ΑποστολέαςΘέμα: προτασεις ψαριων για 60λιτρο  (Αναγνώστηκε 1357 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
  • Εμπειρία: Αρχαρια αλλα προσπαθω!
  • Τόπος Διαμονής: Αγ.Παρασκευη Θερμης
προτασεις ψαριων για 60λιτρο
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:05:40 μμ »
Αννα δες και στο zoo-zoo ειδα εχθες στα ραφια του με φρεσκιες ημερομηνιες παρασκευης  ;)
http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom1.tpl&product_id=781&category_id=49&option=com_virtuemart&Itemid=180
το καταστημα που βρησκετε?βρηκα και ενυδρειο σε πολυ καλη τιμη.

Πάτησε στο site 'Επικοινωνία" πάνω στο μενού και θα δείς τα πάντα (και χάρτη)  ;)
να παρει!!ειναι Βεροια,Θεσ/νικη δεν εχει πετσοπ να βρουμε τα τεστ?

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:10:41 μμ »
Το Master kit το είχε ρε παιδιά το cumulus. Γιατί δεν τους παίρνεις να ρωτήσεις αν θα το φέρουν ξανά?

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:18:35 μμ »
Το Master kit το είχε ρε παιδιά το cumulus. Γιατί δεν τους παίρνεις να ρωτήσεις αν θα το φέρουν ξανά?
πρεπει να παω μια βολτα απο εκει να δω τι γινετε. :)

• Platinum member
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 07:50:54 πμ »
Μπα πάρε καλύτερα τηλέφωνο. Δεν έχει νόημα να πας. Δεν είναι φυσικό μαγαζί και τις αποθήκες τους δεν τις έχουν πλέον προσβάσιμες στο κοινό.

Αποσυνδεδεμένος lenaki90

• Gold member
  • Πριν μιλησεις βουτα τη γλωσσα στο μυαλο σου!!!
  • Εμπειρία: Aρχάρια-Άσχετη
  • Τα ενυδρεία μου: 80λιτρα ζωοτοκα
  • Τόπος Διαμονής: Βέροια
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 08:29:16 πμ »
Αννα δες και στο zoo-zoo ειδα εχθες στα ραφια του με φρεσκιες ημερομηνιες παρασκευης  ;)
http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom1.tpl&product_id=781&category_id=49&option=com_virtuemart&Itemid=180
το καταστημα που βρησκετε?βρηκα και ενυδρειο σε πολυ καλη τιμη.

Πάτησε στο site 'Επικοινωνία" πάνω στο μενού και θα δείς τα πάντα (και χάρτη)  ;)
να παρει!!ειναι Βεροια,Θεσ/νικη δεν εχει πετσοπ να βρουμε τα τεστ?

Kαι απο χονολουλου να ειναι τι πειραζει? κανεις μια παραγγελια κ τσουπ σε λιγες μερες εξω απο την πορτα σου :)

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 12:40:28 μμ »
Μπορει να παιξει υβριδισμος πλατυ με γκαπυ;

Ψήνεσαι για πλατακια γιατρέ μου?? Δεν είσαι και κοντά να σου δώσω. Βάλε ένα χαρεμακι sunset και θα με θυμηθείς!
μπορεις να μ γραψεις τα παντα περι platy γιατι στο αρθρο του Γιωργου δεν γραφει τπτ και εχω αρχισει να ψηνωμαι για platy sunset αν ετσι λενε τα ομορφο πορτοκαλι!!!και τι φυτα πρεπει να βαλω,τι υποστρωμα και ολα αυτα που βαζεις στο ενυδρειο.

• Platinum member
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 12:47:16 μμ »
Άννα εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/xiphophorus_maculatus.htm

Σκέφτομαι κι εγώ να συλλέξω πληροφορίες και να κάνουμε ένα θέμα, έχει πάντως πολλές πηγές παντού.  Μπορώ να σου δώσω κι εγώ για το ξεκίνημα κάποια ψαράκια και κατάλληλα φυτά.

Πάντως σε γενικές γραμμές ισχύουν τα ίδια πράγματα που ισχύουν για τους ξιφοφόρους και γενικά για όλα τα ζωοτόκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2014, 12:49:17 μμ από Manos_SKG »

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 01:40:32 μμ »
Άννα εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/xiphophorus_maculatus.htm

Σκέφτομαι κι εγώ να συλλέξω πληροφορίες και να κάνουμε ένα θέμα, έχει πάντως πολλές πηγές παντού.  Μπορώ να σου δώσω κι εγώ για το ξεκίνημα κάποια ψαράκια και κατάλληλα φυτά.

Πάντως σε γενικές γραμμές ισχύουν τα ίδια πράγματα που ισχύουν για τους ξιφοφόρους και γενικά για όλα τα ζωοτόκα.
σε εχαριστω πολυ,μωλις παρω το ενυδρειο και αν εχεις να μ δωσεις κανενα φυτακι καλα θα ηταν.αυτο το αρθρο το διαβασα,δυστυχως δεν γραφει τι φυτα χρειαζεται να βαλουμε στο ενυδρειο,αν μπορεις να μ πεις εσυ που εχεις τα συγκεκριμενα.σε ευχαριστω κ παλι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2014, 01:45:48 μμ από anna »

• Platinum member
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 02:03:01 μμ »
Όλα τα ζωοτόκα ιδανικά θέλουν φυτά επιφανείας και συγκεκριμένα κερατόφυλλο που είναι και εύκολο.

Εμένα επειδή δε μου αρέσουν τα φυτά επιφανείας αφήνω τα κανονικά φυτά μου να ανέβουν μέχρι την επιφάνεια. 

Έχεις άπειρες επιλογές από εύκολα και μέτρια φυτά και αν έρχεσαι στους καφέδες της Κυριακής θα φεύγεις με σακούλες από κλαδέματα!  Εγώ συγκεκριμένα για το γόνο χρησιμοποιώ Ceratopteris, limnophila sessiliflora και micranthemum micranthemoides που τα αφήνω όλα να ανεβούν στην επιφάνεια.

Γενικά στα ζωοτόκα αν θέλεις να επιβιώνει πολύς γόνος θέλεις ένα όσο πιο φυτεμένο ενυδρείο γίνεται με πολλές κρυψώνες σε όλα τα βάθη του ενυδρείου.  Ξύλα και ρίζες περιτριγυρισμένα με χαμηλά φυτά (βλ blixa, microsorum pteropus κλπ) βοηθούν επίσης πολύ το γόνο να κρυφτεί όταν βρίσκεται στο βυθό.

Φυσικά φωτισμός, λίπανση και CO2 (ή excel στα λίτρα σου) πρέπει να είναι ιδανικός αν θέλεις να συντηρείς ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο.

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 02:09:30 μμ »
Όλα τα ζωοτόκα ιδανικά θέλουν φυτά επιφανείας και συγκεκριμένα κερατόφυλλο που είναι και εύκολο.

Εμένα επειδή δε μου αρέσουν τα φυτά επιφανείας αφήνω τα κανονικά φυτά μου να ανέβουν μέχρι την επιφάνεια. 

Έχεις άπειρες επιλογές από εύκολα και μέτρια φυτά και αν έρχεσαι στους καφέδες της Κυριακής θα φεύγεις με σακούλες από κλαδέματα!  Εγώ συγκεκριμένα για το γόνο χρησιμοποιώ Ceratopteris, limnophila sessiliflora και micranthemum micranthemoides που τα αφήνω όλα να ανεβούν στην επιφάνεια.

Γενικά στα ζωοτόκα αν θέλεις να επιβιώνει πολύς γόνος θέλεις ένα όσο πιο φυτεμένο ενυδρείο γίνεται με πολλές κρυψώνες σε όλα τα βάθη του ενυδρείου.  Ξύλα και ρίζες περιτριγυρισμένα με χαμηλά φυτά (βλ blixa, microsorum pteropus κλπ) βοηθούν επίσης πολύ το γόνο να κρυφτεί όταν βρίσκεται στο βυθό.

Φυσικά φωτισμός, λίπανση και CO2 (ή excel στα λίτρα σου) πρέπει να είναι ιδανικός αν θέλεις να συντηρείς ένα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο.
σε ευχαριστω πολυ,θα ψαξω να βρω φωτο απο τα φυτα.παντως το κερατοφυλλο μ αρεσει παρα πολυ!! greatup greatup

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 02:09:56 μμ »
Σκέφτομαι κι εγώ να συλλέξω πληροφορίες και να κάνουμε ένα θέμα
ψηνομαι κι εγω Μανο για ενα αρθρακι , αν θες βοηθεια στειλε πμ να ψαξουμε πληροφοριες  ;)

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 02:33:44 μμ »
Μανο βρηκα τα 2 και ενα παραπλησιο με αυτο που εχεις εσυ.και δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις,δες αν μπορεις και πες μ! http://www.amazonios.gr/shopping_cart.php

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 02:36:00 μμ »
Σκέφτομαι κι εγώ να συλλέξω πληροφορίες και να κάνουμε ένα θέμα
ψηνομαι κι εγω Μανο για ενα αρθρακι , αν θες βοηθεια στειλε πμ να ψαξουμε πληροφοριες  ;)
ναι βρε παιδια καντε κανενα αρθρο,για τα platy δεν εννοεις?

• Platinum member
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 03:36:08 μμ »
Ναι για τα πλάτυ εννοεί αλλά ρε παιδιά τι άρθρο να κάνουμε?  Ξιφοφόροι είναι τα ψάρια αλλά κολοβοί που λέει και ο Bokostas! Τα πάντα που ισχύουν για τους ξίφους είναι ακριβώς τα ίδια!  Ίδια ράτσα είναι τα ψαράκια απλά είναι πιο κοντά και είναι ιδανικά για μικρότερα ενυδρεία.  Μπορώ να πάρω αν θέλετε το άρθρο του Bokostas και να αλλάξω τα ονόματα και τις φωτογραφίες  :P :P χαχαχα - θα το κάνουμε σε κάποια στιγμή έτσι ώστε να ακουστούν και οι διαφορές των ειδών, να υπογραμμίσουμε την αποφυγή υβριδισμών και να βάλουμε φωτογραφίες και ονομασίες.  Πάντως αναφορικά με τις συνθήκες διατήρησης και αναπαραγωγής είναι ολόιδια.

Γιάννη κάνε ένα εσύ για τα μόλλυ που έχει μπόλικο υλικό και αρκετά υποείδη, νομίζω αξίζει πολύ περισσότερο σαν άρθρο, και θα κάνω ένα εγώ για τα πλάτυ μέσα στο Σαββατοκύριακο.  Έχω ήδη αρχίσει να συλλέγω φωτογραφίες και υλικό.

Άννα το λινκ που μου έδωσες είναι ένα άδειο καλάθι.  Άννα μη χολοσκάς με τα φυτά!  Πάρε το ενυδρείο σου, κατάλληλο βιολογικό φίλτρο, μαύρη βασαλτική άμμο από Πανγαία, θερμοστάτη, θερμόμετρο, δες αν ο φωτισμός σου είναι επαρκής και τα φυτά είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε νοιάζει σε αυτή τη φάση.  Ξεκίνα το ενυδρείο, μπόλιασε το φίλτρο σου και σε 2-3 καφέδες το πολύ το ενυδρείο σου θα είναι εν δυνάμει ζούγκλα.  Όλα αυτά τα φυτά που σου έγραψα μοιράζονται με τις σακούλες τις Κυριακές!  Πραγματικά μην ασχολείσαι άλλο με το θέμα φυτά και προχώρα το ενυδρείο.

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 03:56:19 μμ »
Μπορώ να πάρω αν θέλετε το άρθρο του Bokostas και να αλλάξω τα ονόματα και τις φωτογραφίες  :P :P χαχαχα -
Προσοχή στο clopyright μη βρέξει μηνύσεις για πνευματικά δικαιώματα.. ;D ;D :)

• Platinum member
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 04:00:41 μμ »
Μπορώ να πάρω αν θέλετε το άρθρο του Bokostas και να αλλάξω τα ονόματα και τις φωτογραφίες  :P :P χαχαχα -
Προσοχή στο clopyright μη βρέξει μηνύσεις για πνευματικά δικαιώματα.. ;D ;D :)

Επαγγελματική διαστροφή!! χαχαχα  :D

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 04:36:29 μμ »
Ξεκίνα το ενυδρείο, μπόλιασε το φίλτρο σου και σε 2-3 καφέδες το πολύ το ενυδρείο σου θα είναι εν δυνάμει ζούγκλα.  Όλα αυτά τα φυτά που σου έγραψα μοιράζονται με τις σακούλες τις Κυριακές!  Πραγματικά μην ασχολείσαι άλλο με το θέμα φυτά και προχώρα το ενυδρείο.
οκ.σε ευχαριστω παντως.κατι ασχετο τωρα.θελω να βαλω αγγελια για μια πωληση σε ποιον να το πω για να κλειδωσει το θεμα?

Συνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 04:41:11 μμ »
Αν εννοείς αυτό το θέμα, δεν κλειδώνονται τα θέματα, μόνο οι αγγελίες.

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 04:51:30 μμ »
Αν εννοείς αυτό το θέμα, δεν κλειδώνονται τα θέματα, μόνο οι αγγελίες.
για την αγγελια που θελω να βαλω λεω.

• Platinum member
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 04:56:55 μμ »
Απλά βάζεις αυτό το μπαρμπαδάκι  lockedthread και οι mods θα το κλειδώσουν από μόνοι τους.

Αποσυνδεδεμένος anna

• Member
  • *
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 05:02:31 μμ »
Απλά βάζεις αυτό το μπαρμπαδάκι  lockedthread και οι mods θα το κλειδώσουν από μόνοι τους.
οκ.σας ευχαριστω πολυ ολους!!!

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 02:00:54 πμ »
Γιάννη κάνε ένα εσύ για τα μόλλυ που έχει μπόλικο υλικό και αρκετά υποείδη, νομίζω αξίζει πολύ περισσότερο σαν άρθρο, και θα κάνω ένα εγώ για τα πλάτυ μέσα στο Σαββατοκύριακο.  Έχω ήδη αρχίσει να συλλέγω φωτογραφίες και υλικό.
στα βαθια με ριχνεις  :) , αλλα συμφωνω  ;) , οταν βρω λιγο χρονο θα το ξεκινησω