ΑποστολέαςΘέμα: Κατασκευη για ευκολη αλλαγη νερου  (Αναγνώστηκε 4106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
  • Τόπος Διαμονής: Αθηνα
Κατασκευη για ευκολη αλλαγη νερου
« στις: Ιανουάριος 18, 2014, 10:47:18 μμ »
Ειναι μια απλη κατασκευη για ευκολη αλλαγη νερου μεσω του εξωτερικου φιλτρου.

Υλικα
1 Βανακι
1 Ταφ
4 σφιγκτηρες
Λαστιχο φιλτρου ή αλφαδολαστιχο (για την αποχετευση του νερου).
1 αντλια (με ικανο μανομετρικο να ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο).

Για 16/22 σωληνα πηρα τα Φ20 βανακια και ταφ, για να μπαινει δυσκολα μεν, αλλα και να μη βγαινει με τιποτα.
Βανακια η τριαδα 2.10Ε και η τριαδα τα ταφ 0.80Ε (σε τριαδες τα εχει το πρακτικερ)
http://www.praktiker.gr/p/vanaki-fis-f-20xf-20mm-18085
http://www.praktiker.gr/p/taf-nipel-fis-f16x16x16-18116 (δεν βλεπω τα Φ20 και εβαλα το λινκ απο Φ16)
Γενικα εχει διαφορα βανακια, για να βαλει στους σωληνες που εχει ο καθενας. (εγω πηγα με ενα κομματακι σωληνα και διαλεξα οτι ηθελα)

Ταφ

Βανακι

Σφιγκτηρες αναλογης διαμετρου με τους σωληνες μας

Μπορεις αν θελεις να βαλεις και επωνυμα ενυδρειακα.

Σωληνα για την αποχετευση, ειχα απο φιλτρο.
Αλλιως αλφαδολαστιχο διαφανες (για να βλεπουμε αν παραμενει καθαρο μεσα) αναλογης διαμετρου.

Και για την εισαγωγη του νερου μια αντλια με ικανο μανομετρικο να ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο.
Καλο ειναι να εχει και ρυθμιση ροης αλλιως ρυθμιζουμε απο το βανακι.

Εγκατασταση
Βγαζεις το φιλτρο απο την πριζα, σταματας τη ροη του (συνηθως το φιλτρο εχει καποιο διακοπτη ροης ή βανακι) και βγαζεις εκτος ενυδρειου το σωληνα εξοδου (αυτον που στελνει νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο)
Τον αδειαζεις απο το νερο που εχει μεσα σε ενα κουβα, και τον κοβεις με οτι εχεις διαθεσιμο (εγω εχω λεπιδα απο κοπιδι), αρκει να κοπει ισια.
Τον κοβεις σχετικα χαμηλα, πιο κοντα στο φιλτρο δλδ, παρα στο spraybar.
Βαζεις εκει το ταφ και βαζεις και λαιμο (σφιγκτηρα) για ασφαλεια σε καθε συνδεση. (προσοχη, πρωτα βαζουμε το σφιγκτηρα και μετα το ταφ γιατι αν το ξεχασουμε μετα βγαινει δυσκολα το λαστιχο)
Στην τριτη εξοδο που δημιουργείται με το ταφ, βαζεις ενα μικρο κομματι σωληνα και μετα βαζεις το βανακι.
Μετα το βανακι βαζεις σωληνα, τοσο οσο χρειαζεται για να φτασει στην αποχετευση σου και στο βαρελι αλλαγης.
Εμενα ειναι διπλα στα ενυδρεια το βαρελι και διπλα ειναι η μπαλκονοπορτα και το λουκι παει στον κηπο.

Το συστηματακι στο ενυδρειο που εφτιαξα σημερα

Και στο παλιο ενυδρειο

Η αλλαγη γινεται ως εξης.
1. Βαζω το λαστιχο στην αποχετευση (ή στο μπαλκονι)
2. Ανοιγω το ταφ και το φιλτρο βγαζει το νερο στην αποχετευση, αντι να το στελνει στο ενυδρειο, (απλα γιατι το ταφ εχει τοποθετηθει πιο χαμηλα απο την εισοδο του νερου στο ενυδρειο και το νερο ακολουθει την πρωτη εξοδο που συναντα)
3. Αφουε αδειασει οσ ονερο θελω, χαμηλωνω στη μεση τη ροη του φιλτρου και κλεινω το βανακι της αποχετευσης (το φιλτρο στελνει τωρα το νερο στο ενυδρειο με μιση ροη)
4. Εφαρμοζω στην ακρη του σωληνα που εβγαζε το νερο στην αποχετευση μια αντλια και τη βαζω μεσα στο βαρελι.
5. Ρυθμιζω στην αντλια χαμηλη ροη (ειτε απο το διακοπτη της, ειτε απο το βανακι στο σωληνα) ετσι ωστε να ολοκληρωθει η αλλαγη σε μιση ωρα (Εχω ρυθμισει ηδη, στην προετοιμασια στο βαρελι, θερμοκρασια να ειναι κοντινη και λιγο πιο χαμηλη απο του ενυδρειου - ποτε μεγαλυτερη- και τις υπολοιπες παραμετρους pH GH KH, ιδιες. Οσο πιο διαφορετικες ειναι οι παραμετροι νερου ενυδρειου και αλλγης, τοσο μεγαλυτερη διαρκεια πρεπει να εχει η αλλαγη νερου)
6. Δινω ρευμα στην αντλια και ανοιγω το βανακι. Στο ενυδρειο, μεσω του spraybar, μπαινει νερο απο το βαρελι και απο το φιλτρο (που εχω αφησει να λειτουργει με μιση ροη).
7. Γεμιζει το ενυδρειο, κλεινω το βανακι της αποχετευσης, βγαζω την πριζα της αντλιας, ανοιγω τερμα το φιλτρο.
9. Αδειαζω εντελως απο υπολειματα νερου το σωληνα (γυρνωντας τον να αδειασει) και το βαρελι.
10. Τυλιγω το λαστιχο και το βαζω πισω απο το ενυδρειο.
Αν καποιος πρεπει να εχει μεγαλο σωληνα γιατι ειναι μακρυα η αποχευτεση ή το βαρελι, καλο ειναι να παρει ενα ταχυσυνδεσμο, για να βγαζει τελειως το σωληνα, να μην ειναι μεγαλος ο ογκος του πισω απο το ενυδρειο.

Καλες αλλαγες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 10:55:29 πμ από giannisaek »
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 12:18:07 πμ »
Δεν παίζεσαι, καναδυό φωτό ζήτησα, ολόκληρο άρθρο έφτιαξες. greatup  Να είσαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος giannisaek

• Aqua Moderator
  • Platinum member
  • Εμπειρία: ????
  • Τα ενυδρεία μου: 60 λίτρα
  • Τόπος Διαμονής: Kαταγωγή Καρδίτσα --- Μένω Θεσσαλονίκη Εύοσμος
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 12:59:35 πμ »
Είναι κρίμα όμως να χαθεί εδώ ... εγώ λέω να το διαχωρίσουμε και να το πάμε στις κατασκευές D.I.Y.

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

• Platinum member
  • Τα ενυδρεία μου: 115λ Eheim ζωοτόκα
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Πανόραμα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 01:05:49 πμ »
Αυτό σκεφτούν κι εγώ! Μπράβο Σπύρο. Πολύ καλή πένα! Μέχρι κι εγώ μπορώ πλέον να το φτιάξω χωρίς να ρωτήσω τίποτα (λέμε τώρα :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2014, 01:06:07 πμ από Manos_SKG »

Αποσυνδεδεμένος tsala

• Platinum member
  • Εμπειρία: ?????
  • Τα ενυδρεία μου: 360ltr χρυσόψαρα, 220ltr χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Δράμα - Βέροια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 01:27:56 πμ »
πολυ καλο!  greatup

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 02:07:01 πμ »
Παρτε το βαλτε το στις κατασκευες αν θελετε.  greatup
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται οικονομικα απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το aqua4fun που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

• Aqua Moderatοr
  • Platinum member
    • Διαγωνισμός aquascaping:
  • Εμπειρία: σε σούβλες, σχάρες, τηγανιές...
  • Τα ενυδρεία μου: 6 μποστάνια + 1 ριφάκι
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 04:20:49 πμ »
 greatup

Αποσυνδεδεμένος Giovanni

• ModeratoR
  • Platinum member
  • Αλατιάζω...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 12:47:46 πμ »
Κατι παρομοιο ειχα προσπαθησει να κανω και εγω παλια ...

πολυ ευκολο στη χρηση παντως και γλυτωνεις πολυ κουβαλημα...

It's better to live one day like a lion,than a whole life like a sheep.

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 04, 2015, 03:49:28 πμ »
Καλησπερα.
Μολις ειδα την απαντηση σου και θα ηθελα να ρωτησω, το λαστιχο εξοδου του φιλτρου με το βανακι που καταληγει?  βλεπω ενα πορτοκαλι λεπτο σωληνακι απο ΑΟ με ενα διακοπτη κι αυτο !!
Τι παιζει εκει?
Η γωνιας ληψης της φωτο με ξεγελαει?

2. Αν βλεπω καλα εχεις συνδεσει το ψυκτικο στο φιλτρο και λειτουργει με την αντλια του φιλτρου. Σωστα?

3. Εχεις βαλει το φιλτρο να παιρνει νερο απο το ψυκτικο και οχι να δινει?
Ειναι πιο λειτουργικο ετσι?
Δεν φοβασαι τη βιολογια που παιρνει κρυο νερο? (η βιολογια λειτουργει καλυτερα με πιο ζεστο νερο απο οτι θελουν τα συνηθη ψαρια)

Αποσυνδεδεμένος jhon100

• New member
  • *
  • Εμπειρία: ΑΡΧΑΡΙΟΣ
  • Τα ενυδρεία μου: Aquatlantis Bermudes 90lit με 4 γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: ΒΟΛΟΣ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2016, 11:41:40 πμ »
Καλημερα.
Ερωτηση: Μπορω να κανω μια αναλογη πατεντα για το ενυδρειο μου (80 λιτρα) που εχει ομως μονο εσωτερικο φιλτρο?
Να αγορασω δηλαδη μια αντλια σκετη με τα υπολοιπα βαβακια - λαστιχο που χρειαζεται ωστε να το αδειαζω αυτοματα στο μπανιο και εχοντας ενα βαρελακι με το νερο ετοιμο εκει να το γεμιζω παλι αυτοματα, χωρις να κουβαλαω ποτιστήρια και κουβαδες.  banghead
Ευχαριστω.
ΥΓ Μετα το σκεφτηκα διαβαζοντας. Η ειναι καλυτερο αντι να αγορασω αντλια, να παρω και ενα μικρο εξωτερικο φιλτρο σαν δευτερο που να λειτουργει παραλληλα με το εσωτερικο (πχ το aquael minikani 80) και να κανω την παραπανω πατεντα? Θα ειναι καλο ομως για το ενυδρειο να λειτουργουν ταυτοχρονα 2 φιλτρα? 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 11:54:30 πμ από jhon100 »

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
  • Εμπειρία: Aπο Ιανουάριο του 2010 και συνεχίζουμε....
  • Τα ενυδρεία μου: Aquael 98lt με Γκάπυ
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη-Βότση
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2016, 12:19:10 μμ »
To νερό μπορείς να το βγάζεις απο το ενυδρείο με κανάτα,με αλφαδολάστιχο και να τρέχει με την βαρύτητα στην αποχέτευση/μπαλκόνι κτλ.με αντλία και να συνδέσεις στην έξοδο αλφαδολάστιχο ειτε με την πατέντα του Σπύρου αν υπάρχει εξωτερικό φίλτρο....
Και αντίστοιχα μπορείς να το βάζεις στο ενυδρείο ειτε με κανάτα(χρονοβόρα και κουραστικά διαδικασία) είτε με αντλία στο βαρέλι αλλαγής με υψηλό μανομετρικό και με αλφαδολάστιχο να το στέλνεις στο ενυδρείο...

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 08, 2016, 01:55:12 μμ »
Καλημερα.
Ερωτηση: Μπορω να κανω μια αναλογη πατεντα για το ενυδρειο μου (80 λιτρα) που εχει ομως μονο εσωτερικο φιλτρο?
Να αγορασω δηλαδη μια αντλια σκετη με τα υπολοιπα βαβακια - λαστιχο που χρειαζεται ωστε να το αδειαζω αυτοματα στο μπανιο και εχοντας ενα βαρελακι με το νερο ετοιμο εκει να το γεμιζω παλι αυτοματα, χωρις να κουβαλαω ποτιστήρια και κουβαδες.  banghead
Ευχαριστω.
ΥΓ Μετα το σκεφτηκα διαβαζοντας. Η ειναι καλυτερο αντι να αγορασω αντλια, να παρω και ενα μικρο εξωτερικο φιλτρο σαν δευτερο που να λειτουργει παραλληλα με το εσωτερικο (πχ το aquael minikani 80) και να κανω την παραπανω πατεντα? Θα ειναι καλο ομως για το ενυδρειο να λειτουργουν ταυτοχρονα 2 φιλτρα?
Μπορεις να χρησιμοποιησεις αντλια και αλφαδολαστιχο και για την εξαγωγη και για την εισαγωγη του νερου. Δεν χρειαζεται απαραιτητα εξωτερικο φιλτρο.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

• Gold member
  • Τόπος Διαμονής: Θεσσαλονίκη - Βέροια
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 08, 2016, 02:49:25 μμ »
Παιδιά λέτε συνεχώς αλφαδολάστιχο. απλό λάστιχο ποτίσματος δε κάνει?

Αποσυνδεδεμένος takis_gr

• Gold member
  • Εμπειρία: Σχετικά μικρή
  • Τα ενυδρεία μου: 55 λίτρα με συνεφάκια, 130 Τροπικό, 280 με χρυσόψαρα
  • Τόπος Διαμονής: Κερατσίνι
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 08, 2016, 02:53:46 μμ »
Παιδιά λέτε συνεχώς αλφαδολάστιχο. απλό λάστιχο ποτίσματος δε κάνει?
Και βέβαια κάνει, απλά με το αλφαδολάστιχο βλέπεις τη κατάστασή του και πως είναι μέσα, και αν χρειαστεί το καθαρίζεις

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 08, 2016, 02:58:47 μμ »
Και βασικα φαινεται και αν εχει μεινει νερο μεσα μετα την αλλαγη.
Δεν πρεπει να μενει νερο μεσα. Γινεται εστια μολυνσης το ακινητο νερο. Αναπτυσονται βακτηρια. (παθογονα)
Ιδιως αν χρησιμοποιειται το ιδιο λαστιχο για εισαγωγη και εξαγωγη του νερου, πρεπει να διατηρειται καθαρο μεσα.
Σε λαστιχο ποτισματος μου ετυχε να βγαζει κομματια μαυρα οταν δοκιμασα να το ξεπλυνω με νερο με πιεση εσωτερικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 03:00:39 μμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 08, 2016, 03:36:40 μμ »
Για ολα αυτα που ειπαν παραπάνω και να προσθέσω οτι ειναι και πιο φθηνά και μερικές πιοότητες γράφουν πάνω "food quality" οπου τα χρησιμοποιούν σε κρασιά κτλ ;)

"Ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει στο δάσος της ζωής μου ξενυχτά...ο λύκος της ψυχής μου τραγουδάει κανείς τον λύκο δεν τον κυβερνά..."

• Gold member
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 08, 2016, 04:00:28 μμ »
το αδειάζω εγώ μετα τη χρήση και φαίνεται σχετικά το περιεχόμενο γιατι είναι ψιλοδιαφανές πράσινο.

Επίσης πρώτα βγάζω νερό οπότε ξεπλένεται κάθε φορά με 70 λίτρα νερό.

ευχαριστώ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 08, 2016, 04:33:49 μμ »
Και καλό ειναι να πάρεις και να βάλεις βανάκι ποτίσματος απο πράκτικερ για να ρυθμίζεις τη ροή οταν βγάζεις και  οταν βάζεις νερό στο ενυδρείο
http://www.praktiker.gr/p/vanaki-fis-f-16xf-16mm-set-3tmx-18083

• Gold member
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 08, 2016, 06:07:18 μμ »
 ^-^ ο γκρι σύνδεσμος είναι για την αντλία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2017, 10:56:03 πμ από giannisaek »

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 08, 2016, 06:12:30 μμ »
Ρε τρελό αγόρι ^-^ μπορούσε  το βανάκι να ηταν στην ακρη απο το λάστιχο αλλά και ετσι μια χαρά ειναι... thubsup

Αποσυνδεδεμένος jhon100

• New member
  • *
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 08, 2016, 09:58:06 μμ »
Thanks για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.  s_laugh :)
Αλλα δεν καταλαβα τι να αγορασω. Οποτε μπορειτε βαλτε ενα λινκ με τα υλικα γιατι αν το κανω μονος μου θα κανω πατατα (αντλια, βανακια) και συνδεσμολογια.

Αποσυνδεδεμένος Lykos76

• Moderator Aqua Force
  • Platinum member
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:11:01 μμ »
Χμμμμμμμμμμμμμμμμμ...εχουμρ και λέμε...
-Αντλία
-Αλφαδολάστιχο
-Βανάκια ποτίσματος
-Βαρέλι/κουβά αλλαγής αν δεν εχεις
Λινκς:
http://www.petcumulus.gr/sicce-nova
http://www.praktiker.gr/p/vanaki-fis-f-16xf-16mm-set-3tmx-18083
Δυνδεσμολογια απλά...ετσι το εχω εγώ...η μια ακρηαπο το λάστιχο μπαίνει στο τσουνί της αντλίας/κυκλοφορητή και στο αλλο ακρο το βανάκι ωστε να ρυθμίζεται η ροή καλό ειναι το νερό οταν το βάζουμε να μπαίνει οσο το δυνατόν πιο αργά στο ενυδρείο...οταν βγαζεις δεν ειναι απαραίτητο να χρησιμοποιείς αντλία η μια ακρη στο ενυδρείο και απο την αλλη που ειναι το βανάκι ρουφάς λίγο και τρέχει το νερό με την βαρύτητα...

Αποσυνδεδεμένος delta66

• Platinum member
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:20:20 μμ »
Αυτη η αντλια η sicce, μου ειχε βγαλει την ψυχη. Ψοφιμι.
Προτεινω eheim compact 1002 (1000 λ/ω) https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/pumps/compact-1000
με ρυθμιση ροης (300-1000 λ/ω) , 2 μετρα σηκωμα νερου για πλακα (εχω κανει αλλαγη μεχρι και απο 15 μετρα μακρυα).
Και ειναι αθανατες. (εχω δυο, 10 χρονια)

Προσοχη μονο γιατι η eheim μπορει να της εχει αλλαξει κωδικο και να την μετονομασε απο 1002 σε 1000, αλλα στα ελληνικα καταστηματα τη λενε ακομα 1002.
Αν ζητησεις την 1000 θα σου δωσουν την μικρη (300 λ/ω) που ειναι ψοφιμι
H eheim τις ονομαζει eheim 1000, eheim 600 και eheim 300, αντιστοιχα στα περισσοτερα ελληνικα καταστηματα τις ονομαζουν 1002, 1001 και 1000
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2016, 10:26:19 μμ από delta66 »

Αποσυνδεδεμένος jhon100

• New member
  • *
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:21:35 μμ »
Thanks.
Αν το καταλαβα καλα.
Αφου συνδεσω οπως λες.
Για να γεμισω βυθιζω την αντλια στον κουβα αλλαγης, την βαζω στην μπριζα και γεμιζω.
Για να αδειασω αντιστρεφω τα ακρα, βαζω δηλαδη την αντλια στο ενυδρειο .....
Καταλαβα κατι λαθος?

Αποσυνδεδεμένος jhon100

• New member
  • *
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 08, 2016, 10:24:30 μμ »
Thanks για την αντλια, γιατι το ενυδρειο απο το μπανιο που θελω να το αδειαζω ειναι περιπου 10 μετρα αποσταση..... Για αυτο με κουρασαν οι κουβαδες, χωρια που γεμιζει ο τοπος και εχω καθε φορα  lol_hitting