ΑποστολέαςΘέμα: My Reef Dream ~250lt Mixed Reef  (Αναγνώστηκε 6735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: Αθήνα
My Reef Dream ~250lt Mixed Reef
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:23:38 πμ »
Μετά τον Αύγουστο έγινε αλλαγή του φωτισμού σε Maxpect Razor160W, με αποτέλεσμα κάποιο STN σε μερικές ακροπόρες. Αυτη με το μεγαλύτερο προβλημα την φραγκαρα και τωρα εχει πια σωθεί και αναπτύσσεται. Οι υπόλοιπες πανε καλα , απλα χασαν λιγο ιστο χαμηλα λογω πιο εστιακου φωτισμου σε σχεση με το προηγουμενο. Τα χρωματα γιναν πιο βαθια λογω μαλλον του UV, αλλα εχασα το ωραιο κοκκινο pop μεσα στην ημερα απο την απουσια κοκκινων Led. Σιγα σιγα ανεβαζω την ενταση.

Και δυο πιο προσφατα video με τα διαφορετικα φωτιστικα.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=flkWt5BOpwg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=flkWt5BOpwg</a> http://youtu.be/flkWt5BOpwg

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=iPmk1alMmqo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iPmk1alMmqo</a> http://youtu.be/iPmk1alMmqo

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:29:06 πμ »
Mπραβο ειναι σε πολυ καλο δρομο το ενυδρειο σου  clapp clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος Aiolos

• Platinum member
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:38:43 πμ »
....και πολύ ωραία ποικιλία από κοράλλια.... ζηλευτό!!

Αποσυνδεδεμένος KostasKappa

• Platinum member
    • My reef
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:40:22 πμ »
Πολύ όμορφο και με ωραία, στρωτή ανάπτυξη. Πρόσεχε μόνο τα LPS σου γιατί όσο μεγαλώνουν θα αρχίσουν οι επαφές και τότε θα γίνει το έλα να δεις..... ;)

Αποσυνδεδεμένος Τρελογιατρός

• Platinum member
  • Εμπειρία: Στις αλλαγές νερού
  • Τα ενυδρεία μου: Franken-RSM130
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 12:54:12 μμ »
Ωραίο ενυδρείο.
Καλή συνέχεια.
Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, Tyrion Lannister, Bibi Jones, Saul Berenson, Μαρία Σολωμού, Sara Varone, Ιβάν Σαββίδης,Αλέξανδρος Κοντοπίδης

and 4,666 other people like this.

Αποσυνδεδεμένος gregog7

• Platinum member
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 04:59:19 μμ »
Τα συγχαρητήρια μου για τον κόπο σου. Απο τα καλύτερα mix που εχω δει τελευταία
Γρηγόρης.

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 07:00:36 μμ »
Κουκλι ειναι λεμεεεεεε!!!   greatup

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 08:44:56 πμ »
Ευχαριστω παιδια. Να χαίρεστε και σεις τα δικα σας.

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 800 λίτρα reef - 80 λιτρα φυτεμένο - 45 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 09:22:32 πμ »
Απλα respect!  sevasmos

Αποσυνδεδεμένος ksamuel

• New member
  • *
  • Τόπος Διαμονής: patra
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 12:04:11 πμ »
Πολύ όμορφη δουλει μπραβο!!

Αποσυνδεδεμένος dionysos

• Platinum member
  • Εμπειρία: στην προσπάθεια
  • Τα ενυδρεία μου: 72 λίτρα και 200
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 18, 2015, 11:22:32 μμ »
Respect

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 18, 2015, 11:30:20 μμ »
Τζιζζζζζ,καινε οι φωτο σου μιλαμε :)

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 19, 2015, 12:34:25 πμ »
Μετά από συνεννόηση οι φωτο αφαιρεθηκαν διότι θα λάβει μέρος στον διαγωνισμό! ;) Ευχαριστώ για την συγκατάθεση...

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 27, 2015, 09:41:50 πμ »
Αντωνη για δωσε εντυπωσεις απο τα πελλετ .

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 27, 2015, 11:18:09 πμ »
Και βαλε και τις φωτοοοοο!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 27, 2015, 10:59:47 μμ »
Ξέχασα να τις ανεβάσω πάλι :) Πάμε λοιπόν .Οι χαμένες λόγω διαγωνισμού για να ειναι συνεπες το ιστορικο του θεματος

Ένα update λοιπόν. (μάρτιος 2015)
Από το προηγούμενο update οι αλλαγές είναι οι εξής:
-πρόσθεσα στα χύμα υγρά από τις σκόνες της WW που χρησιμοποιώ τα υγρά της Fauna για balling. Την σόδα την βάζω ψημένη για να μου κρατάει ψηλά το PH.
-Τον χειμώνα λόγω κλειστού σπιτιού και υψηλού ph από την σόδα παρατήρησα διακυμάνσεις, ειδικά τη νύχτα που είναι κλειστό το δωμάτιο στο ph. Δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος γιατί δεν έχω ph μετρο. Κάτι δεν μου άρεσε και αποφάσισα να βγάλω σωληνάκι από το σκίμμερ στον εξωτερικό αέρα. Είδα πολύ καλά αποτελέσματα και σταθερότητα στο ph.
- Άλλαξα αλάτια. Από Red sea απλό που χρησιμοποιούσα χρόνια πήγα σε KZ Reefers best και τώρα είμαι στην μετάβαση σε TM Pro, ακόμα βάζω μισό μισό. Δεν έχω ενθουσιαστεί λόγω μεγάλων διακυμάνσεων στον κουβά και από τα 2 αλάτια, ειδικά της KZ έβγαζε πολύ χαμηλό KH αυτή η παρτίδα. Το TM μου έβγαλε πολύ υψηλό μαγνήσιο. Γενικά το Red sea ήταν τέρας σταθερότητας αλλά αποφάσισα να δώσω το κάτι παραπάνω στον ύφαλο. Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο χωρίς να ξέρω αν ευθύνεται το αλάτι.
-Αποφάσισα να δοκιμάσω τις αντοχές του ενυδρείου γιατί ήμουν συνέχεια από πάνω του, με εβδομαδιαίες αλλαγές και καθάρισμα. Έτσι, πήγα τώρα στα 40lt στις 3 εβδομάδες. Είδα πολύ καλύτερα αποτελέσματα ίσως λόγω της αυξησης της βρώμας και κατά συνέπεια της τροφής.
-Τελος, αποφάσισα να δοκιμάσω την βότκα. Είμαι στην 6 εβδομάδα με δόση κοντά στα 3ml, ακόμα σε φάση ανόδου της δόσης. Είδα πολύ καλά αποτελέσμα με περισσότερους πολύποδες, καλύτερη πορεία στα ζωανθους όπου είχα θεμα. Γενικά η περισσότερη τροφή από τα βακτήρια στο νερό του ενυδρείου έκανε καλό στο ενυδρείο, με το καλό οτι έχω ανεβάσει και το ταισμα. Το δύσκολο σημείο και γι αυτο δεν το προτείνω ευκολα ειναι να βρεις την ισορροπία όταν σταθεροποιησεις την δόση συντήρησης και να μην το στεγνωσεις. Ειναι πολυ ευκολο να σου γυρισει αν δεν το προσεξεις. Πιστευω οτι ωριμα ενυδρεια τα πηγαινουν καλυτερα σε αυτο το θεμα λογω σταθεροτερου βακτηριακου πληθυσμου. Επισης ενυδρεια που δεν εχουν ξεφυγει σε νιτρικα ή φωσφορικα γιατι αυτα μπορει να αποτελεσουν την πρωτη υλη για εξαρση βακτηριων με αρνητικες συνεπειες και μη ελεγχομενες. Ειναι καλυτερο να τα μειωσετε πρωτα με αλλες μεθοδους και μετα να την χρησιμοποιησετε για συντηρηση και ρετουσαρισμα. Επισης το αρνητικο ειναι οτι πρεπει να εισαι απο πανω και να μην χασεις δοση. Δεν εχω σκοπο να το παω στα ακρα σε συνθηκες ζωης-θανατου για τα κοραλια στο 0, αλλα να το κρατησω σε σταθερα και χαμηλα επιπεδα. Το δυσκολο οπως ειπα να μην το χασω οταν βρω την ισορροπια στην δοση.

Αρκετα σας κουρασα και τωρα οφθαλμολουτρο, αφου πηρα νεο κινητο με καλυτερη καμερα.

IMG_20150317_181844 by fmnstr, on Flickr

--

IMG_20150317_181743 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150317_181721 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150317_181701 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150317_181640 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150317_181537 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150317_181507 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150317_181453 by fmnstr, on Flickr

--

IMG_20150301_193203 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_193148 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_193133 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_193126 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_193104 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_193051 by fmnstr, on Flickr

--

IMG_20150301_192848 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_192842 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_192834 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_192825 by fmnstr, on Flickr

IMG_20150301_192810 by fmnstr, on Flickr

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 27, 2015, 11:12:35 μμ »
Πω πωωωω τουμπανο εισαι λεμεεεεεεε!!!!!!!!!

respkt respkt respkt respkt

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 27, 2015, 11:38:54 μμ »
Από τότε έγιναν αρκετές αλλαγές σε εξοπλισμό:

-Αρχικά αλλάχτηκαν οι φακοί του razor σε 120 μοίρες για καλύτερο γεμισμα των ακρων και των σκιων, αλλα και να μην βαραει με πολυ ενταση αφού δεν εχω την δυνατοτητα να το ανεβασω πιο ψηλα.
Τελικά, προχώρησα και στην τελικη αναβαθμιση που ειναι η προσθηκη 2 τ5 (ati blue plus, coral plus) και τωρα το κεφαλαιο φωτισμος τελειωσε γι αυτο το ενυδρειο. Η κάλυψη και η συμπληρωση του φασματος αμεσως δώσανε το κατι παραπανω.
Να πω εδω οτι ειμαι υπερμαχος των led ή μαλλον εναντιον των μονοδιαστατων αποψεων πχ. τα led ειναι το απολυτο, οι τ5 ειναι το απολυτο. Πιστευω οτι οι τ5 εδωσαν οτι ειχαν να δωσουν, ειναι στο peak τους και επισης αν καποιος θελει να κανει ενα ξεγνοιαστο ενυδρειο βαζει αρκετες τ5 και εχει σιγουρο αποτελεσμα. Απο κει και μετα ερχονται τα led οπου ειναι ο μαζοχισμος οπως και το θαλασσινο ενυδρειο. Ποσα led να διαλεξεις, φασματα, χρωματα, εντασεις, φακους, ποιοτητες. Χαμος... Βαζεις κατι και ή καις τα κοραλια απο την πολυ ενταση (μη ορατη ακτινοβολια, οχι ποσο λευκο το βλεπουμε εμεις με το ματι μας , βλεπε Pur) ή δεν προσφερεις το καταλληλο φασμα με αποτελεσμα τα κοραλλια να φυτοζωουν. Η τεχνολογια δεν ειναι ωριμη ακομα και αλλαζει απο στιγμη σε στιγμη αλλα αυτη ειναι και η μαγεια της. Μπορεις να βαλεις High power led και να προσομοιωσεις τις μεταλλου, αλλα θελει υψος και ανοιγμα δεσμης, μπορεις να βαλεις παρα πολλα 3watta ωστε να καλυψεις ολη την επιφανεια και να εχεις καλη καλυψη κλπ. Χιλιαδες επιλογες. Απο την αλλη οικονομια "λεμε" κλπ. Ας μας πει καποιος που αγορασε καποιο ακριβο φωτιστικο ποσα χρονια εβγαλε με αυτο και τελικα αν εβγαλε τα χρηματα του σε σχεση με τις τ5. Αλλα οπως καταλαβατε δεν ειναι εκει το θεμα.

Οποτε παμε στα κοραλλια.Πιστευω ανετα μπορεις να εκμεταλλευθεις την δυναμη των Led, τα εντυπωσιακα χρωματα στα κοραλλια (Royal blue, uv) κλπ και να συμπληρωσεις με τ5 , να καλυψεις οποιες ελλειψεις στο φασμα, αλλα κυριως στην καλυψη ( δυστυχως τα led αν δεν ειναι πολλα κανουν σκιες σε καθε εμποδιο ή χτυπανε πολυ δυνατα το κοραλι απο την πανω πλευρα μονο). Ολα λυνονται με διαφορους συνδυασμους (πχ υψος, φακους κλπ) γι αυτο και δεν υπαρχει μια απαντηση ή αποτελεσμα. Εγω εκει καταληγω τ5 με Led μονο καλα και απο τους 2 κοσμους και παμε για full led. :)

Αρκετα με το μπλα μπλα.

-Ειχα φτασει στην 13η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα χρησης βοτκας με πολυ καλα αποτελεσματα στα κοραλλια και εντονους πολυποδες. Ειχα μονο ενα καφε φιλμ σαν διατομικη στον αραγωνιτη που μπορει να ηταν και brown bacterial slime κυριως εκει που το επετρεπε η πιο ηπια κυκλοφορια. Φανταζομαι οτι ισως η ελλειψη μεγαλης ποσοτητας βραχου κλπ να το επετρεπε. Το προβλημα που δημιουργηθηκε κατα το πασχα ηταν κοκκινιλες στο Yellow tang που απο ψαξιμο βρηκα οτι μαλλον σχετιζονταν με τετοιου ειδους εντονες βακτηριακες μεθοδους  (βοτκα, Pellets) και ειχαν ως συνεπεια βακτηριακη λοιμωξη. Φοβηθηκα αρκετα γιατι καποια στιγμη σταματησε να εχει ορεξη και εγινε πολυ φοβισμενο. Το Yellow σαν το καναρινι του ενυδρειου εδειξε αμεσως την διαφορα στο νερο σε σχεση με τα αλλα ψαρια που δεν καταλαβαν τπτ. Ετσι μειωσα τη δοση σταδιακα και την σταματησα. Αμεσα πηγα στα np biopellets στον Mini ριακτορα του fishstreet και βλεπουμε. Ειμαι στην τριτη εβδομαδα με πολυ μικρη δοση των 50ml. Στο μηνα πανω θα βαλω αλλα 50 και βλεπουμε. To yellow εχασε ολα τα σημαδια με το σταματημα της βοτκας και ειναι οπως πριν τροφαντο τροφαντο.

-Τελος, αποφασισα να ενισχυσω λιγο τον εξοπλισμο μου και να τον προετοιμασω για μεγαλυτερο ενυδρειο (αντε να δουμε ποτε) απο χειμωνα αν τα καταφερω. Αλλαξα ολες τις αντλιες  στο sump με jebao dc και τελικα αλλαξα και το σκιμμερ σε coral box d700 (υπερβολη για τα λιτρα μου αλλα αφου χωραγε στο σαμπ ειπα να παω κατευθειαν εκει για να μεινει για την αναβαθμιση). Τρεχει μια εβδομαδα τωρα. Παρακολουθω για οποιαδηποτε ενδειξη στεγνωματος που απεχει ακομα :)

Αυτα τα ολιγα.

Αποσυνδεδεμένος niknik

• Platinum member
  • Εμπειρία: 8
  • Τα ενυδρεία μου: reef 550 με sump 180l
  • Τόπος Διαμονής: athina metamorfosi
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 28, 2015, 12:10:57 πμ »
Αντωνη εξαιρετικο μπραβο και επειδη βλεπω συντομα να ετοιμαζεις μεγαλυτερο πρεπει να βιαστειςμ clapp clapp

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 28, 2015, 01:32:42 πμ »
Και ενα βιντεακι
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=vd2USnVdBWA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=vd2USnVdBWA</a>

Αποσυνδεδεμένος clooyn

• Platinum member
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 28, 2015, 06:53:49 πμ »
Eξαιρετικο σε βρισκω φιλε Αντωνη.Πολλα μπραβο και καλη μεταβαση στο μεγαλυτερο ενυδρειο σου ευχομαι  clapp clapp :)

Αποσυνδεδεμένος Γαβριλος

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 800 λίτρα reef - 80 λιτρα φυτεμένο - 45 λίτρα φυτεμένο
  • Τόπος Διαμονής: Βεροια
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 28, 2015, 08:03:31 πμ »
Πανέμορφο φίλε να τι χαίρεσαι και να είναι πάντα έτσι καθαρό και τούμπανο!

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 28, 2015, 09:20:17 πμ »
Αντωνη εξαιρετικο μπραβο και επειδη βλεπω συντομα να ετοιμαζεις μεγαλυτερο πρεπει να βιαστειςμ clapp clapp

Eξαιρετικο σε βρισκω φιλε Αντωνη.Πολλα μπραβο και καλη μεταβαση στο μεγαλυτερο ενυδρειο σου ευχομαι  clapp clapp :)

Πανέμορφο φίλε να τι χαίρεσαι και να είναι πάντα έτσι καθαρό και τούμπανο!
Ευχαριστω παιδιά. Να χαίρεστε και σεις τα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος manos76

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 54lt φυτεμένο με guppies
  • Τόπος Διαμονής: Κατερίνη
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 28, 2015, 09:45:15 πμ »
Χάζευα της φώτο!!!..Πολύ όμορφο! χρώματα! σχήματα!

Πολύ καθαρά και υγιεί όλα!!!
Το ασπρόμαυρο ψαράκι με τράβηξε αμέσως! είναι κουκλί!!!

Να τα χαίρεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος fmnstr

• Loyal member
  • **
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 28, 2015, 09:53:41 πμ »
Χάζευα της φώτο!!!..Πολύ όμορφο! χρώματα! σχήματα!

Πολύ καθαρά και υγιεί όλα!!!
Το ασπρόμαυρο ψαράκι με τράβηξε αμέσως! είναι κουκλί!!!

Να τα χαίρεσαι!!!
Όμορφο αλλά διάολος..στο προηγούμενο και μικρότερο ενυδρείο έφερνε την καταστροφή. Τώρα τον έχουν βάλει στη θέση του το yellow και το Coral Beauty και ηρεμήσαμε λίγο. Μόνο το fridmani έγινε μοσχάρι και άρχισε να μου κάνει bullying σε ένα κακομοιρο filamentosus wrasse που τη βγάζει όλη μέρα κρυμμένο. Γενικά, το damsel και τα clown είναι τα πιο ηλικιωμένα ψάρια του ενυδρείου μου.

Ευχαριστω για τα καλά σου λόγια :)