ΑποστολέαςΘέμα: Biopellets - Τα υπέρ και τα κατά  (Αναγνώστηκε 3104 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Biopellets - Τα υπέρ και τα κατά
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 20, 2014, 11:39:22 πμ »
Συμφωνώ ότι υπάρχει διαφορά στην προσέγγιση του θέματος Νίκο πράγμα που είναι φυσιολογικό γιατί είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετική φιλοσοφία.Χωρίς να σημαίνει ότι έχουμε να χωρίσουμε τίποτα σαν χομπίστες.άνθρωποι ούτε κέρδος(χρηματικό εννοώ).
Οι λόγοι που κάποιος θα επιλέξει κάποια βακτηριακή εντατική ή προβιοτική αν προτιμάς μέθοδο είναι για να μειώσει τα θρεπτικά σε τέτοιο βαθμό ώστε να απαλλαγεί απο άλγες και περίσσεια θρεπτικών(όταν έβαλα B/P είχα κολλημένα ΝΟ3 στο 5 και δεν έβρισκα άλλη λύση) ,και να επιτρέψει ανάπτυξη και χρώμα.
Αυτοί οι μέθοδοι επιτρέπουν μίνιμαλ προσέγγιση στο χώρο γενικότερα.Περισσότερο Livestock,λιγότερο βράχο και αντικατάσταση ρεφιούτζιουμ με κάποιον ριάκτορα,(λάμπες,χώρος για άλγες),και τάισμα χωρίς περιορισμούς.
Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα με θρεπτικά ούτε και άλγες δεν βρίσκω λόγο κάποιος να παίξει με κάποια τέτοια μέθοδο και μπει σε τέτοια παράξενα μονοπάτια  γιατί θέλοντας να δώσεις αυτό το 10% παραπάνω χρώμα(ειδικά όταν παίζεις dKH 7-7,5 δίνουν ρέστα τα sps) βάζεις στα κοράλλια σου ΙΜΟ ημερομηνία λήξης,και μπελάδες στο κεφάλι σου.

Αυτά και συγνώμη για τον κανιβαλισμό του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2014, 11:49:35 πμ από Τρελογιατρός »
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 20, 2014, 01:38:07 μμ »
Ποιον κανιβαλισμο?? Μια χαρα τα λετε παιδια!!! Φοβερα πραγματα και πολυ ψαγμενα.
Εγω γενικως ειμαι των πιο απλων μεθοδων... δε εχω μπει ουτε σε ATS ουτε σε bp μα ουτε και σε οποιοαδηποτε αλλη μεθοδο.
Θεωρω πως ολα αυτα κινούνται γυρω απο την σφαιρα της καταναλωτικης μανιας που μας πλασαρουν..
Ναι σε ενα συστημα με καλο ζωντανο βραχο, μετριο αριθμό ψαριων και κοραλλιων, κανονικο ταισμα 2 φορες την ημερα και ενα δυνατο σκιμερ για οξυγόνωση και εξοδο της "βρωμιας".
2 ριακτορες, εναν για ανθρακα να κραταει τοξινες κτλ και εναν με αντιφωσφορο να κρατας τα "μποσκα" που λεμε.
Δε θελει πιστευω τοσο κοπο ενα θαλασσινό ενυδρείο..
Φυσικα θαυμαζω ολους εσας που τα τολματε ολα αυτα και τα εχετε ψαξει τοσο πολυ, πραγμα που σημαινει οτι το αγαπατε πολυ αυτο που κανετε.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2014, 01:39:01 μμ από Giovanni »

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος glazar

• Administrator
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονικη
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 20, 2014, 03:16:54 μμ »
Μπορειτε να συνεχισετε ανετα την συζητηση σας. Θα διαχωρισουμε το θεμα το βραδακι.
Γιώργος,

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 20, 2014, 03:38:53 μμ »
@giovanni ως συνήθως καθυστερημένος  :)
Ρε λεβέντη στη φύση τα ψάρια δεν τρώνε 2 φορές την ημέρα. Γιατί να το κάνει στο ενυδρείο μου;

Αλέξανδρε να ξεκινήσουμε από μια βάση. Δεν είχα στο ενυδρείο μου πολύ βράχο. Μάλλον στο λίγο ήμουν παρά στο πολύ.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα νιτρικών παρόλο που τάιζα πολύ και είχα ψάρια.
Δεν είχα πρόβλημα με άλγες.
Δεν ήθελα (και θέλω) να σκεφτώ μείωση ταίσματος. Θέλω τα ψαράκια μου να είναι καλοταισμένα  ;)

Δεν ήθελα να στηριχθώ σε οτιδήποτε φυσικό γιατί απλά αν σου κρασάρει έχεις χάσει το φίλτρο σου και έχεις πάθει ζημιά αφού σου επιστρέφει ότι έχει κρατήσει.

Εμένα το πρόβλημά μου ήταν ότι έλειπα συχνά, για μεγάλα διαστήματα και δεν μπορούσα να ελέγχω φωσφορικά ώστε να αλλάζω αντιφώσφορο.Τα bp μου έδιναν πρώτα από όλα μια ένδειξη πότε τελείωναν. Αρα πρόσθετα σε τακτά διαστήματα και είχα λύσει το βασικό μου πρόβλημα. Αυτό ήταν το πρώτο που με έκανε να τα σκεφτώ.
Δεν βρίσκω γιατί να μην έχω μια ποσότητα (μικρή ή μεγάλη) bp στο ενυδρείο μου και να είμαι παράλληλα και χρήστης αντιφώσφορου. Στο κάτω κάτω από τα βακτηρίδια που θα βγουν έχω και τροφή στο ενυδρείο μου. Γιατί λοιπόν να μην κάνω μια ανακύκλωση των "αποβλήτων" ώστε να έχω και τροφή και παράλληλα να έχω και μια δεύτερη μέθοδο ελέγχου φωσφορικών νιτρικών;

• Platinum member
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 20, 2014, 06:14:53 μμ »
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να δούμε είναι η προσαρμοστικότητα των οργανισμών.Αυτοί οι οργανισμοί και στη φύση μπορούν να αναπτυχθούν σε διαφορετικές συνθήκες και παραμέτρους όταν η αλλαγή γίνει σταδιακά και ομαλά.Για μένα εκεί κρύβεται όλη η μαγεία και το μυστήριο.
Έχουμε δει πολλά ενυδρεία με καταπληκτικές αποικίες SPS με αρκετά ΝΟ3/ΡΟ4 εκεί που ορισμένα κοράλλια σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε (τι πρέπει και τι δεν πρέπει δλδ)δεν θα ζούσαν ούτε για 2 μέρες.Τα κοράλλια λοιπόν προσαρμόζονται στα μέτρα μας και στα βασανίστρια που τα επιβάλουμε όπως πχ διαφορετικοί παράμετροι,διαφορετικός φωτισμός,κυκλοφορία κτλ.αρκεί να μην κάνουμε κανένα μέγα φάουλ όπως πχ αλατότητα,θερμοκρασία,διττανθρακικά.
Κάπως έτσι ζούνε και σε τεχνικό ULNS περιβάλλον με μαντζούνια μαγικούς τραχανάδες κτλ.

Στην φύση Όταν φτάσει μια περιοχή ενός υφάλου στο απόλυτο 0 θρεπτικά,τα κοράλλια λάμπουν λίγο πριν σβήσουν για πάντα.
Κάπως έτσι λαμποκοπάει και ένα Zeo σύστημα στις φωτογραφήσεις (και μετά απο λίγο καιρό ο χομπίστας τρέχοντας βγαίνει και απο το χόμπι).Όπως είναι γνωστό μερικά πρόσθετα περιέχουν και χαλκό για να αποβάλουν ζοοξανθέλη τα κοράλλια και να λάμπουν πιο πολύ.

Δεν θα πρότεινα καμία τέτοια μέθοδο για ανθρώπους που λείπουν αρκετά από το σπίτι.
Συνήθως όλα τότε συμβαίνουν,τουλάχιστον σε μένα δλδ όποτε έφυγα για μερικές μέρες χαλούσαν όλα μαζί.
Καταλαβαίνω όμως την λογική της προτίμησης B/P έναντι Zeovit γιατί το κόστος εκ πρώτης όψεως είναι χαμηλότερο,και δεν θέλει καθημερινή ανάδευση αν και σήμερα βγαίνουν ριάκτορες που γυρίζουν αυτόματα τον ζεόλιθο.Πρόσθετα μπορείς να ρίχνεις και με κάποια περισταλτική.Όλες αυτές οι μέθοδοι προϋποθέτουν μετρήσεις.Το καλύτερο ΙΜΟ για φωσφορικά  είναι έλεγχος με το 736 της hanna.
Φωσφορικά και η παρτίδα που δοκίμασα δεν μου κατανάλωνε όσο ξέφευγε η αναλογία C: N: P (άνθρακα, αζώτου και φωσφορικών) ως προς 106:16:1 για να μπορέσουν να εξάγουν ΝΟ3/ΡΟ4 με την ίδια αναλογία,και χρησιμοποιούσα phosban μέχρι να αποκατασταθεί η ισορροπία και μετά τον έβγαζα εκτός αλλά ποτέ συνέχεια στο σύστημα,εκτός αν μιλάμε για υποδοσολογίες και πολλαπλά μέσα εξαγωγής που δεν μπορείς όμως να υπολογίσεις έτσι τι δουλεύει και τι όχι.

Αν έχωνα ξανά λεφτά για κάτι αντίστοιχο ίσως πόνταρα πάνω στο όνομα της ΚΖ γιατί είναι το πιο μελετημένο ΙΜΟ πρόγραμμα και αν το δουλέψεις σωστά δίνει εξωγήινα χρώματα που δικαιολογεί όλους όσους το γυρίζουν απο B/P σε καθαρά ΖΕΟ και δεν είναι και λίγοι.
Στην παρούσα φάση όμως και λόγω οικονομικών δυσκολιών,ΦΠΑ κτλ(πρωτογενές πλεόνασμα και καλά...) έχω κάνει στροφή από κάθε τι εμπορικό και ακολουθώ πολύ απλοϊκά τακτικές αλλαγές νερού απο την  θάλασσα(μπροστά στο σπίτι μου),χαμηλό φορτίο σε ψάρια,προσάρμοσα όλη τη φάση σύμφωνα με αυτή τη φιλοσοφία.
Αγοράζω  μόνο τα βασικά(κυριολεκτικά).δλδ τροφές,χημικά άντε και κανένα αμινοξέο για εξτραδάκι και όσμωση που φροντίζω να διατηρώ απο 0 μέχρι 10 TDS.
Χωρίς ριάκτορες,παρά μόνο ένα πολύ μικρό ρεφιούτζιουμ με χαέτο και ένα μικρό ATS καταρράχτη ίσα ίσα για τις ανάγκες μου.
Μετά απο 10 μήνες σχεδόν όλο το σύστημα έχει ανταποκριθεί τόσο καλά που ακόμα και μερικά high end SPS όχι απλά ζούνε αλλά δίνουν κλαδιά και χρώμα πράγμα που με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο με την επιλογή μου,χωρίς να θέλω να επιβάλω σε κανέναν να κάνει το ίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2014, 06:17:50 μμ από Τρελογιατρός »
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 20, 2014, 08:25:15 μμ »
Επειδη η συζητηση ειναι πολυ σοβαρη και προσφερει εμπειρια και γνωση θα παρακαλεσω να συνεχιστει επισεις η συντομογραφιες λεξεων εαν γινετε επειδη δεν τις ξερω και ολες εαν γινετε να αναλυονται.Αλεξ τα πελετ οταν τα βαζεις ολοι λενε οτι τα αφηνεις να δουλεψουν με την ησηχια τους και οπως ειπες και εσυ τα ξεχνας,το μονο που σου μενει ειναι να μην ξερανεις το συστημα και επισεις κακα τα ψεματα διευκολυνει τον χομπιστα που του αρεσουν τα ψαρια να μπορει να φοτωσει αφοβα,+τα κοραλια το οποια τρωνε και μεγαλωνουν.Δουλευοντας αυτα σιγα σιγα λιγοστευει η αρχικη τους ποσοτητα και εσυ συμπληρωνεις την διαφορα Τωρα σε διακοπη 2,3,4 ωρων τι μπορει να συμβει στο συστημα?Επισεις τι ισχυει με το ats αντιστοιχος?Ολοι μου λενε βαλτα να υσηχασεις.Σου περιγραφω την σκεψη μου οπως τα εχω δει και ακουσει.Εχω δει συστημα νε πελετ chaeto ats σκιμμερ και το ενυδρειο τουμπανο με πολυ πολυ ταισμα ,επισεις εχω δει ενυδρειο με ats χωρις σκιμερ επισεις τουμπανο,θα μου πεις βεβαια οτι το καθε συστημα ειναι διαφορετικο και συμφωνο απολυτα σε αυτο.Νικο εισαι απο του τυχερους που δεν εχουν δεν ειχαν θεμα με τα νιτρικα και χαιρομαι για αυτο αλλα οι περσσοτεροι  9 στους 10 ταλαιπορουνται με αυτα (βεβαιος οθ λογοι ειναι παρα πολλοι και τους λαμβανω υποψιν)αλλα οπως και να εχει επειδη το χομπι ειναι ποιο ευκολο απο οτι φαινετε καλο ειναι να μπορεσουμε να μαθουμε διαβαζοντας και ρωτοντας τις εμπειριες συνχομπιστων για να εχουμε το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα οσο γινετε,η τελικη επιλογη ειναι του καθενος χομπιστα χωριστα οτι κρινει η οτι μπορει η οτι τον βολευει η οτι νομιζει οτι θα τον βοηθησει στο συστημα του και θα τον διευκολυνει στο ενυδρειο του.Μην ξεχναμε οτι χομπι κανουμε και σημαινει πολλες φορες θα χρειαστει να δοκιμασουμε ,να ρισκαρουμε.

• Platinum member
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 20, 2014, 11:23:01 μμ »
Νικόλα για μένα προσωπικά και κατά την ταπεινή μου γνώμη,συνδυασμοί με διάφορα είδη απομάκρυνσης θρεπτικών όλα μαζί μπορεί να δουλέψουν προσωρινά και να ανταγωνίζονται μεταξύ τους μέχρι κάποιο να υπερισχύσει έναντι των άλλων και σταδιακά να βγει εκτός πορείας όλη η φίλτρανση.
Η βασική φίλτρανση παραμένει το ζωντανό υπόστρωμα και ο ζωντανός βράχος.Όλη η ζωή ξεκινάει από εκεί. Όλα τα άλλα είναι απλά βοηθητικά γιατί δεν μπορούν να αντέξουν μόνα τους όλο το φορτίο.Όταν ο βράχος δεν μπορεί πλέων να φιλτράρει τότε αρχίζουν και τα προβλήματα.
Κάθε ενυδρείο έχει ένα μέγιστο φορτίο που μπορεί να αντέξει σύμφωνα με τον βράχο και την φυσιολογική αυτή φίλτρανση που προσφέρει.Όσο το τεντώνεις το σκοινί με στόκ,μαντζούνια και ζουμιά κάποια στιγμή θα σπάσει.
Ένα παράδειγμα είναι το εξής.
Ξεκινάμε ένα ενυδρείο από το 0.
Ίδια ικανότητα να απομακρύνει ρύπους είχε μετά τον πρώτο μήνα και ίδια μετά τον 6ο?
Μετά από ένα χρόνο?Όσο το σύστημα ωριμάζει έχει διαφορετικές αντοχές στο φορτίο που μπορεί να σηκώσει γιαυτό κατά την προσωπική μου εκτίμηση πάντα είναι καλό να προστίθενται σταδιακά οι οργανισμοί και να το αφήνουμε να ωριμάσει τον πρώτο χρόνο.
Δεν υπάρχει τέτοιο μαγικό πράγμα που το βάζεις ρίχνεις και σου λύνει όλα τα προβλήματα.Όλα θέλουν πρόγραμμα και σταδιακή εισαγωγή.
Πιστεύω τα πέλλετς είναι μόδα(δεν είναι κάτι καινούργιο)και θα περάσει όπως έχει περάσει και στο εξωτερικό.

Γενικά ΙΜΟ είναι ένα χόμπι που θέλει υπομονή και δεν προσφέρει γρήγορα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 20, 2014, 11:24:47 μμ »
Αν στο ενυδρείο σου είχες πρόβλημα με νιτρικά και όχι φωσφορικά δοκίμασέ το. Αν όμως τα νιτρικά είναι μικρότερα από τα φωσφορικά τότε τι την θέλεις την απονιτροποίηση;

@niknik δεν ξέρω γιατί την βρίσκεις μπελαλίδικη. Επικίνδυνη ίσως. Αν ομως έχεις σωστό ρεάκτορα τα βάζεις, συμπληρώνεις λίγα κάθε βδομάδα και τέλος.

Παιδια ειμαι εκτος Θεσσαλονικης αυτη την εβδομαδα και γι'αυτο δεν συμμετεχω στην συζητηση... :( Νικο τα νιτρικα μου ειναι περισσοτερα βεβαιως,βεβαιως(8-10) απο τα φωσφορικα,διαφορετικα θα υπειρχε και ανισορροπια στο ενυδρειο.Συμφωνω ακριβως με την τοποθετηση σου,οσον αφορα τον τροπο που θα πρεπει ο καθενας μας να προσεγγιζει την οποια μεθοδο εξαλυψης θρεπτικων.Ολοι οι μεθοδοι σου δινουν την δυνατοτητα μιας πιο υποιας προσεγγισης τους,χωρις τα μεγαλα ρισκα που καλησε να παρεις στην πιστη τους ακολουθηση,αλλα με πολυ καλα αποτελεσματα και ετσι.Αυτο εκανα παντα στο ενυδρειο μου και αυτο θα συνεχισω να κανω και στην συνεχεια.Τωρα οσον αφορα την αντλια της aquabee 2000 δεν μας στα λεει και πολυ καλα και μαλλον θα παρει και ποδι.Πεφτει η αποδοση της και δεν πιστευω πως πραγματικα δινει τα λιτρα που μας λεει η κατασκευαστρια εταιρια.Θα παω σε μια με 3000 λιτρα.Εχετε να προτεινετε καποια καλη και με λιγα βατ? :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2014, 11:25:25 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 20, 2014, 11:33:03 μμ »
http://www.amazon.com/Tunze-USA-1073-050-Recirculation-Electronic/dp/B00GPSM92S

... δεν υπαρχει καλυτερη... εχω την ιδια σε 2400 και πραγματικα τα σπαει.

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 20, 2014, 11:36:38 μμ »
δεν παιζω Gio την ωρα που το εγραφα το ανεβασες :P :P

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 20, 2014, 11:38:09 μμ »

Ετσι...  :)

Ε ναι ρε Νικ .. την συγκεκριμενη απλα βαλτην στη πριζα και μετα ξεχνα να την βγαλεις...

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 20, 2014, 11:41:35 μμ »

Ε,βαλε καμια αλλη, γιατι αυτη ειναι και λιγο πιαστε μας τον ποπο.Οποποοποποποποποοοο,θα τρελαθωωω :D :D
...

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 20, 2014, 11:51:20 μμ »
αχαχαχαχαχαχαααχα....
Αυτη ξερετε...αυτην εμπιστευεστε...  :D

Κοιτα η αλλη λυση πας σε μια Eheim 3000 αλλα θα καις κατι παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 21, 2014, 12:58:03 πμ »
Cosmozoo Σταθη χαμηλοτερα

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 21, 2014, 04:57:01 πμ »

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 21, 2014, 07:17:37 πμ »
Και αυτη η δευτερη Σταθη,σωστος bokostas,και χρονια σου πολλα.

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 21, 2014, 10:15:54 πμ »
@cloyn Στάθη σε 500 ml 2000 λίτρα είναι καραυπερβολή. Αν πας σε μεγαλυτερη πάρε την tunze 3000 silent. Αθόρυβη,ρυθμιζόμενη και στα πιο χαμηλά και δουλεύει ανετα. Απλά να αναφέρω ότι με αυτη δουλεύω περίπου 3 λίτρα οπότε για 500 δεν θα το σκεφτόμουν καν.

@τρελλογιατρός Αλέξανδρε η μέθοδος zeovit απαιτεί πολύ πειθαρχία, άνθρωπο από πάνω και προσοχή στα ταίσματα.Δεν θα την σκεφτόμουν ποτέ και για οποιοδήποτε λόγο.

@niknik Νίκο μιλάς για 9 στους 10 προβλήματα με νιτρικά. Είναι μεγάλο το νούμερο που περιγράφεις και αναρωτιέμαι ποιό είναι το όριο το οποίο θεωρούν ότι έχουν πρόβλημα. Οποιος προτείνει μέθοδο που θα σου λύσει τα προβλήματα σε οποιοδήποτε ενυδρείο απλά δεν ξέρει τι λέει. Δεν υπάρχει τέτοια μέθοδος. Πρέπει να ξέρεις τη προιστορία του ενυδρείου και το κυριότερο τις ρουτινες του άλλου. Κάποιος ας πούμε που ταίζει πολύ οι πιθανότητες να στηριχθεί αποκλειστικά σε φυσικές μεθόδους για εμένα είναι λίγες. Για ats προσωπικά προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει και δεν μπορώ. Και εγώ έχω την απορία τι θα πρέπει να κάνω για να δουλέψει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 21, 2014, 10:28:15 πμ »
Νικο,με το bp που εχεις δεν ειναι φυσιολογικο να μην δουλευει το ATS?
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 21, 2014, 01:21:56 μμ »
Το έστρωσα, μεγάλωσε, δοκίμασα 3 ημέρες να είναι μόνο του και επέστρεψα στα bp πανικόβλητος γιατί απογειώθηκαν τα φωσφορικά.
Τώρα μεγαλώνει και κουρεύω κάθε βδομάδα. Σε εμένα δεν μπορεί να ανταπεξέλθει μόνο του στο τάισμα που κάνω.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 21, 2014, 01:30:35 μμ »
Φανταζομαι τάισμα....
Γρηγόρης.

• Platinum member
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 21, 2014, 01:55:24 μμ »
Νίκο το ATS για να μπορέσει να ανταποκριθεί θέλει κατάλληλο μέγεθος/φωτισμό/ροή για το αντίστοιχο τάισμα. Αν βρεις την μαγική αναλογία δουλεύει ικανοποιητικά.Όταν δουλεύει στο 80-90% μπορεί να αντικαταστήσει υλικά σαν το GFO για σκίμμερ δεν λέω το ίδιο γιατί είναι διαφορετική η λειτουργία τους.
Αλλά αφού σε πάει το ενυδρείο με B/P και έχεις βρει την ρουτίνα γιατί να έχεις και άλλες έννοιες στο μυαλό σου και να επηρεάζεις την συνολική του απόδοση ως μέσου φίλτρανσης με B/P,άλγες ,βράχο,υπόστρωμα ,σκίμμερ και να μην ξέρεις τι δουλεύει καλά και τι όχι?
Από την άλλη όλα αυτά θέλουν και τον χρόνο τους μέχρι να χτίσουν τις βάσεις και να αρχίσουν να δουλεύουν προς όφελος μας.

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 21, 2014, 08:06:12 μμ »
Ωραία τα λες Αλέξανδρε αλλά αν ειναι να εχω 300w φωτισμό και 2 τετραγωνικά σίτα μήπως πρέπει να σκέφτομαι άλλες μεθόδους  :D

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 21, 2014, 08:11:04 μμ »
συνδυασμοί με διάφορα είδη απομάκρυνσης θρεπτικών όλα μαζί μπορεί να δουλέψουν προσωρινά και να ανταγωνίζονται μεταξύ τους μέχρι κάποιο να υπερισχύσει έναντι των άλλων και σταδιακά να βγει εκτός πορείας όλη η φίλτρανση

Εδώ θέλω μια ανάλυση. Δεν έχω σχέση με βιολογία, χημεία ή ότι στο καλό ισχύει σε αυτή τη περίπτωση αλλά δεν μπορω να φανταστώ γιατί να μην μπορούν να δουλεύουν παράλληλα. Κάποιο σίγουρα θα κάνει περισσότερη δουλειά αλλά τελικά και τα δύο δεν θα δουλεύουν;

• Platinum member
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 22, 2014, 02:04:35 μμ »
Το μόνο που είσαι σίγουρος ότι δουλεύει είναι το σκίμμερ.
Με όλα τα ματζούνια βακτήρια ζουμιά κτλ δεν βγάζεις άκρη γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις τι δουλεύει πραγματικά και τι όχι.Άλλωστε είναι τόσα πολλά που συμβαίνουν μέσα στο νερό που δεν έχει σημασία να τα αναλύσουμε.Όλα αυτά ρίχνουν μαζί με τα βαριά ταΐσματα σταδιακά την ποιότητα του βράχου που είναι και το πιο σημαντικό μέσο φίλτρανσης ΙΜΟ και εκεί που πέφτει το περισσότερο βάρος.Αρχικά είναι ο αραγωνίτης(που αν και στην αρχή κρατάει μόνος τα πάντα,πολύ πρίν ζωντανέψει ο βράχος στην πορεία εξασθενεί και αν δεν συντηρηθεί/αλλαχθεί κατά διαστήματα πεθαίνει εξάγοντας τα πάντα πίσω στην στήλη νερού).
Εκεί ο χομπίστας αυξάνει την όλη προσπάθεια να κρατήσει τα νιτρικά/φωσφορικά  χαμηλά αλλά αυτό οδηγεί σε υπέρμετρη αύξηση βακτηριακού πληθυσμού γιατί παλεύει με ζουμιά αλλά στην πορεία σκοτώνει και τον βράχο,δηλητηριάζοντας τελικά το ενυδρείο του.Όλα αυτά δεν μπορείς να τα δεις μέχρι να έρθει το πρόβλημα στα κοράλλια σου και στα τεστάκια αλλά και πάλι βλέπεις μόνο την κορυφή του παγόβουνου ενώ τα αίτια είναι πολύ βαθιά.

Για μένα ΙΜΟ έχω κάνει στροφή σε πιο απλά τελείως βασικά πράγματα σύμφωνα με τον χώρο/χρόνο και τα χρήματα που έχω θέσει ώς μπάτζετ.
Δεν ασχολούμαι με το ενυδρείο και περισσότερο χαζεύω στα φόρουμ παρά το πειράζω.

Αφού το έχεις Νικόλα γιατί δεν πιάνεις τα μπλέ μπουκαλάκια να ησυχάσεις.Παίζει και η τρίτον αλλά δεν έχω δει κανέναν χομπίστα να πιάνεται με αυτήν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2014, 02:05:34 μμ από Τρελογιατρός »

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 22, 2014, 06:35:18 μμ »
Αλέξανδρε αδυνατω να σε καταλάβω. Επίσης οι προτάσεις "Αφού το έχεις Νικόλα γιατί δεν πιάνεις τα μπλέ μπουκαλάκια να ησυχάσεις" μου φαίνονται κάπως. Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι τα μπλε μπουκαλάκια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν τα μπουκαλάκια.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο βράχος. Μιλάμε για μεθόδους αφα'ιρεσης φωσφορικών-νιτρικων. Εκτός αν έχει γίνει καμιά ανακάλυψη που δεν ξέρω ο βράχος φωσφορικά δεν αφαιρεί.