ΑποστολέαςΘέμα: Biopellets - Τα υπέρ και τα κατά  (Αναγνώστηκε 3105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
Biopellets - Τα υπέρ και τα κατά
« στις: Μάιος 18, 2014, 12:14:20 μμ »
Το κομμάτι της κατακρήμνισης του υλικού είναι πολύ βασικό.Η κυκλοφορία στον ριάκτορα ρυθμίζει το ποσοστό διάλυσης οπότε ο έλεγχος αυτής δίνει πλεονέκτημα στην χρήση των B/P.Περισσότερη διάλυση,περισσότερος οργανικός άνθρακας,περισσότερα βακτήρια περισσότερη κατανάλωση ΝΟ3/ΡΟ4.Βεβαίως αυτό έχει και παρενέργειες.Αυτό που προτείνω είναι ο συνδυασμός απο διάφορες ποικιλίες βακτηρίων κατά καιρούς για να αποφύγεις παρενέργειες και τακτική μέτρηση ΡΟ4 ίσως και χρήση GFO γιατί εύκολα ξεφεύγει με μερικές κοραλοτροφές(πολύ βασικό για να πέσουν τα ΝΟ3 στα μη μετρήσιμα).
Το τάισμα που θα κάνεις(και θα είναι πολύ γενναίο) θα έχει και αυτό παρενέργειες στην ποιότητα του βράχου σου οπότε καλά είναι όλα,αλλά αυτό που έμαθα μετά την χρήση για 2 χρόνια σχεδόν B/P είναι ότι τα κοράλλια για να μεγαλώσουν θέλουν μεν τροφή αλλά περισσότερο ζητάνε σταθερότητα στο περιβάλλον και την την ησυχία τους.
Για μένα ΙΜΟ είναι μέθοδος που απευθύνεται σε χομπίστες που έχουν μεγάλα κοράλλια εγκατεστημένα και δίνει ένα 10% παραπάνω χρώμα σε βάθος χρόνου όταν και αν τα κοράλλια συνηθίσουν να ζούν σε αυτό το ολιγο θρεπτικό περιβάλλον,που έρχεται με πολλούς όμως περιορισμούς που μακροχρόνια κουράζουν τον χομπίστα.
Έχω έναν ριάκτορα παροπλισμένο στο μπαλκόνι που έχει φοβερή ανάδευση με μια 1000άρα αντλία αλλά φοβάμαι ότι είναι πολύ μικρός για το κρυστάλλινο τονίσιο σου αν θέλεις όμως στον δίνω να τον δοκιμάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2014, 12:16:07 μμ από Τρελογιατρός »
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 18, 2014, 01:03:39 μμ »
Εδω φαινονται καλυτερα οι δυο ζωνες που σας ελεγα https://www.youtube.com/watch?v=55_R3zwlvro.Ο ριακτορας στελνει νερο απο πολυ χαμηλα και κυκλοφορει παντου.Απλα νομιζω πως αυτη ειναι η φιλοσοφια της εταιριας.Αλωστε και στις προβιοτικες μεθοδους,που εχω ακολουθησει σε χαλαρη μορφη τα τελευταια χρονια,δινεται πολυ σημασια στην ποσσοτητα του οργανικου ανθρακα που μπαινει στο ενυδρειο.Μηπως η ATB το βλεπει καπως ετσι το θεμα των πελλετ της?Οι περισσοτεροι βεβαια τον δουλευουν με αντλια 3000 λιτρα,αλλα η αναδευση ειναι αυτη που βλεπουμε παραπανω στο βιντεο.Θα δω πως θα παει στη συνεχεια και ισως θα ειναι η μονη αλλαγη που θα κανω.Νικο(sps4ever) καλως ηρθες φιλε και χαιρομαι που το πρωτο σου ποστ το εκανες στο θεμα μου :-*

ΥΓ Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον ολων σας thubsup

• Platinum member
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2014, 01:25:01 μμ »
Στον πάτο όμως μένουν στάσιμα.Έχουν κολλήσει μεταξύ τους.
Είναι κάτι που εύκολα μπορείς να το πατεντάρεις Στάθη και να το λύσεις το πρόβλημα.

http://s667.photobucket.com/albums/vv38/SimonSKL/004-12.mp4.html
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2014, 01:54:43 μμ »
Στον πάτο όμως μένουν στάσιμα.Έχουν κολλήσει μεταξύ τους.
Είναι κάτι που εύκολα μπορείς να το πατεντάρεις Στάθη και να το λύσεις το πρόβλημα.

http://s667.photobucket.com/albums/vv38/SimonSKL/004-12.mp4.html

Πατεντα σε ριακτορα ειδικο για πελλετ δεν θα εκανα με την καμια ομως.Θεωρω πως η λειτουργια αυτη δεν ειναι προβλημα,μαλλων προτερημα θα ελεγα πως βλεπω να υπαρχει.Μην ξεχναμε πως η ATB εχει δημιουργησει ολοκληρωμενο  το πακετο των πελλετ της με ριακτορα και υλικο γι'αυτον.Απο ψαξιμο που εκανα σε Γερμανικα-Αυστριακα φορουμ για τον ριακτορα,φαινεται πως ολοι βλεπουν καλα αποτελεσματα στο ενυδρειο τους και εχουν ενα καλο λογο να πουν για αυτον.Μηπως τελικα και ο ριακτορας και τα πελλετ,θελουν τον Γερμανο τους?... ;)

Αποσυνδεδεμένος saltαρισμένος

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: 30 χρονια
  • Τα ενυδρεία μου: 500 περιπου λιτρακια υφαλος
  • Τόπος Διαμονής: salonika ρεεε
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2014, 02:34:04 μμ »
Ενα απλο πραγμα θα σε ρωτησω.εχεις σκεφτει σε μια μεγαλη διακοπη ρευματος τι
Μπορει να συμβει με τα πελλετ;δεν λεω κατι αλλο

Mobile klaz speaking...
μαλάcash, δεν ειμαι...

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2014, 02:47:00 μμ »
Ενα απλο πραγμα θα σε ρωτησω.εχεις σκεφτει σε μια μεγαλη διακοπη ρευματος τι
Μπορει να συμβει με τα πελλετ;δεν λεω κατι αλλο

Mobile klaz speaking...

Εχω UPS Kωστα... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Δίας

• Platinum member
  • Εμπειρία: Οσο γερνας μαθαινεις
  • Τα ενυδρεία μου: 400 λιτρα reef
  • Τόπος Διαμονής: Πειραιας
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2014, 03:15:57 μμ »
βυθομετρο εχεις;  :P

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 18, 2014, 03:25:32 μμ »
βυθομετρο εχεις;  :P

Οχι  :o :o.Αν χρειαζονται βρε φιλε, να παρω κανα δυο για να βρισκονται... :D :D :-*
ΥΓ Αυτη την στιγμη ο ριακτορας τρεχει με 500gr υλικου και εκει θα μεινω μαλλον.Ολα γενικα ειναι ενα ρισκο παιδια και το ξερω πολυ καλα αυτο.Απλα δεν φοβαμαι να το παρω... :)

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2014, 05:18:16 μμ »
Παψε τα χαζα μη σε παρω εγω..με τις κλωτσιες.... ακους εκει... :(

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2014, 06:22:28 μμ »
Παψε τα χαζα μη σε παρω εγω..με τις κλωτσιες.... ακους εκει... :(

:D :D :D Ενας απο τους πολυ μεγαλους λογους που δεν θα αφεισω να συμβει ευκολα αυτο που σκεφτικες,ειναι πως μετα θα πρεπει να χασω και τον χαβαλε της ψαροπαρεας μας...Αυτο δεν θελω το χανω με την καμια ομως... :-*
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2014, 06:23:13 μμ από clooyn »

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: αθηνα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2014, 06:47:02 μμ »
Για μένα ΙΜΟ είναι μέθοδος που απευθύνεται σε χομπίστες που έχουν μεγάλα κοράλλια εγκατεστημένα και δίνει ένα 10% παραπάνω χρώμα σε βάθος χρόνου όταν και αν τα κοράλλια συνηθίσουν να ζούν σε αυτό το ολιγο θρεπτικό περιβάλλον,που έρχεται με πολλούς όμως περιορισμούς που μακροχρόνια κουράζουν τον χομπίστα.

Δεν κατάλαβα γιατί τα B/P προκαλούν χαμηλό θρεπτικό περιβάλλον. Επίσης θα ήθελα μια μεγαλύτερη ανάλυση στους περιορισμούς που αναφέρεσαι.

Στάθη μαζί σου για το ρίσκο αλλά προσωπικά ποτέ δεν θα "εμενα" με αυτόν το cr. Αν τον κρατήσεις ΙΜΟ πάρε ένα orp monitor και δες τι γίνεται. Φοβάμαι πολύ το κομμάτι κάτω που δεν κινείται

• Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2014, 08:04:14 μμ »
Τα πολυμερή άνθρακα δεν διαφέρουν σε τίποτα με τις υπόλοιπες βακτηριακές εντατικές απλά είναι σε στερεή μορφή εύθρυπτα,και κατακρημνίζονται σταδιακά μέχρι να εξαϋλωθούν.Αποτέλεσμα είναι το χαμηλό pH,περιορισμό στο dKH ως αποτέλεσμα μεταξύ 6,5-7,5 το πολύ 8. Ανάπτυξη υπέρμετρου βακτηριακού φορτίου,περίσσεια TOC.Αναλογία C: N: P (άνθρακα, αζώτου και φωσφορικών) ως προς 106:16:1 για να εξάγουν ΝΟ3/ΡΟ4 σωστά.
Στα τελείως φανερά με γυμνό μάτι,άσπρη γλίτσα σε εξοπλισμό,αντλίες,σκίμμερ εξαιτίας της υπέρμετρης ανάπτυξης βακτηριοπανίδας η οποία τρέφει εν μέρη τα κοράλλια αλλά αυτό δεν είναι και απαραίτητα καλό γιατί μεγαλώνει παντού και χρίζει τακτικών αλλαγών νερού ίσως και ενεργό άνθρακα,και φυσικά τακτική συντήρηση στον εξοπλισμό.

Έχω κουβαλήσει στις αποσκευές κοράλλια και τα είδα να ασπρίζουν μέσα σε 5 λεπτά.
Θεωρώ άλλες εντατικές βακτηριακές πιο ασφαλές όσο αφορά τον έλεγχο και την διατήρηση της ρουτίνας.
Τα πέλλετς τα ξεχνάς και αυτό δεν είναι καλό.Όταν συμβεί η στραβή είναι πια αργά.Τρέχα να κάνεις αλλαγή νερού...

Τώρα ΙΜΟ διατυπώσεις απο την χρήση τους ότι ο βράχος πήγε διακοπές.Δεν μεγάλωνε τίποτα εκεί πάνω STN σε όλα σχεδόν τα SPS.
Φυσικά το υλικό(Β/Ρ)όταν και τα σταμάτησα στάλθηκε σε μικροβιολόγο όπου και διαπιστώθηκε ότι δηλητηρίαζα τα κοράλλια μου με θειικά παράγωγα(το ίδιο συμβαίνει και σε διακοπή ρεύματος αν μείνουν στάσιμα για πολλές ώρες).Βέβαια σε κακό δεν μου βγήκε,γιατί αποκόμισα εμπειρίες από την χρήση τους.Όπως ότι κατάφερα να μεγαλώσω κάποια κοράλλια ξανά από μισό εκατοστό.

Τώρα να ρωτήσω και εγώ τον Νίκο γιατί δυναμικό οξειδοαναγωγής(ORP)?Πολύ πιο χρήσιμο ΙΜΟ το pHάμτερο.

• Platinum member
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2014, 08:09:01 μμ »
Τα πολυμερή άνθρακα δεν διαφέρουν σε τίποτα με τις υπόλοιπες βακτηριακές εντατικές απλά είναι σε στερεή μορφή εύθρυπτα,και κατακρημνίζονται σταδιακά μέχρι να εξαϋλωθούν.Αποτέλεσμα είναι το χαμηλό pH,περιορισμό στο dKH ως αποτέλεσμα μεταξύ 6,5-7,5 το πολύ 8. Ανάπτυξη υπέρμετρου βακτηριακού φορτίου,περίσσεια TOC.Αναλογία C: N: P (άνθρακα, αζώτου και φωσφορικών) ως προς 106:16:1 για να εξάγουν ΝΟ3/ΡΟ4 σωστά.
Στα τελείως φανερά με γυμνό μάτι,άσπρη γλίτσα σε εξοπλισμό,αντλίες,σκίμμερ εξαιτίας της υπέρμετρης ανάπτυξης βακτηριοπανίδας η οποία τρέφει εν μέρη τα κοράλλια αλλά αυτό δεν είναι και απαραίτητα καλό γιατί μεγαλώνει παντού και χρίζει τακτικών αλλαγών νερού ίσως και ενεργό άνθρακα,και φυσικά τακτική συντήρηση στον εξοπλισμό.Το τέρας σκίμμερ δεν το αναφέρω καν.

Έχω κουβαλήσει στις αποσκευές κοράλλια και τα είδα να ασπρίζουν μέσα σε 5 λεπτά.
Θεωρώ άλλες εντατικές βακτηριακές πιο ασφαλές όσο αφορά τον έλεγχο και την διατήρηση της ρουτίνας.
Τα πέλλετς τα ξεχνάς και αυτό δεν είναι καλό.Όταν συμβεί η στραβή είναι πια αργά.Τρέχα να κάνεις αλλαγή νερού...

Τώρα ΙΜΟ διατυπώσεις απο την χρήση τους ότι ο βράχος πήγε διακοπές.Δεν μεγάλωνε τίποτα εκεί πάνω STN σε όλα σχεδόν τα SPS.
Φυσικά το υλικό(Β/Ρ)όταν και τα σταμάτησα στάλθηκε σε μικροβιολόγο όπου και διαπιστώθηκε ότι δηλητηρίαζα τα κοράλλια μου με θειικά παράγωγα(το ίδιο συμβαίνει και σε διακοπή ρεύματος αν μείνουν στάσιμα για πολλές ώρες).Βέβαια σε κακό δεν μου βγήκε,γιατί αποκόμισα εμπειρίες από την χρήση τους.Όπως ότι κατάφερα να μεγαλώσω κάποια κοράλλια ξανά από μισό εκατοστό.

Τώρα να ρωτήσω και εγώ τον Νίκο γιατί δυναμικό οξειδοαναγωγής(ORP)?Πολύ πιο χρήσιμο ΙΜΟ το pHάμτερο.

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 18, 2014, 08:43:40 μμ »
Τώρα ΙΜΟ διατυπώσεις απο την χρήση τους ότι ο βράχος πήγε διακοπές.Δεν μεγάλωνε τίποτα εκεί πάνω δεν καταλαβαίνω τι δεν μεγαλώνει στο βράχο. Κοραλίνη έχω δει να μεγαλώνει και από όσο θυμάμαι τα BP τα δουλεύω κοντά 3 χρόνιαSTN σε όλα σχεδόν τα SPS.
Φυσικά το υλικό(Β/Ρ)όταν και τα σταμάτησα στάλθηκε σε μικροβιολόγο όπου και διαπιστώθηκε ότι δηλητηρίαζα τα κοράλλια μου με θειικά παράγωγα μέτρησες το νερό του ενυδρείου ή το νερό μέσα στο reactor; Αν μέτρησες μέσα και η "εικόνα" ήταν ανάλογη με αυτή του Στάθη το πιστεύω(το ίδιο συμβαίνει και σε διακοπή ρεύματος αν μείνουν στάσιμα για πολλές ώρες).Βέβαια σε κακό δεν μου βγήκε,γιατί αποκόμισα εμπειρίες από την χρήση τους.Όπως ότι κατάφερα να μεγαλώσω κάποια κοράλλια ξανά από μισό εκατοστό.

Τώρα να ρωτήσω και εγώ τον Νίκο γιατί δυναμικό οξειδοαναγωγής(ORP)?Πολύ πιο χρήσιμο ΙΜΟ το pHάμτερο. να πω με τη σειρά μου ότι δεν καταλαβαίνω το Ph. To orp γιατί αν σταματήσει η κυκλοφορία μέσα στο cr ή κάτι δεν πάει καλά περιμένω να πέσει πολύ το orp. Σε εμένα τα είχα βάλει σε κάνιστρο (αρχάριος γαρ έπαιζα) είχαν φτιαξει "βέλτιστο" δρόμο με αποτέλεσμα να είναι στάσιμα κάποια.Παράλληλα έβλεπα ότι το orp μου έπεφτε σταθερά για 2 βδομάδες.ανοιξα το κάνιστρο στα πλαίσια της τακτικής συντήρησης, καθάρισα τη βρωμιά και μετά το orp άρχισε να ανεβαίνει. 

Για τα άλλα που γράφεις τρελλογιατρέ (συγνώμη αλλά δεν ξέρω όνομα) , ναι καταναλώνουν ΚΗ αλλά σίγουρα οι τιμές ΚΗ που λες δεν ισχύουν. Αν εννοείς ότι δεν πρέπει να ανέβει το ΚΗ πάνω από 8 το έχω διαβάσει αλλά δεν μπορώ να δεχθώ σαν αιτιολογία ότι θα καούν τα tips.Δουλεύω ΚΗ σταθερά πάνω από 9 (με περιόδους και 11).

Για την άσπρη γλίτσα αν εξαιρέσω τα NP να πω την αλήθεια δεν την έχω δει. Ναι υπάρχει γλίτσα ποιο αυξημένη ίσως από άλλες μεθόδους αλλά ΙΜΗΟ η ίδια που θα βρεις σε κάθε αντίστοιχη μέθοδο (βότκα,ξύδι,ζάχαρη).

Μου εξηγείς το πώς δουλεύει αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί η μέθοδος αυτή οδηγεί σε χαμηλό θρεπτικό περιβάλλον. αν εννοείς ότι τα ενυδρεία που είναι χαμηλά σε νιτρικά μπορεί να καταλήξουν σε μηδενικά νιτρικά και απώλειες το καταλαβαίνω. Αλλά σε κάτι τέτοιο δεν μπορείς να καταλήξεις και με ATS ας πούμε;

Στάθη θεώρησα ότι έπρεπε να πω τη γνώμη μου και να σε προειδοποιήσω. Είναι κρίμα καλοί χομπύστες και καλά παιδιά (από τη μικρή συναναστροφή μας) να παθαίνουν ζημιές  ;) Μέτρα μόνιμα νιτρικά και βρες από τώρα και μια μέθοδο προσθήκης αν το ενυδρείο σου παράγει περισσότερο φωσφορικά από νιτρικά

ΥΓ Επίσης αν έχεις υλικό του φίλου μας η άποψή μου είναι ότι η ποιότητά του δεν είναι στη κορυφή.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 18, 2014, 08:58:02 μμ »
Ωραια συζητηση,παρακολουθω με ενδιαφερον,αν και δεν σκοπευω να ακολουθησω αυτη την μεθοδο
Γρηγόρης.

• Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 18, 2014, 09:09:50 μμ »
Η τιμή του dKH ως μέγιστο αποδεκτό καταλήγω ότι έχει να κάνει με τον φωτισμό.
Αυτός είναι που καίει τα κοράλλια πιθανότατα λόγω διαύγειας του νερού.Σε LED φωτισμό,σχετικά κοντά στο νερό είχα τεράστιο πρόβλημα.
Γενικά Νίκο έφαγα τούμπες και τώρα καταλαβαίνω ότι η τούμπα από βακτηριακές είναι οι χειρότερες.Το ATS που έχω τώρα είναι αρνάκι μπροστά στα B/P.Βέβαια είναι και ότι ταιριάζει και στον καθένα,γιατί άνθρωποι είμαστε και έχουμε όλοι διαφορετική αντίληψη πάνω στο θέμα.Αυτό είναι και το ωραίο στα φόρουμ γιατί μπορούμε να ανταλλάξουμε εμπειρίες να μάθουμε και κάτι καινούργιο.
Η μάρκα που δοκίμασα ήταν η TLF και ήμουνα ικανοποιημένος μέχρι που κατάλαβα ότι ζούσα για το ενυδρείο...κυνηγώντας το φάντασμα του ULN.
To pH όσο υπάρχει βακτηριακή δραστηριότητα πέφτει γιατί καταναλώνουν οξυγόνο.
Το χειμώνα τα συνδύαζα με Κάλκ για να το φέρω στα επιτρεπτά επίπεδα.

Χάρηκα που τα ξαναλέμε Νικόλα.
Αλέξανδρος.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 18, 2014, 10:40:54 μμ »
Πολυ ωραια συζητηση οντως!Να ρωτησω και εγω καποια πραγματα στα παιδια που ασχοληθικαν με την μεθοδο.Γιατι θεωτειτε πως η κυκλοφορια μεσα στον ριακτορα πρεπει να ειναι τρελη?Τα πολυμερη ανθρακα γιατι πρεπει να κατακρημνιζονται δηλαδη με τετοια ταχυτητα? Αυτο προσωπικα μου θυμιζει υπερδοσολογια οργανικου ανθρακα σε προβιοτικη μεθοδο...Νικο ευχαριστω καταρχην για τα καλα σου λογια και να σου πω πως  και εγω σου εχω την ιδια εκτιμηση.Δουλευω λοιπον τα πελλετ της ΑΤΒ,τα εχεις δοκιμασει μηπως να μου πεις την γνωμη σου?Γενικοτερα πιστευετε πως ολα τα πελλετ κανουν την ιδια δουλεια? 

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 18, 2014, 11:33:23 μμ »
Απο την πολυ ωραια σηζητηση καταλαβαινω οτι μιλαμε για μια μεθοδο μπελαλιδικη☺συμφωνα με αυτα που εχω ακουσει γιατι και εγω τωρα ασχολουμε ζεστα με το θεμα,ειναι ποιο ευκολο και απλο,ερωτηση εαν μεινει απο ρευμα 4 ωρες τη μπορουν να παθουν και να προκαλεσουν τα πελλετ?μετα την τοποθετηση τους σε περιπου 2 βδομαδες τα αποτελεσματα ειναι ορατα εμεις υο μονο που κανουμε ειναι να ταιζουμε πολλες φορες την ημερα?καθε ποτε πλενουμε την αντλια και ποτε τον ριακτορα?τι σημαδια μας δινουν?το υλικο που δουλευουμε καθε ποτε σημπληρωνουμε?Πολυ καλα λογια εχω ακουσει Σταθη για τα πελλετ τις vertex Σταθη.Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 18, 2014, 11:34:56 μμ »
Αλέξανδρε θεωρώ ότι η κάθε μέθοδος έχει τα θετικά της ανάλογα με το ενυδρείο σου. Το ATS ίσως να είναι καλύτερα σε εσένα, αλλά ΙΜΗΟ αυτό εξαρτάται και από εσένα και το ενυδρείο σου. Για το ph δεν είχα πρόβλημα ποτέ για χαμηλό αλλά με το μινι ATS που έβαλα το ανέβασα 0.2 και αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν το κατάργησα.

Στάθη θεωρώ ότι δεν πρέπει να επιτρέπεις να παγιδεύεται νερό στα biopellets. Αν όντως έχεις στάσιμο νερό θα δημιουργήσεις υδρόθειο για πλάκα και ΙΜΗΟ κινδυνεύεις. Τα bp του burian τα εχω δουλέψει και δεν τα θεώρησα καλά. Δεν μπορώ να τεκμηριώσω τίποτα έτσι; Αποψη είναι. Θεωρώ άλλωστε ότι εξαρτάται από το ενυδρείο σου. Δοκίμασε και τα grotech και φτηνά είναι και τα φέρνει δικός σας οπότε θα είναι και πιο εύκολος ο ανεφοδιασμός.

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 18, 2014, 11:40:02 μμ »
Αλέξανδρε ξέχασα να αναφέρω ότι με led είμαι και καψίματα δεν είχα ποτέ. Αντίστοιχα φίλος που τα δούλευε με led δεν είχε αντίστοιχο θέμα.
Ισως (ισως τονιζω) να τάιζες λίγο για τη ποσότητα που είχες μεσα και να είχες διάλυση χωρίς να υπάρχει δυνατότητα από τα βακτήρια να την αποροφήσουν.

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 19, 2014, 01:54:36 πμ »
Επανερχομαι για να συμπληρωσω καποια πραγματα για τον ριακτορα.Στην πρωτη ζωνη του φιλτρου λοιπον οπου το νερο περνα αργα μεσα απο τα πελλετ δημιουργουνται αναεροβιες συνθηκες για τα βακτηρια που βρισκονται εκει.Με αυτο τον τροπο γινεται μια απονιτροποιηση στο νερο πρειν απο την δευτερη ζωνη και των ξεβιδομενων απο τον χωρο πελλετ αυτης.Αυτη ειναι λοιπον η εξηγηση της ηπιας ροης στο πρωτο μερος του ριακτορα.Φτανει να αποδειχτει ομως και στην πραξη απο την εικονα του ενυδρειου... :)

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 19, 2014, 09:07:30 πμ »
Αν στο ενυδρείο σου είχες πρόβλημα με νιτρικά και όχι φωσφορικά δοκίμασέ το. Αν όμως τα νιτρικά είναι μικρότερα από τα φωσφορικά τότε τι την θέλεις την απονιτροποίηση;

@niknik δεν ξέρω γιατί την βρίσκεις μπελαλίδικη. Επικίνδυνη ίσως. Αν ομως έχεις σωστό ρεάκτορα τα βάζεις, συμπληρώνεις λίγα κάθε βδομάδα και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 19, 2014, 12:55:36 μμ »
Για αυτο ρωταω Νικολα διοτι ακομα ψαχνομαι το μπελαλιδικη απευθυνοταν στην τοποθετηση των πελλετ και στην δυναμη της αντλιας Τωρα σωστος ριακτορας τι εννοουμε και πως τον καταλαβαινουμε για να τον παρουμε?

• Platinum member
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 19, 2014, 04:49:39 μμ »
Εννοείτε ότι για να πάς σε τέτοια μέθοδο θα κυνηγήσεις ULN περιβάλλον σε NSW παραμέτρους.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο να ξοδέψεις χρήματα για μια μέθοδο και να θέλεις  πχ ΝΟ3 1-5 απλά δεν αξίζει ΙΜΟ.
Φυσικά θα πάς σε μη μετρήσιμα ΝΟ3 και ελάχιστα ΡΟ4(κάτω απο 0,?).
Τώρα ΙΜΟ αυτό μπορείς να το πετύχεις και με πιο απλά πράγματα με περισσότερο έλεγχο και πιο ακίνδυνα.

Το ότι δεν είχατε καψίματα μου λέει αυτόματα ότι δεν δουλέψατε καλά το υλικό και δεν φτάσατε ποτέ σε ULNS συνθήκες Νίκο.
Παγκόσμια σε όλη την ιντερνετική κοινότητα έχουν καταγραφεί 100άδες περιστατικά που τα κοράλλια χαιρέτισαν λόγω dKH που σε μικρά ειδικά ενυδρεία μπορεί να συμβεί με κάτι πάρα πολύ απλό όπως μια αλλαγή νερού με συνθετικό αλάτι που δίνει 13dKh.
Ένα παράδειγμα ολικής καταστροφής απο πέλλετς είναι αυτό

Γενικά από τότε που τα έβγαλα(πέρυσι τον Ιούλιο) τα κοράλλια μου έχουν 10πλασιαστεί σε όγκο.ΙΜΟ η μέθοδος υπολείπεται σε κάτι,τώρα είναι βακτήρια που δεν κάνουν?(χρησιμοποίησα ΜΒ7 και special blend),είναι η ανάδευση που πρέπει να είναι διαφορετική(πειραματικά δοκίμασα αρκετές αντλίες με διαφορετική ροή)? ήθελαν παραπάνω φορτίο(ξεκίνησα με 2 κατέληξα με 10 ψάρια σε 110 λίτρα display).Ήθελαν παραπάνω ταίσμα(καθημερινά έριχνα κατεψυγμένα και αμινοξέα)?
Δεν μπορώ να καταλάβω.Γενικά υπάρχει η πεποίθηση απο πάρα πολλούς χομπίστες ότι δεν είναι αξιόπιστη μέθοδος,βέβαια κάνει αυτά που λέει αλλά παράλληλα είναι πολύ επικίνδυνη και ψυχοφθόρα για τον χομπίστα και όταν έρχεται η τούμπα τα μικρά κοράλλια είναι πάρα πολύ δύσκολο να ανακάμψουν.
Μακάρι βέβαια να δουλέψουν στον Στάθη και να πάνε όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος sps4ever

• New member
  • *
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 20, 2014, 09:12:07 πμ »
Αλέξανδρε έχεις μια λογική που δεν μπορώ να μπω σε αυτή. Γιατί δηλαδή θα πρέπει να βάλω bp μόνο αν θέλω να έχω nsw;Εγώ που δεν έχω και δεν θέλω να έχω δεν έπρεπε να τα χρησιμοποιώ; Κακώς τα χρησιμοποιώ; Δεν μπορώ να σε καταλάβω.

Επίσης ποτέ στο ενυδρείο μου δεν είχα πρόβλημα με νιτρικά. Πάντα ήμουν 0 ή σχεδόν μηδέν και πήγα σε bp. σύμφωνα με όσα γράφεις δεν έπρεπε να πάω σε αυτή την επιλογή.
Εμένα μου άρεσε η λογική ότι θα χρησιμοποιώ τη βρωμιά του ενυδρείου για να "καλιεργώ" βακτηρίδια.
Το ίδιο πρόβλημα που αναφέρεις το έχω δει ας πούμε σε ενυδρεια που εφάρμοζαν ΚΖ μέθοδο. Και εκεί κατέληξαν σε ολική καταστροφή. Το έχω δει και σε άλλα. Ολα τα ενυδρεία που είναι σε ulns έχουν τέτοιο κίνδυνο. Γιατί το περιορίζεις μόνο στις προβιοτικές μεθόδους; Πολύ απλά άμα είσαι σε 0 νιτρικά ή 0 φωσφορικά και δεν προσθέσεις τροφή τα κοράλια απλά θα ψοφήσουν από ασιτία.

Τα βακτήρια που γράφεις απλά θεωρώ ότι δεν "κολλάνε" με τα bp.Το ένα είναι μια μόνιμη χρήση στο νερό με όλα τα καλά και κακά που συνεπάγονται από αυτό ενώ η προσθήκη βακτηριδίων είναι μια μέθοδος περιοδική.Πάντα όταν προσθέτεις κάτι στο νερό με τη λογική ότι θα πρέπει να λειτουργήσει για 24 ώρες έχεις το κίνδυνο υπερδοσολογίας ή υποδοσολογίας.

Σε κάθε περίπτωση αυτό είναι κανιβαλισμός. Δεν έχει νόημα να συνεχίζεται η συζήτηση αυτή σε ένα "άσχετο" θέμα