ΑποστολέαςΘέμα: ερωτήσεις για φύλο Sciaenochromis ahli,γεννά leleupi  (Αναγνώστηκε 484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xaris

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: βοιωτια
ερωτήσεις για φύλο Sciaenochromis ahli,γεννά leleupi
« στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 11:33:41 πμ »
Πως θα μπορούσα να ξεχωρίσω το φύλο από Sciaenochromis ahli
Μου έκαναν αυγά τα leleupi σε πόσο καιρώ θα γίνουν ψαράκια? Αφού γίνουν ψάρια τι πρέπει να κάνω,να τα βάλω σε άλλο ενυδρείο αν ναι πως θα πρέπει να είναι αυτό το ενυδρείο και γενικά πως θα πρέπει να το χειριστώ?

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

• ModeratoR
  • Platinum member
  • 希臘
  • Τα ενυδρεία μου: Cichlid lover
  • Τόπος Διαμονής: Πολίτης του κόσμου εν Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 04:53:01 μμ »
Όταν είναι μωρά είναι σχεδόν αδύνατος ο διαχωρισμός τους. Γενικά, τα θηλυκά είναι πιο άχρωμα...

Για τα Sciaenochromis, σε 3 εβδομάδες θα έχεις μωράκια που θα κολυμπάνε ελεύθερα... Στα leleupi  τα αβγά εκκολάπτονται σε in 3-4 μέρες και τα μωράκια κολυμπάνε σε 8-10 μέρες...

Τα έχεις μαζί ή σε διαφορετικά ενυδρεία? Πόσα λίτρα είναι?
Εμπειρία δεν είναι αυτό που σου συμβαίνει. Είναι αυτό που κάνεις σε σχέση με αυτό που σου συμβαίνει.

Αυτά συμβαίνουν σε μια χώρα που ακούει Πλούταρχο, αντί να διαβάζει Πλούταρχο...

''Απαιδευσία πάντων παθών μήτηρ'' - Πυθαγορας

«Είχαμε στα χέρια μας χρυσάφι και το μετατρέψαμε σε σκ@τ@, για να μοιάζει με την καθημερινότητά μας σε τούτη την πεθαμένη χώρα»

Visita Interiora Terrae, Rectificandoque, Invenies Occultum Lapidem

Αποσυνδεδεμένος xaris

• Loyal member
  • **
  • Τόπος Διαμονής: βοιωτια
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 05:53:22 μμ »
Τα ahli είναι μεγάλα το ένα το βλέπω σκούρο μπλε το άλλο πιο ανοιχτό αλλά καμία φορά κάνουν γύρους μεταξύ τους εκείνη την ώρα φουσκώνουν και φαίνονται έντονες οι γραμμές τους υπάρχει περίπτωση να είναι αρσενικό θηλυκό? Το ενυδρείο είναι γύρο στα 500+ λίτρα και τα έχω όλα μαζί τα ψάρια... Τα αυγά από τα leleupi τα βλέπω σαν να κουνιούνται. Ποτέ θα έρθει η ώρα να τα χωρίσω? Πως θα καταφέρω να πιάσω τα μικρά? Πως θα πρέπει να είναι το ενυδρείο όπου θα τα βάλω?

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk