ΑποστολέαςΘέμα: Ανακλαστηρες  (Αναγνώστηκε 552 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaggstef

• Loyal member
  • **
  • Εμπειρία: Τι ειναι αυτο ;;
  • Τα ενυδρεία μου: 100lt κοινωνικο φυτεμενο , 15 lt shrimp, 80 lt cube Sturisoma, endler f1
  • Τόπος Διαμονής: Heraklion
Ανακλαστηρες
« στις: Μάιος 06, 2014, 02:25:30 πμ »
Παιδια κανω αυτο το θεμα για να δοθουν καποιες ιδέες για αυτοσχέδιους ανακλαστηρες πέρα απο το κοινό αλουμινοχαρτο ( αν υπαρχει παρόμοιο θεμα ζηταω συγνωμη που το άνοιξα )
Αντε λοιπον ριξτε ιδέες  >:D >:D
Στον αματιών σου το βυθό κατάδυση θα κανω, όνειρα που βουλιαξανε να τα'νασυρω πάνω ..

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
Ανακλαστηρες
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 06, 2014, 02:33:58 πμ »
Μπορείς να βρεις έτοιμους σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό, σε τιμές πολύ χαμηλότερες από ενυδρειομάγαζα... εκτός αν θέλεις να παιδεύεσαι...
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος LeeHook

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Ντεπώ
Ανακλαστηρες
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 06, 2014, 03:31:04 πμ »
Συμφωνώ. Δεν αξίζει τον κόπο. Ένας ανακλαστήρας 1,2 μ για Τ8 (τέτοιο βάζω και για Τ5) κοστίζει γύρω στα 4 ευρώ. Και τον κόβεις όσο θέλεις. Π.χ. είναι αρκετός για 2 24άρες λάμπες Τ5.
Αλλά αν επιμένεις σε πατέντες πάρε μία σωλήνα PVC Φ50, κόψε την κατά μήκος στη μέση και βάψε το εσωτερικό με μπογιά χρωμίου. Και μετά πέρνα και ένα σπρέυ σιλικόνης από πάνω. Θα σου βγεί διπλάσια τιμή από τους ενυδρειακούς ανακλαστήρες  :)
Shit Happens! Daniel        Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.   

Αποσυνδεδεμένος Vaggstef

• Loyal member
  • **
  • Τα ενυδρεία μου: 100lt κοινωνικο φυτεμενο , 15 lt shrimp, 80 lt cube Sturisoma, endler f1
Ανακλαστηρες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 06, 2014, 11:29:17 πμ »
Απλα επειδη εδω στο ηρακλειο εχω ψάξει , και δεν εχω βρει κατι πέρα απο τους ακριβούς στα Πέτ σοπ , έλεγα αν συμφέρει να τους έφτιαχνα
Στον αματιών σου το βυθό κατάδυση θα κανω, όνειρα που βουλιαξανε να τα'νασυρω πάνω ..

Αποσυνδεδεμένος takis

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 110 Λιτρα με ?????
  • Τόπος Διαμονής: Ηράκλειο Κρήτης
Ανακλαστηρες
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 06, 2014, 11:33:23 πμ »
Απλα επειδη εδω στο ηρακλειο εχω ψάξει , και δεν εχω βρει κατι πέρα απο τους ακριβούς στα Πέτ σοπ , έλεγα αν συμφέρει να τους έφτιαχνα

Βαγγελη εδω σε εμας εγω εχω βρει στου καυκα και στου βασιλειαδη και για Τ5 και Τ8.
Όσο ζώ μαθαίνω!!!

Αποσυνδεδεμένος Vaggstef

• Loyal member
  • **
Ανακλαστηρες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 06, 2014, 12:15:58 μμ »

Βαγγελη εδω σε εμας εγω εχω βρει στου καυκα και στου βασιλειαδη και για Τ5 και Τ8.
Που ειναι αυτα τα μαγαζιά;; Και σε τι τιμες πανω κατω θυμάσαι ρε Τακη;;

Αποσυνδεδεμένος takis

• Gold member
  • Τα ενυδρεία μου: 110 Λιτρα με ?????
  • Τόπος Διαμονής: Ηράκλειο Κρήτης
Ανακλαστηρες
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 06, 2014, 06:07:23 μμ »
το ενα ειναι στην αλικαρνασσο και το αλλο στο κεντρο.τιμη δε θυμαμαι αμα θελεις μπορω να ρωτησω.
Όσο ζώ μαθαίνω!!!