ΑποστολέαςΘέμα: Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 by bouboulas  (Αναγνώστηκε 7971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bouboulas

• Silver member
  • Τόπος Διαμονής: Περαμα
Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 by bouboulas
« στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:29:44 πμ »
Πρόσφατα μου χάρισαν το παρακάτω ενυδρείο. Επειδή είμαι παντελώς  άσχετος με τα αλάτια και ξεκινώντας σωστά θα αποφύγω πολλά. Έτσι θέλω τις συμβουλές σας.
Το ενυδρείο μεταφέρθηκε στον χώρο μου. Προσωρινά στο εργαστήριό μου και μετά στο σπίτι γιατί πρώτα πρέπει να δίνουν μερικές εργασίες τόσο στο έπιπλο, αλλά και στο ενυδρείο. Το οποίο τρέχει κανονικά. Να πω πως το ενυδρείο είναι της sera το marin biotop cube 130.
Στο ενυδρείο είχε βγάλει το καπάκι ο προκάτοχος του, είχε βάλει ένα φωτιστικό με 2 λάμπες PL μπλε λευκό 10000κ 11 watt η κάθε μία και έχει αντικαταστήσει το σκίμερ του με ένα κρεμαστό.
Στο σπίτι που θα το πάω θα πρέπει να βάλω το καπάκι του για τα παιδιά ώστε να μην βρίσκω διάφορα πράγματα να κολυμπούν και για να μην γεμίζει το τόπος με αλάτια.
Το καπάκι του έχει δύο λάμπες PL 24 watt μπλε λευκό η κάθε μία. Αυτός ο φωτισμός είναι επαρκής για το ενυδρείο; Επίσης για να βάλω το καπάκι του θα πρέπει να αλλάξω και το σκίμερ για τι με το αυτό που έχει τώρα δεν μπορεί να κλείσει το καπάκι. Η σκέψη είναι να πάρω αυτό http://www.ebay.com/itm/190759575896?var=490118266706&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649  ή αυτό http://www.ebay.com/itm/321399983320?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 και να μπει μέσα στο εσωτερικό σαμπ. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, μέσα στο σαμπ είχε μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο. Να βάλω υλικό τύπου ελαφρόπετρα η σιποραξ ή να το αφήσω ως έχει; Μου είπε το παλικάρι που μου το έδωσε πως ο βράχος κάνει όλη την βιολογία και δεν χρειάζεται περισσότερα υλικά.
Μέσα το ενυδρείο φιλοξενεί ένα clownfish (ο νέμο από την ταινία) μια καραβιδούλα και μερικά κοράλλια. 3 zoanthus sociatus 2 pachyclavularia violacea και μερικά σαλιγκάρια 
Θα πρέπει να πάρω τροφή για τα κοράλλια και ποια ;
Για το ψαράκι τι τροφή να πάρω;
Ευχαριστώ !!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2014, 12:10:06 μμ από Giovanni »
Παντα φιλικα και με καλη διαθεση
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2014, 01:17:45 μμ »
Πρόσφατα μου χάρισαν το παρακάτω ενυδρείο. Επειδή είμαι παντελώς  άσχετος με τα αλάτια και ξεκινώντας σωστά θα αποφύγω πολλά. Έτσι θέλω τις συμβουλές σας.
Το ενυδρείο μεταφέρθηκε στον χώρο μου. Προσωρινά στο εργαστήριό μου και μετά στο σπίτι γιατί πρώτα πρέπει να δίνουν μερικές εργασίες τόσο στο έπιπλο, αλλά και στο ενυδρείο. Το οποίο τρέχει κανονικά. Να πω πως το ενυδρείο είναι της sera το marin biotop cube 130. Ωραίο ενυδρειάκι για να αρχίσεις
Στο ενυδρείο είχε βγάλει το καπάκι ο προκάτοχος του, είχε βάλει ένα φωτιστικό με 2 λάμπες PL μπλε λευκό 10000κ 11 watt η κάθε μία και έχει αντικαταστήσει το σκίμερ του με ένα κρεμαστό.
Στο σπίτι που θα το πάω θα πρέπει να βάλω το καπάκι του για τα παιδιά ώστε να μην βρίσκω διάφορα πράγματα να κολυμπούν και για να μην γεμίζει το τόπος με αλάτια.
Το καπάκι του έχει δύο λάμπες PL 24 watt μπλε λευκό η κάθε μία. Αυτός ο φωτισμός είναι επαρκής για το ενυδρείο; καλύτερα χωρίς καπάκι,αλλά αν υπάρχει πρόβλημα...Το φωτιστικό που έχεις δεν φτάνει,αυτό που έχει το καπάκι είναι περισσότερ.Αλλά που θα βρίσκεις τις λάμπες
 Επίσης για να βάλω το καπάκι του θα πρέπει να αλλάξω και το σκίμερ για τι με το αυτό που έχει τώρα δεν μπορεί να κλείσει το καπάκι. Η σκέψη είναι να πάρω αυτό http://www.ebay.com/itm/190759575896?var=490118266706&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649  ή αυτό http://www.ebay.com/itm/321399983320?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 και να μπει μέσα στο εσωτερικό σαμπ. Ποιο σκίμμερ έχει τώρα;Από τα 2 που έβαλες το πρώτο μου φαίνεται καλύτερο.Αν σε παίρνει και σαν λεφτα και διαστάσεις δες το tunze 9002,από τα κορυφαία σε τέτοιες καταστάσεις.
 Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, μέσα στο σαμπ είχε μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο. Να βάλω υλικό τύπου ελαφρόπετρα η σιποραξ ή να το αφήσω ως έχει; Μου είπε το παλικάρι που μου το έδωσε πως ο βράχος κάνει όλη την βιολογία και δεν χρειάζεται περισσότερα υλικά. Και πολύ καλά σου είπε...
Μέσα το ενυδρείο φιλοξενεί ένα clownfish (ο νέμο από την ταινία) μια καραβιδούλα και μερικά κοράλλια. 3 zoanthus sociatus 2 pachyclavularia violacea και μερικά σαλιγκάρια 
Θα πρέπει να πάρω τροφή για τα κοράλλια και ποια ; Δεν χρειάζεται
Για το ψαράκι τι τροφή να πάρω; Δες από την σειρά της ocean nutrition,formoula 1 kai prime reef
Ευχαριστώ !!
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2014, 01:27:40 μμ »
Επίσης διαβασε εδώ,εδώ και εδώ.
Για όποια απορία ρώτα...
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:37:16 μμ »
...Να πω πως το ενυδρείο είναι της sera το marin biotop cube 130.
Ακριβώς το ίδιο έχω: Μια απόπειρα στ' αλάτια
Κι εγώ έχω βγάλει το καπάκι (γιατί ο φωτισμός δεν έφτανε), ακούμπησα επάνω στο ενυδρείο 2
φωτιστικά με σύνολο 6Χ24watt T5 και έβαλα μέσα στο σαμπάκι πλάτης αυτό το σκιμμεράκι:
http://fish.aquaristic.net/Aqua-Medic-Turboflotor-blue-500-uv_sterilizer.html
με το οποίο όμως πάλι δεν θα κλείνει το καπάκι, αφού προεξέχει επάνω το κυπελλάκι του.

Το καπάκι του έχει δύο λάμπες PL 24 watt μπλε λευκό η κάθε μία. Αυτός ο φωτισμός είναι επαρκής για το ενυδρείο; Επίσης για να βάλω το καπάκι του θα πρέπει να αλλάξω και το σκίμερ για τι με το αυτό που έχει τώρα δεν μπορεί να κλείσει το καπάκι. Η σκέψη είναι να πάρω αυτό http://www.ebay.com/itm/190759575896?var=490118266706&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649  ή αυτό http://www.ebay.com/itm/321399983320?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 και να μπει μέσα στο εσωτερικό σαμπ.
Κανένα από τα 2 δεν θα σου κάνει δουλειά κατά τη γνώμη μου, αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις παραδείγματα
που έκοψαν λίγο από πίσω το καπάκι και προσάρμοσαν κρεμαστά σκίμμερ, αλλά πάλι δεν θα λυθεί το θέμα του
ανεπαρκούς φωτισμού, αφού στο καπάκι δεν χωράνε περισσότερες λάμπες. Για μένα είναι μονόδρομος να βγει
το καπάκι (και κρίμα γιατί έτσι χαλάει η μόστρα), αλλά θα σου λύσει τα χέρια σε επιλογές φωτισμού και σκίμμερ.
Εγώ σκέπασα όλη την επιφάνεια του ενυδρείου με επικαθήμενα φωτιστικά και ανεμιστήρες (κάτι σαν καπάκι).

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, μέσα στο σαμπ είχε μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο. Να βάλω υλικό τύπου ελαφρόπετρα η σιποραξ ή να το αφήσω ως έχει; Μου είπε το παλικάρι που μου το έδωσε πως ο βράχος κάνει όλη την βιολογία και δεν χρειάζεται περισσότερα υλικά.
Θα πρέπει να πάρω τροφή για τα κοράλλια και ποια ;
Για το ψαράκι τι τροφή να πάρω;
Ευχαριστώ !!

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2014, 11:01:21 μμ »
LED δεν μπορείς να βάλεις στο καπάκι?
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

• Silver member
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 03, 2014, 10:07:16 πμ »
Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.  Επειδή δεν γίνεται με τίποτα να μείνει χωρίς καπάκι (είναι η γυναίκα μου που δεν θέλει) Με βλέπω να φτιάχνω άλλο καπάκι αν και στο δικό του με λίγο κόπο μπορούν να μπουν ακόμα 2 λάμπες με λίγο στρίμωγμα ή και παραπάνω αν αφαιρέσω τα μπάλαστ και τα στάρτερ και τα βγάλω εκτός καπακιού. Για λεντ δεν έχω καμία εμπειρία και τα έτοιμα είναι αρκετά ακριβά για την τσέπη μου στην φάση που είμαι τώρα. Με το σκίμμερ προβληματίζομαι γιατί είναι κρεμαστό και βγαίνει αρκετά ψιλά όπου ενοχλεί στο κλείσιμο του καπακιού. Γιαυτό έβαλα τα παραπάνω σκίμμερ ώστε να μπουν μέσα στο σαμπάκι της πλάτης για να κλείσει το καπάκι. Αλήθεια αν βάλω δύο από τα παραπάνω μαζί, μπορούν να δουλέψουν;
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 03, 2014, 10:49:15 πμ »
Ποιο σκιμμερ εχει τωρα;Αν μπορεις να κοψεις το καπακι σε εκεινο το μερος...θα ταιριαξει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2014, 10:50:36 πμ από gregog7 »
Γρηγόρης.

• Silver member
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:18:42 μμ »
Αυτό που είναι στην φωτογραφία. Για να χωρέσει το σκιμεράκι θα πρέπει να σφάξω το καπάκι
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 03, 2014, 07:43:00 μμ »
Ε θα ανοίξεις μια τρύπα απο πάνω για να βγαίνει το δοχείο συλλογής του σκίμμερ.
Άλλη λύση θα ήταν να μην έβαζες καθόλου σκίμμερ και αν στηριχθείς σε αλλαγές νερού.χμμ πολλά μπορείς να κάνεις αρκεί να μας περιγράψεις τι θέλεις από το ενυδρείο σου.Πώς το έχεις φανταστεί.Πόσο χρόνο/χρήματα και όρεξη έχεις να ασχοληθείς.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:03:40 μμ »
Ναι..ενα σφαξιματακι και εισαι ετοιμος...
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος vales_red

• Gold member
    • Vacations!
  • Τα ενυδρεία μου: 280L mixed reef
  • Τόπος Διαμονής: Thessaloniki
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2014, 02:24:27 πμ »
 welcome

και καλη αρχη! Πού ωραιο ξεκινημα κανεις!
"Where land ends.... life begins!"

I know where you'll be this summer!
Περισσότερα εδώ: www.villanatassavalentino.gr

• Silver member
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2014, 09:21:08 πμ »
Λοιπών παράγγειλα αυτήν την λάμπα http://www.fishpetsreptiles.co.uk/products/detail.php?prodcat=1&prodtype=1&prodid=81 και σκέπτομαι να προσαρμόσω στο καπάκι και τις 2 υπάρχων από το φωτιστικό που έχει τώρα. Στο σύνολο τα βατ θα φτάσουν τα 70. Στο καπάκι η λευκή είναι 840 και θα αντικατασταθεί και στο μικρό φωτιστικό μια λευκή και μία μπλε που θα προσαρμοστούν στο καπάκι  Η σκέψη μου είναι να μπουν ακόμα 2 με τρία ψαράκια ακόμα μιας και το ενυδρείο είναι μικρό. Επίσης θα προσθέσω και μερικά εύκολα κοράλλια να δω πως θα πάει.   
Σταματης

• Silver member
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 06, 2014, 09:49:30 πμ »
Λέω να βάλω ακόμα λίγο βράχο στο ενυδρείο. Μία σκέψη που έκανα είναι να πάρω απευθείας από την θάλασσα και να τον βάλω. Όμως διαβάζοντας κατάλαβα ότι μπορεί να είναι και επικίνδυνο λόγο αυτών που κουβαλάει. Αν πάρω από την θάλασσα, τον αφήσω να στεγνώσει και έπειτα αφού τον καθαρίσω καλά να τον βράσω, θα μπορεί να μπεί στο ενυδρείο; 
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 06, 2014, 10:35:48 πμ »
Βραχο δεν νομιζω να θελεις συμπληρωμα,αλλα αν θελεις να δοκιμασεις πρεπει να βρεις πορωδες κομματι.Με το καπακι τι θα κανεις τελικα;
Γρηγόρης.

• Silver member
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 06, 2014, 10:54:18 πμ »
Κάτι σαν την φεγγαρόπετρα ; Ο παραπάνω βράχος θα αυξήσει και την βιολογία ή θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ;
Με το καπάκι θα βάλω το δικό του και θα του προσθέσω και τις δύο λάμπες από το υπάρχον φωτιστικό. Στο σύνολο θα είμαι στα 70 watt.  Επίσης θα προσθέσω και τέσσερα  ανεμιστηράκια τον 6 cm στο πορτάκι που είναι για την τροφή, συνδεμένα σε έναν STC 1000.
Για τον επόμενο μήνα σκέπτομαι να πάρω αυτό http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=209 για αυτόματη αναπλήρωση του νερού.
Ποια είναι η γνώμη σου; 
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 06, 2014, 12:21:57 μμ »
Καλες οι προσθηκες και σωστες.Αυτην την αναπληρωση χρησιμοποιουν αρκετοι χομπιστες.
Για το φως μηπως να μην εβαζες το φωτιστικο το μικρο αλλα να προσαρμοζες μια t5 24 watts και να τελειωνες με το θεμα φως;
Με το σκιμμερ τι θα κανεις;Θα το κοψεις το καπακι;
Βραχο γιατι δεν αγοραζεις λιγο ζωντανο ειτε απο μαγαζι ειτε απο χομπιστα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2014, 12:23:29 μμ από gregog7 »
Γρηγόρης.

• Silver member
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:30:30 μμ »
Για να βάλω τ5 θα πρέπει να βάλω και μπάλαστ και είναι στρυμωγμένα σε αυτό το χώρο που έχει στο καπάκι. Άσε που θα πρέπει να τα ξηλώσω όλα και να τα ξανά τοποθετήσω  από την αρχή. Δυστυχώς το καπάκι δεν μου δίνει <<χέρι>> για κάτι τέτοιο γιατί η υπάρχων βάσεις είναι χυτές και θα πρέπει να τις κόψω και να φτιάξω καινούριες. Ίσως αργότερα να πάω σε ένα φωτιστικό led. Με το σκίμερ μου έδωσε ένα φιλαράκι αυτό http://www.ebay.com/itm/190759575896?var=490118266706&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 Το οποίο μπαίνει μέσα στο σαμπάκι της πλάτης και κλείνει το καπάκι κανονικά.  Αν δω αργότερα να μην με καλύπτει θα φτιάξω ένα σαμπ και θα βάλω μεγαλύτερο.  Με τον βράχο αυτό θα κάνω που λες. Θα αγοράσω η από χομπίστα ή από μαγαζί. Για την ώρα θα πρέπει να ξανα μεταφέρω την γυάλα σε άλλη βάση ώστε να μπορέσω να ανακατασκευάσω την δικιά του για να μπει πλέον στο σπίτι. Σήμερα μου ήρθαν και τα τεστάκια και το αλάτι. Αλάτι πείρα αυτό http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/nero/alati-ati-coral-ocean-plus-7kg-detail?Itemid=0  Δεν ξέρω τη θα κάνω, αν κάνω αλλαγές από θάλασσα, μιας και έχω την δυνατότητα για να παίρνω καθαρό νερό από το πέλαγος ή να φτιάχνω με αλάτι και Α/Ο. Από ότι διαβάζω οι απόψεις διίστανται και έχω μπερδευτεί. 
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:49:18 μμ »
Αφου θα φτιαξεις την βαση δεν το φτιαχνεις απο τωρα το σαμπ;Και θα σου λυσει τα χερια και ανασα θα δωσουν τα επιπλεον λιτρα σρο συστημα
Σκεψου το
Γρηγόρης.

• Silver member
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:50:59 μμ »
Μην με βάζεις στην πρίζα γιατί στο τσακ είμαι. Ένα θέμα που έχω με το σαμπ είναι η υπερχείλιση και πώς να την φτιάξω χωρίς να τρυπήσω το ενυδρείο. Άλλο ένα θέμα είναι η δυσκολία αφαίρεσης του υπάρχον που βρίσκετε στην πλάτη, αν αφαιρείται δηλαδή. Δεν έχω καμία εμπειρία σε σαμπ και δεν ξέρω πως και που. Για να αφαιρέσω το υπάρχον σαμπ θα πρέπει να μεταφέρω τα ζωντανά και τον βράχο σε άλλη γυάλα για να κάνω δουλειά στο ενυδρείο. Μια σκέψη που έκανα είναι να μεταφερθούν όλα σε μια γυάλα 120 λίτρων, να βάλω μέσα ζωντανά βράχο κτλ. Να βάλω ένα εσωτερικό φιλτράκι με αντιφώσφορο και ένα με άνθρακα, μέχρι να τελειώσω το κανονικό ενυδρείο. Πάντος το σαμπ θα μου λύσει τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις. Με περιορίζει ο χώρος που έχει διαστάσεις 48Χ 46 και εκεί μέσα θα πρέπει να τα χωρέσω όλα, σαμπ, αναπλήρωση, πολύπριζα, κτλ. Τι λες να κάνω; Να τα μεταφέρω όπως προ ανέφερα και να ξεκινήσω να τα φτιάχνω; Με υπερχείλιση τι να κάνω και τι αντλία επιστροφής θα χρειαστώ για τα λίτρα μου; Μέσα στο σαμπ τι θα πρέπει να βάλω και τι τμήματα θα πρέπει να κάνω;
Γρηγόρη συγνώμη που σε ζαλίζω με τις πολλές ερωτήσεις μου.     
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:03:14 μμ »
Για υπερχειληση μονο τρυπημα μπορω να σου προτεινω...αντλια στα λιτρα σου με μια 1000αρα κανεις δουλεια...αν ξηλωνεται το εσωτερικο θα ηταν καλυτερα....Αφου εχεις χωρο για τα ζωντανα γνωμη μου να το κανεις...
Μεσα στο σαμπ,ενα διαμερισμα για σκιμμερ,θερμοστατη κλπ και ενα ακομη για την αντλια...Αναπληρωση που θες να την βαλεις;Μεσα στο ντουλαπι;
Γρηγόρης.

• Silver member
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:25:32 μμ »
Ναι για μέσα στο ντουλάπι λέω για την αναπλήρωση. Αν τα λέω σωστά, θα μπορέσω να την βάλω ψηλότερα από  σαμπ και θα κάνει αναπλήρωση του νερού με μηχανικό φλοτέρ. Για την υπερχείλιση λες να το τρυπήσω; Από ότι διαβάζω αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος και ο ποιο λειτουργικός.  Συμφωνείς με τον τρόπο που προανέφερα για να βάλω τα ζωντανά προσωρινά;
Σταματης

• Silver member
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 11, 2014, 09:53:00 πμ »
Προχωρώ ολοταχώς. Εχτές έβαλα τα ανεμιστηράκια , 4 των 6 cm το καθένα όπου θα ελέγχονται  από έναν STC 1000  Ήρθε και η λάμπα και θα την βάλω το απόγευμα.
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 11, 2014, 11:24:01 πμ »
Πολυ ομορφα τα εβαλες...θα βαλεις και την λαμπα αψογα...φαινεται να το κατεχεις :)
Τελικα θα τρυπησεις;
Γρηγόρης.

• Silver member
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 11, 2014, 12:40:50 μμ »
Από κατασκευές σε ενυδρεία τα πάω καλά. Από θαλασσινό έχω μαύρα μεσάνυχτα.  Δεν ξέρω  τι να κάνω. Να το τρυπήσω ή να βάλω μια υπερχείλιση DIY με ανάποδο U να ξεμπερδεύω ;
Σταματης

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 11, 2014, 12:46:57 μμ »
Η τρύπα στο τανκ είναι η καλύτερη λύση. Έχει όμως πολύ φασαρία.
Τα U (πάντα για δύο μιλάμε) είναι γρήγορη λύση, χωρίς πολλά μερεμέτια και λειτουργεί εδώ και καιρό με ασφάλεια σε δύο τουλάχιστον μέλη του φόρουμ.

Εγώ αν έστηνα νέο ενυδρείο θα άνοιγα τρύπα. Αν είχα ήδη στημένο μάλλον θα πήγαινα στα U.

Τις τρύπες εισαγωγής αέρα στο καπάκι τις έκανες εσύ; Ωραίο pattern.
Αν και μάλλον τις τρύπησες με δράπανο χωρίς βάση ε; Γιατί κάποιες "χάνουν" ελάχιστα αλλά έτσι δείχνουν και χειροποίητες  :)
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.