ΑποστολέαςΘέμα: Biopellets - Τα υπέρ και τα κατά  (Αναγνώστηκε 3103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Biopellets - Τα υπέρ και τα κατά
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 22, 2014, 06:39:21 μμ »
Τα μπλε μπουκαλακια ειναι της ΚΖ και προφανως αναφερεται στην μεθοδο της.
Ο βραχος δεν δεσμευει φωσφορικα;
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 22, 2014, 09:16:16 μμ »
Γενικά ο ζωντανός βράχος εκτελεί πολλές λειτουργίες σε ένα ενυδρείο.
Συμβάλει στη βιολογική ικανότητα φιλτραρίσματος σε μια δεξαμενή.Με τον καιρό καθώς ωριμάζει δημιουργείτε μια ποικιλία μικροοργανισμών στην επιφάνειά του.Το νερό κυκλοφορεί μέσα απο τον βράχο(νόμος Bernoulli)και οι οργανισμοί αυτοί βοηθούν στην κυκλοφορία.(Shimek 2004 http://reefkeeping.com/issues/2004-05/rs/feature/index.php).

Γνώμη μου απλά είναι όποιος θέλει να ανακατευτεί με προβιοτικές ας πάει κατευθείαν στην Zeovit γιατί όλες οι άλλες υπολείπονται πολύ αυτής της μεθόδου.
ΙΜΟ είναι η μόνη μέθοδος που κάθε πρόσθετο(μπλε μπουκαλάκι)έχει μια χρήση λογική στο χτίσιμο ενός Super Reef και το πάει εκεί που το πάει.

Τώρα προβλήματα που έχουν να κάνουν με νιτρικά/φωσφορικά είναι πολύ πιο απλά στην λύση.
Συνήθως οφείλονται σε ανεπαρκή φίλτρανση και λάθη ως προς overstock και το υπέρμετρο τάισμα που οδηγεί το overstock.Αλλαγές νερού,χρήση GFO,αλλαγή υποστρώματος αλλαγή βράχου είναι οι λύσεις όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ημίμετρα που οδηγούν σε μεγαλύτερα προβλήματα.

Νίκο μην ψαρώνεις.Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του γραπτού λόγου είναι ότι πανεύκολα μπορεί να παρερμηνευτεί και να παρεξηγηθεί.
Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα σαν άνθρωποι και χομπίστες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2014, 09:25:49 μμ από Τρελογιατρός »
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 31, 2014, 09:24:26 πμ »
επειδη τα μπλε μπουκαλακια ειναι παρα πολλα ποια πρεπει να δουλευτουν?μπορω να τα δουλευω χωρις να βαλω ζεολιθο?οταν δουλευεις μονο αυτα αλλης εταιρειας μπορεις να δουλευεις μαζι πχ reefplus?και η βασικη ερωτηση πως δουλευουμε αυτα?ειναι μια μεθοδος με τρομερα αποτελεσματα ακροβατοντας κανονικα,αν μπορειτε να την περιγραψετε λιγο για να την καταλαβω,οι μετρησεις γινονται καθε 3ημερο?αλλαγες καθε εβδομαδα?κοστος?ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 31, 2014, 01:42:27 μμ »
Εγω τα βαζω χωρις ζεολιθο
Μπορεις να βαζεις και αλλα προιοντα,ακομη και αλλα βακτηρια
Οτι λενε οι οδηγιες και μετα προσαρμοζεις αναλογα τι μετρησεις εχεις
Χωρις τον ζεολιθο δεν ακροβατεις
Εχω τa zeobac,zeostart 3,zeofood,amino acid,coral vitalizer,bio mate.
Παραλληλα βαζω reef plus,amino acid microbelift και specialblend
Αποτελεσμα εχω χαμηλα νιτρικα αλλα κανω εβδομαδιαιες αλλαγες...αν ειχα σαμπ ισως να δοκιμαζα biopellets μιας και το ζεολιθο τον ψιλοφοβαμαι
Γρηγόρης.

• Platinum member
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 31, 2014, 03:01:46 μμ »
Ο Ζεόλιθος είναι πιο light υλικό απο τα Β/Ρ όταν δουλεύεται σωστά.
Είναι υλικό που τραβάει συστατικά απο την στήλη νερού και χρησιμοποιήτε για να μαζεύονται τα βακτήρια εκεί και να φτιάχνουν το βακτηριοπλανκτόν που ελευθερώνεται με την καθημερινή ανάδευση και μετά απο ένα διάστημα τον πετάς και βάζεις άλλο.
Τα Β/Ρ απο την άλλη λιώνουν και ταΐζουν τα βακτήρια.Είναι απο μόνα τους δλδ ο οργανικός άνθρακας όλα σε ένα δλδ.

Τώρα ρίχνεις 2 πηγές οργανικού άνθρακα(zeostart-zeofood).Είναι πιο επικίνδυνο έτσι ΙΜΟ μιας και ρίχνεις ζουμιά που ανταγωνίζονται μεταξύ τους πχ ρίχνεις 3 ή 4 διαφορετικά αμινοξέα.
Όταν κάνεις χρήση βακτηρίων μαζί με οργανικό άνθρακα(ζάχαρη,βότκα,ξύδι ή ότι άλλο)είναι προβιοτική.
Γενικά όταν παίζεις με βακτήρια αυτόματα είναι προβιοτική γιατί παίζεις με τον βακτηριακό πληθυσμό για να το καταλάβεις καλύτερα.

ΙΜΟ μπορείς να συνδυάσεις άλλα βακτήρια και ζουμιά ή Β/Ρ απλά δεν θα πάρεις ποτέ το παστέλ χρώμα που δίνει η Ζεοβίτ.
Για τέτοιους χρωματισμούς απαιτείται η σειρά της ΚΖ με αρχή πάντων το ζεόλιθο,zeostart(3 ή 4...δεν ξέρω ποιο βγάζει τώρα),zeofood7,και άνθρακα.
Τα άλλα είναι εξτραδάκια και βοηθάνε άλλα πολύ και άλλα λιγότερο.

Παράλληλα ένα πολύ δυνατό σκίμμερ,έντονος φωτισμός,πολύ κυκλοφορία,ενεργός άνθρακας,ζεόλιθος σε ριάκτορα ο οποίος δουλεύει λίγα λεπτά κάθε ώρα και καθημερινή ανάδευση.Ο ριάκτορας που προτείνει η ΚΖ είναι αυτόματος αλλά κάνει και 1,5 χαρτί...σίγουρα υπάρχουν στο εμπόριο και πολύ οικονομικοί απο κίνα πλευρά αλλά χειροκίνητοι.Παίζει και η σειρά της B/W απο Αμερική που είναι παρόμοια αλλά ακόμα και οι Αμερικάνοι προτιμάνε την ΚΖ(ίσως γιατί έχει καλύτερο μάρκετινκ).

Τώρα όποιος θέλει ας κάνει σύγκριση οποιαδήποτε Β/Ρ με την Zeovit.

http://youtu.be/PgfsDJjar0Q

Και φυσικά δεν αναφέρομαι στο display του Πολωνού (Krzysztof?)που τα έκανε γνωστά.
Και αυτός Ζεοβίτ έβαλε στην πορεία και παρέσυρε πολύ κόσμο προς Β/Ρ μεριά.

Μετρήσεις φυσικά απαιτούνε όλες οι βακτηριακές και όχι μόνο Καλό είναι να γίνονται σχετικά κάθε βδομάδα μετρήσεις αν δεν υπάρχει πρόβλημα.
΄Οχι καθημερινά αλλά όποτε χρειαστεί,τάισμα αμινοξέα,Κάλιο και ότι άλλο κρίνει ο χομπίστας πλέων έχει τόσα πράγματα να αγοράσει κάποιος που πολύ εύκολα χάνεις την μπάλα και παίρνεις αντίστοιχα προϊόντα 2-3 φορές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2014, 03:08:35 μμ από Τρελογιατρός »
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 31, 2014, 03:05:53 μμ »
Το zeostart και το zeobac ειναι βακτηρια,το zeofood ειναι πηγη ανθρακα
Γρηγόρης.

• Platinum member
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 31, 2014, 03:10:23 μμ »
Το ΖeoStart είναι πηγή άνθρακα.http://www.korallen-zucht.de/en/shop/products--technology/zeovit-basic-water-maintenance/2936_zeostart-3.html
Και το ρίχνεις καθημερινά.
Το Zeofood7 είναι τροφή για κοράλλια και πηγή άνθρακα(σάν ακετόνη μυρίζει).

Mην εμπιστεύεσαι μεταφράσεις απο Ελληνικά πετ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2014, 03:11:46 μμ από Τρελογιατρός »

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 02, 2014, 12:17:49 πμ »
Ετσι για ενημερωση,μιας και αυτη την στιγμη ταυτοχρονα με τα biopellet συνεχιζουν να λειτουργουν μαζι ATS και chaeto για λιγο καιρο ακομα.Να πω λοιπον πως ειδη μετα απο τεσσερις περιπου εβδομαδες λειτουργιας του, το ATS αρχισε να εχει μικροτερη  αναπτυξη απο πρειν.Κατι αναλογο,αλλα με μικροτερη ενταση βλεπω να συμβαινει και με την chaeto.Οσον αφορα τα  biopellet,μεχρι στιγμης εχω μονο θετικα να πω γι'αυτα...Ο χρονος ομως θα διξει πως θα παει το πραγμα...

• Platinum member
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:10:34 μμ »
Το καλύτερο θα ήταν να τα είχες αρχίσει με το ενυδρείο.
Τώρα θα έχεις στο μυαλό σου την προσαρμογή του συστήματος στις συνθήκες B/P και τα κοράλλια σου φυσικά.Καλύτερα να αρχίσεις να πετάς έξω σιγά σιγά χαέτο και ΑΤS για να αρχίσουν να δουλεύουν και φυσικά μην ξεχνάς συντήρηση και τάισμα.Αυτά τα 2 σε δεσμεύουν τελικά πιο πολύ από όσο αρχικά υπολογίζεις.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:05:37 πμ »
Το καλύτερο θα ήταν να τα είχες αρχίσει με το ενυδρείο.
Τώρα θα έχεις στο μυαλό σου την προσαρμογή του συστήματος στις συνθήκες B/P και τα κοράλλια σου φυσικά.Καλύτερα να αρχίσεις να πετάς έξω σιγά σιγά χαέτο και ΑΤS για να αρχίσουν να δουλεύουν και φυσικά μην ξεχνάς συντήρηση και τάισμα.Αυτά τα 2 σε δεσμεύουν τελικά πιο πολύ από όσο αρχικά υπολογίζεις.

Η συντηρηση ειναι κατι που προσωπικα δεν με απασχολει καθολου.Αλλωστε ειμαι των εβδομαδιαιων αλλαγων που συνοδευονται σχεδον παντα και με μια σχετικη συντηρηση.Εκτος απο την αντλια του αντιδραστηρα συντηρουμε και τιποτε αλλο?

• Platinum member
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:27:09 πμ »
Θα τα δεις στην πορεία.
Ριάκτορας πέλλετς.Σκίμμερ/αντλία επιστροφής(sos). Κυκλοφοριτές.Iσως υπερχειλίσεις υδραυλικά κτλ.Ότι χρειαστεί και φυσικά ΤΆΙΣΜΑ!Μην στεγνώσεις πολύ προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 03, 2014, 03:01:18 μμ »
Θα τα δεις στην πορεία.
Ριάκτορας πέλλετς.Σκίμμερ/αντλία επιστροφής(sos). Κυκλοφοριτές.Iσως υπερχειλίσεις υδραυλικά κτλ.Ότι χρειαστεί και φυσικά ΤΆΙΣΜΑ!Μην στεγνώσεις πολύ προσοχή.

Οταν λες καθαριζεις τον ριακτορα των πελλετς?Τα βγαζεις ολα εξω ή καθαριζεις μονο την εξωδο του και το σωληνακι? :)

• Platinum member
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 03, 2014, 04:15:22 μμ »
θα θελες χχαχαχαχαχα!
Απο πάνω μέχρι κάτω φιλαράκι :)
Συνήθως κάτω κολλάνε και αν κρίνω απο τον ριάκτορα που αγόρασες μάλλον εκεί θα έχεις το πρόβλημα.Φυσικά και η αντλία πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση.Προσοχή πολύ την αντλία του σκίμμερ(πέφτει η απόδοση) και την επιστροφή.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 03, 2014, 04:17:18 μμ »
Απο την γλυτσα εννοεις Αλεξ;Υπαρχει περιπτωση αν δουλευει σωστα να μην πιανει γλιτσα;
Γρηγόρης.

• Platinum member
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 03, 2014, 04:27:46 μμ »
Αφού τρίβονται...όλη η ύλη τι θα γίνεται?Δεν εξαφανίζεται αν αυτό εννοείς.Στην ουσία αυτή είναι η μέθοδος για την γλίτσα αυτή τα κάνεις όλα.

Σε ποιόν είχε συμβεί που πέρασαν στο σκίμμερ μερικά πέλλετς και του έσπασαν την φτερωτή.
Βέβαια απο υλικό σε υλικό διαφέρουν τώρα θα δούμε τι λένε και τα ATB.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 03, 2014, 04:57:31 μμ »
Xαχαχααα,δεν καθαριζω τιποτις Αλεξ.Καλα με αυτο που λες στην ουσια θα κανεις επανακινηση στην μεθοδο,οποτε καθαριζεις τον ριακτορα.Σιγουρα?Θελω υλικο γι'αυτο :) ... Παντως περα απο την πλακα,αυτο που πιστευω ειναι πως η μεθοδος απευθυνεται κυριως σε ενυδρεια με πολλα λιτρα.

• Platinum member
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 03, 2014, 05:02:26 μμ »
Καλά δούλεψε τα 7 μήνες και μετά τα ξαναλέμε. :)

• Platinum member
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:09:33 μμ »
Ίσως ο καλύτερος ριάκτορας για Β/Ρ.απορώ πως μου είχε ξεφύγει...φοβερή ανάδευση.
http://reefbuilders.com/2013/04/01/jns-omega-biopellet-reactor-vertical-churning/

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Οσο γερνας μαθαινεις
  • Τα ενυδρεία μου: 400 λιτρα reef
  • Τόπος Διαμονής: Πειραιας
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:12:44 μμ »
Ίσως ο καλύτερος ριάκτορας για Β/Ρ.απορώ πως μου είχε ξεφύγει...φοβερή ανάδευση.
http://reefbuilders.com/2013/04/01/jns-omega-biopellet-reactor-vertical-churning/

Και δε χρειαζεται και αντλια.Βαζεις ενα χαμστερακι και κανεις δουλεια  :D :D :D :D

• Platinum member
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:15:08 μμ »
να μην σου πω ότι τον πατεντάρεις και πολύ άνετα...

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:53:38 μμ »

Και δε χρειαζεται και αντλια.Βαζεις ενα χαμστερακι και κανεις δουλεια  :D :D :D :D
Μολις ξυπνησα την γειτονια...εισαι τρελος...θελω το τηλ σου για ψυχοθεραπεια.
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 12, 2014, 09:43:23 πμ »
Xρειαζεται να εχουν τοσο τρελη αναδευση τα πελλετ;Γιατι;Θελουμε να τα κανουμε κρεμα;;D;D;D

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

• Platinum member
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 12, 2014, 09:51:56 πμ »
Ισα ισα πιστεύω ότι κατακρημνίζονται πιο γρήγορα όταν τρίβονται μεταξύ τους.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 12, 2014, 12:28:34 μμ »
Ισα ισα πιστεύω ότι κατακρημνίζονται πιο γρήγορα όταν τρίβονται μεταξύ τους.
Αυτο δεν καταλαβαινω!Γιατι πρεπει να κατακρημνιζονται με τετοιο ρυθμο;Δεν θα εχουμε περισεια οργανικου ανθρακα με αυτον τον τροπο και κατεπεκταση προβληματα στο ενυδρειο.Νομιζω πως πρεπει να υπαρχει καποιο μετρο στην αναδευση του υλικου για οσο το δυνατον πιο σιγουρα πραγματα.Ειναι σαν να ριχνουμε μεγαλυτερη δοση βοτκας στο ενυδρειο μας.Καπως ετσι το βλεπω εγω,διχως να εχω βεβαια και εμπειρια πανω στην μεθοδο:P

Στάλθηκε από το LG-E400 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 12, 2014, 08:14:32 μμ »
Σταθη τελικα πως παει το ενυδρειο με τα bp?

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.