου: εχω μερικα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη Καλαμαρια
ReeF Toyo
« Απάντηση #532 στις: Ιούλιος 12, 2016, 12:44:57 μμ »

το αρθρο φαινεται πολυ ενδιαφερον. Θελει καλη μελετη γιατι μπορει να ειναι και απλα μπουρδες τις philips για να πουλαει προιοντα.

Με λένε Βασίλη και είμαι καλά.

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 12, 2016, 07:24:24 μμ »
Καλη επιτυχια φιλος στο νεο project. Ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχει και θα μας βγαλεις τα ματια ....
Ρε Θωμακο ψυχουλα που εισαι ρε φιλε?Ολα καλα?Ευχαριστω πολυ μαν για τα λογια σου... :-*

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 12, 2016, 07:31:16 μμ »

το αρθρο φαινεται πολυ ενδιαφερον. Θελει καλη μελετη γιατι μπορει να ειναι και απλα μπουρδες τις philips για να πουλαει προιοντα.
Σιγουρα θελει καλη μελετη φιλος!!Υ.Γ. Γρηγορη οσο αφορα την αναπτυξη των κοραλλιων...αυτο οφειλεται αδερφε στις τ5 πιστευω.Αφου πριν ετρεχα λεντ Diy.Δοκιμασμενα και στανταρ πραματα παιρνεις απο τις τ5 φιλε!!Δεν ριχνω τα λεντ...αλλα για να πετυχεις το τοπ φασμα θελει να πας κατ'ευθειαν σε ετοιμα φωτιστικα επωνυμα!!Ακομα και Diy αν κανεις,εκει ειναι που θελει καλη μελετη και σωστη τοποθετηση των λεντ!Εχω δει και ενυδρεια που φωτιζονται με μονο λεντ και πανε ταπα!!Ολα ειναι σχετικα....

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 12, 2016, 07:35:23 μμ »

Γιωργο ο Θωμας μονο μια φορα μιλαει....μετα σιωπη!! :D :D :D  Θα ξανα μιλησει οταν δει το νεο προτζεκτ!! :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
ReeF Toyo
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 12, 2016, 08:02:15 μμ »

Γιωργο ο Θωμας μονο μια φορα μιλαει....μετα σιωπη!! :D :D :D  Θα ξανα μιλησει οταν δει το νεο προτζεκτ!! :-* :-*

Οχι!νομιζω πως το σκ θα ξαναμίλησει ο Θωμάς της σιωπής...Μονο μαζι μου ομως... :D :D :D
ΥΓ Ασε που μπορει σε λιγο να εχουμε και νεο πρότζεκτ...:-*
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2016, 08:11:13 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
ReeF Toyo
« Απάντηση #537 στις: Ιούλιος 13, 2016, 12:30:33 πμ »
Συγχαρητήρια για το νεο πρότζεκτ.Η επιλογή του νομίζω οτι αποτελεί ισως το ωραιότερο και πιο φυσικό στήσιμο... :)
Επίσης το συγκεκριμένο ενυδρείο αποτελεί...άπιαστο ονειρο για μένα...εκτός κι αν σου κάτσει ο Θειούλης... ;D

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος sammy

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 430lt reef+200lt sump
ReeF Toyo
« Απάντηση #538 στις: Ιούλιος 13, 2016, 01:29:49 πμ »
Αν σου κάτσει ο Θειούλης τέτοιο ενυδρείο θα φτιάξεις; εγώ πάντως αν μου καθόταν ο Θειούλης(ή έστω μια πλούσια Θεία) θα έφτιαχνα ένα να κολυμπάω και γω μέσα :)

όσο για το νέο πρότζεκτ Κώστα, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά όλα είναι θέμα γούστου και αισθητικής. Θα είναι πολύ δύσκολο να φανεί το ίδιο ή καλύτερο το αποτέλεσμα στις διαστάσεις που θέλεις να το κάνεις.  Το βαθύ μέρος για να φανεί βαθύ, θα πρέπει να γίνει μεγαλύτερο του ρηχού μέρους πράγμα που σημαίνει πως όχι μόνο  ανεβάζει το κόστος κατασκευείς αλλά το κάνει και δύσχρηστο.
Αλλά όπως και να 'χει σου εύχομαι να το καταφέρεις και να το γουστάρεις!

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #539 στις: Ιούλιος 13, 2016, 02:44:20 πμ »
Συγχαρητήρια για το νεο πρότζεκτ.Η επιλογή του νομίζω οτι αποτελεί ισως το ωραιότερο και πιο φυσικό στήσιμο... :)
Επίσης το συγκεκριμένο ενυδρείο αποτελεί...άπιαστο ονειρο για μένα...εκτός κι αν σου κάτσει ο Θειούλης... ;D
Ευχαριστω πολυ φιλε μου...θα δειξει αν θα γινει πραγματικοτητα το ονειρο....λογω κοστους!!Αναμενω να μαθω τιμες.

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #540 στις: Ιούλιος 13, 2016, 02:45:26 πμ »

Οχι!νομιζω πως το σκ θα ξαναμίλησει ο Θωμάς της σιωπής...Μονο μαζι μου ομως... :D :D :D
ΥΓ Ασε που μπορει σε λιγο να εχουμε και νεο πρότζεκτ...:-*
Τι ξερεις που δεν ξερουμε κρυσταλλινε??
Για ξερνατα ολα!!

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #541 στις: Ιούλιος 13, 2016, 02:47:16 πμ »
Αν σου κάτσει ο Θειούλης τέτοιο ενυδρείο θα φτιάξεις; εγώ πάντως αν μου καθόταν ο Θειούλης(ή έστω μια πλούσια Θεία) θα έφτιαχνα ένα να κολυμπάω και γω μέσα :)

όσο για το νέο πρότζεκτ Κώστα, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά όλα είναι θέμα γούστου και αισθητικής. Θα είναι πολύ δύσκολο να φανεί το ίδιο ή καλύτερο το αποτέλεσμα στις διαστάσεις που θέλεις να το κάνεις.  Το βαθύ μέρος για να φανεί βαθύ, θα πρέπει να γίνει μεγαλύτερο του ρηχού μέρους πράγμα που σημαίνει πως όχι μόνο  ανεβάζει το κόστος κατασκευείς αλλά το κάνει και δύσχρηστο.
Αλλά όπως και να 'χει σου εύχομαι να το καταφέρεις και να το γουστάρεις!
Σωτη και εγω σ'αγαπαω φιλε μου!!
Δεν εχεις αδικο στο θεμα ως δυσχρηστο ιδιως στο κομματι το Βαθυ!!Αλλα ρε φιλε ειναι για ωρες χαζι να κανεις το ατιμο!!Σε λιγες μερες θα μαθω το τελικο κοστος...

Συνδεδεμένος gmaravelisvet

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Τρίπολη Αρκαδίας
ReeF Toyo
« Απάντηση #542 στις: Ιούλιος 22, 2016, 06:12:18 μμ »
καιρό είχα να μπρω...
καλή επιτυχία στο νεό προτζεκτ... τοχεις...
πράγματι ειχε τερματίσει το άλλο αλλα αυτή ειναι η μαγεία...να αρχίζεις απο το μήδεν και να βάζεις τον πίχη ψηλότερα...
το ταξίδι είναι καλύτερο απο τον προορισμό και στα hobby  αυτό εχει σημασία...
και το δικό μου τερματισε και πλεον σκέφτομαι το νέο προτζεκτ απο νοεμβριο
 οτι χρειαστείς σφύρα για όσο θα είμαι θεσσαλονίκη και εγώ... :'(

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #543 στις: Ιούλιος 22, 2016, 10:32:22 μμ »
Γειτονα ευχαριστω πολυ φιλε!!Ειναι στη μεση και η μετακομιση που θα κανω...οποτε το βρηκα ευκαιρια να παω σε κατι μεγαλυτερο και ξανα μανα απο την αρχη.Σου ευχομαι και σε σενα καλο ξεκινημα απο τον νοεμβρη που θα κανεις το καινουριο!!

Αποσυνδεδεμένος dimvar

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Μαθαίνω ακόμα και πάντα
  • Τα ενυδρεία μου: 300 lt (+ sump )reef
  • Τόπος Διαμονής: θεσσαλονικη
ReeF Toyo
« Απάντηση #544 στις: Ιούλιος 24, 2016, 09:05:07 πμ »
Κώστα εγώ δυστυχώς φίλε γνώρισα το ενυδρείο σου στο τέλος του αλλά τώρα διάβασα και είδα όλη την "ιστορια" του και μπορώ να πω ότι είμαι συγκινημένος. Να ξέρεις οι Ακροπορες που μου έδωσες πάνε μια χαρά προς το παρόν. Λόγω νεότητας  (ενυδρείου, οχι δικής μου) κρατώ χαμηλά την μπάλα. Εύχομαι και το πιστεύω ότι ακόμα καλύτερο θα μας δείξεις στο προσεχές μέλλον.  Καλή επιτυχία φίλε. !!!
ΥΓ.  Κι αν από το βάρος των τζαμιών έχουμε καμία ενόχληση εγώ θα κεράσω την αποκατάσταση. !!!

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #545 στις: Ιούλιος 27, 2016, 08:29:44 πμ »
Κώστα εγώ δυστυχώς φίλε γνώρισα το ενυδρείο σου στο τέλος του αλλά τώρα διάβασα και είδα όλη την "ιστορια" του και μπορώ να πω ότι είμαι συγκινημένος. Να ξέρεις οι Ακροπορες που μου έδωσες πάνε μια χαρά προς το παρόν. Λόγω νεότητας  (ενυδρείου, οχι δικής μου) κρατώ χαμηλά την μπάλα. Εύχομαι και το πιστεύω ότι ακόμα καλύτερο θα μας δείξεις στο προσεχές μέλλον.  Καλή επιτυχία φίλε. !!!
ΥΓ.  Κι αν από το βάρος των τζαμιών έχουμε καμία ενόχληση εγώ θα κεράσω την αποκατάσταση. !!!
Μητσαρα ευχαριστω πολυ φιλος για τα λογια σου!!Μια χαρα θα τα πας με τα κοραλλια...γιατι αλλωστε να μην ειναι καλα?αφου το συστημα σου τρεχει με ολες τις προδιαγραφες που χρειαζονται!!Ευχομαι να σου γινουν δεντρα!!Οσο για την αποκατασταση θα σ'εχω στο νου μου.... ;) :-*

Αποσυνδεδεμένος Discοs

• Member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: Sharm El Sheikh
ReeF Toyo
« Απάντηση #546 στις: Αύγουστος 30, 2016, 09:02:42 μμ »
Κώστα ωραιο το ενυδρειο σου και ειδικα το νεο που εχεις κατα νου φαινετε να ειναι πολυ προχωρημένο σε θεμα design. Μακαρι να ημουν εκει στα πρωτα του βήματα -κολησεις-γέμισμα-στησιμο- αλλα πέφτω λιγο μακρυα  quest? .

Εχω και μια προταση για μια σκεψη που ειχα οταν ειχα δει αυτο το σχεδιο παλαιοτερα. Θα ειναι φανταστικό ειδικα στο βαθύ σημείο του να εχει φως που να κανει shimmering. Ανέφερες ενα φωτιστικο 10αρι, δεν γνωριζω αν το εχεις, αλλα η προταση μου αν δεν το εχεις ηδη, ειναι 2 6αρια και στη μεση ενα μακρόστενο φωτιστικο λεντ. Θα ειναι πανέμορφο στο βαθύ σημείο του αυτο. Τωρα βεβαια θα μου πεις, με την τσέπη αλλου πολλα σχεδια μπορεις και κανεις αλλα αδυναμίες ειναι αυτες, τι να κάνουμε;  :)

Καλη συνεχεια στα νεα πλάνα σου!!!  :-*

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες."  Μαρκ Τουαιην

• Gold member
ReeF Toyo
« Απάντηση #547 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 10:21:08 πμ »
Κώστα ωραιο το ενυδρειο σου και ειδικα το νεο που εχεις κατα νου φαινετε να ειναι πολυ προχωρημένο σε θεμα design. Μακαρι να ημουν εκει στα πρωτα του βήματα -κολησεις-γέμισμα-στησιμο- αλλα πέφτω λιγο μακρυα  quest? .

Εχω και μια προταση για μια σκεψη που ειχα οταν ειχα δει αυτο το σχεδιο παλαιοτερα. Θα ειναι φανταστικό ειδικα στο βαθύ σημείο του να εχει φως που να κανει shimmering. Ανέφερες ενα φωτιστικο 10αρι, δεν γνωριζω αν το εχεις, αλλα η προταση μου αν δεν το εχεις ηδη, ειναι 2 6αρια και στη μεση ενα μακρόστενο φωτιστικο λεντ. Θα ειναι πανέμορφο στο βαθύ σημείο του αυτο. Τωρα βεβαια θα μου πεις, με την τσέπη αλλου πολλα σχεδια μπορεις και κανεις αλλα αδυναμίες ειναι αυτες, τι να κάνουμε;  :)

Καλη συνεχεια στα νεα πλάνα σου!!!  :-*
Ευχαριστω μαριε για τα καλα σου λογια.....αλλα η σκεψη για το συγκεκριμενο ενυδρειο απλα Ναυαγησε......και λογω κοστους αλλα και θεμα χωρου(αλλα υπολογιζα-αλλα εκανα)!!Τελος παντων...σαν να χαθηκες και εσυ λιγουλακι ομως...για δωσε καμμια φωτο να μας πεσουνε τα σαγονια!!!