ΑποστολέαςΘέμα: Από fish only σε light reef  (Αναγνώστηκε 16820 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 316 reef
  • Τόπος Διαμονής: ΒΕΡΟΙΑ
Από fish only σε light reef
« στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:41:19 πμ »
Χαιρετώ το φορουμ  ^-^
Καλώς σας βρήκα ολους αφού αυτό είναι το 1ο μου μήνυμα.Εύχομαι σύντομα να κάνω κ εγώ ένα ενυδρείο σαν τα δικά σας τα στολίδια.
Διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό σε διάφορα φορουμ(ελληνικά & ξένα) οτιδήποτε αφορα τα αλάτια.
Έχω καταλήξει να κάνω για αρχή τουλάχιστον ένα ενυδρείο μόνο με ψάρια αφού δεν έχω την εμπειρία να συντηρήσω κοράλλια αλλά από καπου πρέπει να ξεκινήσω και εγώ.Σίγουρα το θαλασσινό δεν είναι σαν το 100λιτρο γλυκού νερού που έχω κ δεν συγχωρεί εύκολα λάθη.
Καθυστερώ καιρό τώρα το όλο project γιατί σε λίγο καιρό θα μετακομίσω οπότε πρεπει να περιμένω αλλά επίσης θέλω να είμαι 100% σίγουρος για αυτό που πάω να κάνω.
Έχω καταλήξει σε δύο επιλογές.Η μία είναι έτοιμη κ αφορά all in one ενυδρείο και η άλλη αφορά DIY ενυδρείο.Η κάθε μία έχει τα θετικά και τα αρνητικά της και κάπου εκει ξεκινάνε οι προβληματισμοί μου..Ξεκινάω λοιπόν:

Όπως είπα σε όποιο ενυδρείο καταλήξω μιλάμε πάντα για fish only με νεκρό βράχο αφού φοβάμαι ανεπιθύμητες καταστάσεις πχ aptaisia κτλ.
Για να μην σας μπερδεύω όταν λέω fish only μην πάει ο νους σας σε αγγελόψαρα,triggers κτλ.
Μιλάω για κλασσικά εύκολα ψαράκια .Θέλω να βάλω
-3 clown fishes (2 occelaris & 1 black)
-1 gramma loretto
-1 six line wrasse
-1 Pterapogon Kauderni
-1 yellow tank

Από συνεργείο καθαρισμό 2 γαρίδες καθαριστές (debellius & amboinensis) και σαλιγκαράκια nassarius αναλογα τα λίτρα

1)Το all in one ενυδρείο είναι το εξής
http://www.aquael.pl/en/products/akwarystyka/kompletne-zestawy-akwariowe-szafki/70-aludekor-2

Στα θετικά του εντοπίζω
-είναι έτοιμο(το βάζω στην πρίζα κ "παίζει")
-ποιοτικό με ωραίο φωτισμό και ρυθμιστή θερμοκρασίας καθως κ cooler.Άρα θα έλεγα ολοκληρωμένο.Τουλάχιστον για την χρήση που το θέλω εγώ νομίζω με καλύπτει.

Στα αρνητικά
-εννοειται πως δεν χωράει όλα τα ψάρια που θέλω και αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα.Αλήθεια σε αυτά τα λίτρα πόσα χωράνε?
-φοβάμαι την αξιοπιστία του skimmer του οπως επίσης ίσως είναι ελλειπής κ η κυκλοφορία του.Επίσης θεωρώ εστία νιτρικών τα σφουγγαρια που έχει για φίλτρο.
-Η τιμη του είναι υψηλή κ με αυτά τα χρηματα καλύπτω ένα badget της 2ης επιλογής
Έχει κάποιος  γνώση από το συγκεκριμένο ενυδρείο?Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη του

2) το DIY ενυδρείο που σκέφτηκα είναι το εξής
 -διαστάσεις 90χ45χ45 + ένα μικρό φίλτρο πλάτης για τον εξοπλισμό (skimmer,θερμοστάτη,ανθρακα,αντιφώσφορο,αντλία επιστροφής μικρή αφου δεν υπάρχει μανομετρικο)
-φωτισμό δεν έχω ιδέα..φαντάζομαι 2χ24W με καλύπτουν αφού θα είναι fish only
-κυκλοφορία 1χjebao MP10 & 1XHydor Koralia Νano 900 για ανατάραξη επιφάνειας
-skimmer deltec mc 300
-βράχο νεκρό 10-12 κιλά για να είναι αεράτο κ να βλέπω τα ψάρια
-αραγωνίτη λεπτόκοκκο (sugar size).Δεν έχω ιδέα πόσα κιλά.

Θετικά
-Μπορώ να βάλω όλα τα ψάρια που θέλω(με την ανάλογη σειρά για να προλάβω "ψιλοτσαμπουκάδες").
-σιγουρα αξιόπιστη κ σαφώς ανώτερη επιλογή από το all in one

Αρνητικά
-δεν ξέρω αν τελικά χρειάζομαι ένα τέτοιο ενυδρείο για την δουλεία που το θέλω.Βέβαια αν μετά το γυρίσω σε light reef είναι έτοιμο.
-δεν μπορώ να το κάνω εγώ οπότε πρέπει να πάω σε κάποιον επαγγελματία
-δεν γνωρίζω καταστήματα Θεσ/νικης (μόνο ένα άρα δεν θα έχω μέτρο σύγκρισης τιμών)
-μάλλον θα ξεφύγει σε κόστος αρα αναλογικά κ η συντήρησή του
 -πρέπει να κάνω και καπάκι*

Όπως και να έχει θα αγοράσω από την 1η στιγμή  Α/Ο όπως κ ρεφρακτόμετρο

*Θέλω να μου πείτε αν χρειάζεται τελικά καπάκι.Φοβάμαι για υγρασίες και άλλα προβλήματα που δημιουργεί η απουσία του.Τι λέτε είναι απαραίτητο το καπάκι?

Ένα επίσης πρόβλημα είναι η τοποθέτηση του ενυδρείου.Δυστυχώς αναγκαστικά πρέπει να μπει μπροστά από σώμα καλοριφερ με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Γενικά ειμαι λίγο μπερδεμενος και θα ήθελα την βοήθειά σας
Συμβουλές,διορθώσεις,επισημάνσεις,προτροπές είναι θεμιτές,ευπρόσδεκτες και απαραίτητες.

Ευχαριστώ για τον χώρο
Νίκος από Βέροια
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2015, 06:22:36 μμ από QS-Plan »

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:54:43 πμ »
 welcome  Καλώς ήλθες Νίκο!!! welcome
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος maikl

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 460,430,400,210,200 125,120,90,54,25
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 11, 2014, 10:18:11 πμ »
Καλως την πατριδα!  :)

Νικο γνωμη μου να κανεις το ενυδρειο κι οχι να πας σε ετοιμη plug&play λυση. Για τα θεματα της ιχθυοφορτισης θα σου τα πουν καλυτερα οι θαλασσοψαροκαμμενοι. Εχω δυο ενυδρεια (500αρι και 120λιτρο) μπροστα σε καλοριφερ χρονια τωρα.Προβλημα ουδεν  ;)

Καιπαλι καλως ορισες  ^-^
2μετρο για τα common-comet-shubunkin, 1.5 για τις funcy ποικιλιες

ρΕβανί ή ρΑβανί..στο στομάχι η ορθογραφία χάνετε:)

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 11, 2014, 02:03:37 μμ »
Καλωσόρισες Νίκο. Για τα ψάρια που θέλεις να βάλεις (και ειδικά για το yellow tank)
η 2η λύση είναι προτιμότερη γιατί τα 80-100 λίτρα του έτοιμου δεν φτάνουν, όπως είπες.
Επίσης είναι πολύ πιθανό να μην σε καλύψει το σκίμμερ του, αν και δεν έχω εμπειρία με
το συγκεκριμένο ενυδρείο. Τα σφουγγάρια βέβαια μπορείς απλά να τα βγάλεις.
Αν το φτιάξεις, κάνε το μεγαλύτερο που αντέχει η τσέπη σου και πρόσθεσε σαμπ.

Αν τελικά πάρεις το έτοιμο, μπορεί να φιλοξενήσει 2 κλόουν, το gramma loretto, το
Pterapogon Kauderni και ίσως ένα ακόμη φιλήσυχο ψάρι του ίδιου περίπου μεγέθους
ή μια γαρίδα και τα σαλιγκάρια του συνεργείου καθαρισμού που ανέφερες.
Περίπου αυτή την ψαροσύνθεση έχω σε έτοιμο 130λιτρο all in one της sera.
Και μερικά μαλακά και lps κοράλια είναι όμορφα, οικονομικά και εύκολα για αρχή.

Μάζεψε γνώμες, σκέψου το με την ησυχία σου και καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 11, 2014, 03:38:24 μμ »
Χαιρετώ το φορουμ  ^-^
Καλώς σας βρήκα ολους αφού αυτό είναι το 1ο μου μήνυμα.Εύχομαι σύντομα να κάνω κ εγώ ένα ενυδρείο σαν τα δικά σας τα στολίδια.
Διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό σε διάφορα φορουμ(ελληνικά & ξένα) οτιδήποτε αφορα τα αλάτια.
Έχω καταλήξει να κάνω για αρχή τουλάχιστον ένα ενυδρείο μόνο με ψάρια αφού δεν έχω την εμπειρία να συντηρήσω κοράλλια αλλά από καπου πρέπει να ξεκινήσω και εγώ.Σίγουρα το θαλασσινό δεν είναι σαν το 100λιτρο γλυκού νερού που έχω κ δεν συγχωρεί εύκολα λάθη.
Καθυστερώ καιρό τώρα το όλο project γιατί σε λίγο καιρό θα μετακομίσω οπότε πρεπει να περιμένω αλλά επίσης θέλω να είμαι 100% σίγουρος για αυτό που πάω να κάνω.
Έχω καταλήξει σε δύο επιλογές.Η μία είναι έτοιμη κ αφορά all in one ενυδρείο και η άλλη αφορά DIY ενυδρείο.Η κάθε μία έχει τα θετικά και τα αρνητικά της και κάπου εκει ξεκινάνε οι προβληματισμοί μου..Ξεκινάω λοιπόν:

Όπως είπα σε όποιο ενυδρείο καταλήξω μιλάμε πάντα για fish only με νεκρό βράχο αφού φοβάμαι ανεπιθύμητες καταστάσεις πχ aptaisia κτλ.
Για να μην σας μπερδεύω όταν λέω fish only μην πάει ο νους σας σε αγγελόψαρα,triggers κτλ.
Μιλάω για κλασσικά εύκολα ψαράκια .Θέλω να βάλω
-3 clown fishes (2 occelaris & 1 black) καλύτερα 2 black
-1 gramma loretto ok
-1 six line wrasse μακριά,απορω γιατί το φερνουν;
-1 Pterapogon Kauderni απλά δεν μου αρέσει
-1 yellow tank με τίποτα

Από συνεργείο καθαρισμό 2 γαρίδες καθαριστές (debellius & amboinensis) και σαλιγκαράκια nassarius αναλογα τα λίτρα

1)Το all in one ενυδρείο είναι το εξής
http://www.aquael.pl/en/products/akwarystyka/kompletne-zestawy-akwariowe-szafki/70-aludekor-2

Στα θετικά του εντοπίζω
-είναι έτοιμο(το βάζω στην πρίζα κ "παίζει")
-ποιοτικό με ωραίο φωτισμό και ρυθμιστή θερμοκρασίας καθως κ cooler.Άρα θα έλεγα ολοκληρωμένο.Τουλάχιστον για την χρήση που το θέλω εγώ νομίζω με καλύπτει.

Στα αρνητικά
-εννοειται πως δεν χωράει όλα τα ψάρια που θέλω και αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμένα.Αλήθεια σε αυτά τα λίτρα πόσα χωράνε?
-φοβάμαι την αξιοπιστία του skimmer του οπως επίσης ίσως είναι ελλειπής κ η κυκλοφορία του.Επίσης θεωρώ εστία νιτρικών τα σφουγγαρια που έχει για φίλτρο.
-Η τιμη του είναι υψηλή κ με αυτά τα χρηματα καλύπτω ένα badget της 2ης επιλογής πόσο το βρήκες;
Έχει κάποιος  γνώση από το συγκεκριμένο ενυδρείο?Θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη του

2) το DIY ενυδρείο που σκέφτηκα είναι το εξής
 -διαστάσεις 90χ45χ45 + ένα μικρό φίλτρο πλάτης για τον εξοπλισμό (skimmer,θερμοστάτη,ανθρακα,αντιφώσφορο,αντλία επιστροφής μικρή αφου δεν υπάρχει μανομετρικο) [color=red90x45x50 ύψος πιο σωστό.][/color]
-φωτισμό δεν έχω ιδέα..φαντάζομαι 2χ24W με καλύπτουν αφού θα είναι fish only για αρχή καλά είναι,αλλά επειδή θα το βάλεις το κοράλλι όπως σε κόβω,βάλε από την αρχή όσο χρειάζεται
-κυκλοφορία 1χjebao MP10 & 1XHydor Koralia Νano 900 για ανατάραξη επιφάνειας καλύτερα η wp25 ή fs8000
-skimmer deltec mc 300 ωραία
-βράχο νεκρό 10-12 κιλά για να είναι αεράτο κ να βλέπω τα ψάρια
-αραγωνίτη λεπτόκοκκο (sugar size).Δεν έχω ιδέα πόσα κιλά.

Θετικά
-Μπορώ να βάλω όλα τα ψάρια που θέλω(με την ανάλογη σειρά για να προλάβω "ψιλοτσαμπουκάδες").
-σιγουρα αξιόπιστη κ σαφώς ανώτερη επιλογή από το all in one

Αρνητικά
-δεν ξέρω αν τελικά χρειάζομαι ένα τέτοιο ενυδρείο για την δουλεία που το θέλω.Βέβαια αν μετά το γυρίσω σε light reef είναι έτοιμο.
-δεν μπορώ να το κάνω εγώ οπότε πρέπει να πάω σε κάποιον επαγγελματία
-δεν γνωρίζω καταστήματα Θεσ/νικης (μόνο ένα άρα δεν θα έχω μέτρο σύγκρισης τιμών)
-μάλλον θα ξεφύγει σε κόστος αρα αναλογικά κ η συντήρησή του
 -πρέπει να κάνω και καπάκι*

Όπως και να έχει θα αγοράσω από την 1η στιγμή  Α/Ο όπως κ ρεφρακτόμετρο

*Θέλω να μου πείτε αν χρειάζεται τελικά καπάκι.Φοβάμαι για υγρασίες και άλλα προβλήματα που δημιουργεί η απουσία του.Τι λέτε είναι απαραίτητο το καπάκι? καλύτερα χωρίς.

Ένα επίσης πρόβλημα είναι η τοποθέτηση του ενυδρείου.Δυστυχώς αναγκαστικά πρέπει να μπει μπροστά από σώμα καλοριφερ με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Γενικά ειμαι λίγο μπερδεμενος και θα ήθελα την βοήθειά σας
Συμβουλές,διορθώσεις,επισημάνσεις,προτροπές είναι θεμιτές,ευπρόσδεκτες και απαραίτητες.

Ευχαριστώ για τον χώρο
Νίκος από Βέροια
όπως κατάλαβες είμαι υπέρ του diy
με ένα σαμπ πλάτης ξεμπερδεύεις με εξοπλισμό κλπ εκτός και αν τρυπήσεις για σαμπ κάτω.
ποιο μαγαζί λες για κατασκευή;
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:38:09 μμ »
•Το έτοιμο ενυδρειο της aquael το βρίσκω σε μαύρο χρώμα 730€ κ σε λευκό 760€.
99% στην τιμή  δ ε ν  συμπεριλαμβάνεται η βάση...
•παιδια γιατί τέτοια αντίδραση για το six line?στο liveaquaria το έχει ως semi-aggressive.Eιναι τόσο επικίνδυνο?εχω διαβάσει πως υπάρχει θέμα με τις γαρίδες γι ´αυτο θα μπει τελευταίο
•το yellow tank το βρίσκω πανέμορφο.Φυσικα κ δεν ειναι για 80-100l αλλά για 180?
•εχω ένα μαγαζί στο μυαλό μου κ εχω διαβάσει πολύ καλα λόγια αλλά δεν θέλω να το πω δημόσια γιατί ίσως θεωρηθεί έμμεση διαφήμιση κ παραβαινω ανονες του φορουμ.Παρολαυτα οποιος θέλει να του πω μπορώ με πμ.Ισως έχει συνεργαστεί με το μαγαζί κ θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη του.
•λέτε για 2+2 clowns ή μόνο 2 ίδια?για να αποφύγω φασαρίες ή θα κάνω ταυτόχρονη εισαγωγή ή σκέφτομαι να βάλω το ένα μαύρο αργότερα γα να γίνουν τα δυο προηγούμενα ζευγάρι.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:54:34 μμ »
Το six line ειναι παλιοψαρο,υπαρχουν αλλα πανεμορφα wrasse.Το μαγαζι μπορεις να το αναφερεις και εδω.
Πολλα τα λεφτα για το ετοιμο.Με αυτα κανεις παπαδες σε diy.
Τα κλοουν καλα το σκεφτεσαι να τα βαλεις ετσι.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:00:30 μμ »
το 6line και εγώ το γουστάρω πολύ σαν ψαράκι.
Αυτά που έχω ακούσει από φίλους με έχουν κάνει να το βλέπω και να φεύγω...
Τώρα το yellow είναι ακανθούρος...θέλει μήκος και λίτρα για να το χαρείς.Φαντάσου ότι τα ψάρια αυτά είναι σαν τις lotus της θάλασσας...δεν τα βάζεις σε ένα μικρό χωριό με χωματόδρομους...θέλουν πίστα ολόκληρη για να είναι χαρούμενα και υγιή,και ναι τα 180 λίτρα είναι λίγα κατά την ταπεινή μου γνώμη για αυτά τα ψάρια.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:32:25 μμ »
Το κατάστημα στο οποίο μάλλον θα απευθυνθώ για την κατασκευή του ενυδρειου ειναι το bluefish aquariums.Εχω διαβάσει πολύ καλα λόγια.
Τώρα για το yellow tank κανένα πρόβλημα να μην το βάλω αν ειναι να υποφέρει το ζωντανό.Εδω είμαστε να διορθωνομαστε.Θελω τα ζωντανά που θα φιλοξένησω να ειναι υγιή απο όλες τις απόψεις.Μπορει στην θέση του να βάλω ένα dwarf angel πχ  flame angel ή  flameback angelfish που ειναι κ στα λίτρα που σκέφτομαι να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2014, 10:56:07 μμ »
Ο Παναγιωτης ειναι εμπειρος και οτι συμφωνησετε θα κανει και σε καλη τιμη.Αν βαλεις τα αγγελοψαρα μετα κατα 99% ξεχνα πολυποδες....Γνωμη μου ξεκινα το για reef απο την αρχη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2014, 10:56:55 μμ από gregog7 »
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 12, 2014, 10:41:58 πμ »
Παιδια σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις  thubsup
Θα επανέλθω να σας ενημερώσω για την εξέλιξη ή να κάνω κ άλλες ερωτήσεις απο απορίες που σίγουρα θα προκειψουν  :)

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 12, 2014, 04:54:35 μμ »
Άντε παλικάρι μου καλή αρχή κι από εμένα! Το yellow αν γουστάρεις βάλτο και σε 180 λίτρα. Χόμπι κάνουμε..... Μην μασάς! Εγώ τον μεγάλωσα στα όπα όπα στον κύβο μου! Απλά προσπάθησε να έχεις φουλ αεράτο στήσιμο βράχου ώστε  να μπορεί να πατάει και καμία γκαζιά στο 90άρι....... welcome

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2014, 08:11:33 μμ »
Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε...
Και εγω θα συμφωνήσω με τον Γρηγορη.. ξεκινα το για reef απο την αρχη.

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2014, 08:14:39 μμ »
Ετσι και αλλιως σε αυτα τα λιτρα δεν βαζεις ψαρια ας τα πουμε "αξιολογα",οτι θα εβαζες και σε ενα reef θα βαλεις και σε ενα fishonly τοσων λιτρων
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Οσο γερνας μαθαινεις
  • Τα ενυδρεία μου: 400 λιτρα reef
  • Τόπος Διαμονής: Πειραιας
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2014, 02:26:02 πμ »
Το συγκεκριμενο ετοιμο ενυδρειο το εχω στησει και εχω προσπαθησει να καταλαβω πως δουλευει,χωρις να το καταφερω.Πολυ περιεργο ενυδρειο,και θα μετανιωσεις σιγουρα.Και τσιμπαει και στην τιμη.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 15, 2014, 01:30:11 μμ »
Το six line ειναι παλιοψαρο,υπαρχουν αλλα πανεμορφα wrasse.Το μαγαζι μπορεις να το αναφερεις και εδω.
Πολλα τα λεφτα για το ετοιμο.Με αυτα κανεις παπαδες σε diy.
Τα κλοουν καλα το σκεφτεσαι να τα βαλεις ετσι.

το six line διαγράφεται..
Έχω απορία όμως για τα κλοουνάκια:Αν κάνω ταυτόχρονη εισαγωγή 4 κλόουν (2οccelaris+2black occel.) για τα τα βάλω σαν κοπαδάκι από την πρώτη στιγμή κ να μην έχω προβλήματα αυτό δεν θα επιβαρύνει την βιολογία?
Πόσο χρόνο θέλει ένα ενυδρείο στρώσιμο για να δεχθεί με την "μία" ταυτόχρονη εισαγωγή 4 ψαριών?Ή μήπω κάτι τέτοιο είναι απαγορευτικό?

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:52:48 μμ »
Οχι και τα 4 μαζι.2 και μετα αλλα 2
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:48:03 μμ »
Ευχάριστα νέα!!!
Κατόπιν κουβέντας με το έτερον ήμισυ (πονεσαν τα γόνατα μου απο το γονατισμα. <0>  )μου επέτρεψε να μεγάλωσε λίιιιιγο ακόμη τις διαστάσεις του ενυδρειου οπότε το 90*45*45 ακυρώνεται κ πάμε στις καινούριες διαστάσεις που ειναι
1,0χ 0,50χ0,45!!!
Δεν βλέπω την ώρα να δώσω παραγγελια....

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:51:15 μμ »
Δωσε 50 υψος καλυτερα,κατα τα αλλα πολυ ωραια νεα..ετοιμασε και αναλογο δωρακι
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:57:07 μμ »
Σε τι βοηθά το μεγάλο ύψος?

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 16, 2014, 10:17:48 μμ »
Το νερο φαντασου οτι θα ειναι 5-8 ποντους πιο κατω. Οποτε αν πας σε 45 υψος η στηλη νερου θα ειναι στο 38-40.. αν βγαλεις και το υψος του βυθου τοτε πας χαλαρα για στηλη νερου 33-35cm..
Ενω αν εισαι στο 50 θα ειναι γυρω στο 40... εεε υπαρχει διαφορα οπως και να το δεις..  ;)

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:12:54 μμ »
Οτι ειπε ο απο πανω...καντο και δεν θα χασεις...
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 17, 2014, 10:30:25 πμ »
Οτι ειπε ο απο πανω...καντο και δεν θα χασεις...
Το νερο φαντασου οτι θα ειναι 5-8 ποντους πιο κατω. Οποτε αν πας σε 45 υψος η στηλη νερου θα ειναι στο 38-40.. αν βγαλεις και το υψος του βυθου τοτε πας χαλαρα για στηλη νερου 33-35cm..
Ενω αν εισαι στο 50 θα ειναι γυρω στο 40... εεε υπαρχει διαφορα οπως και να το δεις..  ;)

Ωπ, παιδιά παρανόηση κ φταίω εγώ που δεν ήμουν σαφής.
Εξ'αρχής εννοούσα στήλη νερού 45cm, λαμβάνοντας υπόψη αυτά που και εσείς λέτε.Δηλαδή υπολογίζω
 ύψος τζαμιού 50cm -  2 πόντους πιο κάτω το νερό - 3 πόντους από την βάση λόγω αραγωνίτη =45cm στήλη νερού

Μήπως υπολογίζω λάθος τους 2 πόντους πιο κάτω το νερό?Θέλει παραπάνω γιατί πχ θα έχω νερά που θα ξεχυλίζουν?Το καπάκι που θα υπάρχει δεν θα με προστατεύει από κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 17, 2014, 10:56:33 πμ »
3 με 5 πόντους πιο κάτω δεν χάθηκε ο κόσμος...εσύ κάνε 50άρι το τζάμι και όλα καλά
έδωσες παραγγελία;;;;;;
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος nikg

• Gold member
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 17, 2014, 12:32:54 μμ »
3 με 5 πόντους πιο κάτω δεν χάθηκε ο κόσμος...εσύ κάνε 50άρι το τζάμι και όλα καλά
έδωσες παραγγελία;;;;;;

όχι γιατί δεν έχουμε ακόμη τελειώσει την μετακόμισηκ συνεχώς προκύπτουν κ νέα θέματα με τα έπιπλα ο΄ποτε τι πάει πίσω?το ενυδρείο.. :-[

99,99% θα απευθυνθώ στο κατάστημα που είπαμε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2014, 12:34:37 μμ από nikg »